X

Ból brzucha w ciąży – co oznacza?

Ból brzucha w ciąży

W trakcie ciąży może pojawić się ból podbrzusza. Może on również występować na każdym etapie jej trwania, a jego pojawienie się może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny i charakter. Najczęściej są to zmiany fizjologiczne, jednak ból może być spowodowany również pewnymi schorzeniami dróg moczowych lub układu pokarmowego. Zdarza się również tak, że jest to objaw nadchodzącego poronienia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży.

Bóle podbrzusza na początku ciąży

Bóle podbrzusza na początku ciąży zazwyczaj są związane z bardzo gwałtownymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Płód, który się rozwija w łonie matki potrzebuje coraz więcej miejsca, dlatego swoją objętość zwiększa również macica. Może ona uciskać sąsiednie narządy, co może powodować ból brzucha w ciąży. Jednak czasami zdarza się tak, że ból podbrzusza może być na początku bardzo niekorzystny. Najczęściej ma to miejsce w takich przypadkach, gdy towarzyszą mu plamienia czy też krwawienia. Wtedy występuje największe ryzyko poronienia, dlatego najlepiej jest kontrolować w odpowiedni sposób sytuację. Warto skonsultować tego rodzaju problemy z lekarzem prowadzącym ciąże, ponieważ z całą pewnością wskaże on najlepsze możliwe rozwiązania tej sytuacji. Jeśli ból będzie powodowało jakieś schorzenie, to lekarz pomoże nam zlikwidować jego niekorzystne objawy.

Zobacz też:  Przechowywanie mleka matki. Jak rozmrażać odciągnięte mleko kobiece? 

Bóle podbrzusza w drugim trymestrze

Ból podbrzusza w ciąży może również występować podczas trwania jej drugiego trymestru. Zazwyczaj wtedy są odczuwalne zarówno bóle podbrzusza, jak i bóle krzyża. Dziecko coraz szybciej rośnie i przybiera na wadze. Skutkiem tego jest również powiększanie się objętości macicy. Na końcu drugiego trymestru ciąży kobieta może zacząć odczuwać ruchy płodu, co również może się wiązać z wieloma niekorzystnymi dolegliwościami bólowymi. Wśród bardzo niekorzystnych objawów, które mogą towarzyszyć bólom brzucha można przede wszystkim wymienić twardość brzucha, a także jego tkliwość. Może to być na przykład objawem odklejania się łożyska, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego warto to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Bóle podbrzusza w ostatnim miesiącu

Ból brzucha w ciąży jak na okres może również pojawić się w ostatnim miesiącu jej trwania, czyli w dziewiątym. W trzecim trymestrze również istnieje ryzyko odklejenie się łożyska, dlatego warto pod tym kątem kontrolować swoją sytuację. Oprócz tego w tym czasie bardzo często pojawiają się już skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Są one rzeczą normalną, jednak nasilają się wraz z upływem ciąży. Im dziecko jest większe i ma mniej miejsca, tym są one częstsze. Bóle podbrzusza w ciąży mogą być również spowodowane stanem przedrzucawkowym, który objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, a także obecnością białka w moczu. Natomiast w ostatnich tygodniach ciąży bóle podbrzusza mogą mieć ścisły związek ze zbliżającym się porodem.

Zobacz też:  Kiedy czuć ruchy dziecka w ciąży? Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu przyszłej mamy

Bóle podbrzusza w ciąży

Bóle podbrzusza w ciąży nie zawsze pojawiają się na skutek przebywania dziecka w łonie matki. Mogą być one związane z szeregiem schorzeń, które są od tego niezależne. Wśród tego rodzaju problemów można w szczególności wymienić następujące choroby:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie przewodu pokarmowego na tle wirusowym,
  • zespół jelita drażliwego,
  • niedrożność jelit.

Oprócz tego ból może być również związany z pojawieniem się różnego rodzaju schorzeń układu moczowego, co z całą pewnością jest bardzo niekorzystne dla ciężarnej kobiety. Wszystkie choroby, które dają dolegliwości bólowe powinny być w odpowiedni sposób leczone, jeśli tylko jest taka możliwość. Dzięki temu kobieta w ciąży będzie odczuwała większy komfort i będzie się czuła dużo bardziej bezpiecznie, co jest korzystne zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Każda kobieta, która znajduje się wstanie błogosławionym powinna bardzo dokładnie obserwować swój organizm. Dzięki temu będzie ona mogła wyłapać wszelkie nieprawidłowości, które mogą się pojawić podczas ciąży. Silne dolegliwości bólowe, a także inne niepokojące objawy powinna ona skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Jest to bardzo istotne dla zapewnienia dziecku i kobiecie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie ciąży. Wśród bardzo niepokojących objawów można wymienić w szczególności następujące:

  • twardość i tkliwość brzucha,
  • skurczowy charakter bólu,
  • ból pojawiający się regularnie,
  • przy bólu pojawiają się również inne objawy, wśród których można wymienić między innymi krwawienia czy też plamienia.
Zobacz też:  Pieczarki w ciąży – czy można jeść? Dowiedz się, czy w ciąży można jeść grzyby!

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: