12. tydzień ciąży to końcówka pierwszego trymestru. Jak rozwija się płód i co zmienia się w ciele kobiety

Kiedy wreszcie widać będzie brzuszek? Czy wkrótce poczuję ruchy dziecka? Takie pytania zadają sobie kobiety w 12. tygodniu ciąży. Ty też do nich należysz? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Przeczytaj ten artykuł.
12 tydzień ciąży

Niedawno dowiedziałaś się o ciąży, a tymczasem upływa już I trymestr. Mija zagrożenie samoistnym poronieniem. Przyzwyczaiłaś się do myśli, że wkrótce zostaniesz mamą. Przestajesz już mieścić się w swoje ubrania, choć przytyłaś niewiele. Zapewne zastanawiasz się, kiedy poczujesz ruchy dziecka w brzuszku. Chcesz sprawdzić, jakie badania powinnaś zrobić i jak dbać o zdrowie swoje i maluszka? Co dzieje się w twoim organizmie? Czytaj dalej.

12. tydzień ciąży. Który to miesiąc?

12 tydzień ciąży to zarazem 10 tydzień od zapłodnienia, ponieważ kalendarz ciąży zaczyna się od daty ostatniej miesiączki. Twoje dziecko ma już zatem około 70 dni. Dobiega końca 3. miesiąc ciąży. Przed tobą jeszcze około 28 tygodni do rozwiązania. Dokładny wiek zarodka określi lekarz na podstawie wyników badania USG ciąży. Wtedy też wyznaczy termin porodu. Pamiętaj jednak, że jest to data orientacyjna. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kobieta ma ustalony termin porodu przez cesarskie cięcie.

Koniec pierwszego trymestru ciąży. Jak ciężarna kobieta powinna dbać o swoje zdrowie?

Mija powoli ryzyko poronienia z powodu wad rozwojowych. Nadal powinnaś jednak uważać, aby nie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Nie dźwigaj nic ciężkiego i unikaj przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Jeśli wykonywałaś pracę w szkodliwych warunkach, poproś o przeniesienie na inny oddział. O swoich dolegliwościach rozmawiaj z lekarzem i stosuj się do jego zaleceń. Pamiętaj, że w czasie ciąży używki są zakazane. Od tego, jaki prowadzisz styl życia, zależy teraz zdrowie nie tylko twoje, ale też twojego dziecka.

Jak wygląd płód w dwunastym tygodniu ciąży?

W 12 tygodniu ciąży płód mierzy około 7 cm długości i waży 19 gramów. Jego wygląd przypomina miniaturowego noworodka. W przybliżeniu obrazu USG widać wyraźnie główkę, nos i oczy, tułów, a także wykształcone rączki i nóżki. Są też mikroskopijne narządy płciowe, ale jeszcze za wcześnie na ustalenie płci dziecka. Taki maleńki bobas potrafi już ziewać, wierzgać nogami i ssać kciuk. Fika koziołki w brzuchu mamy, która na tym etapie ciąży nie wyczuwa jeszcze jego ruchów. W drugim trymestrze dziecko będzie rosło, a jego narządy wewnętrzne będą się rozwijały.

Jakie badania lekarskie wykonać?

Przed comiesięczną wizytą dostaniesz skierowanie na kontrolną morfologię oraz oznaczenie poziomu glukozy na czczo i żelaza, a także badanie ogólne moczu. Wyniki tych badań pokazują, czy nie masz anemii i cukrzycy ciążowej, a także infekcji dróg moczowych. Oprócz tego w tym czasie pobiera się krew na test Pappa i wolnego bHCG. Na podstawie ich wyników lekarz określa ryzyko wad rozwojowych płodu. W 12 tygodniu ciąży ginekolog wykonuje ciężarnej badanie ultrasonograficzne, które jest sporym przeżyciem dla przyszłej mamy.

USG genetyczne. O czym powinnaś wiedzieć?

To rodzaj badania, na podstawie którego ginekolog określa, czy rozwój dziecka jest prawidłowy. Na podstawie wymiarów poszczególnych części ciała, a także badania przezierności karkowej i kości nosowej, lekarz wyklucza takie choroby genetyczne, jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau. Badanie jest nie inwazyjne i bezbolesne dla pacjentki. Odbywa się przez powłoki brzuszne, rzadziej sondą dopochwową. Wątpliwości co do wyników badania USG i testu Pappa, są podstawą do skierowania pacjentki na badania prenatalne.

Diagnostyka w badaniach prenatalnych

Inwazyjne badania prenatalne to amniopunkcja, biopsja trofoblastu (pobranie próbek kosmków kosmówki) i kordocenteza, czyli analiza próbki krwi pępowinowej. Amniopunkcja to badanie złuszczonych komórek płodu, pobranych z płynu owodniowego. Wszystkie te badania pozwalają potwierdzić lub wykluczyć wady rozwojowe płodu. Badania inwazyjne niosą ze sobą niewielkie ryzyko poronienia. Jednak dzięki ich wynikom zarówno przyszła mama, jak i lekarze, mogą przygotować się do porodu tak, aby od razu rozpocząć leczenie noworodka. Niektóre wady można leczyć już na etapie życia płodowego.

Kiedy poznasz płeć swojego dziecka?

W 12. tygodniu ciąży nie widać nie widać jeszcze wyraźnie, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Zewnętrzne narządy płciowe będą widoczne dopiero za kilka tygodni, i to pod warunkiem, że płód będzie odpowiednio ułożony. Bywa i tak, że do końca ciąży dzidziuś odwraca się plecami do sondy, więc lekarz podczas wykonywania USG nie może rozpoznać płci. Często też jest tak, że rodzice chcą mieć niespodziankę i wcale nie pytają o płeć dziecka. A co, jeśli macie już w domu kilku synków i czekacie na córeczkę? Albo na odwrót? Pamiętajcie, że najważniejsze jest zdrowie dziecka, a nie jego płeć.

Dolegliwości ciążowe kobiety

Pod koniec 3. miesiąca ciąży u wielu kobiet nareszcie ustępują mdłości, choć niektóre zapachy nadal mogą wywołać nudności. Macica unosi się do góry i przestaje uciskać pęcherz. Dzięki temu panie nie muszą już tak często korzystać z toalety. Niewidoczny jeszcze brzuch nie jest ciężarem, więc nie przeszkadza ani w pracy, ani w codziennych czynnościach. Niestety, częstym problemem ciężarnych na tym etapie ciąży jest zgaga i zaparcia, spowodowane wysokim poziomem progesteronu. Warto więc zadbać o lekkostrawną dietę.

W jaki sposób prawidłowo się odżywiać?

Przede wszystkim jedz dużo bogatych w witaminy warzyw i owoców. Unikaj słodyczy i produktów wysoce przetworzonych, a także pikantnych i ciężkostrawnych. Mogą one powodować dokuczliwą zgagę i nudności. W poprawieniu perystaltyki jelit pomogą ci produkty bogate w błonnik, takie jak płatki owsiane, kasze i owoce ze skórką. Zjadaj codziennie porcję dobrego białka. Może to być wysokiej jakości mięso, domowe wędliny, a także nabiał i jajka. Pij dużo wody niegazowanej wysoce zmineralizowanej i wyciskanych soków. Codziennie połknij tabletkę kwasu foliowego i zestawu witamin i minerałów dla kobiet w ciąży.

Choć mówi się, że ciąża nie jest chorobą, to jest to bez wątpienia szczególny czas w życiu kobiety. Piękny, ale też trudny. Gdy spodziewasz się dziecka, twoja podświadomość podpowiada ci, że już zawsze będziesz się czuła odpowiedzialna za nowe życie. Twoja codzienność to zdrowa dieta, unikanie stresu, relaks, odpoczynek i umiarkowana aktywność fizyczna. A wszystko po to, aby maluszek zdrowo się rozwijał, a ty nabierała sił do macierzyństwa.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: