37. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy zbliżającego się porodu

37. tydzień ciąży jest momentem, kiedy więź pomiędzy przyszłą mamą i jej maluchem jest już bardzo silna. Wszystko dlatego, że obydwoje mogą się skutecznie ze sobą komunikować. Sprawdź, jak przebiega rozwój dziecka i co się dzieje w twoim organizmie w dziewiątym miesiącu ciąży!
37 tydzień ciąży


Ciąża jest niewątpliwie magicznym i wyjątkowym czasem w życiu każdej kobiety, a ostatnie jej tygodnie, czyli także 37. tydzień ciąży, to trudne, ale zdecydowanie najpiękniejsze momenty oczekiwania na maluszka.
Wszystko to za sprawą silnej komunikacji prenatalnej, jaką kobieta może nawiązać ze swoją pociechą, która już doskonale odbiera i reaguje na bodźce z otoczenia.

37. tydzień ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

W 37. tygodniu ciąży dziecko jest w pełni rozwinięte i przygotowane do przyjścia na świat. Od teraz musisz być przygotowana, że w każdej chwili może dojść do porodu. Wówczas lekarze nie uznają maluszka za wcześniaka, a będą mówić o terminowym urodzeniu, ponieważ dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do opuszczenia macicy.

Dziecko na początku dziewiątego miesiąca waży najczęściej niespełna trzy kilogramy i mierzy około pięćdziesięciu centymetrów. Do końca okresu ciąży powinno jeszcze nieco przybrać na wadze.

Rozwój Twojego dziecka w 37. tygodniu ciąży

Aktywność dziecka

37. tydzień ciąży to czas, kiedy maluszek w zupełności przypomina niemowlę, które niedługo będziecie trzymać w ramionach. Zaczyna ssać kciuk, co przystosowuje go do przyjmowania pokarmu. Dodatkowo mruga oczkami i kręci się, dzięki czemu już niedługo będzie mógł przesuwać się w dół kanału rodnego.

Rozwój płodu

Płuca dziecka są już w pełni wykształcone i może ono z powodzeniem wdychać i wydychiwać wody płodowe. Są już gotowe do podjęcia funkcji oddechowych po porodzie.

9. miesiąc ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Brzuch w trzydziestym siódmym tygodniu ciąży

W trakcie trwania ciąży brzuch przyszłej mamy ulega ciągłym zmianą. Oczywistym jest, że rośnie, ale jednocześnie zmienia swoje położenie. W ostatnich tygodniach przed porodem macica znajduje się już tuż pod żebrami, co powoduje silne rozciągnięcie skóry. To moment, kiedy szczególnie istotne jest stosowanie rozmaitych kremów poprawiających elastyczność i zapobiegającym powstawaniu rozstępów.

Na trzy tygodnie przed porodem macica nieco się obniża, nie sięga już mostka a mieści się 3-4 cm poniżej wyrostka mieczykowatego, a sam brzuch przestaje rosnąć. Niestety jest już na tyle duży, że potrafi sprawiać problemy z zasypianiem i przesypianiem nocy. Codzienne funkcjonowanie również będzie nieco bardziej utrudnione, a co za tym idzie – męczące. Łatwiejsze będzie za to oddychanie.

Objawy porodu

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Z tego powodu rodzice powinni mieć spakowaną torbę do szpitala z rzeczami niezbędnymi mamie oraz malcowi.

Wśród objawów rozpoczynającego się porodu znajdują się:

  • odejście wód płodowych;
  • obfite krwawienie;
  • bolesne skurcze;
  • silny ból w dole kręgosłupa.

3. trymestr – dolegliwości ciążowe u przyszłej mamy

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze są najczęstszym objawem, który przepowiada zbliżający się poród, a jednocześnie przygotowuje do niego ciało przyszłej mamy. W 37. tygodniu ciąży pojawiają się nawet kilkanaście razy dziennie i mogą trwać do dwóch godzin. Sprawia to, że ciężarne, zwłaszcza rodzące po raz pierwszy, często mylą je z rozpoczynającą się akcją porodową. Warto pamiętać, że skurcze przepowiadające ustępują po czasie, a ich zadaniem jest jedynie przygotowanie mamy do porodu. Kiedy skurcze nie ustępują po upływie dwóch godzin, należy udać się do szpitala lub wezwać położną przeprowadzającą poród domowy.

Ból w okolicy krocza

Kiedy czas do narodzin dziecka jest już bardzo krótki, przyszła mama może odczuwać ból w okolicy krocza. To naturalny objaw, który powinien ustąpić po kilku chwilach. Kiedy jednak tak się nie dzieje i towarzyszą mu silne skurcze, oznacza to, że nasze ciało przygotowuje się do porodu. Przyczyną bólu jest opuszczenie się główki dziecka w kierunku kanału rodnego, co stwarza ucisk na kość łonową.

Częste oddawanie moczu

Macica, która zaczyna się obniżać, coraz silniej naciska na pęcherz moczowy. Z tego względu poruszanie robi się coraz większym wyzwaniem, a dodatkowo jeszcze mocniej wzrasta częstotliwość korzystania z toalety. Pamiętaj, że najgorszym rozwiązaniem będzie zmniejszenie wypijanych płynów. Należy pić często, ale unikać napojów moczopędnych, a szczególnie kawy i herbaty.

Kalendarz ciąży – poznaj niezbędne badania w 37. tygodniu

Badanie USG

USG jest zdecydowanie najczęstszym badaniem wykonywanym podczas trwania ciąży. Pozwala ono na dokonanie oceny lokalizacji łożyska, stanu pępowiny i ilości wód płodowych. Bardzo ważne jest, aby przed porodem mieć aktualny obraz z USG.

KTG

Co jeszcze trzeba sprawdzić około 37. tygodnia ciąży? Kardiotokografia (KTG) to kolejne badanie, które zaleca się wykonać na ostatnim etapie ciąży. Pozwala ono rozpoznać ruchliwość i aktywność skurczów macicy oraz ogólny stan maluszka.

Mocz i morfologia

Mocz i morfologia krwi są kolejnymi badaniami bardzo często wykonywanymi podczas przebiegu ciąży. Dzięki nim możliwe jest sprawdzenie aktualnego stanu zdrowia ciężarnej oraz szybko rozpoznać i zareagować na ewentualne nieprawidłowości.

Co jeszcze powinna wiedzieć ciężarna kobieta w 37. tygodniu ciąży?

Poród rodzinny

37 tydzień ciąży to najwyższy czas, aby rodzice przygotowali się psychicznie do samego porodu. Warto przemyśleć, czy chcecie uczestniczyć w porodzie rodzinnym, a więc takim, przy którym bliska matce osoba będzie przebywała przy niej na sali porodowej. Istotne jest, aby wybrać szpital, gdzie taka opcja jest możliwa. Niektóre szpitale nie dysponują salami jednoosobowymi, gdzie mogą przebywać osoby trzecie, a na salach wieloosobowych inne pacjentki mogą sobie nie życzyć obecności obcych osób. Poród rodzinny może być dodatkowo płatny i wymagać wcześniejszej rezerwacji sali. Dodatkowo przyszła mama może rozważyć opcję wykupu wyłącznej pomocy położnej przy porodzie.

Poród w wodzie

Niektóre placówki udostępniają możliwość porodów w wodzie. Taki poród bywa mniej bolesny, przebiega szybciej i często jest mniej stresujący dla matki. Badania pokazują, że porody w wannach obniżają ryzyko powikłań poporodowych oraz skracają czas połogu.

Lewatywa i golenie okolic intymnych

Kobieta ma prawo wyboru, czy przed porodem chciałby przebyć zabieg lewatywy oraz pozbyć się owłosienia w miejscach intymnych. Lewatywa pomoże oczyścić jelita, co ustrzeże ciężarną przed krępującym oddaniem stolca podczas trwania porodu. Ogolone krocze wprawdzie ułatwia wykonanie ewentualnego szycia po porodzie, ale nie jest zabiegiem koniecznym do wykonania. Wyjątek stanowi tutaj poród w formie cesarskiego cięcia.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: