15 tydzień ciąży – jakie objawów i dolegliwości możesz odczuwać? Jak przebiega rozwój dziecka

Kalendarz ciąży wyraźnie wskazuje, że to już kolejny 4 miesiąc i następny etap, czyli drugi trymestr ciąży. Jak rozwija się maluszek? Co odczuwa w tym czasie przyszła mama? 15 tydzień ciąży może przynieść miłą niespodziankę – pierwsze ruchy dziecka.
15 tydzień ciąży

Rozwój płodu w 15 tygodniu ciąży przebiega trochę inaczej niż dotychczas. To czas na wzrost i stabilizację. Dla takiego młodego organizmu to i tak ogromne zmiany. Możesz złapać oddech, najbardziej uciążliwe dolegliwości pierwszego okresu ciąży powoli zanikają. Będziesz odczuwać radość i większy spokój. Twoje dziecko jest bezpieczne, a ty powoli przygotowujesz się do tego, że za około 25 tygodni zostaniesz mamą. Podczas badania USG ujrzysz już małego człowieczka, który ze spokojem tańczy w twoim brzuchu. Dowiedz się, co jeszcze możesz dla niego zrobić na tym etapie ciąży.

Badania USG w II trymestrze

W tym okresie ciąży warto wykonać badania genetyczne, sprawdzające czy rozwój twojego dziecka przebiega prawidłowo. Dają szansę odpowiednio wcześnie wykryć niektóre choroby i leczyć je jeszcze w trakcie ciąży. Kobiety, które nie zdążyły wykonać testu PAPPA, mogą wykonać badanie przesiewowe nazywane testem potrójnym. Po analizie biochemicznej próbki twojej krwi określa się możliwość wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i wad cewy nerwowej. Zalecany jest zwłaszcza kobietom po 35 roku życia oraz jeśli w rodzinie stwierdzono choroby genetyczne (w tym w poprzedniej ciąży).

Jak rozwija się dziecko w 4 miesiącu ciąży

Maluch mierzy około 11 cm i waży w przybliżeniu 70 gramów. Ciało dziecka rośnie (nóżki stają się dłuższe od rąk), ale jeszcze nie przybiera na wadze, ponieważ nie wytwarza żółtej tkanki tłuszczowej niezbędnej do przetrwania poza ciałem matki. Skóra dziecka jest tak delikatna i przezroczysta, że widać przez nią naczynia krwionośne i rytmiczne bicie serca. Pokrywa ją lanugo – delikatny meszek płodowy, który zniknie przed porodem. Widoczny na USG jest także w pełni ukształtowany coraz twardszy szkielet. Możliwe jest teraz poznanie płci dziecka, zwłaszcza jeżeli to chłopiec.

Co potrafi twoje dziecko

Rozwijający się płód połyka płyn owodniowy, czuje jego smak, trawi, robi siusiu. Kolejne narządy wewnętrzne nabierają wprawy w funkcjonowaniu. Dziecko potrafi już ssać kciuk i często widać to podczas badania ultrasonograficznego. Przygotowuje się w ten sposób do ssania piersi. Zmysł smaku, dotyku i wzroku stają się coraz doskonalsze. Dziecko słyszy stłumione dźwięki z zewnątrz i reaguje na światło. Odczuwa także twoje emocje takie jak radość, lęk czy smutek i dostosowuje się do nich. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, żeby uspokoić młodego człowieka, którego nosisz pod sercem.

Ruchy dziecka w piętnastym tygodniu ciąży

Maluch wciąż ma sporo miejsca we wciąż rosnącej macicy. Płyn owodniowy skutecznie chroni go przed nadmiernym hałasem, zmianami temperatury, wstrząsami i uderzeniami. Jego ruchy są coraz bardziej intensywne. Odwraca się, macha kończynami, pływa swobodnie i przyszła mama w tym tygodniu ciąży może wreszcie poczuć pierwsze ruchy jako bardzo delikatne łaskotanie wewnątrz. To niesamowite uczucie może cię zaskoczyć. Na widoczne dla innych przez powłokę brzucha kopniaki jeszcze za wcześnie, ale z pewnością dla ciebie ten delikatny, długo wyczekiwany dotyk będzie bardzo przyjemny.

Objawy i dolegliwości ciążowe trochę się zmieniły

Ustąpiły męczące nudności i teraz możesz odczuwać wręcz zwiększony apetyt. Zmiany hormonalne jeszcze się nie skończyły, twoje ciało wciąż przygotowuje się do porodu. Dokuczać może ci anemia. Nieleczona może powodować powikłania ciążowe. Niedobory żelaza odbijają także na twoim samopoczuciu. Możesz być zmęczona, mieć bóle głowy, kołatania serca i duszności. Pogarsza się wyraźnie także stan skóry i włosów. Lekarz prowadzący z pewnością kontroluje jego poziom, zleca badania (morfologia plus żelazo) i ewentualną suplementację.

Jakie zmiany w organizmie możesz zauważyć w tym okresie zwłaszcza na zewnątrz

Poza zmieniającą się wielkością brzucha możesz zauważyć, że dotyczy to także piersi. Przez napiętą skórę widać naczynka, a gruczoły mleczne zaczynają pracować. U niektórych ciężarnych między pępkiem a spojeniem łonowym powstaje cienka ciemna kreska – Linea Negra. To przebarwienie skóry wywołane jest przez nadmiar hormonu (progesteronu). Ciemniejsze stają się także brodawki, pieprzyki i piegi. Wiele kobiet narzeka na ciężkość nóg, opuchliznę stóp, a także żylaki.

Dieta na rosnący apetyt

Całkiem możliwe, że po kilkunastu tygodniach wymuszonej przez organizm i hormony diety poczułaś, że czas nadrobić brakujące tobie i dziecku minerały i wartości odżywcze. Wsłuchaj się dobrze w te zachcianki i z umiarem je zaspokajaj. Stosuj zdrowe zamienniki przekąsek, jedz dużo warzyw i owoców. To pomoże uregulować trawienie (zaparcia i wzdęcia). Posiłki powinny być mniejsze, ale częste, żeby nie obciążać żołądka. Nie zapominaj o nawodnieniu. Woda, soki, ale także zupy i soczyste owoce dostarczą potrzebnych płynów. Potrzebujesz ich ok. 3 l dziennie. Odwodnienie grozi bólem głowy, osłabieniem i omdleniami.

Jak rosnący brzuch wpływa na twoje życie codzienne

Zapewne czekałaś na ten moment z niecierpliwością i nareszcie brzuch w 15 tygodniu ciąży stał się widocznie zaokrąglony. Oczekując na ten etap, nie wzięłaś jednak pod uwagę, że powiększająca się macica i brzuch będą miały skutki uboczne:

  • Ubrania stały się wyraźnie ciasne i musisz zmienić garderobę.
  • Macica jest na tyle ciężka, że utrudnia ci wygodne ułożenie się, zwłaszcza w pozycji leżącej. Możesz zacząć się nie wysypiać. Tym bardziej korzystaj z drzemki w ciągu dnia, żeby wystarczająco zregenerować organizm.
  • Wystający brzuch wymusza zmianę postawy ciała, co może skutkować bólami pleców.

Aktywność fizyczna – remedium na wiele dolegliwości

Nie rezygnuj z ruchu. Jeżeli ciąża nie jest zagrożona i nie ma innych przeciwwskazań, możesz wykonywać spokojne ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie, rozciągną bolące stawy i zrelaksują cię. Najlepsze będą te dedykowane kobietom w ciąży, prowadzone pod okiem doświadczonego instruktora. Spaceruj, ale się nie forsuj. Ruch pomoże ci:

  • wyciszyć się, uspokoić, poprawić humor (to ważne, w jakim jesteś nastroju przez większość czasu),
  • pobudzić krążenie (zapobiega opuchliźnie i żylakom),
  • dotlenić się (lepszy sen i brak bólów głowy),
  • utrzymać prawidłową wagę.

15 tydzień ciąży to okres względnego spokoju, ale twoje ciało i organizm dziecka wciąż dynamicznie się zmieniają. Zapewne najbardziej ucieszy cię ładnie zaokrąglony brzuszek i pierwsze, ledwie uchwytne ruchy płodu. Badania kontrolne uspokoją cię, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Dziecko w 15 tygodniu jest bardzo rozwinięte, ale wciąż niesamodzielne. Potrzebuje twojego ciała, silnego i zdrowego, dlatego zadbaj o siebie, odpocznij i odpowiednio się odżywiaj. Te kilka miesięcy zmiany trybu życia, zwolnienia tempa dobrze ci zrobi.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: