Bromergon a ciąża. Czy lek mogą przyjmować przyszłe mamy?

Bromergon jest lekiem stosowanym w leczeniu niepłodności u kobiet. Zawiera on substancję aktywną o nazwie bromokryptyna, która działa poprzez obniżenie poziomu prolaktyny we krwi. Bromergon jest kategoryzowany jako lek X w ciąży przez FDA ze względu na ryzyko działań niepożądanych na płód. Może on prowadzić do braku wzrostu płodu, opóźnienia rozwoju lub nawet śmierci płodu.
bromergon w ciąży

Bromergon jest dostępny wyłącznie na receptę i należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Możliwe działania niepożądane to m.in. bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, obrzęki twarzy, nóg i rąk oraz nieregularne miesiączkowanie. Osoby z alergią na bromokryptynę lub chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym lub chorobami układu moczowego powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia bromergonem. Bromergon może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Bromergon a ciąża – o czym pamiętać?

Bromergon to lek, który zawiera substancję aktywną o nazwie bromokryptyna. Jest on stosowany w leczeniu niepłodności u kobiet oraz hiperprolaktynemii (podwyższonego poziomu prolaktyny, hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową). Bromokryptyna działa poprzez obniżenie poziomu prolaktyny we krwi, co może umożliwić regularne miesiączkowanie i płodność u kobiet.

Bromergon nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży ze względu na ryzyko działań niepożądanych na płód. Lek może przenikać przez łożysko i działać na płód, co może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, takich jak brak wzrostu płodu, opóźnienie rozwoju lub nawet śmierć płodu. Dlatego też bromergon jest kategoryzowany jako lek X w ciąży według klasyfikacji FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków). Oznacza to, że lek nie powinien być stosowany w czasie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Jeśli kobieta bierze bromergon, a ciąża jest zaplanowana, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem i rozważyć odstawienie leku. W przypadku ciąży w trakcie leczenia bromergonem kobieta powinna również jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozważyć odstawienie bromergonu.

Bromergon jest dostępny wyłącznie na receptę i należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek do podjęzykowego stosowania. Należy przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza, zazwyczaj jedną tabletkę dziennie, rano lub wieczorem. Tabletka powinna być rozpuszczona w jamie ustnej i pozostawiona do rozpuszczenia. Nie należy połykać leku w całości ani żuć go.

Bromergon a ciąża – zagrożenia

Chociaż Bromergon jest skutecznym lekiem w leczeniu hiperprolaktynemii, jego stosowanie niesie ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Oto kilka kluczowych zagrożeń, które powinny być brane pod uwagę przez pacjentów przed rozpoczęciem leczenia Bromergonem.

 • Zagrożenie dla rozwoju płodu u kobiet w ciąży: Bromergon może wpływać na rozwój płodu, powodując zaburzenia rozwoju układu nerwowego czy anomalie w budowie ciała. Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży unikały przyjmowania tego leku, chyba że jest on absolutnie konieczny i zalecony przez lekarza. Ponadto, kobiety karmiące piersią powinny unikać przyjmowania Bromergonu, ponieważ lek ten może przenikać do mleka matki i być szkodliwy dla niemowlęcia.
 • Zwiększenie ryzyka poronień i przedwczesnego porodu: Bromergon a ciąża to kompilacja zwiększająca ryzyko poronień, przedwczesnego porodu czy innych problemów związanych z rozwojem ciąży.
 • Reakcje alergiczne: Niektórzy pacjenci mogą odczuwać reakcje alergiczne na Bromergon, takie jak swędzenie, wysypka, duszność czy obrzęk twarzy. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 • Interakcje z innymi lekami: Bromergon może interagować z innymi lekami, a co za tym idzie powodować skutki uboczne lub zmniejszać skuteczność leczenia.  Przed rozpoczęciem leczenia Bromergonem należy poinformować lekarza o wszystkich innych lekach, suplementach diety lub ziołach, które przyjmujesz. Niektóre leki mogą zwiększać stężenie bromokryptyny we krwi, co może prowadzić do działań niepożądanych, należą do nich np. leki psychotropowe, antydepresanty i leki przeciwnadciśnieniowe.

 Niektóre z możliwych działań niepożądanych bromergonu obejmują również:

 • Bóle głowy,
 • Zaburzenia widzenia,
 • Zawroty głowy,
 • Nudności,
 • Wymioty,
 • Biegunkę,
 • Obrzęki twarzy, nóg i rąk,
 • Duszności,
 • Nieregularne miesiączkowanie.

Podsumowanie

Btomergen to lek na receptę przyjmowany głownie przez kobiety mające problemy z prawidłowym cyklem miesięcznym. Dodatkowo pozwala on normować cykl owulacyjny a więc wspomaga zajście w ciąże. Jest to jednak tak silny lek, że należy odstawić go już w przypadku podejrzenia zajścia w ciąże,


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: