W 24. tygodniu ciąży maleństwo swoim rozmiarem już bardzo przypomina noworodka. Teraz będzie sukcesywnie zwiększało swoją masę, aby przyjść na świat piękne i krąglutkie. Już tylko jeden trymestr dzieli cię od zostania mamą! Ciesz się tą chwilą i rozpocznij przygotowania do porodu oraz powitania nowego członka rodziny w domu.
Dziecko w 24. tygodniu ciąży – wielkość płodu i waga dziecka
24. tydzień ciąży oznacza wejście w ostatni trymestr ciąży. To 22. tydzień życia maluszka. W dwudziestym czwartym miesiącu ciąży dziecko mierzy już około 30 cm i waży 600 gram. Długość jego ciała jest zbliżona do wielkości noworodka. Teraz maluch będzie zwiększał swoją masę o około 80-100 gram tygodniowo.
Kalendarz ciąży – rozwój dziecka w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży
Wygląd dziecka
Mały człowiek mieszkający w brzuszku przyszłej mamy już w zupełności przypomina noworodka, który niebawem przyjdzie na świat. Ma wyraźnie ukształtowaną twarz oraz wszystkie części ciała. Jego powieki wyposażone są w rzęsy i brwi, a na główce mogą znajdować się przezroczyste włoski. Po porodzie zanikną, aby ustąpić miejsce włosom właściwym.
Zmysły
W 24. tygodniu ciąży maluszek odróżnia smaki, odczuwa emocje, rozpoznaje dźwięki i zaczyna reagować na świat. Może pokazywać swoje niezadowolenie, kiedy zjesz coś, co mu nie smakuje lub słuchasz nieodpowiedniej muzyki. Będzie się bał, kiedy się kłócisz lub sama denerwujesz i uspokoi się na dźwięk spokojnego głosu rodziców.
Maluszek ma zamknięte oczy, ale wyraźnie można zauważyć skoordynowane ruchy jego gałek ocznych. Rozgląda się na boki i rozpoznaje różnice w natężeniu światła.
Dziecko ma już w pełni wykształcone ucho środkowe i rozwija zmysł równowagi.
Płuca
W omawianym czasie płuca malca napełniają się surfaktantem, a więc substancją zapobiegającą sklejaniu i zapadaniu się pęcherzyków płucnych podczas wydechów. Dzięki substancji dziecko może swobodnie robić wdechy i wydechy, co przygotowuje je do zaczerpnięcia pierwszego oddechu po porodzie. Po przyjściu na świat surfaktant nie będzie już potrzebny.
6. miesiąc ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy i wielkość brzucha
Brzuch w 24 tygodniu
30 centymetrów to rozmiar, który sprawia, że w macicy zaczyna być coraz mniej miejsca. W 24. tygodniu ciąży brzuch zaokrągla się i znacznie wzrasta jego obwód. Cały czas jest jeszcze na tyle nieduży, że nie powinien przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu obowiązków zawodowych. Może się okazać, że pępek zrobi się płaski. Nic w tym dziwnego. Jest to następstwem rozciągniętej skóry. Po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.
Maluszek waży około 600 g i zajmuje całą przestrzeń w macicy. Dodatkowo w macicy znajduje się około 500 ml płynu owodniowego, który służy ochronie malca przed urazami mechanicznymi oraz stwarza wygodne do poruszania się środowisko. Maluszkowi robi się coraz ciaśniej, ale cały czas próbuje on znaleźć wygodną dla siebie pozycję, dlatego kręci się, boksuje i rozpycha. Ruchy te mogą być dla mamy bolesne.
Na brzuchu mogą pojawić się rozstępy, a towarzyszące im uczucie swędzenia nie będzie ustępować. Normalnym objawem będą także bóle w pachwinach spowodowane przez napinające się więzadła macicy.
Skurcze Braxtona-Hicksa
Macica przyszłej mamy w 24. tygodniu ciąży przygotowuje się do porodu. Z tego względu możliwe jest odczuwanie delikatnych skurczy. Kiedy nie towarzyszą im silne dolegliwości bólowe, nie powinny stanowić powodów do obaw. Kiedy jednak skurcze są bardzo silne i bolesne, a w dodatku trwają bardzo długo, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Dolegliwości ciążowe
Uczucia i odczucia
Każda kobieta jest inna, dlatego to, co czują ciężarne w szóstym miesiącu ciąży może się znacznie od siebie różnić. Niektóre z nich mają mnóstwo sił i energii do życia. Inne natomiast są już bardzo zmęczone i stale senne, ponieważ ciąża im mocno doskwiera. Jedne są podekscytowane i nie mogą się doczekać rodzicielstwa, a inne się boją porodu i trudów bycia matką. Za wszystkie te stany odpowiedzialne są hormony. Należy jednak pamiętać, że każda mama może odczuwać emocje na swój sposób, a zadaniem jej najbliższych jest wspieranie jej w tych chwilach.
Cukrzyca ciążowa
Hormony powstające w łożysku mogą spowodować pojawienie się cukrzycy ciążowej. Wśród jej objawów najczęściej występującymi są: nadmierne zmęczenie, nieustanne pragnienie i częste oddawanie moczu. Kiedy zauważasz u siebie takie dolegliwości, skontaktuj się z lekarzem!
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka objawia się obrzękami dłoni wraz z towarzyszącym im uczuciem kłucia i drętwienia. Powodem problemu jest ucisk na nerw pośrodkowy biegnący w przedramieniu. Obrzęknięte tkanki powodują uczucie mrowienia. Schorzenie może być szczególnie uciążliwe dla kobiet pracujących przy komputerze.
Anemia
Objawami niedokrwistości są częste zawroty głowy oraz osłabienie. Aby przeciwdziałać anemii w 24. tygodinu ciąży (a także wcześniej i później), warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i uzupełnienie jej właściwymi suplementami. Dobrze, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w żelazo, takie jak: chude czerwone mięso, jaja, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, suszone owoce, pietruszka, koper i buraki.
Ważne badania w 24. tygodniu ciąży!
Badanie USG
Szósty miesiąc jest czasem na wykonanie kontrolnego badania USG. Pozwoli ono nie tylko oszacować wielkość dziecka, ale również ocenić prawidłowość pracy jego narządów, które na tym etapie ciąży powinny już funkcjonować samodzielnie.
Wizyta u ginekologa
Około 24. tygodnia ciąży powinna odbyć się piąta obowiązkowa wizyta u ginekologa. Podczas jej trwania powinny zostać wykonane:
- badanie USG;
- test obciążenie glukozą (OGTT);
- badanie czynności serca płodu;
- pomiar ciśnienia tętniczego;
- morfologia krwi;
- pomiar masy ciała i ogólnych parametrów;
- oznaczenie przeciwciał odpornościowych;
- ocena ryzyka zaburzeń wzrastania płodu.
Co jeszcze powinna wiedzieć przyszła mama?
Dwudziesty czwarty tydzień jest doskonałym momentem, aby rozpocząć prowadzenie notatek na temat dziennego rytmu życia płodu. Można zapisywać, kiedy śpi, a kiedy czuwa i bryka. Będzie to przydatne po porodzie, ponieważ większość tych tendencji pozostanie przez najbliższe miesiące niezmieniona.
W 24. tygodniu ciąży mogą się nasilić kłopoty z pamięcią i koncentracją. Aby nie stały się one powodem do stresów, zaopatrz się w kalendarz oraz karteczki samoprzylepne, na których będziesz notować najważniejsze kwestie. Dodatkowo można wykonywać ćwiczenia pamięciowe, krzyżówki i łamigłówki.
Sprawdź także:
- 29. tydzień ciąży – rozwój twojego dziecka, zmiany w organizmie mamy, dolegliwości ciążowe i badania
- 37. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy zbliżającego się porodu
- 35. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, dolegliwości ciążowe i badania
- 30. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie przyszłej mamy, objawy w 7. miesiącu
- 34. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy i badania w III trymestrze
- 36. tydzień ciąży – waga i rozwój dziecka, dolegliwości ciążowe, zmiany w organizmie
- 38. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy zbliżającego się porodu