Ból brzucha w ciąży – co może oznaczać w poszczególnych trymestrach?

Ból brzucha w ciąży – każda przyszła mama go doświadcza. Ale czy wiesz, co on oznacza? Jak go złagodzić? Kiedy powinnaś się martwić? W naszym poradniku odpowiadamy na te pytania!
Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży to doświadczenie, które może przerazić niejedną przyszłą mamę. Skurcze, ucisk, kłucie – ból brzucha to objaw, który pojawia się często na początku ciąży, ale może trwać aż do ostatnich tygodni przed porodem. Ale kiedy jest to powód do niepokoju, a kiedy normalna część ciąży?

W trakcie ciąży może pojawić się ból podbrzusza. Może on również występować na każdym etapie jej trwania, a jego pojawienie się może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny i charakter. Najczęściej są to zmiany fizjologiczne, jednak ból może być spowodowany również pewnymi schorzeniami dróg moczowych lub układu pokarmowego. Zdarza się również tak, że jest to objaw nadchodzącego poronienia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży.

Bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży

ból brzucha w ciąży - w pierwszym trymestrze

Bóle podbrzusza na początku ciąży zazwyczaj są związane z bardzo gwałtownymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Płód, który się rozwija w łonie matki potrzebuje coraz więcej miejsca, dlatego swoją objętość zwiększa również macica. Może ona uciskać sąsiednie narządy, co może powodować ból brzucha w ciąży. Jednak czasami zdarza się tak, że ból podbrzusza może być na początku bardzo niekorzystny. Najczęściej ma to miejsce w takich przypadkach, gdy towarzyszą mu plamienia czy też krwawienia. Wtedy występuje największe ryzyko poronienia, dlatego najlepiej jest kontrolować w odpowiedni sposób sytuację. Warto skonsultować tego rodzaju problemy z lekarzem prowadzącym ciąże, ponieważ z całą pewnością wskaże on najlepsze możliwe rozwiązania tej sytuacji. Jeśli ból będzie powodowało jakieś schorzenie, to lekarz pomoże nam zlikwidować jego niekorzystne objawy. 

Przeczytaj: Paracetamol w ciąży

Na początku ciąży, dolegliwości bólowe są często związane z rozciąganiem macicy i więzadeł, które muszą się dostosować do rosnącego zarodka. Ból podbrzusza, który przypomina skurcze menstruacyjne, jest częstym objawem. Jednak silny ból brzucha w ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu krwawienia, może być sygnałem alarmowym, na przykład poronienia, i powinno być natychmiast zgłoszone lekarzowi.

Bóle podbrzusza w drugim trymestrze

ból brzucha w ciąży - w drugim trymestrze

Ból podbrzusza w ciąży może również występować podczas trwania jej drugiego trymestru. Zazwyczaj wtedy są odczuwalne zarówno bóle podbrzusza, jak i bóle krzyża. W drugim trymestrze ciąży, twoja macica jest już większa i cięższa, co może powodować ból w dole brzucha. W tym czasie mogą pojawić się również skurcze Braxtona-Hicksa – nieszkodliwe, ale niekiedy niekomfortowe „ćwiczeniowe” skurcze, które przygotowują twój organizm do porodu.

Dziecko coraz szybciej rośnie i przybiera na wadze. Skutkiem tego jest również powiększanie się objętości macicy. Na końcu drugiego trymestru ciąży kobieta może zacząć odczuwać ruchy płodu, co również może się wiązać z wieloma niekorzystnymi dolegliwościami bólowymi. Wśród bardzo niekorzystnych objawów, które mogą towarzyszyć bólom brzucha, można przede wszystkim wymienić twardość brzucha, a także jego tkliwość. Może to być na przykład objawem odklejania się łożyska, co jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego warto to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Bóle podbrzusza w ostatnim miesiącu

W trzecim trymestrze ciąży ból brzucha może stać się bardziej intensywny. Może być związany z dalszym rozciąganiem macicy, ale także z rosnącym ciśnieniem na inne narządy wewnętrzne.

Ból brzucha w ciąży jak na okres może również pojawić się w ostatnim miesiącu jej trwania, czyli w dziewiątym. W trzecim trymestrze również istnieje ryzyko odklejenie się łożyska, dlatego warto pod tym kątem kontrolować swoją sytuację. Oprócz tego w tym czasie bardzo często pojawiają się już skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Są one rzeczą normalną, jednak nasilają się wraz z upływem ciąży. Im dziecko jest większe i ma mniej miejsca, tym są one częstsze. Bóle w podbrzuszu w ciąży mogą być również spowodowane stanem przedrzucawkowym, który objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, a także obecnością białka w moczu. Natomiast w ostatnich tygodniach ciąży bóle podbrzusza mogą mieć ścisły związek ze zbliżającym się porodem.

Poród

ból brzucha w ciąży - poród

Kiedy nadchodzi poród i dziecko zaczyna przemieszczać się w dół dróg rodnych, ból brzucha i podbrzusza staje się silniejszy i regularny. W przypadku pierwszego dziecka ból ten zwykle zaczyna się jako delikatne skurcze w dole brzucha, które stają się coraz intensywniejsze i częstsze. W przypadku kolejnych ciąż ból może rozpocząć się nagle i intensywnie. Przeczytaj też artykuł: „Skurcze łydek w ciąży”.

Bóle podbrzusza w ciąży

Bóle podbrzusza i ból brzucha w ciąży nie zawsze pojawiają się na skutek przebywania dziecka w łonie matki. Mogą być one związane z szeregiem schorzeń, które są od tego niezależne. Wśród tego rodzaju problemów można w szczególności wymienić następujące choroby:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie przewodu pokarmowego na tle wirusowym,
  • zespół jelita drażliwego,
  • niedrożność jelit.

Oprócz tego ból brzucha w ciąży może być również związany z pojawieniem się różnego rodzaju schorzeń układu moczowego, co z całą pewnością jest bardzo niekorzystne dla ciężarnej kobiety. Wszystkie choroby, które dają dolegliwości bólowe, powinny być w odpowiedni sposób leczone, jeśli tylko jest taka możliwość. Dzięki temu kobieta w ciąży będzie odczuwała większy komfort i będzie się czuła dużo bardziej bezpiecznie, co jest korzystne zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Sprawdź też: Ból zęba w ciąży

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Każda kobieta, która znajduje się w stanie błogosławionym, powinna bardzo dokładnie obserwować swój organizm. Dzięki temu będzie ona mogła wyłapać wszelkie nieprawidłowości, które mogą się pojawić podczas ciąży. Silne dolegliwości bólowe, a także inne niepokojące objawy powinna ona skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Jest to bardzo istotne dla zapewnienia dziecku i kobiecie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie ciąży. Wśród bardzo niepokojących objawów można wymienić w szczególności następujące:

  • twardość i tkliwość brzucha,
  • skurczowy charakter bólu,
  • ból pojawiający się regularnie,
  • przy bólu pojawiają się również inne objawy, wśród których można wymienić między innymi krwawienia czy też plamienia.

Zapamiętaj – ból brzucha w ciąży jest często normalnym objawem ciąży. Jeżeli jednak jesteś zaniepokojona lub doświadczasz silnego bólu, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Twoje zdrowie i zdrowie twojego dziecka są najważniejsze!”


Sprawdź także:
Archiwum: maj 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: