Białko w moczu w ciąży – co oznacza? Przyczyny, normy

Białko w moczu w ciąży

Spodziewasz się dziecka i wykonując standardowe badania przesiewowe okazało się, że masz śladowe ilości białka w moczu w ciąży? Chociaż jego niewielkie ilości nie powinny wzbudzać niepokoju, to już znacznie podwyższone parametry są powodem do zbadania sytuacji. Dlaczego u kobiet występuje białko w moczu w ciąży i co powinnaś o nim wiedzieć? Postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Białko w moczu – przyczyny

Dlaczego tak w ogóle u kobiet występuje ślad białka w moczu w ciąży? Zazwyczaj jest to normalne ze względu na obniżony próg filtracyjny nerek. To całkiem naturalna sytuacja fizjologiczna, która nie musi świadczyć o żadnym stanie chorobowym. W ciąży cały organizm kobiety wykonuje wzmożoną pracę – dotyczy to również nerek, dlatego niekiedy białko może być nieco podwyższone. Jeżeli przypadek ten dotyczy właśnie Ciebie, nie musisz od razu wpadać w panikę. Najważniejsze jest zachowanie spokoju oraz powtórzenie badania. Należy też pamiętać, aby pobieranie moczu zawsze przebiegało według ściśle określonych zasad, czyli na czczo oraz od razu po przebudzeniu. Istotna jest odpowiednia higiena intymna przed wykonaniem próbki oraz pobranie środkowego strumienia moczu.

Zobacz też:  Probiotyki w ciąży - co warto wiedzieć na ich temat?

Białko w moczu w ciąży normy

Skoro białko w moczu u ciężarnej nie zawsze jest stanem patologicznym, co warto wiedzieć o jego normach?

Jeśli chodzi o białkomocz w ciąży normy wskazują, że wartości w granicach 150-250 mg są całkowicie naturalne. Jeżeli osiągają 150 mg nie pojawiają się nawet w wynikach badań, które zazwyczaj nie są czułe na tak małe dawki tego składnika. Najczęściej otrzymujemy wtedy informację, że białko w moczu nie występuje.

Testy mogą pokazać wartości powyżej 250 mg, co jednak również jest sytuacją fizjologiczną i może być spowodowane wysiłkiem czy nadmiernym stresem. W takiej sytuacji wyniki badań wskazują, że w moczu występują jedynie śladowe ilości białka. Niepokojące natomiast powinny być wartości powyżej 300 mg, które są określane jako „białko obecne”. Powinny być wskazaniem do wykonania dalszej diagnostyki, na przykład dobowej zbiórki moczu, podczas której do próbki zbiera się mocz z 24 godzin, a następnie miesza i oddaje do laboratorium.

Białko w moczu w ciąży norma:

  • Poniżej 150 mg – prawidłowy
  • 150-250 mg – białkomocz fizjologiczny
  • Powyżej 300 mg – nieprawidłowy

Białko w moczu co oznacza?

Co oznacza białko w moczu w ciąży? Gdy jest znacząco podwyższone może wskazywać na różne choroby. Jedną z poważniejszych przyczyn jest rzucawka. To stan, który wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem życia oraz charakteryzuje utratą przytomności i wystąpieniem drgawek. Narażone są na niego kobiety z chorobami nerek, cukrzycą, nadciśnieniem oraz chorobami autoimmunologicznymi.

Zobacz też:  Mycie zębów dla dzieci

Białko i bakterie w moczu mogą wskazywać na wykrycie infekcji układu moczowego, które u kobiet w ciąży zdarzają się dość często. Stan taki należy leczyć, ponieważ może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka, przedwczesny poród lub wpływać na małą masę ciała noworodka. W większości przypadków kobietom przytrafiają się standardowe zapalenia pęcherza, jednak niekiedy bakterie wnikają przez moczowód do jednej lub dwóch nerek, powodując odmiedniczkowe zapalenie nerek. U kobiet ciężarnych nawet bakteriomocz bezobjawowy wymaga leczenia, ponieważ w późniejszym trymestrze ciąży może rozszerzyć się na górne drogi moczowe.

Natomiast białko i leukocyty w moczu w ciąży świadczą o pojawieniu się stanu zapalnego – może to być zwykła infekcja bakteryjna lub wywołana grzybami. W takiej sytuacji poleca się wykonanie posiewu moczu, który pomoże w prawidłowej diagnozie oraz ułatwi dobranie najlepszego sposobu leczenia.

Białkomocz w ciąży objawy oraz sposób leczenia

Białko w moczu ciąża nie nadaje żadnych objawów, jeżeli występuje w wielkich, fizjologicznych wartościach. Niepokój przyszłej mamy powinny jednak wzbudzić jego wyższe wartości oraz objawy takie jak wysokie ciśnienie, obrzęki czy ogólnie złe samopoczucie.

Zobacz też:  Dieta w ciąży - zdrowe odżywianie, czyli co jeść w ciąży?

Jak pozbyć się białka w moczu?

Przede wszystkim należy wykonać dalsze badania, aby określić, jaka jest przyczyna problemu. Kobietom ciężarnym poleca się też stosowanie odpowiedniej diety, można do niej włączyć artykuły bogate w witaminę C oraz żurawinę, które sprzyjają oczyszczeniu układu moczowego. Ponadto bardzo ważna jest profilaktyka, czyli systematyczna kontrola poziomu białka w moczu – najlepiej raz w miesiącu – oraz zachowywanie odpowiednich zasad higieny, dzięki którym zmniejsza się ryzyko infekcji i stanów zapalnych. Obejmuje ona używanie przewiewnej bielizny, właściwe podmywanie się oraz stosowanie kosmetyków naturalnych, przeznaczonych do pielęgnacji miejsc intymnych. Kobiety ciężarne powinny również unikać przeziębiania pęcherza – szczególnie w okresie zimowym i jesiennym. Higiena jest bardzo ważna, ponieważ jakiekolwiek zaniedbania mogą prowadzić do infekcji oraz stanów zapalnych.

 


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: