17 tydzień ciąży. Sprawdź, jak wygląda i co robi w brzuchu twoje dziecko

17 tydzień ciąży to czas, gdy płód słyszy odgłosy z zewnątrz i odczuwa twoje emocje. Dowiedz się, jak wygląda twoje dziecko i na co powinnaś uważać na tym etapie ciąży.
17 tydzień ciąży

Twoja ciąża zapewne nie jest już dla otoczenia tajemnicą, bo brzuszek jest już trochę widoczny. Płód wyglądem przypomina już noworodka. Wykształciły się wszystkie jego organy, ale jest maleńki, a jego płuca nadal się rozwijają. Taki maluszek nie przeżyłby poza macicą, dlatego dbaj o swoje zdrowie i postępuj zgodnie z zaleceniami ginekologa. Jak możesz złagodzić ciążowe dolegliwości? Czego powinnaś unikać? Czytaj dalej.

Kalendarz ciąży – 17 tydzień

Twoje dziecko ma już 15 tygodni, bo tyle czasu upłynęło od poczęcia. 17 tydzień ciąży to koniec czwartego miesiąca, a zarazem drugi trymestr. Czy zaczęłaś już odliczać już czas do porodu? Przed wami jeszcze około 25 tygodni do rozwiązania. To długo, zwłaszcza, że wielu kobietom ostatnie tygodnie ciąży dłużą się, a spory brzuszek przeszkadza w codziennych czynnościach. Dlatego już teraz skompletuj wyprawkę i kup sobie kilka fajnych, ciążowych ubrań. Dawne, za ciasne ubrania odłóż na później. Brzuszek nie może być uciskany, upychany w za ciasnych spodniach i spódnicach, a zbyt ciasna bielizna powoduje otarcia i infekcje intymne.

Jak wygląda płód w 17. tygodniu ciąży?

Płód ma teraz długość około 13 cm i waży około 140 g. Jego skóra nadal jest cienka, ale na ciele zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa. Wkrótce skóra pokryje się meszkiem i mazią płodową. Serce bije z prędkością 150 uderzeń na minutę. Działają nerki i wątroba, a składniki pokarmowe pobiera od ciebie przez łożysko. Twardnieje układ szkieletowy. Kształtują się rysy twarzy. Dziecko ma już rozwinięty zmysł dotyku, słuchu i częściowo też wzroku. Ciekawostką jest fakt, że już teraz na jego paluszkach powstają linie papilarne. Odbiera bodźce z zewnątrz, w tym też twój nastrój. Dlatego postaraj się nie denerwować i nie martwić. W tym czasie kształtują się też zewnętrzne narządy płciowe. Wkrótce lekarz będzie mógł odróżnić płeć płodu.

Co robi płód w brzuchu? Ziewa, wypina pupę i wierzga nogami

Dziecko w 17. tygodniu ciąży ma jeszcze sporo miejsca w macicy. Jego rączki i nóżki są już dość sprawne, więc chętnie nimi wymachuje. Często ssie kciuk i dotyka pępowiny. W ten sposób ćwiczy odruch ssania i zmysł dotyku. Robi miny i połyka płyn owodniowy. W ten sposób uczy się oddychać. Ponadto prostuje nogi, fika koziołki i wypina się w różne strony. Aż trudno uwierzyć, że jego mama nadal nie czuje tych akrobacji w swoim brzuchu.

Kiedy poczujesz wyraźne ruchy dziecka?

Niektóre wieloródki odczuwają już delikatne łaskotanie i mrowienie. Za kilka tygodni będą to mocne kopniaki. Kobiety w pierwszej ciąży zaczynają czuć pierwsze ruchy maleństwa w 19-21 tygodniu ciąży. Najpierw są to lekkie puknięcia, a z czasem mocniejsze, nieco bolesne kopniaki. Przyszłe mamy lubią te chwile. Poza tym intensywne ruchy dziecka świadczą o jego dobrej kondycji zdrowotnej. Jeśli w 22 tygodniu nie poczujesz ruchów płodu, to zgłoś ten fakt lekarzowi.

Nie znasz jeszcze płci malucha? Zapewne wkrótce się dowiesz

Rodzice na ogół są bardzo ciekawi tego, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka. Lekarz wprawiony w odczycie obrazu USG, rozpozna już płeć dziecka, ale pod warunkiem, że maluch ustawi się odpowiednio w kierunku sondy. Najłatwiej jest jednak poznać płeć dopiero po 20 tygodniu. Zdarza się niekiedy, że narządy płciowe pozostają niewidoczne aż do końca ciąży. Ginekolog powinien się jednak skupić na tym, czy rozwój dziecka przebiega bez powikłań.

17. tydzień ciąży. Jakie badania zrobić?

W tym czasie nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań, jeśli nie zaleci ich twój lekarz. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, to zapewne będziesz miała 1 wizytę w ciągu miesiąca, na którą zgłosisz się z wynikami zleconych badań. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne. Może pobrać próbki do badania czystości pochwy i cytologii. Sprawdza też pomiar ciśnienia tętniczego, wagi oraz wyniki kontrolnej morfologii, wysokość glukozy i badania ogólnego moczu. W czasie ciąży wykonuje się też 3 badania USG – po jednym na każdy trymestr. Podczas wizyt prywatnych z reguły lekarze za każdym razem robią USG ciężarnej.

II trymestr ciąży. Samopoczucie przyszłej mamy

W tym czasie większość ciężarnych czuje się dobrze. Nie ma już objawów wczesnej ciąży. Może jednak dokuczać zgaga i zaparcie, a także rozpulchnione, krwawiące dziąsła. W nocy ze snu zbudzić cię mogą bolesne skurcze łydek. Długie stanie i spacery kończą się pobolewaniem w pachwinach i dole brzucha. Niektóre panią skarżą się, że trudno jest im znaleźć wygodną pozycję do snu. lekarze zalecają spanie na lewym boku, z dodatkową poduszką włożoną między kolanami.

Jak przetrwać ciążowe dolegliwości?

Podstawą jest odpowiednia dieta, bogata w błonnik i lekkostrawne, łagodne w smaku posiłki. Pij dużo wody, herbat ziołowych i soków. Jedz bogate w magnez płatki migdałów, orzechy, a także różne kasze i ekologiczne warzywa. Noś wygodne buty na niskim obcasie. Naucz się ostrożnie chodzić, ponieważ twój środek ciężkości przesuwa się w związku z rosnącym brzuchem. Ćwicz jogę, spaceruj, ale też dużo odpoczywaj z nogami ułożonymi powyżej poziomu głowy. Zmień ubrania na wygodne, luźne w pasie, aby nie uciskały brzuszka.

17 tydzień ciąży. Wymiana garderoby

W czasie ciąży możesz równie ładnie wyglądać, jak przedtem. W sklepach znajdziesz wiele ciążowych ubrań o ciekawych fasonach i modnych kolorach. Wiele pań pożycza ubrania od koleżanek lub kupuje używane. Jest to przecież garderoba tymczasowa, więc nie warto zanadto zawracać sobie nią głowy. Podstawą są luźne tuniki, sukienki o luźnym kroju i wygodna bielizna z naturalnych materiałów. Pamiętaj też, aby ubierać się stosownie do pogody i pory roku.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: