Ból kolana – przyczyny. Jak zapobiegać bólom stawu kolanowego?

Objaw bólu kolana to częsty sygnał stanu zapalnego lub zwyrodnienia stawów. Jakie są inne przyczyny bólu w kolanie? Nieleczony ból może spowodować ograniczenie ruchu i poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawdź, czy ból kolana jest groźny.
Ból kolana - przyczyny

Ból kolana to powszechnie występująca przypadłość, która dotyczy ludzi w różnym wieku. Wywołać go może niegroźne przeciążenie lub ostre uszkodzenie, np. więzadła lub rzepki, jak również choroba przewlekła, np. choroba zwyrodnieniowa stawów. Ból kolana – jakie są najczęstsze przyczyny występowania takiej dolegliwości? Jak dbać o kolana na co dzień, aby uniknąć bólu w przyszłości? Odpowiadamy!

Ból kolana – najczęstsze przyczyny

woman holding the knee with pain on sofa,health care and medical concept.

Przyczyn bólu stawów kolanowych jest bardzo dużo. Jeżeli ból kolan pojawił się po niefortunnym upadku lub na skutek nieprawidłowego ustawienia nogi podczas biegu, to najprawdopodobniej doszło do urazu1. Nie zawsze jednak bóle w kolanach są wynikiem kontuzji, a zamiast tego mogą mieć podłoże chorobowe.

Czym jest tzw. kolano biegacza?

Kolano biegacza to popularne określenie na zespół bólowy, który dotyczy obszaru okołostawowego kolan. Choroba ta często występuje u osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza u biegaczy, stąd też nazwa. W skład zespołu bólowego kolana biegacza mogą wchodzić różne schorzenia, które powodują ból, takie jak: zapalenie kaletki, zespół rzepki, zapalenie więzadeł przykolanowych, a także uszkodzenia chrząstki stawowej. Cechą charakterystyczną choroby jest ból kolana, który nasila się podczas wysiłku fizycznego, zwłaszcza podczas biegania, a także po dłuższym siedzeniu lub staniu w pozycji zgiętej. Leczenie kolana biegacza zależy od przyczyny choroby i może obejmować m.in. fizjoterapię, stosowanie krioterapii, a także zmiany w diecie i aktywności fizycznej.

Objawy bólu kolan

Objawy bólu kolana mogą obejmować sztywność i ograniczenie ruchomości stawu. Ból może pojawić się podczas chodzenia, wstawania z siedzenia czy schodzenia po schodach. Często towarzyszy mu uczucie pieczenia lub pulsowania. Jednym z najczęstszych źródeł bólu kolana jest uraz łąkotki, która pełni rolę stabilizującą staw. Problemy z łękotką mogą powodować ostry ból, zwłaszcza podczas wyginania lub prostowania nogi. Inne przyczyny bólu to m.in. stan zapalny stawów, zwyrodnienie lub nadmierne obciążenie stawu. Warto pamiętać, że nieleczony ból kolana może prowadzić do poważniejszych powikłań i ograniczenia funkcjonowania.

Urazy stawu kolanowego

ból kolana -urazy stawu kolanowego

Staw kolanowy ze względu na swoją skomplikowaną budowę dość często ulega uszkodzeniom. Wywołany kontuzją ból kolana – przyczyny to m.in.1:

 

    • urazy więzadeł – więzadła mogą ulec uszkodzeniu w miejscu przyczepu do kości lub w części ścięgnistej na zasadzie kilku mechanizmó Uszkodzenie więzadeł może prowadzić do ostrej lub przewlekłej niestabilności stawu kolanowego, czasami skutkuje trwałym inwalidztwem;

    • skręcenie – przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, prowadzącego do uszkodzenia jednostki mięśniowo-ścięgnistej. Skręcenie może mieć stopień niewielki, umiarkowany lub ciężki;

    • zwichnięcie – uszkodzenie skutkujące utratą prawidłowej łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawową. Jest to ciężkie uszkodzenie stawu, w wyniku którego następuje przerwanie więzadeł.

Rodzajów urazów stawów kolanowych, przy których pojawia się ból kolana, jest znacznie więcej. Chcąc dowiedzieć się, z jakim mamy do czynienia, trzeba udać się do lekarza i wykonać badania.

Choroby kolan

Bóle stawów kolanowych są najczęściej wynikiem choroby zwyrodnieniowej stawów, rzadziej cięższych chorób, jakimi są zapalenia stawów2. Wśród zapalnych chorób reumatycznych, którym towarzyszy ból kolana przy chodzeniu, a czasem nawet w spoczynku, występuje m.in.2:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS),
  • zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK),
  • łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS),
  • dna moczanowa.

W przypadku bólu tego pochodzenia, można zastosować leki przeciwzapalne. Podobnie jak w przypadku urazów kolan, tak i tutaj postawienie rozpoznania umożliwia odpowiednia diagnostyka (czyli np. rezonans magnetyczny).

Ból w kolanie u dziecka – przyczyny

W przypadku dzieci i młodych osób ból w kolanie często jest wynikiem urazów związanych z aktywnością sportową. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tych grupach wiekowych również zdarzają się choroby zapalne stawów wymagające intensywnego leczenia, którym towarzyszą obrzęki oraz wysięki w stawach2. Dlatego, jeśli dziecko zgłasza, że odczuwa ból kolan przy zginaniu lub podczas biegania albo mówi, że boli je pod kolanem albo po zewnętrznej jego stronie, warto udać się do lekarza i skonsultować problem.

Jak dbać o kolana? Profilaktyka bólu kolan

ból kolana - jak dbać o kolana

Nie każdy ból kolana jest możliwy do uniknięcia, jak choćby ten wywołany urazem. Wielu przykrym dolegliwościom w obrębie kolan da się jednak skutecznie zapobiegać. Przestrzegając kilku prostych zasad, można zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób i powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Aby zapobiec bólom stawów kolanowych, powinno się m.in.2,3:

  • jak najwięcej się ruszać, szczególnie gdy prowadzi się siedzący tryb życia,
  • uprawiać aktywność fizyczną,
  • wykonywać ćwiczenia przyjazne dla kolan
  • dbać o prawidłową wagę ciała,
  • unikać dźwigania ciężkich rzeczy,
  • nie zginać kolana w ekstremalnych zakresach,
  • kupować buty z miękką, odpowiednio wyprofilowaną podeszwą,
  • unikać zakładania butów na obcasie.

Oprócz tego warto jeszcze stosować dietę na odbudowę chrząstki stawowej bogatą w kolagen lub przyjmować produkty zawierające kolagen takie jak 4Flex saszetki. Jest to łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel w formie saszetek z proszkiem. Kolagen jest białkiem stanowiącym budulec macierzy chrząstki (95%). Białko w postaci peptydów pomaga utrzymać zdrowe kości, wspiera wzrost i utrzymanie masy mięśniowej4. Suplement diety 4Flex przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych.

Bibliografia:

  1. Libura M., Urazy stawu kolanowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015.
  2. Stanisławska-Biernat E., Bóle stawów kolanowych w różnych chorobach. Postępowanie lecznicze i rehabilitacyjne, Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia Instytutu Reumatologii (materiał przygotowany na podstawie wykładu).
  3. Brandon Q.J., Carlton J.C., Marvin H.S., Postępowanie zachowawcze u dorosłych pacjentów z bólem kolana, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  4. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex/ (dostęp: 2022.03.14.).

Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: