Brzuch po ciąży – co zrobić, aby wrócić do formy? Dieta i ćwiczenia na brzuch

Duży brzuch po ciąży to zmartwienie niemalże wszystkich przyszłych mam, a szczególnie tych, które przed ciążą ciężko pracowały na utrzymanie swojej zgrabnej sylwetki. Niewątpliwie na skutek porodu brzuch znacznie się zmniejszy. Co jednak zrobić z pozostałymi kilogramami? Podpowiadamy!
brzuch po ciąży

Okres ciąży to piękny, ale jednocześnie bardzo trudny czas. W tym czasie przyszli rodzice ze zniecierpliwieniem czekają na nowego członka rodziny, który ma stanowić urzeczywistnienie cudu, jaki ich spotkał. Niestety ciąża i następujący po niej połóg to dla wielu kobiet miesiące niezwykle ciężkiej pracy nad własną psychiką, która musi zaakceptować zmieniające się ciało, a jednocześnie przystosować do nowej sytuacji. Bez wątpienia wygląd brzucha po porodzie pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście rozciągnięta skóra, mięśnie brzucha i macica z biegiem czasu będą się stopniowo obkurczać. Co jednak zrobić z pozostałą tkanką tłuszczową, zwiotczałą skórą i rozstępami? Odpowiedzią jest odpowiednia aktywność fizyczna i dieta! Sprawdź, jak zadbać o brzuch po ciąży.

Sprawdź również: https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-opinie

Jak wygląda brzuch po ciąży?

Rzeczą naturalną jest, że piersi i brzuch po ciąży wyglądają inaczej niż przed nią. Pocieszające jest jednak, że w większości przypadków jesteśmy w stanie sprawić, aby stan ten uznać za przejściowy. Wystarczy odrobina aktywności fizycznej i odpowiednia dieta.

Co ma wpływ na wielkość brzucha po porodzie?

Wielkość i ogólny wygląd brzucha po porodzie zależą od naprawdę wielu czynników, wśród których prym wiodą genetyka i zmiany hormonalne. Tych niestety nie da się oszukać. Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę oraz w jej trakcie. Dodatkowo można wymienić skłonność do przestrzegania zdrowych zasad odżywiania. Wszystko to wpływa na siłę mięśni brzucha oraz ilość zgromadzonej tkanki tłuszczowej na nim. Co do zasady, im silniejsze mięśnie brzucha i zdrowsza dieta, tym szybszy będzie powrót do formy po porodzie. Warto również wspomnieć, że nie bez znaczenia jest kondycja skóry na brzuchu. O nią szczególnie warto zadbać w trakcie ciąży.

Jak wygląda brzuch po porodzie naturalnym?

Brzuch po ciąży jest zazwyczaj nieco obwisły. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie trwania ciąży skóra na nim musiała się mocno rozciągnąć, a zaledwie w kilka chwil ubyło spod niej kilku dobrych kilogramów. W końcu dziecko wraz z otaczającymi je tkankami niezbędnymi mu do przeżycia i usuwanymi z organizmu wraz z pociechą mogą ważyć nawet dziesięć kilogramów.

Chociaż macica zaczyna się obkurczać zaraz po porodzie, to aby uzyskać sylwetkę sprzed ciąży musimy uzbroić się w cierpliwość. Okres połogu po porodzie naturalnym nie jest bowiem czasem, kiedy powinno się uprawiać wzmożoną aktywność fizyczną. O konkretnym planie treningowym można zacząć myśleć dopiero na około sześć tygodni po narodzinach.

Jak wygląda brzuch po cesarskim cięciu?

Brzuch po wykonaniu cesarskiego cięcia może zostać obwisły znacznie dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Czasu na rekonwalescencję będą potrzebowały rany na brzuchu. Zaleca się, aby młode mamy nie uprawiały intensywnej aktywności fizycznej nawet na trzy miesiące po porodzie. Każde odstępstwo od tej zasady jest sprawą indywidualną, która wymaga skonsultowania się ze specjalistą. Zaleca się natomiast aktywność umiarkowaną, dedykowaną specjalnie kobietom po CC.

Jak ujędrnić obwisły brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu?

Pasy poporodowe

Pasy poporodowe znane są już od tysięcy lat. Po raz pierwszy zastosowano je w starożytnym Egipcie. Ich stosowanie w znaczny sposób zmniejsza ryzyko pojawienia się przepukliny. Dodatkowo mogą łagodzić ból rany poporodowej na brzuchu oraz skrócić rekonwalescencję poporodową. Zastosowanie pasów w przypadku kobiet po cesarce należy skonsultować z lekarzem.

Kosmetyki

Oczywiście odpowiednia dieta i aktywność fizyczna stanowią klucz do sukcesu przy chęci pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej na brzuchu. Tuż po porodzie można próbować poprawiać jędrność skóry również przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych młodym mamom. Ich zadaniem jest minimalizowanie powstałych w trakcie ciąży rozstępów oraz napinanie skóry na brzuchu i piersiach. Najlepsze efekty przyniesie jednak stosowanie kosmetyków już od samego momentu, kiedy kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży.

O brzuch po ciąży należy dbać regularnie i systematycznie. Najlepiej wcierać w niego dedykowane balsamy dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Podczas brania prysznica można dodatkowo używać peelingu. Ten przygotuje naskórek do wchłonięcia kosmetyków.

W skład kosmetyków stosowanych w okresie poporodowym powinny się znaleźć:

  • mikroelementy;
  • fibrylina;
  • witamina C;
  • wyciąg z bluszczu;
  • genisteina.

Dieta i ćwiczenia na pierwsze tygodnie po porodzie

Lekarze nie zalecają, aby w trakcie trwania połogu wykonywać intensywne ćwiczenia fizyczne. Wcześniejszy powrót do sportu wymaga indywidualnej zgody lekarza lub fizjoterapeuty. Zbyt wczesna aktywność fizyczna może skutkować rozejściem się mięśni prostych brzucha, co jedynie wydłuży czas rekonwalescencji po porodzie. Młodej mamie nie powinny zaszkodzić codzienne spacery i lekkie, bezpieczne ćwiczenia. Ich zestaw powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Brzuch po ciąży potrzebuje sporo czasu, aby powrócił do dawnego wyglądu. Konkretny termin jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Po porodzie naturalnym można rozpocząć wykonywanie ćwiczeń fizycznych sprzyjających utracie centymetrów z pasa już po około 6 tygodniach. W przypadku cesarki okres ten wydłuża się do 3 miesięcy. Wykonywanie ćwiczeń powinno być systematyczne, a ich poziom trudności regularnie zwiększany. Można spróbować ćwiczeń dedykowanych konkretnym partiom ciała, ale zdecydowanie skuteczniejsze okazują się zestawy ćwiczeń ogólnych. Kilogramy będą najszybciej spadać przy: bieganiu, jeżdżeniu na rowerze, rolkach lub skakaniu na skakance. Nie zaszkodzą też codzienne marsze z wózkiem.

Powrót do formy sprzed ciąży – dieta

Kluczem do powrotu do wagi sprzed ciąży jest odpowiednia dieta. W okresie karmienia piersią nie ma mowy o restrykcyjnych dietach odchudzających i głodówkach, natomiast można postawić na dużo zdrowszą zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Przede wszystkim posiłki powinny być jedzone regularnie w niewielkich porcjach co 2-3 godziny. Ostatni z nich powinien być spożywany maksymalnie na 3 godziny przed snem. Młode mamy powinny zupełnie zrezygnować z bardzo tłustych potraw, słodyczy i słodzonych napojów gazowanych. W jej diecie musi znaleźć się dużo warzyw i owoców oraz minimum 2 litry wody dziennie.

Podsumowując, o właściwą sylwetkę po porodzie należałoby zadbać jeszcze w trakcie trwania ciąży. Przyszła mama powinna zachować zdrową dietę i odpowiednią ilość ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Dziecko wraz z płynami owodniowymi i łożyskiem potrafi ważyć nawet 10 kilogramów. Zostaną one utracone zaraz po porodzie. Pozostała masa to tkanka tłuszczowa, którą zgromadziła przyszła mama w trakcie trwania ciąży. Aby jej się pozbyć, a dodatkowo ujędrnić skórę, należy dbać o swój jadłospis oraz dużo się ruszać. To recepta na zgrabny brzuch po ciąży.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: