Ból zęba w ciąży – jak sobie z nim poradzić? Domowe sposoby na ból w jamie ustnej

Co robić, gdy pojawia się ból zęba w ciąży? Czy kobiety w ciąży mogą leczyć zęby kanałowo? Jak wygląda sprawa ze znieczuleniem u stomatologa? Sprawdź!
Ból zęba w ciąży

Ból zęba w ciąży – co robić? Okres ciąży wiąże się z wieloma niedogodnościami. Do takich należy między innymi brak możliwości zażywania silnie działających środków farmakologicznych. Z tego powodu wiele problemów zdrowotnych nie może być leczonych w sposób, który jest realizowany poza okresem ciąży.

Co zrobić, gdy w ciąży pojawia się ból zęba?

ból zęba w ciąży - co zrobić

Gdy w ciąży występuje ból zęba, wówczas może to być bardzo uciążliwa sytuacja. Wynika to między innymi z tego, że ciąża sama w sobie powoduje wiele niedogodności. Dodatkowo kobiety nie mogą stosować większości leków przeciwbólowych. Takie preparaty mogą być zażywane jedyne po konsultacji z lekarzem. Wiele kobiet boi się również wizyty u dentysty lub ma przekonanie, że w tym okresie istnieją przeciwwskazania do takich wizyt.

Przy wystąpieniu bólu zęba w okresie ciąży trzeba brać pod uwagę, że brak reagowania na taki problem może prowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji. Choroby dziąseł czy uzębienia mogą się rozwijać, co może prowadzić nawet do występowania zakażeń. W ten sposób konsekwencje braku reagowania na ból zęba w ciąży mogą być znacznie poważniejsze.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z bólem zębów w ciąży?

Każdy ból wskazuje na występowanie jakiegoś problemu. W przypadku bólu zębów czy dziąseł oznaczać może, że coś negatywnego dzieje się w jamie ustnej. Po pierwsze ból wskazuje na występowanie stanu zapalnego. Jednak poważniejsze może być występowanie infekcji bakteryjnej, szczególnie gdy będzie się ona nadal rozwijać. Wówczas bakterie mogą stać się niebezpieczne również dla płodu. Z jamy ustnej drobnoustroje mogą bardzo łatwo dostawać się do krwioobiegu. Infekcje w obrębie jamy ustnej są jednymi z bardziej niebezpiecznych dla organizmu, co wynika z silnego ukrwienia uzębienia. Nieleczony ból zęba może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Konsekwencje braku leczenia zębów w czasie ciąży

Gdy ból zęba nie będzie leczony wówczas prowadzić to może do wielu poważnych konsekwencji. Po pierwsze dochodzić może do występowania czynności skurczowej macicy, co może oczywiście prowadzić do przedwczesnego porodu czy też poronień. Innym problemem może być niska masa urodzenia dziecka. Oczywiście nieleczone problemy z zębami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji długoterminowych. Zęby mogą zostać poważnie zniszczone, co sprawi, że po okresie ciąży może okazać się, że będą wymagały usunięcia.

Jakie są przyczyny bólu zębów w ciąży?

ból zęba w ciąży - jakie są przyczyny

Do możliwych przyczyn występowania bólu zęba w okresie ciąży można zaliczyć:

  • obniżanie się w tym okresie pH śliny;
  • rozmiękczanie szkliwa przez kwasy, co może być związane z problemami trawiennymi;
  • podjadanie nocą i spożywanie dużej ilości cukru;
  • oddziaływanie hormonów ciążowych;
  • nadwrażliwość zębów występująca w ciąży.

Co zrobić, gdy pojawi się ból zęba w ciąży?

Gdy ból pojawi się w okresie ciąży (np. ból brzucha w ciąży), wówczas nie powinno się samodzielnie decydować na korzystanie z leków przeciwbólowych. Wynika to z faktu, że wiele leków przeciwbólowych zawiera takie substancje, które mogą negatywnie oddziaływać na rozwój płodu. Dodatkowo wiele środków farmakologicznych można przyjmować jedynie w określonym okresie ciąży. Jednak po konsultacji z lekarzem mogą zostać wskazane takie preparaty, które będą mogły być bezpiecznie stosowane, a jednocześnie uśmierzą skutecznie ból.

Domowe sposoby na ból zęba

Gdy czekasz na wizytę u stomatologa, a ząb nie przestaje boleć, możesz wypróbować kilku doraźnych sposobów. Mogą pomóc zimne okłady miejsca, w którym czuć największy ból. Dodatkowo możesz stosować płukanki ziołowe, np. z szałwii – działa ona przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Jakie zabiegi stomatologiczne może wykonać dentysta?

Trzeba brać pod uwagę, że w okresie ciąży można również wykonać pewne zabiegi dentystyczne. Do bezpiecznych zabiegów można zaliczyć między innymi oczyszczanie ubytków czy usuwanie zęba. W tym zakresie szczególnie usunięcie zęba w okresie ciąży jest jednym z bardziej bezpiecznych zabiegów, które w ogóle można wykonywać. Ograniczeniem do takiego zabiegu bywa natomiast pierwszy trymestr ciąży.

O ile leczenie i uzupełnianie ubytków może być realizowane w okresie ciąży, o tyle takie zabiegi jak leczenie kanałowe nastręczają problemów. Podstawowym problemem jest konieczność wykonania przy realizowaniu takiego badania zdjęć rentgenowskich. Takie badania nie są zalecane w okresie ciąży, co wynika z faktu, że nawet małe dawki promieniowania mogą być w tym okresie niebezpieczne. Z tego powodu badanie powinno być wykonane w takich miejscach, gdzie wykorzystywane są urządzenia do RTG o najniższej, możliwej dawce promieniowania generowanej podczas wykonywania zdjęcia. Leczenie zębów w ciąży, w tym także kanałowe bywa niezbędne do wykonania, gdy zapalenie objęło miazgę zęba, a stan zapalany się rozszerza, gdyż wówczas może dochodzić do różnorodnych powikłań ogólnoustrojowych przy braku leczenia zapalenia.

Jak uśmierzyć ból zęba w ciąży – podsumowanie

Wiesz już, co zrobić, gdy odczuwasz ból zęba w ciąży. Wizyta u dentysty jest koniecznością i że domowe sposoby na ból zęba nie sprawdzą się na dłuższą metę. Co więcej, nieleczona próchnica może wpływać negatywnie na stan zdrowia płodu. Warto pamiętać, że w czasie ciąży higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna i nie wolno jej zaniedbywać.

Najczęściej zadawane pytania

Co można wziąć na ból zęba w ciąży?

W przypadku bólu zęba w czasie ciąży skuteczne mogą być zimne okłady i płukanki ziołowe, na przykład z szałwii. Jeśli boli cię ząb, udaj się do stomatologa, który pomoże określić przyczynę bólu i ją zlikwidować.

Czy ból zęba w ciąży jest niebezpieczny?

Bakterie, które powodują próchnicę i stany zapalne w jamie ustnej matki, mogą przenikać do krwioobiegu i stanowić niebezpieczeństwo dla płodu.

Czy w ciąży można zatruć zęba?

Tak, zatrucie zęba w czasie ciąży jest bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego i przeprowadzenie dalszego leczenia.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: