7 tydzień ciąży. Rozwój zarodka i dolegliwości kobiety

Zapewne niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Zastanawiasz się, jak rozwija się twój maluszek i czy to normalne, że boli cię podbrzusze? Jakich jeszcze dolegliwości możesz się spodziewać w 7 tygodniu ciąży? Sprawdź!
7 tydzień ciąży


Okres pierwszego trymestru ciąży jest bardzo ważny w prawidłowym rozwoju płodu. Ciążowy brzuszek jest jeszcze niewidoczny, ale już teraz w maleńkim zarodku tworzą się zawiązki organów wewnętrznych, mózgu, kręgosłupa i kończyn. W 7 tygodniu ciąży na monitorze USG widać już bijące serce, choć embrion wygląda jak ziarnko fasoli. W tym czasie kobiety często odbywają swoją pierwszą „ciążową” wizytę lekarską. A ty? Czy byłaś już u ginekologa, aby potwierdził ciążę i sprawdził, czy rozwija się ona prawidłowo? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda taka wizyta i jakie badania są zlecane? Czytaj dalej.

Kalendarz ciąży – 7 tydzień

Siódmy tydzień ciąży to drugi miesiąc, a zarazem pierwszy trymestr. Od poczęcia minęło dopiero pięć tygodni, ponieważ początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli planowałaś wcześniej ciążę, to zapewne śledziłaś swój cykl miesiączkowy. Zrobiłaś już test ciążowy, a teraz dbasz o swoje zdrowie i rozwój maleństwa. Wiele kobiet nieregularnie miesiączkujących, a także te, które nie planowały poczęcia, dziwi się, co jest przyczyną ich gorszego samopoczucia? Te panie często dopiero na tym etapie dowiadują się o swojej ciąży.

7 tydzień ciąży. Jaka wielkość zarodka?

Pęcherzyk płodowy widoczny na obrazie USG, składa się z embrionu i ciałka żółtego, które wkrótce przekształci się w łożysko. W tym czasie wielkość embrionu wynosi od 8 mm do 1,1 cm i waży niecały gram. Przy czym długość zarodka podawana w CRL, mierzona jest od czubka głowy do najniższej części miednicy. Na jej podstawie lekarz określa dokładny wiek embrionu, dodając do liczby CRL liczbę 35. Już teraz bije maleńkie serduszko i tworzą się zalążki wszystkich układów i narządów wewnętrznych w organizmie dziecka.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

Macica intensywnie powiększa się, a więzadła ulegają rozluźnieniu. Uciska na pęcherz, to dlatego musisz tak często korzystać z toalety. Rosną piersi i stają się bardzo tkliwe. Wysoki poziom progesteronu powoduje poranne nudności, a niekiedy też wymioty. Wzrasta ilość krwi w obiegu, dlatego masz przyspieszone tętno. Twój organizm reaguje na te zmiany zmęczeniem i osłabieniem. Włącz oszczędny tryb życia i staraj się częściej odpoczywać.

Kiedy urośnie brzuszek? Jak zmienia się waga ciężarnej?

Brzuszek jest jeszcze płaski. Pierwsze wypukłości widać dopiero pod koniec I trymestru i to nie u wszystkich kobiet. Większość pań zaczyna przybierać na wadze dopiero w 4. miesiącu ciąży. Niektóre ciężarne w I trymestrze tracą na wadze z powodu braku apetytu i częstych wymiotów. Jeśli ciebie też to martwi, to pij dużo wody, soków i ziołowych herbatek, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Wzrost wagi w czasie całej ciąży to sprawa indywidulana i wynosi z reguły od 9 do 14 kg.

Co boli przyszłą mamę?

Bolą powiększone i wrażliwe na dotyk piersi. Dokuczają mdłości, osłabienie i huśtawka nastrojów. Irytuje częsta potrzeba sikania, zadyszka i nadmiar śliny w jamie ustnej. Są to jednak fizjologiczne objawy ciąży na tym etapie i na szczęście nie dotyczą wszystkich kobiet. Nawet jeśli je odczuwasz, to prawdopodobnie miną za kilka tygodni. Wiele pań bardziej obawia się pobolewania w podbrzuszu i niewielkiego plamienia. Nie są to objawy poronienia, lecz implantacji zarodka w rosnącej macicy oraz rozluźnienia więzadeł. Jeśli jednak poczujesz silny ból brzucha albo zauważysz krwawienie, to zgłoś się do swojego ginekologa lub jedź na ostry dyżur.

Jak złagodzić dolegliwości ciążowe?

Na poranne nudności pomaga herbatka imbirowa, a na dyskomfort w buzi – herbatka miętowa. Jeśli masz taką możliwość, rób sobie krótkie drzemki po południu. Złagodzą osłabienie i przemęczenie. Pomoże ci też umiarkowana aktywność fizyczna. Zalecane są spacery, pływanie, gimnastyka w wodzie i joga. Zrezygnuj z jazdy konnej, sportów wyczynowych i intensywnych treningów siłowych. Jedz to, co ci smakuje i odstaw pokarmy, na które nie masz apetytu. Składniki pokarmowe możesz suplementować zestawem witamin i minerałów z apteki. Bierz koniecznie kwas foliowy, który chroni przed wieloma wadami rozwojowymi płodu.

7. tydzień ciąży. Czas na wizytę u ginekologa

Pierwsza wizyta w trakcie ciąży powinna odbyć się w okresie do 10 tygodnia ciąży. Jednak im wcześniej, tym łatwiej wykryć wszelkie nieprawidłowości i zapobiec niektórym z nich. To istotne, ponieważ w I trymestrze istnieje spore ryzyko poronienia. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Potwierdzi on ciążę. Sprawdzi, jak rozwija się zarodek i zleci odpowiednie badania. Poza tym prawidłowy rozwój dziecka zależy w dużej merze od stanu twojego zdrowia i trybu życia. Duże znaczenie mają przewlekłe choroby, poziom hormonów, a nawet takie sprawy, jak niewyleczona próchnica zębów.

Jakie badania wykonać w 7. tygodniu ciąży?

Lekarze zlecają kilka badań, których wyniki zobrazują stan twojej kondycji zdrowotnej oraz ewentualne zagrożenia dla prawidłowego rozwoju zarodka. Oto spis badań:

  • morfologia;
  • grupa krwi z czynnikiem RH;
  • badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby;
  • badanie w kierunku WR i HIV;
  • oznaczenie poziomu glukozy na czczo we krwi;
  • oznaczenie przeciwciał cytomegalii, toksoplazmozy i różyczki;
  • USG ginekologiczne.

Najczęstsze powikłania wczesnej ciąży

Zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju ciąży są infekcje z wysoką gorączką, wysokie ciśnienie krwi, nieleczona cukrzyca i trombofilia (nadmierna gęstość krwi). Problemem bywa też niewłaściwy poziom hormonów tarczycy, prolaktyny i zbyt niski progesteron. Na szczęście hormony można suplementować, co ułatwia utrzymanie wczesnej ciąży. Objawy trombofilii leczy się zastrzykami z heparyny. Istotne są jednak regularne badania jeszcze przed zajściem w ciążę i właściwe leczenie chorób przewlekłych. Poza tym w czasie I trymestru istnieje ryzyko poronienia z powodu wad rozwojowych płodu.

I trymestr ciąży. Bądź ostrożna i dbaj o siebie

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Natychmiast odstaw używki. Pamiętaj, że dym nikotynowy i alkohol, nawet w niewielkich ilościach, przenikają do macicy i zaburzają rozwój płodu. Unikaj też przebywania w pomieszczeniach, gdzie czuć odór chemicznych klejów, farb przemysłowych i podobnych, toksycznych substancji. Nie wolno ci też leczyć samodzielnie żadnych infekcji. Zaszkodzić mogą dziecku nawet niektóre tabletki przeciwbólowe. Nie znaczy to, że masz czekać, aż ból gardła czy pieczenie pęcherza samo minie. Lekarze wiedzą, jak leczyć takie schorzenia u kobiet w ciąży.

Rozwój twojego dziecka potrwa jeszcze niespełna 7 miesięcy. Już teraz jednak masz spory wpływ na to, czy będzie zdrowe? Czy będzie pogodne i mało płaczliwe? Podstawą jest słuchanie zaleceń lekarza, regularne wizyty i badania, a także odpowiednia dieta, umiarkowana aktywność, unikanie stresu i substancji toksycznych.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: