Bolące nerki w ciąży – czego są objawem? Poznaj przyczyny bólu nerek u ciężarnych

Chociaż ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, towarzyszy jej wiele zmian, a niekiedy nawet i dolegliwości. Niektóre z nich mogą wzbudzać większy niepokój przyszłych mam. Co mogą oznaczać bolące nerki w ciąży? Sprawdź.
Bolące nerki w ciąży

Czy bolące nerki w ciąży to normalna dolegliwość? Około 60% przyszłych mam narzeka na nudności oraz wymioty, które pojawiają się w I trymestrze ciąży oraz towarzyszące im zmiany apetytu lub nietypowe zachcianki. Inne kobiety skarżą się na tkliwość piersi, które na początku ciąży stają się obrzmiałe czy też bóle podbrzusza, związane z powiększającą się macicą i rozciągającymi więzadłami. Chociaż większość tych objawów jest zupełnie naturalna i skutecznie może zostać złagodzona domowymi sposobami, niektóre dolegliwości mogą zbudzać większy niepokój u przyszłych mam – na przykład bóle nerek. Co warto o nich wiedzieć i co na ból nerki w ciąży może przynieść ulgę?

Bolące nerki w ciąży – co warto wiedzieć?

bolące nerki w ciąży - co warto wiedzieć?

Ból nerki w ciąży to dosyć typowa dolegliwość towarzysząca przyszłym mamom. Skąd tak naprawdę wynika? Między innymi, ze zmian, które zachodzą w ciele kobiety. W badaniach stwierdzono, że same nerki kobiety ciężarnej mogą zwiększyć się o około 1%, a przepływ krwi przez nie nawet od 50 do 80%. Bez najmniejszych wątpliwości zmiany te są wyraźnie odczuwane przez przyszłe mamy. Według niektórych statystyk dolegliwości bólowe w okolicach nerek występują nawet u 80% kobiet i najczęściej pojawiają się po rozpoczęciu II trymestru ciąży.

Kobietom w tym szczególnym okresie towarzyszą również wahania hormonalne – pod ich wpływem zmienia się napięcie dróg moczowych, co pociąga za sobą kolejne zmiany w organizmie, takie jak poszerzenie moczowodów, miedniczek czy kielichów.

Która nerka boli częściej w ciąży?

Co ciekawe, najbardziej charakterystyczny jest ból prawej nerki w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ poszerzenie tych części ciała ma miejsce właśnie po prawej stronie oraz dodatkowo może pojawiać się ucisk spowodowany przez powiększającą się macicę. Czy więc bóle nerek na początku ciąży powinny być powodem do niepokoju? Niekoniecznie. Warto jednak pamiętać, że zmiany, które zachodzą podczas ciąży w ciele kobiety, mogą zwiększać ryzyko zakażeń układu moczowego.

Problemy z nerkami w ciąży – kiedy powinny wzbudzać niepokój?

Ból nerek w ciąży może przyjmować jedynie formę dyskomfortu lub też być uciążliwy, zmniejszając komfort życia kobiety ciężarnej. Od czego zależy stopień jego nasilenia? Wpływ na te dolegliwości może mieć kilka czynników – między innymi zmiany zwyrodnieniowe lub nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa, na przykład hiperlordoza lędźwiowa stwierdzona jeszcze przed pojawienie się ciąży. W niektórych przypadkach ból nerki w ciąży nie jest jedynie naturalnym stanem fizjologicznym i wymaga pomocy specjalisty.

Czego objawem może być ból w okolicy nerek?

Przyczyniać się może do niego m.in. kamica moczowa, zapalenie nerek, kolka nerkowa, zakażenie układu moczowego czy torbiele. W związku z tym przyszłe mamy powinny przykładać dużą wagę do regularnych badań moczu oraz krwi – warto pamiętać szczególnie o określeniu stężenia kreatyniny w surowicy, której zbyt wysoki poziom może wskazywać na poważniejsze choroby.

Jak diagnozować choroby nerek?

Kobietom, którym towarzyszy ból lewej nerki w ciąży poleca się wykonanie USG układu moczowego, aby upewnić, się czy przyczyną dolegliwości nie są jakieś poważniejsze dolegliwości. Badania takie są w pełni bezpieczne dla ciężarnych oraz rozwijającego się płodu i potrafią szybko i skutecznie rozwiać wszystkie wątpliwości i w razie potrzeby umożliwiają podjęcie odpowiedniego leczenia. Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju choroby układu moczowego w okresie ciąży są poważnym problemem i zawsze wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem – nie jest to czas, aby leczyć je domowymi sposobami.

Ból nerki w ciąży – domowe sposoby leczenia

bolące nerki w ciąży - ból nerki domowe sposoby

Ból nerek w ciąży zawsze wymaga konsultacji lekarskiej – najlepiej poinformować o nim na początku swojego lekarza prowadzącego ciążę, a potem postępować zgodnie z dalszymi wskazówkami. Szczególnie niebezpieczne są dolegliwości, które pojawiają się nagle i bywają określane jako kolkowy, pulsujący lub kłujący ból, które powoli rozprzestrzenia się na okoliczne tkanki – na przykład do pachwin, narządów płciowych czy podbrzusza. Niepokojące są również towarzyszące mu objawy takie jak obrzęki ciała, ogólne osłabienie organizmu, problemy z oddawaniem moczu czy gorączka. W niektórych wypadach tymczasowy ból nerek związany jest nieodpowiednim ułożeniem się dziecka w łonie matki. Pomocne okazują się wtedy delikatne ćwiczenia – na przykład ruszanie biodrami lub siedzenie na poduszkach, których celem jest umożliwienie dziecku zmiany pozycji, co przynosi szybką ulgę.

Przyczyny bólu nerek – odmiedniczkowe zapalenie nerek w ciąży

Jednym z najniebezpieczniejszych stanów może być w tym okresie odmiedniczkowe zapalenie nerek, którego przyczyną jest niewyleczone na czas zakażenie bakteryjne. Drobnoustroje wtedy wnikają przez układ moczowy do nerek i powodują tam groźne zapalenie. W czasie tej choroby w badaniu moczu stwierdza się obecność bakterii, a choremu towarzyszy bardzo złe samopoczucie, między innymi wysoka gorączka, wymioty, dreszcze, ból podczas oddawania moczu, osłabienie i brak apetytu. Jednak odmiedniczkowe zapalenie nerek potrafi przebiegać również bezobjawowo, doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia narządów, dlatego niezwykle ważne są regularne badania moczu w ciąży. U kobiet spodziewających się dziecka leczenia wymagają nawet bezobjawowymi bakteriomocz.

Kamica nerkowa w ciąży

Pojawienie się kamieni nerkowych w okresie ciąży może być przyczyną wielu powikłań, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy i płodu. Wśród ostrych powikłań kamicy nerkowej wymienić można: zakażenie układu moczowego, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, nefropatię zaporową oraz roponercze.

Ból nerki w czasie ciąży – podsumowanie

Wiesz już, o czym mogą świadczyć bolące nerki w ciąży. W tym szczególnym okresie najlepiej konsultować z lekarzem wszystkie niepokojące objawy. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia może być kluczową kwestią pozwalającą na powrót do zdrowia. Jeśli odczuwasz więc ból pleców w okolicy lędźwiowej, zgłoś się do lekarza, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o zaistnieniu różnych schorzeń.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie bolą nerki w ciąży?

Ból nerek pojawia się z tyłu pleców, w okolicy lędźwiowej. Może też promieniować do okolicy spojenia łonowego i wewnętrznej powierzchni ud. Przy dolegliwościach związanych z układem moczowym ciężarna może też odczuwać częste parcie na pęcherz. Często ból nerek jest trudny do zlokalizowania, a przez to trudniejsza jest trafna diagnoza schorzenia.

Dlaczego bolą nerki w ciąży?

Bolące nerki w ciąży często związane są z infekcjami układu moczowego. Przykładem schorzenia, które jest wywoływane przez bakterię z gatunku Escherichia coli, jest odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Czy w ciąży można zrobić USG nerek?

Tak, badanie USG jest prostą metodą diagnozowania chorób i schorzeń. Nie stwarza zagrożenia ani dla przyszłej matki, ani dla rozwijającego się płodu.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: