Nadmierny stres
Postęp cywilizacyjny poza tym, co pozytywne, przyniósł także szereg zagrożeń. Coraz częściej pojawiają się choroby związane ze stylem życia, który został podyktowany rozwojem technologicznym. Podłoże tych schorzeń bywa różne, ale zwykle jednym z czynników przyczyniających się do ich występowania jest nadmierny stres. Ograniczanie go bywa niemożliwe, dlatego warto zadbać, chociaż o wzmocnienie organizmu, aby mógł lepiej radzić sobie z różnorodnymi czynnikami stresogennymi. Bardzo ważne jest podejście holistyczne do tego problemu, ponieważ należy chronić zarówno ciało, jak i umysł.
Adaptogeny znane są człowiekowi od tysięcy lat, a mogłoby się wydawać, że dopiero teraz są nam najbardziej potrzebne. Pęd życia w obecnych czasach sprawia, że żyjemy w ciągłym stresie, z którym musimy mierzyć się każdego dnia. Rośliny adaptogenne pozwalają nie tylko poprawić samopoczucie, lecz także wzmacniają organizm i poprzez unormowanie pracy wielu układów poprawiają ogólny stan zdrowia. Nic więc dziwnego, że adaptogeny coraz częściej pojawiają się w rozmaitych preparatach dostępnych na rynku i są polecane jako środki wzmacniające i ograniczające wpływ stresu na zdrowie.
Najskuteczniejsze adaptogeny w walce ze skutkami chronicznego stresu
Człowiek już dawno zauważył, że rośliny adaptogenne zawierają w sobie bogactwo różnych dobroczynnych dla zdrowia i samopoczucia składników. Mimo faktu, że mechanizm ich działania nie jest w pełni poznany, to nie da się zaprzeczyć, że najskuteczniejsze adaptogeny poprawiają zarówno równowagę emocjonalną, jak i zdrowie fizyczne. Należą do nich między innymi ashwagandha i żeń-szeń, choć tak naprawdę rośliny adaptogenne stanowią bardzo rozbudowaną kategorię.
Rośliny adaptogenne, które warto stosować
Ashwagandha w ostatnich latach stała się niezwykle popularną rośliną, a jej silne właściwości antyoksydacyjne oraz udział w regulacji gospodarki hormonalnej są bardzo doceniane nie tylko w walce ze stresem, lecz także w trosce o zachowanie jak najlepszej kondycji skóry. Roślina ta wycisza i ułatwia zasypianie, a jej regularne stosowanie skutecznie koi nerwy. Oprócz tego ma zbawienny wpływ na poprawę pamięci i koncentracji.
Z kolei żeń-szeń to adaptogen pochodzący z Dalekiego Wschodu. Polecany jest dla osób, które często skarżą sę na przemęczenie fizyczne i psychiczne. Żeń-szeń jest spotykany w rozmaitych preparatach już od dłuższego czasu i słynie głównie ze swoich zdolności pobudzających. Korzeń tej rośliny dodaje energii oraz poprawia pamięć i koncentrację. Oprócz tego warto wiedzieć, że roślina ta przywraca homeostazę oraz reguluje procesy związane z metabolzimem.
Wśród roślin adaptogennych, które wykazują niesamowicie pozytywne działanie na ludzki organizm, wyróżnić można także korzeń maca, który doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami, a także świetnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet. Maca używana jest od 1843 roku i występuje naturalnie na wysokości 3800-4500 m. w Andach Środkowych. Adaptogen ten zwiększa wytrzymałość, odporność na stres i dodaje energii. Stosują go również sportowcy często określając korzeń maca jako superfood. Z pozytywnych właściwości korzenia maca ucieszyć się mogą również mężczyźni bowiem działa on jak naturalny środek pobudzający libido ale także wpływa na poprawę jakości plemników.
Ponadto warto również zwrócić uwagę na różeniec górski, zwany też “złotym korzeniem” który to z kolei jest doskonałą alternatywą dla kawy. Rrośliny te pochodzą głównie z Azji i Europy, uprawiany jest również w Polsce. Różeniec górski ma właściwości przeciwzapalne, adaptogenne, przeciwwirusowe i przeciwdepresyjne.
Sprawdź także:
- Żywność ekologiczna w diecie dziecka – czy warto?
- Czystek w ciąży – właściwości. Czy picie czystka jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?
- Hibiskus w ciąży – czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące jego spożywania?
- Witamina K – gdzie występuje? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru witaminy K?
- Jakie rośliny dobrać do pokoju dziecka?
- Herbata koperkowa – od kiedy można ją podawać?
- Czy warto stosować olej z wiesiołka w ciąży i przed porodem?