Dziś jednak liczą się przede wszystkim wartości edukacyjne. Zabawki i akcesoria dla maluchów mają rozwijać ich motorykę oraz pomagać w przyswojeniu podstawowych zasad i reguł. Z drugiej zaś strony na rynku w ostatnim czasie pojawiły się auta elektryczne dla dzieci. Choć są one świetnym i wyjątkowo rozrywkowym gadżetem, to jednak rodzice się zastanawiają, czy można doszukać się w nich względów edukacyjnych. Jak więc wygląda to w rzeczywistości?
Auta dla dzieci i rozwój dużej oraz małej motoryki
Autka dla dzieci to produkty, które na rynku akcesoriów dziecięcych cieszą się obecnie coraz to większą popularnością. Bardzo łatwo zauważyć, że swoim wyglądem do złudzenia przypominają miniaturowe wersje pojazdów, którymi sami rodzice poruszają się po drogach. Mimo wszystko posiadają one nieco inną “jednostkę napędową”. Sercem autek dla maluchów jest akumulator, który pozwala wprawić cztery koła w ruch. Co więcej, reszta czynności, czyli samo prowadzenie pojazdu, operowanie kierownicą, czy kontrolowanie drogi pozostaje niezmienne i spoczywa na barkach małych kierowców. Wobec tego można tu zauważyć pierwszą, niekwestionowaną zaletę takich pojazdów. Przyczyniają się one do rozwoju zarówno małej jak i dużej motoryki u naszych pociech. Dzieci muszą bowiem skoordynować ruch swojej obręczy barkowej i dłoni, razem z ruchem nóg, które muszą obsługiwać prowizoryczne pedały. Warto w tym momencie zauważyć, że dziecko cały czas będzie poruszało również głową i całym tułowiem np. by dostrzec to, co dzieje się bezpośrednio przed pojazdem. Koordynacja ruchowa malucha zostanie więc wystawiona na ciężką próbę i żmudny trening.
Samochody na akumulator oraz wpływ na percepcję i zmysły dziecka
Poruszanie się autem na akumulator nie jest wcale takie proste jak może się to rodzicom wydawać. Wystarczy, że na chwilę postawią się oni w sytuacji malucha. Nikt z nas nie próbował wsiadać do samochodu bez odpowiedniego przygotowania? Wobec tego auta na akumulator sprawiają, że dziecko musi w szybki sposób zaadoptować i wytężyć swoje zmysły w zależności od sytuacji w jakiej się znajdzie. W tym momencie, dzięki takim autom trenowana jest percepcja i spostrzegawczość dziecka, co można uznać za kolejną wartość edukacyjną. Co więcej, kształtowanie tych cech nie pozostanie bez żadnego wpływu na późniejszy rozwój dziecka.
Autka na akumulator i akceptacja pierwszych zasad i reguł
Kolejną wartością edukacyjną, jaką niosą za sobą auta na akumulator, jest bez wątpienia to, że pozwalają się one zderzyć maluchowi z pierwszym w życiu zbiorem zasad i reguł. Na ich podstawie kształtują one poniekąd dziecięcy system wartości i pewne postawy. Jeżdżąc pierwszym autkiem na akumulator, dziecko musi zastosować się do wytycznych, radzić sobie z ewentualnymi przeszkodami, które pojawią się na jego drodze i co najważniejsze, nauczy się także brać pełną odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje. Rozwój tego typu postaw z pewnością ma ogromny potencjał na przyszłość i znacznie ułatwi maluchowi zaadoptowanie się do sytuacji społecznej. Rodzice z pewnością takiego zakupu nie pożałują, gdyż jego wartości edukacyjnej nie da się zakwestionować.
Czy więc samochody na akumulator spełnią swoją rolę w życiu malucha?
Analizując zalety aut na akumulator dla maluchów i to, czego mogą się one dzięki nim nauczyć, śmiało można powiedzieć, że mogą one wnieść do życia naszej pociechy niezwykle wiele. Co jest jednak najważniejsze, pozwolą one na wypracowanie cech i systemu wartości, który ma ogromny potencjał na przyszłość. Dzięki autom na akumulator, można tak naprawdę edukować dzieci, jednocześnie gwarantując im wyjątkową i oryginalną rozrywkę. Ich zakup z pewnością można uznać za słuszne rozwiązanie, a maluchy w przyszłości same je docenią. Nic bowiem nie pozwoli na zaadoptowanie się do społecznych zasad, niż samodzielne ich doświadczenie.
Sprawdź także:
- Jak ubrać dziecko na wesele? Poradnik dla rodziców
- Prezent na dzień dziecka dla przedszkolaka
- Książki dla najmłodszych – jakie powinny być?
- Jakie rośliny dobrać do pokoju dziecka?
- Czego się spodziewać na półmetku ciąży? 18. tydzień ciąży – co czuje przyszła mama?
- Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt?
- Najlepszy fotelik dla niemowlaka – jak wybrać?