28. tydzień ciąży – waga dziecka, rozwój malucha, zmiany w organizmie mamy w III trymestrze

28. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca, a zarazem rozpoczęcie ostatniego trymestru ciąży. Sprawdź, co dzieje się w tym czasie z ciałem przyszłej mamy oraz jak rozwija się maluszek!
28 tydzień ciąży

28. tydzień ciąży to czas, kiedy ciężarna może odczuwać pierwsze trudności w łapaniu oddechu. Maluszek rozwija się teraz bardzo szybko i potrafi już rozpoznać głos swojej mamy. Dodatkowo rozwijają się jego płuca, ale nie są jeszcze na tyle sprawne, aby mogły funkcjonować samodzielnie na świecie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co warto wiedzieć o początkach siódmego miesiąca ciąży!

28. tydzień ciąży – waga dziecka i wielkość malucha

W 28. tygodniu ciąży rozpoczyna się siódmy miesiąc od ostatniej miesiączki i 26. tydzień życia dziecka. To początek trzeciego i ostatniego trymestru ciąży. W tym czasie dziecko waży już ponad kilogram i mierzy około 36 cm. Jego ciałko intensywnie rośnie.

Rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży

Pewne określenie płci dziecka

Na etapie początku siódmego miesiąca ciąży organy płciowe dziecka są już w pełni rozwinięte, co pozwala na pewne określenie jego płci.

Płuca dziecka

Płuca dziecka rozwijają się, ale nie są jeszcze gotowe, aby urodzone w tym czasie dziecko oddychało samodzielnie. Ich powierzchnię wypełnia surfaktant, który po narodzinach przestanie być potrzebny do oddychania. Surfaktant jest substancją, która zapobiega zapadaniu i sklejaniu się płuc w czasie wydechu. Dziecko zaczyna oddychać regularnie w tempie uzależnionym od aktualnej aktywności. Również ziewnięcia są coraz częstsze i następują seriami.

Ruchy malucha

Dziecko rośnie i ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Z tego względu jego ruchy znacząco się uspokajają, co daje przyszłej mamie nieco oddechu po burzliwym tygodniu poprzednim. Badania pozwalają dokładnie zobaczyć, że maluszek świetnie radzi już sobie z odruchami wrodzonymi: ssie kciuk, potrafi chwytać i robi minki.

Sen

Okazuje się również, że w tym czasie dziecko śni podczas snów. Badania pokazują występowanie fazy REM (ang. rapid eye movement). Jest to faza snu, gdzie gałki oczne bardzo szybko się poruszają.

Rozwój mózgu dziecka

Na początku trzeciego trymestru mózg rozwija się najintensywniej. Dziecko ćwiczy poszczególne jego partie i tworzy coraz to kolejne połączenia nerwowe pomiędzy komórkami. Mózg w 28. tygodniu ciąży staje się coraz bardziej pofałdowany, a na jego powierzchni tworzą się bruzdy i zakręty mózgowe. Można już zauważyć sześć warstw kory mózgowej. Rozpoczyna się proces mielinizacji włókien nerwowych.

Meszek płodowy, włosy, paznokcie

W tym czasie z małego ciałka zaczyna znikać meszek płodowy, który może pozostać jeszcze jedynie na pleckach i ramionach. Na dłoniach i stópkach malca rosną paznokcie. Czasami rosną również włosy, rzęsy i brwi. Zdarza się, że dzieci rodzą się z bujną czuprynką. Inne mają całkiem łysą główkę. Ważne jednak, że w pierwszym roku życia maluchowi wyrosną właściwe włoski, które zastąpią te pojawiające się w życiu płodowym.

Pozycja malca

W 28. tygodniu ciąży dziecko może dokonać zmiany pozycji. Swoją główkę skieruje w dół, co ma stanowić przygotowanie malca do porodu. Obrót może nastąpić też w kilku następnych tygodniach. Ważne jest jednak, aby odbył się w odpowiednim czasie, ponieważ w ostatnich tygodniach ciąży dziecko jest już za duże, aby się obrócić, co wiąże się z koniecznością wykonania cięcia cesarskiego.

Trzeci trymestr ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Brzuch w 28. tygodniu ciąży

Na początku siódmego miesiąca ciąży przyszła mama może ważyć już ponad osiem kilogramów więcej niż przed ciążą, a sytuacja ta jest całkowicie naturalna. Wzrost wagi związany jest głównie z wagą dziecka, ale również masą wód płodowych i macicy. W kolejnych tygodniach brzuch będzie powiększał swój obwód o około 1 centymetr tygodniowo, co będzie się wiązało ze wzrostem masy ciała mamy o około pół kilograma tygodniowo.

W tym czasie rozmiar brzucha optycznie się powiększa. Wszystko to za sprawą podniesienia dna macicy, które teraz znajduje się na około 7 centymetrów nad pępkiem. Możesz odczuwać duszności oraz problemy z oddychaniem, co jest naturalnym objawem ucisku macicy na przeponę.

7. miesiąc ciąży – dolegliwości u przyszłej mamy

Bóle kręgosłupa

Kobieta w ciąży na początku siódmego miesiąca może odczuwać bóle w kręgosłupie. To naturalny skutek powiększające się masy ciała i nadzwyczajnego obciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ulgę mogą przynieść dedykowane ciężarnym ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa oraz fizjoterapia.

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa są coraz częstsze. To lekkie napięcia macicy mające za zadanie przygotować ją do właściwej akcji porodowej. To dobry czas, aby zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie nauczą cię ćwiczeń przygotowujących mięśnie do porodu.

Swędzenie skóry

Przyszłe mamy w 28. tygodniu ciąży mogą uskarżać się również na swędzenie brzucha. Dolegliwość najczęściej ma dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest rozwijający się i wzrastający płód, który wymusza szybkie rozciąganie skóry. Drugim z powodów jest gromadzenia się w organizmie ciężarnej żółci. Swędzenie jest całkowicie naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Dolegliwości żołądkowe

Zgaga zaraz po posiłku i zaparcia to prawdziwa zmora ciężarnych kobiet w ostatnim trymestrze ciąży. Pomoc może przynieść lekka dieta, która ułatwi trawienie, zniweluje problemy z wypróżnianiem się i uczucie ciężkości. Pamiętaj, że wszelkie suplementy diety i zioła, które teraz zamierzasz stosować powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem!

Kobieta podczas 28. tygodnia ciąży powinna pamiętać o regularnym spożywaniu niewielkich posiłków obfitujących w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy oraz pełnowartościowe mięsa. Należy natomiast unikać obfitych i wysokokalorycznych posiłków. Nie zaleca się picia słodzonych i gazowanych napojów oraz dużej ilości cukrów i węglowodanów.

Katar

Wzmożona aktywność błon śluzowych to kolejny w pełni naturalny, ale zarówno nader uciążliwy odruch ciała kobiety ciężarnej. Objawia się ona najczęściej uporczywym katarem. Nie należy się jednak martwić, ponieważ powinien on zniknąć w następnych tygodniach.

Potrzeba wicia gniazda

W ostatnich tygodniach ciąży instynkt przyszłej mamy nakazuje jej rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia dziecka na świecie. Kobieta chętnie przygotowuje wyprawkę i urządza pokój maluszka.

Problemy z kończynami

W 28. tygodniu ciąży nogi i stopy czasem pokrywają obrzęki, a w nocy mogą pojawić się skurcze łydek. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie oraz przekierowaniem przyswajanych mikroelementów i minerałów do rozwijającego się płodu.

Kalendarz ciąży – sprawdź badania, które należy wykonać w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży!

Badanie USG

Lekarze zalecają, aby pomiędzy 28. a 30. tygodniem ciąży wykonać badanie USG. Umożliwi ono ocenę ułożenia płodu, jego budowę, zlokalizowanie łożyska oraz ocenienie ilości płynu owodniowego.

Badanie anty-RH

Badanie anty-RH wykonuje się, aby wykluczyć konflikt serologiczny między rodzicami. Grozi on wystąpieniem u dziecka choroby hemolitycznej, dlatego badanie uznaje się za niezbędne. Warto wspomnieć, że przy obecnym poziomie opieki medycznej ryzyko wystąpienia choroby jest bardzo mocno ograniczone.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: