Białko w moczu w ciąży – przyczyny, normy, interpretacja wyników, profilaktyka

Czego objawem może być białko w moczu w ciąży? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są przyczyny obecności białka i jak się go pozbyć.
Białko w moczu w ciąży

Spodziewasz się dziecka i wykonując standardowe badania przesiewowe, okazało się, że masz śladowe ilości białka w moczu w ciąży? Chociaż jego niewielkie ilości nie powinny wzbudzać niepokoju, to już znacznie podwyższone parametry są powodem do zbadania sytuacji. Dlaczego u kobiet występuje białko w moczu w ciąży i co powinnaś o nim wiedzieć? Postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Przyczyny białka w moczu w ciąży

białko w moczu w ciąży - przyczyny

Dlaczego tak w ogóle u kobiet występuje ślad białka w moczu w ciąży? Zazwyczaj jest to normalne ze względu na obniżony próg filtracyjny nerek. To całkiem naturalna sytuacja fizjologiczna, która nie musi świadczyć o żadnym stanie chorobowym. W ciąży cały organizm kobiety wykonuje wzmożoną pracę – dotyczy to również nerek, dlatego niekiedy białko może być nieco podwyższone. Jeżeli przypadek ten dotyczy właśnie Ciebie, nie musisz od razu wpadać w panikę. Najważniejsze jest zachowanie spokoju oraz powtórzenie badania. Należy też pamiętać, aby pobieranie moczu zawsze przebiegało według ściśle określonych zasad, czyli na czczo oraz od razu po przebudzeniu. Istotna jest odpowiednia higiena intymna przed wykonaniem próbki oraz pobranie środkowego strumienia moczu.

Obecność białka w moczu – interpretacja wyników badania moczu

Skoro białko w moczu u ciężarnej nie zawsze jest stanem patologicznym, co warto wiedzieć o jego normach?

Jeśli chodzi o białkomocz w ciąży, normy wskazują, że wartości w granicach 150–250 mg są całkowicie naturalne. Jeżeli osiągają 150 mg, nie pojawiają się nawet w wynikach badań, które zazwyczaj nie są czułe na tak małe dawki tego składnika. Najczęściej otrzymujemy wtedy informację, że białko w moczu nie występuje.

Testy mogą pokazać wartości powyżej 250 mg, co jednak również jest sytuacją fizjologiczną i może być spowodowane wysiłkiem czy nadmiernym stresem. W takiej sytuacji wyniki badań wskazują, że w moczu występują jedynie śladowe ilości białka. Niepokojące natomiast powinny być wartości powyżej 300 mg, które są określane jako „białko obecne”. Powinny być wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki, na przykład dobowej zbiórki moczu, podczas której do próbki zbiera się mocz z 24 godzin, a następnie miesza i oddaje do laboratorium.

Białkomocz w ciąży – norma:

  • Poniżej 150 mg – prawidłowy;
  • 150–250 mg – białkomocz fizjologiczny;
  • Powyżej 300 mg – nieprawidłowy.

Białko w moczu w ciąży – o czym może świadczyć?

białko w moczu w ciąży – o czym może świadczyć

Co oznacza białko w moczu w ciąży? Gdy jest znacząco podwyższone, może wskazywać na różne choroby. Jedną z poważniejszych przyczyn jest rzucawka. To stan, który wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem życia oraz charakteryzuje utratą przytomności, podwyższonym ciśnieniem krwi i wystąpieniem drgawek. Narażone są na niego kobiety z chorobami nerek, cukrzycą, nadciśnieniem oraz chorobami autoimmunologicznymi.

Białko i bakterie w moczu mogą wskazywać na wykrycie infekcji układu moczowego, które u kobiet w ciąży zdarzają się dość często. Stan taki należy leczyć, ponieważ może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka, przedwczesny poród lub wpływać na małą masę ciała noworodka.

Problemy układu moczowego w ciąży

W większości przypadków kobietom przytrafiają się standardowe zapalenia pęcherza, jednak niekiedy bakterie wnikają przez moczowód do jednej lub dwóch nerek, powodując odmiedniczkowe zapalenie nerek. U kobiet ciężarnych nawet bakteriomocz bezobjawowy wymaga leczenia, ponieważ w późniejszym trymestrze ciąży może rozszerzyć się na górne drogi moczowe.

Natomiast białko i leukocyty w moczu w ciąży świadczą o pojawieniu się stanu zapalnego – może to być zwykła infekcja bakteryjna lub wywołana grzybami. W takiej sytuacji poleca się wykonanie posiewu moczu, który pomoże w prawidłowej diagnozie oraz ułatwi dobranie najlepszego sposobu leczenia.

Białkomocz w ciąży – objawy i sposób leczenia

białko w moczu w ciąży - białkomocz

Białko w moczu ciąża nie nadaje żadnych objawów, jeżeli występuje w wielkich, fizjologicznych wartościach. Niepokój przyszłej mamy powinny jednak wzbudzić jego wyższe wartości oraz objawy takie jak wysokie ciśnienie, obrzęki czy ogólnie złe samopoczucie.

Jak pozbyć się białka w moczu?

Przede wszystkim należy wykonać dalsze badania, aby określić, jaka jest przyczyna problemu. Kobietom ciężarnym poleca się też stosowanie odpowiedniej diety, można do niej włączyć artykuły bogate w witaminę C oraz żurawinę, które sprzyjają oczyszczeniu układu moczowego.

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli systematyczna kontrola poziomu białka w moczu – najlepiej raz w miesiącu – oraz zachowywanie odpowiednich zasad higieny, dzięki którym zmniejsza się ryzyko infekcji i stanów zapalnych. Obejmuje ona używanie przewiewnej bielizny, właściwe podmywanie się oraz stosowanie kosmetyków naturalnych, przeznaczonych do pielęgnacji miejsc intymnych. Kobiety ciężarne powinny również unikać przeziębiania pęcherza – szczególnie w okresie zimowym i jesiennym. Higiena jest bardzo ważna, ponieważ jakiekolwiek zaniedbania mogą prowadzić do infekcji oraz stanów zapalnych.

Białko w moczu w ciąży podsumowanie

Wiesz już, jakie są normy białka w moczu w ciąży i jak interpretować badanie moczu. Ważna jest profilaktyka i dbanie o stan swoich dróg moczowych w każdym tygodniu ciąży. Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować z lekarzem wyniki swoich badań.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest rzucawka?

Rzucawka to stan spowodowany wysokim poziomem białka w moczu (powyżej 300 mg na dobę). Do objawów rzucawki i stanu przedrzucawkowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie wątroby, uszkodzenie nerek, objawy neurologiczne i zagrożenie zdrowia płodu.

Czym jest zatrucie ciążowe?

Zatrucie ciążowe może pojawić się w pierwszym trymestrze ciąży i objawia się białkomoczem, nudnościami i wymiotami. Skutkiem tego rodzaju zatrucia jest odwodnienie. Drugim rodzajem zatrucia jest gestoza, która objawia się wysokim stężeniem białka, wysokim ciśnieniem tętniczym i obrzękiem kończyn.

Jaka jest norma białka w moczu w ciąży u kobiet?

W trakcie ciąży norma białka w moczu wynosi mniej niż 150 mg na dobę. Powyżej tej wartości mówi się o białkomoczu fizjologicznym.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: