34. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy i badania w III trymestrze

34. tydzień ciąży to czas, kiedy ciało przyszłej mamy intensywnie przygotowuje się do wydania maluszka na świat. Przygotowania czyni też przyszły noworodek. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o trzydziestym czwartym tygodniu ciąży!
34 tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to połowa przedostatniego miesiąca, a jednocześnie końcówka III trymestru. W tym czasie zarówno przyszła mama, jak i dziecko przygotowują się do przyjścia malucha na świat. Poród może nastąpić w każdym momencie, więc przyszli rodzice powinni być na niego dobrze przygotowani.

34. tydzień ciąży – waga dziecka i wielkość płodu

Dziecko w 34. tygodniu ciąży potrafi ważyć już ponad dwa kilogramy i mierzyć około 45 cm. Jego waga może teraz przyrastać nawet o 200 gramów tygodniowo. Do czasu porodu maluch powinien jeszcze urosnąć około 5 centymetrów, ale część dzieci już na tym etapie przestaje rosnąć, a jedynie przybiera na wadze.

Kalendarz ciąży – rozwój twojego maluszka w 34. tygodniu ciąży

Wygląd dziecka

W 34 tygodniu ciąży dziecko wygląda już niemal identycznie, jak wówczas, gdy po raz pierwszy zobaczymy go na świecie. Jego skóra ma już różowy kolor, jest gruba i gładka. Całkowicie zniknął z niej meszek płodowy, a jego miejsce zajęła maź płodowa.

Organy wewnętrzne

Cały czas rozwijają się układ oddechowy i płciowy. Pozostałe organy funkcjonują już bardzo dobrze i są w pełni rozwinięte. Wprawdzie ciemiączko jeszcze nie jest zrośnięte, ale dzięki temu maluszkowi będzie łatwiej przyjść na świat. Stan ten może się utrzymywać nawet do dwóch lat po porodzie.

Dziecko ma coraz mniej miejsca, więc jego ruchy są wolniejsze i bardziej płynne. Nieustannie ćwiczone są podstawowe funkcje życiowe. Maluszek połyka płyn owodniowy i wydala mocz oraz trenuje funkcje wydalnicze.

To czas, kiedy u dziewczynek wykształcają się jajniki, a w przypadku chłopców jądra zaczynają przemieszczać się w kierunku moszny.

Większość dzieci na tym etapie jest już na tyle dobrze rozwinięta, że ich szanse na przeżycie w razie, gdyby urodziły się w 34. tygodniu pozostają bardzo duże. Rodzice muszą być w pełnej gotowości, aby w razie konieczności móc jechać do szpitala.

Pozycja dziecka

Główka dziecka w 34. tygodniu ciąży skierowana jest w dół w kierunku kanału rodnego. Dokładnie w taj samej pozycji maluch będzie się znajdował, kiedy będziesz go rodzić. W ten sposób będzie w stanie bezpiecznie przejść przez kanał rodny. To pozycja najmniej inwazyjna zarówno dla przyszłej mamy, jak i samego maluszka.

Położenie boczne lub pośladkami w dół może uniemożliwić poród siłami natury. W tym przypadku położna i lekarz mogą zalecić poród za pomocą cesarskiego cięcia.

Ruchy maluszka

Dziecko ma bardzo mało miejsca, dlatego jego ruchy zdecydowanie tracą na intensywności. Machanie rączkami i nóżkami, robienie fikołków czy obracanie się są mocno utrudnione, ale maluszek cały czas próbuje to robić, co może się wiązać z bolesnymi dla mami ciosami w żebra lub pęcherz moczowy. Ruchy dokładnie widać na brzuchu mamy w postaci niewielkich wybrzuszeń.

34. tydzień ciąży zmiany w organizmie przyszłej mamy

Czas na przygotowania do porodu

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży przyszli rodzice powinni być stale przygotowani na ewentualność nadejścia akcji porodowej. W tym czasie warto mieć już przygotowaną wyprawkę dla maluszka oraz torbę z rzeczami niezbędnymi w szpitalu. Końcówka ciąży to też czas, gdy przyszła mama powinna przygotowywać swoje ciało na chwilę wydawania pociechy na świat. Warto, aby ćwiczyła oddech, mięśnie Kegla oraz gimnastykowała się. Może wypróbować ćwiczeń na piłce, które niejednokrotnie okazują się bardzo przydatne podczas samej akcji porodowej.

Zgodnie z harmonogramem ciąży kobieta znajduje się teraz w połowie ósmego miesiąca ciąży i końcówce trzeciego trymestru. Do porodu pozostało już niewiele czasu i należałoby się spodziewać, że może on nastąpić w każdej chwili. Sytuacje przedwczesnych porodów na tym etapie ciąży są bardzo częstą praktyką.

Brzuch w 34. tygodniu ciąży

W 34. tygodniu ciąży przyszła mama zauważyć może wyraźne powiększenie się jej brzucha. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nagły wzrost wagi kobiety, co tłumaczy się jej wzmożonym apetytem oraz intensywnym wzrostem maluszka. Na dodatek w organizmie może zatrzymywać się dużo wody, co dodatkowo wpływa na kwestie estetyczne i wagę. Zdarza się jednak, że niektóre mamy teraz chudną.

Waga przyszłej mamy

Macica ciężarnej jest już na tyle rozciągnięta, że dalszy wzrost dziecka wymaga zmniejszenia ilości wód płodowych. Wiąże się to z możliwością spadku masy ciała ciężarnej, co niestety często odbywa się kosztem częstszych wizyt w toalecie.

Kobieta w 34. tygodniu ciąży – dolegliwości ciążowe u przyszłej mamy

Gromadzenie się wody w organizmie

Zastój wody w organizmie jest winowajcą powstających obrzęków w okolicy stóp i łydek. Nie powinno być to powodem do zmartwień, ponieważ ustaną one zaraz po narodzinach.

Przewlekłe zmęczenie

Kobieta jest już zmęczona dźwiganiem swojego brzucha oraz dolegliwościami ciążowymi. Do tego dochodzą wahania nastrojów, które mogą być pogłębiane znacznym przyrostem masy ciała. W tym czasie niezbędna będzie odpowiednia ilość snu, relaks oraz odpoczynek. Należy unikać sytuacji stresowych i mocno skupić się na potrzebach własnego ciała.

Dolegliwości trawienne

Dodatkowym wyzwaniem mogą być dolegliwości trawienne. Na ich czele stoi zgaga, która z każdym kolejnym tygodniem może się nasilać. Można ją próbować łagodzić środkami farmaceutycznymi, ale każdorazowe sięgnięcie po nie powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. Pomocną może się okazać także pozycja leżąca na lewym boku, która utrudnia cofanie się treści pokarmowej. W końcowym trymestrze ciąży dobrze unikać tłustych i ostrych potraw.

Problemy z oczami

Niektóre przyszłe mamy skarżą się na problem suchego oka oraz ogólne problemy z pogarszaniem się wzroku. Warto zrezygnować z soczewek kontaktowych, które mogą pogłębiać problem.

Zmiany w układzie krwionośnym

Zmiany dotykają również układu krwionośnego i objawiają się krwawieniami z jamy ustnej oraz nadwrażliwością dziąseł. Bardzo ważną kwestią jest, aby kobieta planująca ciążę lub przyszła mama w pierwszych miesiącach ciąży wyleczyła zęby oraz dbała o odpowiednią ich higienę ponieważ bakterie dostające się z nich do krwioobiegu są częstą przyczyną porodów wcześniaków.

Badania w 34. tygodniu ciąży

Badanie USG

Badanie USG to wartościowe źródło informacji o stanie zdrowia twojego dziecka. Jeśli jednak wykonywałaś go w niedalekiej przeszłości, nie będzie konieczności, aby go teraz powtarzać.

Pozostałe badania kontrolne

Przez poprzednie miesiące ciąży widywałaś się z lekarzem średnio raz w miesiącu. W 34. tygodniu ciąży warto to robić częściej. Może się okazać koniecznym wykonanie szeregu dodatkowych badań:

  • badanie ryzyko zachorowania na depresję lub stadium jej rozwoju, kiedy już wcześniej ją zdiagnozowano;
  • kontrola stanu jamy ustnej;
  • badanie cytologiczne;
  • odczyn Wassermana w kierunku kiły;
  • oznaczenie antygenu HBs;
  • badania w kierunku HIV oraz HCV;
  • badanie piersi;
  • badanie położnicze;
  • pomiar masy ciała;
  • pomiar ciśnienia krwi;
  • morfologia krwi;
  • badanie moczu.

Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: