10 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie

10 tydzień ciąży to czas wzrostu twojego dziecka. Jego organizm działa coraz sprawniej a ty czujesz coraz wyraźniej, że jesteś w ciąży. Ciesz się tym stanem w każdej możliwej chwili.
10 tydzień ciąży

Dokuczające objawy ciąży mieszają się z radością, że pod twoim sercem rośnie młody człowiek i lękiem o niego. 10 tydzień ciąży to dla ciebie i dziecka okres stabilizacji. Na tym etapie ciąży maluch rośnie jak na drożdżach a tobie zapewne lada dzień pojawi się brzuszek (zwłaszcza jeśli jesteś z pierwszej ciąży). Macica i błony płodowe chronią maleństwo a łożysko i daje mu wszystko, co potrzebne do życia i rozwoju. Od początku ciąży powinnaś dbać o siebie, wykonując badania, odpowiednio się odżywiając, unikając stresu i odpoczywając.

Jak przebiega rozwój twojego dziecka w dziesiątym tygodniu ciąży

Dziecko w 10 miesiącu ciąży może mierzyć 3 – 4 cm i ważyć 5 gram. W tym okresie nastawione jest na wzrost. Wszystkie najważniejsze narządy zostały już wykształcone i pracują coraz intensywniej. W związku z tym spadło także ryzyko powstawania wad wrodzonych. Maluch jest coraz bezpieczniejszy.

Zanika pęcherzyk żółtkowy, który do tej pory utrzymywał zarodek przy życiu, a jego funkcję przejmuje łożysko i poszczególne narządy. Płód połyka płyn owodniowy, dzięki czemu rozwija swój układ trawienny i oddechowy. Pęcherzyk żółciowy produkuje żółć, a krwiotwórczą funkcję wątroby przejmuje szpik kostny.

Serduszko bije w równym rytmie

W pełni ukształtowane serce dziecka bije z prędkością 140-180 uderzeń na minutę i jest to bardzo prawidłowy wynik. Podczas badania usg możesz usłyszeć jego rytm. Będzie monitorowany, żeby sprawdzać, czy przypadkiem nie pojawiają się jakieś nieprawidłowości. Możesz to robić nawet w domu dzięki małemu detektorowi tętna płodu dziecka.

Płeć dziecka, które staje się coraz bardziej ruchliwe

Wykształciły się już zewnętrzne narządy płciowe i z pewną dozą niepewności można określić płeć dziecka. Najczęściej jest to niemożliwe ze względu na embrionalne ułożenie płodu i wciąż machające rączki i nóżki, które w pełni sprawnie zginają się w stawach. Błona między paluszkami zanika i niedługo dziecko zacznie ssać kciuk.

Zmiany w organizmie przyszłej mamy

Ciążowy brzuch przyszłej mamy zaczyna być nieznacznie widoczny, lekko zaokrąglony, ale do pełnej przemiany jeszcze jest czas. . Na pewno zauważyłaś zanik talii. Macica się powiększa i jako zgrubienie jest już wyczuwalna pod palcami w dolnej części podbrzusza. Powłoki brzuszne powoli się rozciągają, robiąc miejsce dla coraz bardziej przypominającego dziecko płodu. Możesz czuć naciągające się wiązadła w pachwinach. Nadwyżka krwi w organizmie sprawia, że żyły stają się bardziej widoczne. W związku z tym mogą pojawić się zmiany w dziąsłach.

Czy wizyta w ciąży u stomatologa jest bezpieczna dla dziecka

Nie tylko bezpieczne, ale wręcz niezbędne jest skontrolowanie w okresie ciąży stanu jamy ustnej i uzębienia. Rozpulchnione dziąsła mogą powodować krwawienia i choroby przyzębia. Uprzedź tylko o swoim stanie, żeby lekarz mógł dostosować sposób znieczulenia do twojego stanu. Zepsute zęby mogą powodować choroby innych części organizmu. Lepiej jak najszybciej zapobiec pojawiającym się problemom i usunąć stare zaniedbania.

Jesteś w 10 tygodniu ciąży – objawy i dolegliwości, których możesz się spodziewać

Do końca ciąży jeszcze daleko. W jej trakcie jedne objawy będą powoli ustępować, za to pojawią się inne typowe dla danego miesiąca i związane ze zmieniającym się wciąż ciałem. Dziecko wciąż rośnie, a twój organizm musi kontrolować jednocześnie funkcje życiowe dwójki osób. Wszystko, co dzieje się w nim dzieje ma ci w tym pomagać, ale czasem ma to także skutki uboczne jak nudności, czy potrzeba częstszych wizyt w toalecie.

Jak twoja psychika reaguje na odmienny stan

Najbardziej uciążliwe mogą wydawać ci się wahania nastroju spowodowane nadprodukcją hormonów. Powodują niepokój, rozdrażnienie, niewytłumaczalny lęk kończący się często płaczem. Możesz obawiać się o zdrowie dziecka, martwić wciąż wysokim ryzykiem poronienia i obawiać przyszłego porodu. To wszystko na zmianę z euforią, która zapewne ogarnia cię na myśl o rosnącym w twoim brzuchu życiu, które już teraz zmieniło twój świat.

Uciążliwe objawy fizjologiczne

Najprawdopodobniej wciąż zmagasz się nudnościami. Wymioty już niebawem powinny ustąpić wraz z nadwrażliwością na zapachy. Możesz zauważyć inne objawy ze strony układu pokarmowego takie jak zgaga, zaparcia oraz wzdęcia.

Pomyśl o nowej bieliźnie, która nie będzie uciskać powiększonych i drażliwych piersi, większego brzucha, czy lekko opuchniętych stóp. Wygodne buty ustabilizują postawę, która powoli się zmienia. Środek ciężkości przesuwa się do przodu, więc automatycznie równoważysz go odchylając się w tył. W nowych warunkach nietrudno o zachwiania równowagi i potknięcia.

Dieta wspierająca rozwój dziecka i dobre samopoczucie mamy

Mdłości i niechęć do jedzenia mogą sprawić, że organizmowi brakuje cennych składników. Jeżeli wręcz odwrotnie, masz chęć ciągle coś podjadać, zadbaj, żeby przekąski były zdrowe i naprawdę karmiły twoje ciało. W związku z innymi problemami gastrycznymi twoja dieta powinna obfitować w błonnik, ale unikaj pokarmów mocno wzdymających.

Wraz z pożywieniem dostarczaj dziecku i sobie żelazo, wapń, witaminę C a przy okazji inne mikro i makroelementy oraz białko, węglowodany złożone, które na dłużej utrzymują twoją energię na stabilnym poziomie. Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach, które zawierają kwasy DHA.

Anemia w czasie ciąży

W związku ze zwiększoną produkcją krwi niezbędne jest teraz żelazo. Obniżenie stężenia hemoglobiny i hematokrytu powoduje zmniejszenie ilości tlenu transportowanego do tkanek. Anemia jest częstą przypadłością w czasie ciąży, dlatego ginekolog zwróci szczególną uwagę na wynik morfologii, żeby odpowiednio wcześniej zareagować. Oprócz zagrożenia wadami płodu anemia daje nieprzyjemne dla kobiety objawy:

  • zmęczenie i bóle głowy,
  • kołatanie serca i zadyszka,
  • bladość skóry i zajady.

Lekarz zaleci dodatkowy preparat z żelazem oraz dietę bogatą w żelazo (czerwone mięso, żółtko jaj, zielone warzywa).

Badania w pierwszym trymestrze ciąży

W tym trymestrze bardzo ważne jest, aby do 10 tygodnia ciąży wykonać usg, na którym lekarz ginekolog z dużą dokładnością jest w stanie określić wiek ciąży na podstawie CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka w pozycji embrionalnej). Porównuje to do kalendarza ciąży obliczanego od ostatniej miesiączki i oblicza datę przewidywanego porodu.

Ponadto powinnaś wykonać podstawowe badania określające twój stan organizmu. Na ich podstawie lekarz może zlecić suplementacje witaminami. Wyniki badań będą także brane pod uwagę jako porównawcze w kolejnych miesiącach rozwijającej się ciąży.

Co powinno cię zaniepokoić

Ten etap ciąży wciąż jest obarczony sporym ryzykiem poronienia. Powodem są najczęściej wady genetyczne i zaburzenia powstałe w ich wyniku. Przy silnych bólach w podbrzuszu i krwawieniu przypominającym to menstruacyjne powinnaś natychmiast zgłosić się do szpitala. Niewielkie plamienia też lepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Małe rączki i nóżki już do ciebie machają. W 10 tygodniu ciąży dziecko zaczyna reagować na twój nastrój i emocje. Unikaj stresujących sytuacji, staraj się wyciszyć. Naucz się odpoczywać, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja oraz tak organizować sobie czas by tych momentów było jak najwięcej. Ta umiejętność przyda się w nadchodzących miesiącach także po porodzie. 


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: