14 tydzień ciąży. Jak przyszła mama może zadbać o swoje samopoczucie i prawidłowy rozwój dziecka?

14 tydzień ciąży. Sprawdź, jak wygląda wtedy płód w brzuchu mamy. Od czego zależy samopoczucie ciężarnej kobiety?
14 tydzień ciąży

To dobry czas dla wielu ciężarnych. Skończyły się poranne mdłości, a ciążowy brzuszek jest jeszcze niewielki i nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Płód rośnie i rozwija się intensywnie. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, to ryzyko jej utraty jest już niewielkie. Czujesz się zapewne o wiele lepiej, niż w I trymestrze. Nie znaczy to jednak, że możesz żyć tak jak przed zajściem w ciążę. Od tego, jak dbasz o swoje zdrowie, jaki prowadzisz tryb życia, zależy w dużej mierze rozwój twojego dziecka. Chcesz dowiedzieć się, co wolno ci robić, a jaką aktywność lepiej odłożyć na potem? Jak wygląda płód i jak zmienia się ciało kobiety w 14 tygodniu ciąży? Czytaj dalej.

14 tydzień ciąży. Który to miesiąc i trymestr?

Czternasty tydzień ciąży to czwarty miesiąc, a zarazem początek drugiego trymestru. Do porodu pozostało niecałe pół roku. Od poczęcia minęło już 12 tygodni, bo kalendarz ciąży zaczyna się od terminu ostatniej menstruacji. Na tym etapie ciąży brzuch zaczyna być widoczny. Nie ma już dokuczliwych pierwszych nudności i osłabienia, ani ryzyko poronienia jest minimalne. Dlatego przyszli rodzice właśnie teraz oznajmiają rodzinie i przyjaciołom radosną nowinę o powiększeniu rodziny. Zaczyna się też czas kompletowania wyprawki niemowlęcej i urządzania pokoju dziecięcego.

Jak wygląda płód na początku II trymestru ciąży?

Dziecko na początku 4 miesiąca ciąży mierzy około 9 cm i waży 25-30 gr. Cała macica z płodem, łożyskiem i płynem owodniowym, waży około pół kilograma. Nadal trudno jest rozpoznać płeć dziecka, bo narządy płciowe są maleńkie. Jednak właśnie wtedy u chłopców wykształca się prostata, a u dziewczynek jajniki zstępują z jamy brzusznej do miednicy. Intensywnie rozwija się układ nerwowy. Wyrastają też pierwsze włoski na głowie i brwi, a całe ciało dziecka pokrywa się meszkiem płodowym, zwanym lanugo. Kobieta ciągle jeszcze nie wyczuwa ruchów dziecka, mimo że maluch przekręca się i wymachuje rączkami i nóżkami. Często ssie kciuk i marszczy czoło.

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Brzuszek jest już nieco widoczny, zwłaszcza u pań, które rodziły wcześniej. Rosną też piersi. To pora, aby kupić sobie wygodną bieliznę i ładne ubrania ciążowe. Lekarze zalecają też rezygnację z butów na wysokich obcasach. Zapewne zastanawiasz się, czy twoja waga jest prawidłowa oraz ile przytyjesz do końca ciąży? W drugim trymestrze ciąży większość kobiet przybiera na wadze około 6 kg, a przez całą ciążę 10-14 kg. Jest to jednak sprawa indywidualna. Dieta powinna obfitować w warzywa, owoce i chude mięso. Dzięki temu dostarczysz maluszkowi niezbędne składniki odżywcze, a przy tym uchronisz się przed nadwagą i cukrzycą ciążową.

Od czego zależy wygląd i samopoczucie przyszłej mamy?

Większość ciężarnych czuje się dobrze i zachwyca ładnym wyglądem. Dzięki ciążowym hormonom włosy są gęste i błyszczą, a cera promienieje. Panie nie skarżą się już na wymioty i zmęczenie. Zwykle poprawia się także samopoczucie psychiczne. Są też kobiety, którym mieszanka hormonów nie służy. Huśtawka nastrojów, rozstępy i przebarwienia skóry oraz zamartwianie się, to ich codzienność. Zazwyczaj wygląd i samopoczucie zależy od proporcji hormonów oraz od ogólnej kondycji zdrowotnej kobiety, przebiegu ciąży, a także jej sytuacji osobistej i materialnej.

Dolegliwości kobiety w 14 tygodniu

Niektóre kobiety czują się kiepsko. Pobolewa je podbrzusze i pachwiny. Powodem jest rozciąganie się więzadeł w obrębie miednicy, a niekiedy też ucisk macicy na nerwy. Zaczynają się obrzęki stóp i bóle kręgosłupa. Kobiety skarżą się też na spadek libido i częste korzystanie z toalety. Częste dolegliwości na tym etapie ciąży to katar i zapchany nos, a także upławy i skłonność do infekcji pochwy i pęcherza. Problemy ze swobodnym oddychaniem, podobnie jak wydzielina z dróg rodnych, spowodowane są nadmierną produkcja śluzu przez organizm. Złagodzisz je, stosując inhalacje solą fizjologiczną, ćwicząc mięśnie Kegla oraz pijąc herbaty z suszonej żurawiny.

II trymestr ciąży. Badania lekarskie

Jeśli dotąd nie robiłaś nieinwazyjnego badania genetycznego, to teraz jest ostatnia chwila, aby je wykonać. Obejmuje ono badanie USG oraz test Pappa i badanie wolnej podjednostki beta HCG. Są to badania przesiewowe, a ich celem jest stwierdzenie stopnia ryzyka wad rozwojowych płodu. Jeśli w tym tygodniu masz wyznaczony termin wizyty lekarskiej, to zapewne zrobisz badania kontrolne, takiej jak: morfologia, badanie moczu, poziomu żelaza, poziomu glukozy, pomiar wagi i ciśnienia tętniczego kobiety oraz tętna płodu. Do najczęstszych komplikacji ciążowych w 14. tygodniu należy anemia, nadciśnienie tętnicze i zbyt wysoki cukier we krwi, a także infekcje dróg rodnych i układu moczowego.

14. tydzień ciąży. Aktywność fizyczna kobiety

Jeśli przed ciąży uprawiałaś sport, to zapewne chciałabyś nadal pozostać aktywna. Umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana dla kobiet, których ciąża przebiega bez powikłań. W niektórych jednak przypadkach wskazany jest oszczędny tryb życia. Zapytaj swojego lekarza o to, jaki sport możesz nadal uprawiać, a także o takie sprawy, jak wyjazd na urlop czy lot samolotem. Z reguły zalecane są spacery i nordic walking, pływanie, jazdę na rowerze, spokojny aerobik, pilates i joga. Odradza się intensywne ćwiczenia siłowe, trening interwałowy, bieganie sporty zespołowe i ekstremalne.

Okres ciąży. Ostrożności nigdy za wiele

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialna za rozwój swojego maleństwa. Spójrz, czego nie wolno ci robić:

  • nie bierz żadnych tabletek bez konsultacji z lekarzem;
  • ubieraj się odpowiednio do pogody, a w okresie zachorowań na grypę unikaj towarzystwa osób przeziębionych;
  • nie dźwigaj ciężkich siatek z zakupami, ogranicz noszenie na rękach starszych dzieci;
  • używaj kosmetyków z naturalnych składników, wskazane są zwłaszcza balsamy nawilżające i zapobiegające rozstępom, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży;
  • zrezygnuj z manicure hybrydowego i farbowania włosów farbami z amoniakiem;
  • zrezygnuj z palenia papierosów, picia alkoholu i mocnej kawy.

14 tydzień ciąży to ciągle I połowa okresu oczekiwania rodziny na dziecko. Od ciebie i twojego stylu życia zależy w dużej mierze stan zdrowia i twojego, i rozwijającego się maleństwa. Dlatego warto, abyś zwolniła tempo i zebrała siły na czas porodu, połogu i pierwszych miesięcy macierzyństwa.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: