38. tydzień ciąży – rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy, objawy zbliżającego się porodu

Mówi się, że nie ma w życiu nic piękniejszego niż bycie rodzicem. Dzieci nadają życiu sens i wyznaczają kierunki działania. Dzięki nim dostajemy skrzydeł. Sprawdź, co dzieje się z organizmami przyszłej mamy i jej dziecka w 38. tygodniu ciąży!
38 tydzień ciąży

Okres ciąży to przede wszystkim czas wielu wyrzeczeń i zmian. Przyszła mama uczy się, czym jest bezgraniczna miłość do swojej pociechy, często obarczona wieloma poświęceniami. Jej codzienne myśli skupiają się teraz na noszonym pod sercem maluszku. Nic innego nie jest równie ważne. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, gdy nadejdzie 38. tydzień ciąży, czyli na chwilę przed przywitaniem na świecie swojego skarbu!

38. tydzień ciąży – wielkość płodu i waga dziecka

38. tydzień ciąży to już połowa ostatniego, dziewiątego miesiąca ciąży i końcówka trzeciego trymestru. Nadchodzi długo wyczekiwany czas, kiedy to możliwe będzie wzięcie w ramiona swojego maluszka. W omawianym czasie dziecko jest już w pełni rozwinięte i w pełni gotowe do podjęcia samodzielnego życia poza organizmem mamy. Maluch waży około 3 kg i mierzy blisko 50 cm. Wymiary te mogą się jednak znacznie różnić u poszczególnych dzieci, co jest spowodowane budową mamy oraz uwarunkowaniami genetycznymi.

Rozwój Twojego dziecka w 38. tygodniu ciąży

Ruchy dziecka

W dziewiątym miesiącu ciąży ruchy dziecka będą zdecydowanie mniej wyczuwalne niż podczas poprzednich tygodni. Sytuacja ta jest zupełnie normalna i wiąże się z tym, że maluszek mocno urósł i ma już bardzo mało miejsca w macicy, a i tak musi je dzielić z płynem owodniowym oraz łożyskiem. Średnica łożyska to około 15 cm. Ciekawy jest jednak fakt, że swoją masą dorównuje ono wadze dziecka.

Chociaż w 38. tygodniu ciąży aktywność dziecka jest mocno utrudniona przez ograniczoną ilość miejsca w brzuszku mamy, to kiedy już do niej dojdzie, jest bardzo dokładnie widoczna w formie drobnych uwypukleń lub spłaszczeń. To dobry moment na nagrywanie filmików, na których widać wyraźne odbicie małych stópek lub raczek próbujących się przebić przez skórę brzucha mamy. To doskonała pamiątka z ostatnich tygodni ciąży.

Wygląd dziecka

Na kilka-kilkanaście dni przed porodem dziecko jest już w pełni rozwinięte. Na główce dziecka znajdują się włoski. Posiada ono również brwi i rzęsy. Paluszki zakończone są paznokciami. Skóra ma ładny, równomierny i rumiany koloryt i pozbawiona jest już zupełnie meszku.

Pozycja dziecka

W 38. tygodniu ciąży dziecko powinno być ułożone w pozycji główkowej. Oznacza to, że głowa dziecka skierowana jest ku dołowi, w kierunku kanału rodnego. Dziecko zaczyna na niego napierać i właśnie w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Część dzieci w tym momencie nie odwróciło się jeszcze w brzuchu mamy i cały czas zajmuje pozycję, w której to pupa skierowana jest w dół. W takich przypadkach naturalna zmiana pozycji nie jest niemożliwa, ale zdarza się nadzwyczaj rzadko. Naturalnym następstwem, szczególnie w przypadku kobiet, które rodzą po raz pierwszy, będzie decyzja lekarza o konieczności wykonania porodu w formie cesarskiego cięcia.

Nastrój malca

Wprawdzie przez cały czas trwania ciąży miałaś duży wpływ na nastrój maluszka, ale w końcowych jej okresach fakt ten jest bardzo zauważalny. Maluch reaguje na bodźce zewnętrze oraz samopoczucie mamy. Ta doskonale wie, co sprawia mu przyjemność, a co go denerwuje. Oboje czują się zdecydowanie lepiej, kiedy mama jest zadowolona i szczęśliwa. Humor maluszka poprawia słuchanie lubianej przez niego muzyki, głosu rodziców oraz jedzenie lubianych smaków, które przedostają się do płynu owodniowego, kiedy mama coś je.

9. miesiąc ciąży – zmiany w organizmie przyszłej mamy

Brzuszek przyszłej mamy

W 38. tygodniu ciąży brzuszek mamy jest obniżony, ponieważ maluch przygotował się już do zejścia do kanału rodnego. Z tego względu macica silnie uciska na wiele narządów wewnętrznych (szczególnie na pęcherz moczowy), kości i nerwy. Może to powodować dotkliwe bóle oraz konieczność częstego korzystania z toalety. Ponadto brzuch jest silnie napięty i wypełniony po same brzegi, dlatego kroki ciężarnej mogą być nieco chwiejne i z boku wyglądające na pokraczne. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta nosi w swoim brzuchu kilka kilogramów szczęścia, które skutecznie zaburzają jej punkt równowagi. Pocieszającym jest fakt, że teraz już nie powinna przybierać na wadze. Zdarza się nawet, że niektóre mamy na tym etapie nieco chudną.

Piersi

Od początku ciąży piersi zdążyły już mocno urosnąć. Są pełne, jędrne i zapewne najpiękniejsze, jakie do tej pory miałaś, szczególnie, jeśli to twoja pierwsza ciąża. Teraz są wypełnione pokarmem i gotowe do przywitania na świecie małego człowieka.

Obrzęki

Obrzęki to prawdopodobnie temat, który ciężarne kobiety znają doskonale już od kilku dobrych tygodni. Teraz niestety mogą się nasilać, ponieważ zarówno waga, jak i zaburzenia krążenia są coraz większe. Opuchlizna stóp, łydek i dłoni nie powinna stanowić powodu do obaw. Zniknie zaraz po porodzie.

Omdlenia

38. tydzień ciąży to czas, kiedy mogą pojawić się omdlenia i zawroty głowy. Ich powodem jest ucisk macicy na naczynia krwionośne lub gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi. Zazwyczaj powolne wstawanie, głębokie oddechy oraz spożywanie częstych i niewielkich posiłków pomagają uniknąć problemu.

Kalendarz ciąży – poznaj niezbędne badania w 38. tygodniu

Podczas przebiegu całej ciąży ważne jest, aby regularnie wykonywać szereg badań. Dzięki nim możliwe jest bieżące kontrolowanie stanu mamy i dziecka oraz ewentualne podejmowanie szybkich reakcji na wszelkie nieprawidłowości. Częste wykonywanie badań na każdym etapie ciąży to również dobry czynnik uspokajający dla przyszłych rodziców, którzy w tym okresie są targani przez wiele zmartwień. W katalogu badań, które powinno się wykonać w ostatnim miesiącu ciąży znajdują się:

  • ogólne badanie moczu;
  • ocena czynności serca dziecka (KTG);
  • ocena warunków odpowiadających porodowi;
  • pobór posiewu z pochwy.

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży – objawy porodu

Odejście czopu śluzowego

Przyjście na świat dziecka w połowie dziewiątego miesiąca ciąży jest bardzo prawdopodobne. Odejście czopu śluzowego, a więc gęstego śluzu, który chronił dziecko przed infekcjami jest pierwszym z objawów zapowiadających nadejście porodu. Od tego momentu rozpoczęcie akcji porodowej może nastąpić w przeciągu kilku dni lub nawet godzin. Warto jednak pamiętać, że odejście czopu śluzowego jest ważnym sygnałem, ale w żadnym razie powodem do paniki. Nie oznacza to, że rozpoczął się poród i należy niezwłocznie jechać do szpitala. Zdarza się, że po tym wydarzeniu dziecko przychodzi na świat nawet po dwóch tygodniach.

Objawy porodu

Jedynymi wiarygodnymi sygnałami około 38. tygodnia ciąży, że poród niebawem się rozpocznie są silne i regularne skurcze macicy. Mamom, które rodzą po raz pierwszy początkowo może być je trudno rozpoznać, przez co często są mylone ze przepowiadającymi skurczami Braxtona-Hicksa, które już wcześniej występowały i nasilały się z tygodnia na tydzień. Uwierzcie nam jednak, że właściwe skurcze porodowe rozpoznacie bez problemu i bez towarzyszących im wątpliwości.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: