X

Ból zęba w ciąży – jak sobie z nim poradzić?

Ból zęba w ciąży

Okres ciąży wiąże się z wieloma niedogodnościami. Do takich należy między innymi brak możliwości zażywania silnie działających środków farmakologicznych. Z tego powodu wiele problemów zdrowotnych nie może być leczonych w sposób, który jest realizowany poza okresem ciąży.

Co zrobić, gdy w ciąży pojawia się ból zęba?

Gdy w ciąży występuje ból zęba wówczas może to być bardzo uciążliwa sytuacja. Wynika to między innymi z tego, że ciąża sama w sobie powoduje wiele niedogodności. Dodatkowo kobiety nie mogą stosować większości leków przeciwbólowych. Takie preparaty mogą być zażywane jedyne po konsultacji z lekarzem. Wiele kobiet boi się również wizyty u dentysty lub ma przekonanie, że w tym okresie istnieją przeciwwskazania do takich wizyt.

Przy wystąpieniu bólu zęba w okresie ciąży trzeba brać pod uwagę, że brak reagowania na taki problem może prowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji. Choroby dziąseł czy uzębienia mogą się rozwijać, co może prowadzić nawet do występowania zakażeń. W ten sposób konsekwencje braku reagowania na ból zęba w ciąży mogą być znacznie poważniejsze.

Zobacz też:  Grzyby w ciąży

Jakie są niebezpieczeństwa związane z bólem zębów w ciąży?

Każdy ból wskazuje na występowanie jakiegoś problemu. W przypadku bólu zębów czy dziąseł oznaczać może, że coś negatywnego dzieje się w jamie ustnej. Po pierwsze ból wskazuje na występowanie stanu zapalnego. Jednak poważniejsze może być występowanie infekcji bakteryjnej szczególnie, gdy będzie się ona nadal rozwijać. Wówczas bakterie mogą stać się niebezpieczne również dla płodu. Z jamy ustnej drobnoustroje mogą bardzo łatwo dostawać się do krwioobiegu. Infekcje w obrębie jamy ustnej są jednymi z bardziej niebezpiecznych dla organizmu, co wynika z silnego ukrwienia uzębienia.

Gdy ból zęba nie będzie leczony wówczas prowadzić to może do wielu poważnych konsekwencji. Po pierwsze dochodzić może do występowania czynności skurczowej macicy, co może oczywiście prowadzić do przedwczesnego porodu czy też poronień. Innym problemem może być niska masa urodzenia dziecka. Oczywiście nieleczone problemy z zębami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji długoterminowych. Zęby mogą zostać poważnie zniszczone co sprawi, że po okresie ciąży może okazać się, że będą wymagały usunięcia.

Zobacz też:  Śledzie w ciąży - czy można jeść?

Jakie są przyczyny bólu zębów w ciąży?

Do możliwych przyczyn występowania bólu zęba w okresie ciąży można zaliczyć:

  • obniżanie się w tym okresie pH śliny
  • rozmiękczanie szkliwa przez kwasy, co może być związane z problemami trawiennymi
  • podjadanie nocą
  • oddziaływanie hormonów ciążowych
  • nadwrażliwość zębów występująca w ciąży.

Co zrobić, gdy pojawi się ból?

Gdy ból pojawi się w okresie ciąży wówczas nie powinno się samodzielnie decydować na korzystanie z leków przeciwbólowych. Wynika to z faktu, że wiele leków przeciwbólowych zawiera takie substancje, które mogą negatywnie oddziaływać na rozwój płodu. Dodatkowo wiele środków farmakologicznych można przyjmować jedynie w określonym okresie ciąży. Jednak po konsultacji z lekarzem mogą zostać wskazane takie preparaty, które będą mogły być bezpiecznie stosowane, a jednocześnie uśmierzą skutecznie ból.

Trzeba brać pod uwagę, że w okresie ciąży można również wykonać pewne zabiegi dentystyczne. Do bezpiecznych zabiegów można zaliczyć między innymi oczyszczanie ubytków czy usuwanie zęba. W tym względzie szczególnie usunięcie zęba w okresie ciąży jest jednym z bardziej bezpiecznych zabiegów, które w ogóle można wykonywać. Ograniczeniem do takiego zabiegu bywa natomiast pierwszy trymestr ciąży.

Zobacz też:  Jakie buty dla dzieci będą właściwe do ćwiczeń fizycznych?

O ile leczenie i uzupełnianie ubytków może być realizowane w okresie ciąży, o tyle takie zabiegi jak leczenie kanałowe nastręczają problemów. Podstawowym problemem jest konieczność wykonania przy realizowaniu takiego badania zdjęć rentgenowskich. Takie badania nie są zalecane w okresie ciąży, co wynika z faktu, że nawet małe dawki promieniowania mogą być w tym okresie niebezpieczne. Z tego powodu badanie powinno być wykonane w takich miejscach, gdzie wykorzystywane są urządzenia do RTG o najniższej, możliwej dawce promieniowania generowanej podczas wykonywania zdjęcia. Leczenie zębów w ciąży, w tym także kanałowe bywa niezbędne do wykonania, gdy zapalenie objęło miazgę zęba, a stan zapalany się rozszerza, gdyż wówczas może dochodzić do różnorodnych powikłań ogólnoustrojowych przy braku leczenia zapalenia.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: