X

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży

Bezsenność to dolegliwość, która dotyka większość ciężarnych kobiet. Problemy ze snem spowodowane są ze zmianami w ciele, które stopniowo zachodzą w czasie ciąży. W walce z bezsennością idealne sprawdzą się tak zwane babcine metody.

Zdrowy sen i wypoczynek mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiet w ciąży. Wypoczynek sprawia, że organizm jest zdecydowanie lepiej zregenerowany, naturalnie reguluje się nasz metabolizm. A także pozytywnie wpływa na samopoczucie przyszłej mamy oraz rozwój płodu. Niestety w trakcie ciąży mnóstwo pań musi borykać się z problemami ze snem.

Bezsenność w ciąży

Wedle badań opublikowanych przez Amerykańską Narodową Fundację Snu 75% ciężarnych kobiet zgłasza problemy ze snem. Problem najczęściej obserwuje się w trzecim trymestrze, jednak odsetek przypadków jest tylko nieznacznie wyższy, niż na pozostałych etapach ciąży.

Kłopoty ze snem mogą objawiać się na różne sposoby. Mnóstwo pań ma kłopot z wybudzeniem się ze snu oraz ponownym zaśnięciem. Kolejny kłopot to budzenie się nad ranem. Zdarza się też, że ciężarna ma problem z zaśnięciem. Zdecydowanie wydłuża się czas między położeniem się spać. (Zobacz także: na którym boku spać w ciąży?).

Zobacz też:  Ciąża donoszona - kiedy? Co to oznacza?

Niedobór snu jest bardzo odczuwalny w czasie całego dnia. Bezsenność negatywnie wpływa na układ nerwy , możemy zauważyć znaczące problemy z koncentracją, spada energia, pojawia się nadmierna senność, a także osłabienie całego organizmu. Długotrwały niedobór snu może powodować osłabienie odporności, zaburzeń nastroju. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się powikłania w czasie porodu.

Przyczyny bezsenności w pierwszym trymestrze ciąży

W początkowym okresie ciąży bezsenność spowodowana jest bezpośrednio zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety zaraz po zapłodnieniu. Znaczny wzrost stężenia hormonów, przede wszystkim estrogenów wpływa na zmianę długości faz snu. wydłuża się REM, a skraca NREM, a to właśnie w trakcie tej drugiej fazy nasz organizm odpowiednio się regeneruje i odpoczywa. W pierwszym trymestrze ciąży panie nie mają problemów z zasypianiem, natomiast często wybudzają się w nocy i mają kłopoty z ponownym zaśnięciem.

Kłopoty ze snem w drugim trymestrze ciąży

Bezsenność w drugim trymestrze ciąży związana jest przede wszystkim ze zmianami, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Stopniowo powiększa się obwód brzucha, ponadto zmienia się położenie narządów wewnętrznych. Pojawiają się także pierwsze, nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, takie jak:

  • tkliwość piersi,
  • bóle i skurcze łydek,
  • bóle kręgosłupa,
  • problemy z oddychaniem.
Zobacz też:  Chipsy w ciąży - czy można jeść?

Bardzo często zdarza się, że kobiety, które odczuwały problemy ze snem w pierwszym trymestrze, w drugim trymestrze ciąży zasypiają bez najmniejszego problemu.

Bezsenność w trzecim trymestrze ciąży

To właśnie w tym czasie najwięcej kobiet zgłasza problemy ze snem. Bezsenność wynika z nasilających się dolegliwości ciążowych. Inny poważny problem to niemożność znalezienia wygodnej pozycji do snu. Duży brzuch i znacznie bardziej intensywne bóle brzucha utrudniają szybkie zasypianie. Inne częste dolegliwości ciążowe to:

  • problemy z oddychaniem,
  • konieczność częstego oddania moczu, wywoływana przez powiększoną macicę,
  • intensywne ruchy płodu,
  • skurcze przepowiadające.

Problemy ze snem w ostatnim trymestrze ciąży mogą być spowodowane nerwami i strachem przed zbliżającym się wielkimi krokami porodem. To całkowicie naturalne, że pojawienie się nowego członka rodziny zmienia życie całej rodziny.

Sposoby na bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży może być uciążliwym problemem Jeżeli jest ona długotrwała, to może powodować znaczne problemy z codziennym funkcjonowaniem. W takim przypadku ciężarna kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. Zdecydowanie odradza się przyjmowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych na własną rękę. Za to zawsze możemy zastosować tak zwane domowe metody.

Zobacz też:  Detektor tętna płodu

Na początek warto ograniczyć ilość drzemek w ciągu dnia. Po drugie zadbajmy o odpowiednie urządzenie sypialni. Musi być ona wywietrzona i zaciemniona. Warto też zainwestować w materac dobrej jakości. Ten zakup posłuży nam znacznie dłużej i nasz kręgosłup będzie naprawdę uszczęśliwiony. Możemy też zastosować różnego rodzaju techniki relaksacyjne, na przykład aromaterapię.

źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Insomnia_(4316137831).jpg


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: