29. tydzień ciąży – rozwój twojego dziecka, zmiany w organizmie mamy, dolegliwości ciążowe i badania

29. tydzień ciąży to okres stałego wzrostu dziecka. W siódmym miesiącu ciąży brzuszek jest już mocno widoczny i cały czas będzie się powiększał. Sprawdź, czego możesz się spodziewać w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży!
29 tydzień ciąży

W 29. tygodniu ciąży dziecko stale się rozwija. Już tylko trzy miesiące dzielą przyszłą mamę od powitania go na świecie. Maluszek coraz bardziej zaczyna przypominać niemowlę. Jest coraz większy i cięższy, co może powodować spore trudności w funkcjonowaniu przyszłej mamy. Aby czas przebiegał szybciej, warto rozpocząć przygotowania do porodu.

Dziecko w 29. tygodniu ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

29. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca, a zarazem wstęp w ostatni trymestr ciąży. Pozostało już tylko 11 tygodni do porodu. Dziecko waży już około 1300 gramów i mierzy około 35 centymetrów. Przez kolejne tygodnie maluszek stale i bardzo szybko będzie przybierał na wadze, co może spowodować przyrost wagi mamy o nawet 5 kilogramów.

Kalendarz ciąży – rozwój Twojego dziecka w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży

Wygląd dziecka

Dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, a w kolejnych tygodniach będzie go tylko ubywać. Maluszek jest drobny i mały, bo tkanka tłuszczowa dopiero zaczyna się zbierać pod jego skórą. Już niedługo zacznie przypominać kuleczkę, którą niebawem będziesz trzymać w ramionach.

Mózg

W siódmym miesiącu zwiększa się objętość mózgu, co powoduje jednocześnie wzrost głowy malca. Dzięki temu jego kształty coraz bardziej przypominają noworodka, który przyjdzie na świat za niespełna dwa miesiące. Mózg jest już na tyle mocno rozwinięty, że z powodzeniem może kontrolować temperaturę ciała i procesy oddechowe. Kolejne połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi umożliwiają powstawanie nowych wzorców pamięciowych dotyczących poruszania się. Dodatkowo przyspieszają reakcje maluszka na odbierane bodźce, a odbierane informacje powoli zostają przetworzone.

Układ nerwowy

Następuje dynamiczny rozwój układu nerwowego. Coraz lepiej działają funkcje poznawcze. Dziecko może reagować na ból i emocje mamy. Prawdopodobnie jest również w stanie rozpoznać jej głos, dlatego jest to dobry moment na rozpoczęcie budowania relacji z malcem. Dodatkowo dziecko potrafi już intencjonalnie wodzić oczami za źródłem światła.

Zmysły

Zmysły dziecka w 29. tygodniu ciąży są dobrze rozwinięte, dlatego malec może słuchać dźwięków, które go otaczają. Można puszczać mu różne typy muzyki i sprawdzać jego reakcje. W ten sposób poznamy gust dziecka. Warto czytać maluszkowi bajki i dużo z nim rozmawiać. Bez zarzutów działa też zmysł węchu, dzięki czemu dziecko po porodzie bez problemu rozpozna zapach mamy. Będzie on kojarzony ze spokojem i bezpieczeństwem.

Ruchy dziecka

Dziecko rośnie, a jego przestrzeń zaczyna być mocno ograniczona. Z tego względu ruchy pociechy są coraz mocniej odczuwalne, a przy tym częstsze i bardziej intensywne. Możesz odczuwać ból podczas silniejszych kopnięć w pęcherz lub żebra. Dużym wytchnieniem dla przyszłej mamy jest fakt, że dziecko większość doby przesypia.

Brunatna tkanka tłuszczowa

Dzieci w ostatnich tygodniach okresu płodowego gromadzą brunatną tkankę tłuszczową. Po porodzie będzie ona sukcesywnie zastępowana żółtą, ale teraz spełnia ona bardzo ważną funkcję biologiczną, która przystosowuje malucha do życia poza macicą. Tkanka brunatna służy do wytwarzania dużej ilości ciepła, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała.

29. tydzień ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Brzuch w 29. tygodniu ciąży

Brzuch w tym czasie jest już bardzo widoczny, ponieważ sama ciąża jest mocno zaawansowana. Rosnący brzuch może coraz silniej utrudniać codzienne funkcjonowanie, a szczególnie sen. Teraz powinien wzrastać o około centymetr tygodniowo. Dno macicy umiejscowione jest trzy do czterech palców nad pępkiem. równolegle z brzuchem rosną piersi, a nogi i stopy stają się podatne na obrzęki.

Zespół Wittmaacka-Ekboma

Zespół niespokojnych nóg dotyczy jedynie części przyszłych mam i najczęściej ustaje po narodzinach. Objawia się on nieprzyjemnym uczuciem mrowienia skóry i poruszania się tkanek pod nią, szczególnie w godzinach nocnych i podczas odpoczynku. Ulgę przynosi poruszanie kończynami. W konsekwencji czas odpoczynku przebiega na nieustannym ruchu nóg, co skutecznie uniemożliwia odpoczynek.

Dolegliwości ciążowe

Problemy z oddychaniem

Rozwój dziecka powoduje powiększanie się macicy i podwyższenie brzucha. Ta ulega ściśnięciu, co może skutkować narastaniem problemów z oddychaniem. Oby zapewnić odpowiednią ilość tlenu zarówno sobie, jak i maleństwu, mama powinna starać się oddychać częściej, ale płyciej.

Opuchlizna

Powiększająca się macica uciska na żyłę główną, co może powodować pojawianie się opuchlizny w rejonie łydek, kostek i stóp. Rozwiązaniem problemu będzie odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry lub leżenie na lewym boku.

Pozostałe skutki powiększającej się macicy

Początek trzeciego trymestru może wiązać się z powrotem objawów charakterystycznych dla początków ciąży. Rosnąca macica zajmuje coraz więcej miejsca i powoduje nudności, zgagę oraz konieczność częstego oddawania moczu.

Syndrom „wicia gniazda”

Zmiany zachodzą nie tylko w ciele przyszłej mamy, ale również w jej głowie. Zaczyna ona odczuwać silną potrzebę przygotowania domu na przybycie nowego członka rodziny. W tym czasie naturalnym jest, że kobieta kompletuje wyprawkę i snuje plany na przyszłość.

Hemoroidy

Częste zatwardzenia i rozwijająca się ciąża mogą doprowadzić do pojawienia się hemoroidów. Aby im zapobiec, spożywaj pokarmy lekkostrawne i rozwalniające, dużo pij i jak najczęściej się wypróżniaj.

Sprawdź zestaw niezbędnych badań w 29. tygodniu ciąży!

Badanie USG

W tym czasie powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby ten wykonał badanie USG. Dzięki niemu zobaczysz, jak w tym momencie wygląda twój maluszek, a lekarz będzie miał możliwość oceny prawidłowości jego rozwoju.

Badania dotyczące prawidłowego przebiegu ciąży

Badanie USG jest dla przyszłych rodziców najistotniejsze, ponieważ podczas niego mogą zobaczyć swoją pociechę. Jednak z medycznego punktu widzenia ważny jest szereg dodatkowych badań, które pozwolą upewnić się, że dziecko jest rozwinięte we właściwy sposób, a jego i mamy zdrowiu nic nie zagraża. Wśród tych najbardziej popularnych znajdziemy:

  • morfologię krwi;
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych;
  • kontrolę masy ciała matki;
  • pomiar ciśnienia krwi matki;
  • badanie moczu;
  • badanie tętna płodu matki;
  • pomiar poziomu glukozy we krwi przyszłej mamy.

O czym powinnaś pamiętać w 29. tygodniu ciąży?

W siódmym miesiącu ciąży dziecko bardzo szybko rośnie, a macica zaczyna wypełniać prawie całą jamę brzuszną. W związku z tym zmniejsza się pojemność żołądka oraz zwiększa ucisk na pęcherz. W konsekwencji konieczne jest częstsze spożywanie mniejszych porcji posiłków oraz częstsze odwiedziny w łazience.

Kolejną kwestią są upławy. W 29. tygodniu ciąży mogą one przybrać biały kolor i być bardzo intensywne. Ich zadanie to ochrona płodu przed ewentualnymi infekcjami, dlatego zupełnie nie powinny one stanowić powodu do obaw. Kiedy upławy są bardzo intensywne, można pomyśleć o korzystaniu z tamponów.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: