11 tydzień ciąży. Jak rozwija się płód? Co zmienia się w organizmie kobiety?

Kiedy ciąża będzie widoczna? Jakie badania lekarskie należy wykonać? Czy są sposoby łagodzenia przykrych objawów ciąży? Dowiedz się, jak przebiega 11 tydzień ciąży.
11 tydzień ciąży


11 tydzień ciąży to dopiero 3 miesiąc i I trymestr ciąży. Niektóre kobiety cierpią z powodu uporczywych nudności, wymiotów i zawrotów głowy. Inne czują się jak przed ciążą i żyją aktywnie. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, pamiętaj, że to ważny etap w okresie oczekiwania na dziecko. Płód rozwija się intensywnie, więc żyj tak, aby nie zaszkodzić maleństwu. Niesie to za sobą pewne ograniczenia. Co wolno ci robić, a czego lepiej unikać? Jakie badania zleci ci ginekolog? Czytaj dalej.

Kalendarz ciąży – 11. tydzień

Jedenasty tydzień ciąży to dopiero 3 miesiąc. Nadal trwa I trymestr ciąży, a do rozwiązania zostało około 29 tygodni. Maluszek rozwija się od około 9 tygodni, bo tyle czasu upłynęło od zapłodnienia. Ciągle nie znasz płci swego dziecka, a twój brzuszek jest taki sam, jak przed ciążą lub minimalnie odstaje. Wkrótce to się zmieni. Już teraz, dotykając dłonią podbrzusza, z łatwością wyczujesz zgrubienie. To powiększona macica, która wkrótce przemieści się do góry, wypychając powłoki brzuszne do przodu.

Jak wygląda płód w 11. tygodniu ciąży?

Długość CRL płodu wynosi około 5 cm, a waga blisko 10 g. Maluszek ma podłużny kształt, z czego główka zajmuje połowę jego długości. Wyraźnie wyodrębnia już się szyja, a także paluszki w kończynach. W tym czasie intensywnie rozwija się mózg, a wątroba zaczyna produkcję krwi. Z czasem funkcję tę przejmie od niej szpik kostny. Pracę podejmuje też trzustka. U dziewczynek kształtują się jajniki, a u obydwu płci powstają łożyska paznokci i mieszki włosowe. Serce płodu bije w tempie około 150 uderzeń na minutę.

Sprawdź, co dzieje się w twoim organizmie

Rozwój dziecka pociąga za sobą wiele zmian w organizmie przyszłej mamy. Wysoki progesteron powoduje mdłości. Powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy. W twoich żyłach krąży teraz o wiele więcej krwi, niż przed ciążą. Hormonalna burza i pobieranie przez płód składników pokarmowych z twojego organizmu powodują senność i osłabienie. Na szczęście zbliża się koniec pierwszego trymestru. W kolejnych tygodniach twoje samopoczucie poprawi się. Spadnie też ryzyko poronienia.

Dolegliwości przyszłej mamy

Oprócz mdłości dokuczać mogą też migreny i zawroty głowy, a także nadwrażliwość na zapachy. Panie skarżą się na to, że co godzinę chce im się siku, a w buzi zbiera się nadmiar śliny. W dodatku łatwo łapią zadyszkę. Nic dziwnego. Nerki i serce ciężarnej pracują ze zdwojoną siłą, bo w jej organizmie jest więcej płynów ustrojowych. Z tego powodu w kolejnych miesiącach problemem może być opuchlizna nóg i pojawiające się żylaki. Na tym etapie ciąży niepokój wzbudza pobolewanie w podbrzuszu. Jest to efekt rosnącej macicy i rozciągających się więzadeł w miednicy. To fizjologiczne zjawisko, które trzeba po prostu przeczekać.

Domowe sposoby łagodzenia przykrych objawów ciąży

Na mdłości i wymioty pomaga picie herbaty imbirowej i dodawanie startego imbiru do jedzenia. Dyskomfort w buzi złagodzi herbata miętowa. Poza tym powinnaś dużo pić, pomimo tego, że często chodzisz do toalety. Jedz niewielkie porcje, ale częściej, niż przed ciążą. Posiłki powinny być urozmaicone, złożone z wartościowych składników. Możesz odczuwać dziwne zachcianki jedzeniowe. Unikaj jednak przejadania się, zwłaszcza słodyczami i jedzeniem typu fast food.

11 tydzień ciąży. Jakie badania lekarskie warto zrobić?

Prawdopodobnie masz już za sobą pierwszą ciążową wizytę u ginekologa i podstawowe badania. W okresie od 11 do 14 tygodnia ciąży wykonywane jest badanie oceniające ryzyko depresji. Obejmuje ono wywiad i wypełnienie ankiety. Ponadto lekarz sprawdza też, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W tym celu przeprowadza przesiewowe, nieinwazyjne badania prenatalne, na które składają się:

  • genetyczne badanie USG;
  • test Pappa (badanie próbki krwi żylnej);
  • test potrójny (badanie próbki krwi żylnej, wykonywane między 17 a 20 tygodniem).

Czym jest USG genetyczne?

Jest to badanie ultrasonografem przez powłoki brzuszne, a celem jest sprawdzenie, czy płód nie ma wad rozwojowych. Lekarz sprawdza na monitorze, ukształtowanie narządów wewnętrznych i układów organizmu. Sprawdza też przezierność karkową, a także obecność i rozmiar kości nosowej. Wynik tego badania wraz z wynikami testów z krwi, pozwalają ocenić ryzyko rozwoju wad genetycznych, takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. W razie podejrzeń co do wyników, pacjentka może być skierowania na inwazyjne badania prenatalne. Przesłanką do tych badań jest też późny wiek ciężarnej oraz obciążenia genetyczne w rodzinie.

Aktywność fizyczna przyszłej mamy

Jeśli tylko lekarz ci zezwoli, a ciąża przebiega bez powikłań, to nie rezygnuj z aktywności ruchowej. Umiarkowany wysiłek w czasie ciąży to dobry sposób na to, aby szybciej i łatwiej znieść poród i połóg. Możesz spacerować, pływać, ćwiczyć aerobik, uprawiać jogę. Nie wskazane są wszelkie sporty, gdzie łatwo o kontuzję i urazy, a także intensywne treningi i sporty ekstremalne. Wiele pań zapisuje się już na zajęcia do szkoły rodzenia. To świetny sposób na odpowiednie przygotowanie się do porodu i opieki ad noworodkiem. Poza tym ginekolodzy zalecają też ćwiczenia mięśni Kegla.

Na czym polegają ćwiczenia mięśni Kegla?

Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, umiejscowione od kości łonowej do odbytnicy. Odpowiadają za prawidłową funkcję pochwy, pęcherza moczowego i odbytu, a także narządów w jamie brzusznej. Elastyczne mięśnie Kegla pozwalają pomagają w osiąganiu satysfakcji z seksu. Ponadto pozwalają uchronić się przed nietrzymaniem moczu, które dotyka wiele kobiet po porodzie. Aby uelastycznić mięśnie Kegla, wystarczy regularnie je ćwiczyć. Ćwiczenia polegają na kilkusekundowym ściskaniu mięśni, tak, jakby chciało się powstrzymać strumień moczu.

Jak dbać o zdrowie swoje i prawidłowy rozwój maluszka?

Odkąd jesteś w ciąży, odpowiadasz już nie tylko za siebie, ale też za rozwijające się w tobie nowe życie. Rozwój twojego dziecka zależy w dużej mierze od stanu twojego zdrowia i trybu życia. Dlatego unikaj używek i przebywania w otoczeniu toksycznych substancji. Lecz przewlekłe choroby i stosuj się do zaleceń ginekologa. Dbaj o prawidłową dietę. Twoje posiłki powinny obfitować w witaminy i minerały, zwłaszcza żelazo, wapń i magnez. Jeśli masz niedobory minerałów, to uzupełniaj je suplementami z apteki. Nie przejadaj się jednak, abyś do końca ciąży pozostała sprawna, a po porodzie szybko wróciła do formy.

Te zalecenia pomogą ci zachować dobre samopoczucie do końca ciąży, a także nabrać siły do porodu i na pierwsze najtrudniejsze tygodnie macierzyństwa.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: