Czy można chodzić na basen w ciąży? Jak korzystać z basenu, aby uniknąć infekcji?

Nie od dziś wiadomo, że ruch i aktywność fizyczna to zdrowie. Zasada ta działa również w przypadku kobiet w ciąży. Czy wszystkie aktywności są zalecane? Sprawdź, czy basen w ciąży to dobry pomysł.
basen w ciąży

Lekarze i położni zgodnie twierdzą, że kobiety w ciąży nie powinny unikać aktywności fizycznej, ma ona zbawienny wpływ nie tylko na ich samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ale także na sam poród. Basen w ciąży wydaje się idealnym rozwiązaniem. Ważne jest, aby ta aktywność była dostosowana do możliwości stanu zdrowia kobiety. Jedną z najczęściej polecanych aktywności dla ciężarnych są wizyty na basenie. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Czy w ciąży można chodzić na basen?

basen w ciąży - czy w ciąży można chodzić na basen?

Większość specjalistów zajmujących się opieką nad ciężarnymi i położnictwem poleca swoim pacjentkom właśnie wizyty na basenie. Pływanie doskonale wpływa na kondycję, a nie oszukujmy się, im kobieta ma lepszą kondycję podczas porodu, tym szanse na to, że dziecko pojawi się na świecie bez turbulencji, są większe. Jednak taka aktywność fizyczna poprawia też samopoczucie w trakcie ciąży.

Pływanie jest jedną z tych aktywności fizycznych, która wzmacnia mięśnie niemal całego ciała. A podczas ciąży bardzo obciążone są nie tylko mięśnie brzucha, czy kręgosłup, ale także chociażby mięśnie nóg.

Basen w ciąży – zalety

Ten rodzaj aktywności nie powoduje dodatkowego obciążenia mięśni i stawów. W rezultacie jest to doskonały sposób, aby pozbyć się narastających z każdym miesiącem ciąży bólów, zwłaszcza w obrębie kręgosłupa i miednicy. Kolejną zaletą pływania w ciąży jest poprawa krążenia i wydajności płuc, co jest ważne nie tylko dla ciężarnej, ale także dla rozwijającego się pod jej sercem płodu. Lepsza wydajność układów krążenia i oddechowego to przecież lepsze dotlenienie dziecka. Przydaje się także podczas porodu, gdzie dobra wydolność płuc pozwoli matce lepiej poradzić się podczas parcia.

Czy należy bać się infekcji?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można chodzić na basen, głównie obawiając się infekcji pochwy. Wszak kobiety nawet poza stanem błogosławionym często w takich miejscach nabawiają się różnych niechcianych gości, a podczas ciąży odporność jest dodatkowo osłabiona. Nie oznacza to jednak, że kobiety powinny rezygnować z tego rodzaju aktywności.

Woda w basenach jest chlorowana lub ozonowana, a zwłaszcza ta druga metoda jest ceniona w walce z wszelkimi niechcianymi mikrobami. By zmniejszyć ryzyko infekcji dróg rodnych, warto wybierać godziny poranne m.in. ze względu na mniejszy tłok. Dodatkowo w godzinach porannych stan wody w basenie jest zwykle lepszy – przez noc woda została dokładnie przefiltrowana, a mniejsza liczba osób o poranku nie zdążyła jej jeszcze tak mocno zanieczyścić.

Ciąża a jacuzzi – przeciwwskazania

basen w ciąży - ciążą a jacuzzi

W czasie ciąży nie są zalecane stosowanie gorących kąpieli. Kobiety powinny zrezygnować z korzystania z wód termalnych i gorących jacuzzi w ciąży. Dodatkowo ogólnodostępne jacuzzi na pływalni może być siedliskiem bakterii i grzybów. 

Jaki basen wybrać? Jak bezpiecznie korzystać z basenu?

Będąc w ciąży, nie trzeba obawiać się wody z basenu, lepiej jednak wybierać tą ozonowaną niż wodę z chlorem. Ten rodzaj radzenia sobie z wirusami i bakteriami w wodzie nie dość, że jest bardziej skuteczny, to jeszcze jest łagodniejszy dla skóry. Unikać za to należy wszelkich jezior czy morza. Po pierwsze, nikt nie da nam gwarancji dobrej jakości wody w takim akwenie. Po drugie, temperatura wody może być zbyt niska, a wszelki szok termiczny może być stresujący dla rozwijającego się w łonie matki dzieciątka.

Warto też pamiętać, że tak naprawdę większość infekcji nie powstaje w wodzie basenowej, a podczas korzystania z infrastruktury: szatni lub toalet, dlatego właśnie tam powinno się zachowywać szczególną ostrożność. Dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny siadać na deskach klozetowych w basenowych toaletach, a w szatni i poza basenem koniecznie poruszać się klapkach (aby uniknąć grzybicy stóp).

Jak korzystać z kąpieli w basenie podczas ciąży?

basen w ciąży - jak korzystać z kąpieli w basenie podczas ciąży?

Nie ma żadnych wątpliwości, że basen w ciąży służy nie tylko ciężarnej, ale i samemu dziecku. Taka aktywność poprawia natlenienie krwi, wzmacnia mięśnie, a nawet przeciwdziała nadmiernemu rozchodzeniu się spojenia łonowego. Zarówno pływanie, jak i inne ćwiczenia wykonywane w wodzie, pomagają utrzymać odpowiednią wagę ciała i uniknąć nadmiernych obrzęków, które często są zmorą ciężarnych. Ważne jest jednak by z basenu w ciąży korzystać rozważnie.

Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?

Gdy ciąża przebiega bez komplikacji, z aktywności na basenie można korzystać bez ograniczeń, ważne jest jednak by dostosowywać rodzaj aktywności do możliwości ciężarnej. W takiej sytuacji na basen w ciąży mogą udawać się nawet kobiety, dla których czas rozwiązania jest już bardzo bliski. Ważne jest, aby wraz z kolejnymi tygodniami ciąży sukcesywnie zmniejszać intensywność ćwiczeń i dostosowywać je do samopoczucia i możliwości przyszłej mamy.

Korzystanie z pływalni w ciąży – przeciwwskazania

Basen w ciąży nie jest jednak wskazany dla każdej mamy w stanie błogosławionym. Jeżeli w przebiegu ciąży występują jakiekolwiek komplikacje, nawet taki rodzaj aktywności trzeba każdorazowo konsultować z lekarzem prowadzącym. Warto więc zapytać ginekologa, czy basen w ciąży jest dla ciebie bezpieczny. Kobiety w ciąży zagrożonej, u których występowały krwawienia lub skurcze zdecydowanie powinny omijać basen szerokim łukiem.

Kobiety ciężarne a basen – podsumowanie

Wiesz już, czy basen w ciąży jest dobrym pomysłem na aktywność fizyczną. Należy pamiętać, aby w przypadku chodzenia na basen w ciąży, stosować czynności profilaktyczne, aby uniknąć infekcji intymnych. Przede wszystkim korzystać z suchego ręcznika, nie siadać na brzegu basenu ani na deskach klozetowych w basenowych toaletach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w 1. trymestrze ciąży można iść na basen?

Tak, pływanie jest zalecaną formą aktywności fizycznej w ciąży.

Czy chlor jest szkodliwy w ciąży?

Chlor nie wywołuje wad wrodzonych u płodu, ale może drażnić oczy i skórę przyszłej mamy. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, z jakiej pływalni skorzystać, lepiej wybrać tę z wodą ozonowaną niż chlorowaną.

Jak pływać na basenie w ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży nie musisz zmieniać stylu pływania, możesz nadal pływać tak, jak lubisz. Natomiast już w zaawansowanej ciąży najwygodniej i najzdrowiej jest pływać na plecach. Co jakiś czas warto robić przerwy na ćwiczenia.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: