Czy bezsenność w ciąży to dolegliwość, która powinna niepokoić? W walce z bezsennością idealne sprawdzą się tak zwane babcine metody. Zdrowy sen w ciąży i wypoczynek mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet. Wypoczynek sprawia, że organizm jest zdecydowanie lepiej zregenerowany, naturalnie reguluje się nasz metabolizm. A także pozytywnie wpływa na samopoczucie przyszłej mamy oraz rozwój płodu. Niestety w trakcie ciąży mnóstwo pań musi borykać się z problemami ze snem. Sprawdź, jak radzić sobie z bezsennością i zaburzeniami snu kobiet w ciąży.
Bezsenność w ciąży
Wedle badań opublikowanych przez Amerykańską Narodową Fundację Snu 75% ciężarnych kobiet zgłasza problemy ze snem. Problem najczęściej obserwuje się w trzecim trymestrze, jednak odsetek przypadków jest tylko nieznacznie wyższy, niż na pozostałych etapach ciąży.
Kłopoty ze snem mogą objawiać się na różne sposoby. Mnóstwo pań ma kłopot z wybudzeniem się ze snu oraz ponownym zaśnięciem. Kolejny kłopot to budzenie się nad ranem. Zdarza się też, że ciężarna ma problem z zaśnięciem i znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania (zasypianie na prawym i na lewym boku jest tak samo bezpieczne). Zdecydowanie wydłuża się czas między położeniem się spać. (Zobacz także: na którym boku spać w ciąży?).
Niedobór snu w ciąży
Niedobór snu jest bardzo odczuwalny w czasie całego dnia. Bezsenność negatywnie wpływa na układ nerwy, możemy zauważyć znaczące problemy z koncentracją, spada energia, pojawia się nadmierna senność, a także osłabienie całego organizmu. Długotrwały niedobór snu może powodować osłabienie odporności, zaburzeń nastroju. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się powikłania w czasie porodu.
Przyczyny bezsenności w I trymestrze ciąży
W początkowym okresie ciąży bezsenność spowodowana jest bezpośrednio zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety zaraz po zapłodnieniu. Znaczny wzrost stężenia hormonów, przede wszystkim progesteronu i estrogenów wpływa na zmianę długości faz snu. Wydłuża się REM, a skraca NREM, a to właśnie w trakcie tej drugiej fazy nasz organizm odpowiednio się regeneruje i odpoczywa. W pierwszym trymestrze ciąży panie nie mają problemów z zasypianiem, natomiast często wybudzają się w nocy i mają kłopoty z ponownym zaśnięciem.
Kłopoty ze snem w II trymestrze ciąży
Bezsenność w ciąży w drugim trymestrze związana jest przede wszystkim ze zmianami, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Stopniowo powiększa się obwód brzucha, ponadto zmienia się położenie narządów wewnętrznych. Pojawiają się także pierwsze, nieprzyjemne dolegliwości bólowe, takie jak:
- tkliwość piersi;
- bóle i skurcze łydek;
- bóle kręgosłupa;
- problemy z oddychaniem.
Bardzo często zdarza się, że kobiety, które odczuwały problemy ze snem w pierwszym trymestrze, w drugim trymestrze ciąży zasypiają bez najmniejszego problemu.
Bezsenność w III trymestrze ciąży
To właśnie w tym czasie najwięcej kobiet zgłasza problemy ze snem. Bezsenność w ciąży wynika z nasilających się dolegliwości ciążowych. Inny poważny problem to niemożność znalezienia wygodnej pozycji do snu. Duży brzuch i znacznie bardziej intensywne bóle brzucha utrudniają szybkie zasypianie. Inne częste dolegliwości ciążowe to:
- problemy z oddychaniem;
- konieczność częstego nocnego oddawania moczu, wywoływana przez ucisk powiększoną macicy na pęcherz;
- intensywne ruchy rozwijającego się płodu;
- skurcze przepowiadające.
Problemy ze snem w ostatnim trymestrze ciąży mogą być spowodowane nerwami i strachem przed zbliżającym się wielkimi krokami porodem. To całkowicie naturalne, że pojawienie się nowego członka rodziny zmienia życie całej rodziny.
Sposoby na bezsenność w ciąży
Bezsenność w ciąży i trudności w zasypianiu mogą być uciążliwym problemem. Jeżeli jest ona długotrwała, to może powodować znaczne problemy z codziennym funkcjonowaniem. W takim przypadku ciężarna kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. Zdecydowanie powinno się unikać przyjmowania jakichkolwiek środków farmakologicznych na własną rękę. Za to zawsze możemy zastosować tak zwane domowe metody.
Na początek warto ograniczyć ilość drzemek w ciągu dnia. Po drugie zadbajmy o odpowiednie urządzenie sypialni. Musi być ona wywietrzona i zaciemniona. Warto też zainwestować w materac dobrej jakości. Ten zakup posłuży nam znacznie dłużej i nasz kręgosłup będzie naprawdę uszczęśliwiony. Możemy też zastosować różnego rodzaju techniki relaksacyjne, na przykład aromaterapię.
Problemy ze snem w czasie ciąży – podsumowanie
Wiesz już, czym jest bezsenność w ciąży i jak sobie z nią radzić. Pamiętaj, że zarówno na początku ciąży, jak i przez cały okres jej trwania dobra jakość snu jest bardzo ważna. Brak snu może powodować wiele dolegliwości u kobiet ciężarnych.
Najczęściej zadawane pytania
Ile godzin powinno się spać w ciąży?
Kobiety w ciąży powinny przesypiać około 8-9 godzin w nocy.
Od którego tygodnia ciąży nie można spać na brzuchu?
Pozycja ta jest odradzana już w drugim i trzecim trymestrze ciąży. W takim położeniu macica może uciskać na ważne naczynia krwionośne – żyłę główną dolną i aortę.
Co na bezsenność w ciąży?
Jeśli cierpisz na problemy z zasypianiem w ciąży, wypróbuj domowych sposobów. Przede wszystkim postaraj się ograniczyć drzemki w czasie dnia. Przed porą snu, wywietrz sypialnię i zasłoń zasłony. Możesz spróbować się odstresować dzięki spokojnej muzyce i aromaterapii.
Fot. główne: Faisal Akram via Wikipedia, CC-BY-SA-2.0
Sprawdź także:
- Melisa w ciąży – czy można ją stosować bez obaw?
- Na którym boku spać w ciąży? Poznaj zalecane pozycje do spania w trakcie ciąży
- Co zrobić gdy niemowlę lub noworodek nie chce spać?
- Objawy odwodnienia u dziecka. Kiedy niemowlę lub starsze dziecko jest odwodnione?
- Jak radzić sobie z bezsennością?
- Cola w ciąży a kofeina – czy można ją pić? Czy Coca-cola w ciąży jest szkodliwa?
- Wątróbka w ciąży – czy jest bezpieczna dla przyszłej mamy i płodu?