16. tydzień ciąży. Jak rozwija się twoje dziecko? Co możesz zrobić, aby poprawić samopoczucie?

16 tydzień ciąży to czas, gdy wreszcie widać brzuszek. Możesz też poznać już płeć dziecka. Zastanawiasz się, jak wygląda teraz twój maluszek? Jakich dolegliwości możesz spodziewać się na tym etapie ciąży? Przeczytaj.
16 tydzień ciąży

Znowu przytyłaś, a brzuszek nie mieści się w dawne ubrania? To normalne w czasie ciąży. Nadszedł czas na zakupy ciążowych spodni z gumą w pasie i bielizny dla ciężarnych. Co kupić, aby poczuć się ładnie i wygodnie? Poza tym wiele mam czeka niecierpliwie, kiedy poczują pierwsze ruchy dziecka. Czy podczas najbliższego USG lekarz rozpozna wreszcie jego płeć? Czy nocne skurcze łydek są normalną przypadłością kobiety ciężarnej? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając ten artykuł.

16 tydzień ciąży. Który to miesiąc? Jak długo jeszcze do porodu?

Szesnasty tydzień ciąży to czwarty miesiąc i początek drugiego trymestru ciąży. Do porodu pozostało jeszcze 24 tygodnie. Jesteś na tym etapie ciąży, kiedy większość kobiet czuje się dobrze. Panie na ogół są aktywne, choć powinny oczywiście dbać o zdrowie swoje i maleństwa. Brzuch, choć wyraźnie odstaje, ciągle jest niewielki i niezbyt ciężki. To też pora rodzinnych zakupów. Przyszłe mamy kompletują wyprawkę dla noworodka, a tatusiowe często robią remonty w mieszkaniu. Wspólne urządzanie pokoju dla dzidziusia to frajda dla całej rodziny.

Kalendarz ciąży – kiedy poznasz płeć i poczujesz ruchy dziecka

Jeśli dziecko w 16 tygodniu ciąży ułoży się odpowiednio w trakcie badania USG, to oświadczony ginekolog będzie w stanie rozpoznać jego płeć. Zdarza się jednak często, że zewnętrzne narządy płciowe są słabo widoczne, a lekarz nie chce się domyślać. Poza tym czy to ważne, czy będzie to chłopczyk, czy dziewczynka? Najważniejszą sprawą dla rodziców jest zdrowie maleństwa, a nie jego płeć. Jeśli chodzi o pierwsze ruchy płodu, to panie w pierwszej ciąży odczuwają je dopiero w 19-20 tygodniu. W przypadku kolejnej ciąży, kobieta lekkie łaskotanie i bulgotanie czuje właśnie w 16 tygodniu.

Jak wygląda płód w 16 tygodniu ciąży?

Maluszek mierzy już około 11-12 cm (to długość od czubka główki do pośladków), a jego waga wynosi 80 -110 gram. Wykształciły się już wszystkie organy wewnętrzne. Widać je przez przezroczystą, cienką skórę. Maluch oddycha, połykając przy tym płyn owodniowy. Dzięki temu ćwiczy mięśnie oddechowe. Działają już nerki, a dziecko oddaje mocz co 40-50 minut. Poza tym zaczyna słyszeć odgłosy z zewnątrz. Powieki jeszcze się nie otwierają, ale na ostre światło skierowane na brzuch, płód reaguje odkręcając się plecami. To też czas, gdy twardnieje jego układ szkieletowy.

Maleńki akrobata w brzuchu mamy

Tak mały płód ma jeszcze dużo miejsca w macicy. Dlatego często prostuje się, wygina i wierci na wszystkie strony. Potrafi też zrobić salto. Przyszła mama jeszcze nie czuje tych ruchów. Dzięki nim maluszek ćwiczy zmysł równowagi, a robiąc minki, napina mięśnie twarzy. Poza tym często ssie kciuk, aby w przyszłości potrafił ssać pierś. Jeśli dotąd nie mówiłaś do swojego dziecka, ani nie włączałaś mu muzyki, to zacznij to robić. Możesz też mu śpiewać. Po narodzinach dziecko będzie znało twój głos, a znajome melodie pomogą mu się wyciszyć.

Jak zmienia się twoje ciało?

Zapewne przytyłaś od początku ciąży kilka kilogramów. Brzuch jest wyraźnie zaokrąglony i może uciskać na żyły. W twoim organizmie krąży teraz o wiele więcej, ale krążenie jest utrudnione. Dlatego w czasie ciąży mogą tworzyć się żylaki. Piersi są powiększone i ciężkie, ale to też normalne. Wiele drobnych pań właśnie w czasie ciąży jest nabiera kobiecych kształtów i są z tego bardzo zadowolone. Poza tym wzrasta też libido i łatwiej osiągnąć orgazm, ponieważ narządy płciowe są teraz dobrze ukrwione. Korzystaj więc z tego, jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwskazań.

Dolegliwości ciężarnej w 16 tygodniu

Choć samopoczucie na ogół dopisuje, to zdarzają się jednak dolegliwości, takie jak: nocne skurcze łydek, zawroty głowy, krwawiące dziąsła, a także problemy gastryczne. Wysoki progesteron spowalnia metabolizm, dlatego mogą ci dokuczać wzdęcia i zaparcia. Te problemy złagodzą spacery i odpowiednia dieta, bogata w magnez, błonnik, wapń i witaminy C i B. Jedz dużo nabiału, pełnoziarniste pieczywo, migdały, orzechy i suszone śliwki. Unikaj pokarmów ciężkostrawnych i wysoko przetworzonych. Zmień szczoteczkę do zębów na taką z delikatnym włosiem. Pij dużo wody niegazowanej. Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry.

Garderoba przyszłej mamy. Co kupić, aby ładnie wyglądać?

Kup sobie kilka par spodni i spódniczki z gumowym pasem. Dobierz do nich luźne tuniki albo dopasowane bluzki, które nie uciskają brzucha. Jeśli chodzi o ubranie wierzchnie, to sprawdzi się luźny, rozkloszowany płaszczyk albo kurtka o kroju bombki. Kup sobie też bieliznę z naturalnych materiałów i mocny biustonosz. Niektóre panią nawet śpią w stanikach, aby utrzymać w ryzach mięśnie klatki piersiowej. Jeśli masz skłonności do żylaków, to kup sobie w sklepie medycznym porządne rajstopy przeciw żylakowe. Zrezygnuj ze szpilek na rzecz czółenek obuwia na niskim obcasie i obuwia sportowego.

Jak dbać o higienę i wygląd?

Wiele ciężarnych kobiet narzeka na nadmierną potliwość, zwłaszcza latem. Świeżość skórze przywróci szybki prysznic rano i wieczorem. Konieczne jest też codzienne mycie i szczotkowanie włosów. Najlepsze kosmetyki to te oparte na naturalnych składnikach. Polecane są też balsamy nawilżające i ujędrniające skórę. Regularne spacery, pływanie czy aerobik pozwolą uniknąć nadwagi. Zaleca się też kontrolną wizytę u stomatologa. Zarówno twój promienny wygląd, jak i prawidłowy rozwój dziecka, zależą w dużej mierze od twoich emocji i pozytywnego nastawienia. Unikaj więc stresu i wysypiaj się.

Zdrowie ciężarnej. Czego lepiej unikać?

Zrezygnuj z saun i solarium, a także z manikiuru hybrydowego i inwazyjnych zabiegów upiększających. Dobra kosmetyczka powie ci, jakie zabiegi są wskazane w twoim stanie, a które lepiej odłożyć na później. Zrezygnuj też z intensywnych treningów i sportów ekstremalnych. Zakazane są używki takie jak papierosy, alkohol i oczywiście narkotyki. Unikaj też przebywania w pomieszczeniach zadymionych i świeżo malowanych. Jeśli chodzi o dietę, zrezygnuj z jedzenia tatara, serów pleśniowych, jajek na miękko i niepasteryzowanego mleka. Nie powinnaś też sprzątać kociej kuwety, aby nie ryzykować zakażenia toksoplazmozą.

Oczekiwanie na dziecko to piękny czas dla całej rodziny. Rodzice co prawda niepokoją się o to, czy dzidziuś prawidłowo się rozwija i o przebieg porodu. Na szczęście powikłania występują rzadko, a lekarze i położne opiekują się kobietami podczas ciąży i połogu. Dlatego myśl pozytywnie i już teraz ciesz się z macierzyństwa.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: