9 tydzień ciąży – zmiany w organizmie i rozwój twojego dziecka

9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca i 7 tydzień życia płodu, które wyglądem coraz bardziej przypomina dziecko. Jaki zmiany zauważysz w sobie i jak w tym czasie zdążyło ukształtować się twoje dziecko?
9 tydzień ciąży

Pierwszy trymestr ciąży ma się ku końcowi. 9 tydzień ciąży to burza hormonalna dla ciebie i wielki skok rozwojowy zarodka. Rośnie w oczach, kształtują się narządy. Tydzień po tygodniu przyszła mama coraz bardziej odczuwa w sobie obecność odrębnej istoty. Do pierwszych ruchów jeszcze daleko, ale w dziewiątym tygodniu ciąży dziecko już się porusza na skutek naturalnych skurczy mięśni. Jakich objawów możesz się spodziewać? Z pewnością nasilenia tych wcześniejszych.

Co zobaczysz podczas badania USG? Jak przebiega rozwój dziecka w trzecim miesiącu

Wielkość zarodka z kilku mm wzrosła do 2,5-5 cm. Jest wielkości winogrona albo oliwki. Podczas badania usg można już usłyszeć bicie serca dziecka, a wprawne oko zobaczy nos, oczka (jeszcze bez powiek), uszka i paluszki na całkiem wyraźnie już ukształtowanych rączkach i nóżkach. Te całkiem sprawnie zginają się w łokciach i kolanach. W tym okresie kształtują się narządy płciowe, ale jeszcze nie widać ich na zewnątrz. Praktycznie wszystkie układy i narządy mają już swoje zalążki, stopniowo się rozwijają i podejmują funkcje życiowe. Układ trawienny zyskuje odbyt a śledziona, wątroba, nadnercza pracują coraz sprawniej. 

Dobrze widoczna głowa jest na razie nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała dziecka w 9 m-cu

Wciąż największa jest główka dziecka. Duża i ciężka, przylega do klatki piersiowej. To przestrzeń, w której bardzo intensywnie rozwijają się półkule mózgowe, międzymózgowie i tyłomózgowie. Następuje wzmożone namnażanie się nowych komórek nerwowych. Kształtuje się cały układ nerwowy z neuroprzekaźnikami, które pozwolą na odczuwanie smaków, dotyku, także uczuć. Bardzo ważna w tym okresie jest suplementacja kwasem foliowym, wspiera on bowiem prawidłowy rozwój cewy nerwowej. Jego niedobór może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi.

Bije już nie tylko serce matki

Serce ma 4 komory i pompuje krew, a jego bicia można już posłuchać przez aparaturę. To około 140 uderzeń na minutę i jest to w tym okresie prawidłowe tętno.

Monitorowanie czynności serca będzie jedną z procedur podczas każdej wizyty lekarskiej. Zbyt wysokie (tachykardia) lub zbyt niskie (bradykardia) może świadczyć o problemach, które wymagają leczenia. Czynność serca sprawdza się podczas badania KTG, EKG, słuchawką położniczą lub echosondą. Dobrym prezentem dla rodziców może być domowy detektor tętna, który pozwoli każdego dnia kontrolować jego czynności życiowe.

Badanie CRL podczas każdego USG

Dziecko pozostaje w pozycji embrionalnej i na tym etapie można na postawie pomiaru CRL wielkości zarodka określić tydzień ciąży. Jednocześnie pomiar ten pomaga wykryć wady genetyczne, wady serca i inne wady wrodzone. CRL to skrót od angielskiego crown rump lenght, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa. Nie jest możliwe zmierzenie całej długości skurczonego płodu więc na podstawie wymiarów od czubka głowy do końca miednicy i tabeli norm określa się jego wiek.

Zmiany emocjonalne, jakich zmian w organizmie możesz się spodziewać

Hormony nie odpuszczają i nie ma co na to na razie liczyć. Kiedy będziesz świadoma ich działania, lepiej to zniesiesz. Pamiętaj, że są niezwykle ważne w kształtowaniu się nowego organizmu i w prawidłowym przebiegu ciąży. Skutki uboczne, jakie odczuwasz, przygotowują cię do bycia mamą. Zmuszają do spowolnienia, zmian. Z pewnością dręczy cię lęk przed tym, jak będzie wyglądało twoje życie z noworodkiem. Obawiasz się też zapewne przebiegu porodu, a także martwisz o zdrowie swojego malucha.

Hormony powodują, że jesteś drażliwa, reagujesz bardzo emocjonalnie i nawet błahe sytuacje mogą cię zdenerwować.

Jak sobie pomóc w takich momentach

Dowiedz się więcej o ciąży, przebiegu porodu i opiece nad niemowlęciem ze sprawdzonych źródeł. Zapisz się do szkoły rodzenia, tam też uzyskasz potrzebną wiedzę. Dbaj o siebie, wykonuj zlecone przez lekarza badania, które uspokoją cię, że ze zdrowiem twojego dziecka wszystko w porządku. Badania prenatalne pozwalają wykrywać choroby we wczesnym stadium i skutecznie je leczyć. Uświadom swoich najbliższych, jak wpływają na ciebie hormony i szukaj u nich wsparcia. Jeżeli nie chcesz dobrych rad, którymi cię teraz zasypują, powiedz o tym wyraźnie.

Piersi i brzuch w 9 miesiącu ciąży

Nie możesz doczekać się, kiedy ciąża będzie widoczna? Już niedługo. Piersi stopniowo się powiększają, ich brodawki ciemnieją i są bardzo wrażliwe na dotyk między innymi za sprawą guzków Montgomery’ego, które w tym etapie ciąży się pojawiają i produkują oleistą wydzielinę. Jej zadaniem jest chronić i nawilżać brodawki podczas karmienia piersią. Twoja macica jest wielkości melona. Mimo że brzuszka ciążowego jeszcze nie widać, ubrania w pasie i biuście mogą zacząć cię cisnąć, stają się niewygodne. Pomyśl o czymś luźniejszym, żeby nie ugniatać niepotrzebnie ciała i nie potęgować dyskomfortu.

Uciążliwe objawy ciąży, jak sobie pomóc

Większość kobiet jeszcze nie przybiera na wadze. Często wręcz odwrotnie, tracą kilogramy, ponieważ ciągłe nudności, zgaga, a nawet wymioty nie zachęcają do jedzenia. Kłopoty ze strony układu pokarmowego mogą ci towarzyszyć jeszcze przez długi czas. Mogą pojawić się zaparcia i wzdęcia. Pij dużo płynów, jedz owoce i warzywa, które najlepiej regulują trawienie.

Widoczne zmiany możesz zauważyć także na swojej cerze i włosach. Mogą sprawiać problemy (wypryski, szorstkość) lub wręcz odwrotnie będziesz zachwycać piękną gładką buzią i lśniącymi mocnymi włosami. Zadbaj o skórę specjalnymi kremami.

Osłabienie i senność komplikują ci życie

Pracujesz, zajmujesz się domem, może starszym potomstwem, ale sił masz znacznie mniej niż dotychczas? Odczuwasz senność w ciągu dnia, nie masz sił i energii, chociaż do tej pory ich nie brakowało?

Nic dziwnego. W twoim organizmie zwiększa się objętość krwi, którą serce musi przepompować i natlenić. Zmniejsza się ciśnienie, zwiększa się częstotliwość bicia twojego serca. Potrzebujesz więcej powietrza. Możesz mieć zadyszkę, kiedy wchodzisz po schodach, niewykluczone są omdlenia.

Pozwól sobie na regenerację, zaplanuj odpoczynek w ciągu dnia i czas na drzemkę. Dotleniaj się podczas spacerów.

Jakie jeszcze objawy mogą utrudniać ci życie

W dziewiątym tygodniu ciąży nadal będziesz często korzystać z toalety i tak już zostanie, ponieważ powiększająca się macica będzie uciskać na pęcherz. Już niedługo nabierzesz wprawy w opracowywaniu tras z postojami. Nie rezygnuj z regularnego nawadniania się, gdyż szybko możesz doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Pij małymi łykami, ale często. Ten nawyk przyda ci się już niedługo podczas karmienia piersią. Co jeszcze możesz zauważyć?

  • rozkojarzenie,
  • bóle głowy,
  • ciemną linię biegnącą od pępka w dół,
  • szybciej się czerwienisz,
  • masz kłopoty z pamięcią.

Badania kontrolne na 9 tydzień ciąży

Jeżeli jeszcze nie byłaś na wizycie u ginekologa, powinnaś to zrobić jak najszybciej. To ostatni moment, żeby wykonać badania. Pierwsze badania, które monitorują twój stan zdrowia najlepiej wykonać do 10 tygodnia ciąży. Będą to:

  • podstawowe badania krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • glukoza na czczo,
  • grupa krwi i czynnik Rh,
  • badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy i chorób zakaźnych jak kiła, HIV, wirusowe zakażenie wątroby typu C
  • cytologia.

Na bieżąco będzie też kontrolowana twoja waga i ciśnienie krwi, żeby móc reagować w razie pojawienia się niebezpiecznych odchyleń od normy.

Dieta przyszłej mamy

Nie ma sensu zmuszać się do zjadania potraw, które wywołują u ciebie nudności już samym zapachem. Spróbuj zastąpić źródła potrzebnych ci witamin, minerałów, białka, węglowodanów i tłuszczy innymi produktami. Zrezygnuj z fast food i nadmiaru cukru. Szukaj zdrowych przekąsek. Jedz mniejsze posiłki, ale częściej, żebyś nie czuła się ociężała. To także pomoże organizmowi w trawieniu, a jednocześnie będzie stale dostarczać mu potrzebnej energii. Ulubiona kawa postawi cię na nogi, jednak nie pij jej zbyt dużo. Zrezygnuj całkowicie z alkoholu, papierosów i używek, które wywołują poważne i nieuleczalne choroby u dziecka.

Niektóre kobiety dopiero 9 tygodniu ciąży uświadamiają sobie że są ciężarne, mimo że wcześniej były tego świadome po wyniku testu ciążowego czy wcześniejszym USG. Zmiany w swoim organizmie jakie teraz odczuwasz jednoznacznie wskazują na ciążę i możesz zacząć odliczanie i oczekiwanie na pojawienie się malucha na świecie. Mimo że to dopiero za kilka miesięcy już teraz świadomie zacznij przygotowania do tego momentu a przede wszystkim zadbaj o siebie i swoje dziecko już teraz.


Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: