Chcesz wiedzieć, jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Użyj kalkulatora koloru oczu dziecka

Czy chcesz wiedzieć, jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Na szczęście istnieje kalkulator koloru oczu dziecka, który pomoże Ci się tego dowiedzieć. Kalkulator ten pokazuje, jak dziedziczone są różne kolory oczu, dzięki czemu możesz podjąć świadomą decyzję, który z nich przekazać swojemu dziecku. Kolor oczu jest dziedziczony przez dwa geny dominujące. Dziecko nosi dwie kopie każdego genu, zwane homozygotycznym dopasowaniem.

Poziom melaniny w tęczówce determinuje kolor oczu

Oprócz koloru oczu, możesz stwierdzić, czy Twoje dziecko ma pewną chorobę lub wadę wrodzoną na podstawie koloru oczu. Na przykład dzieci z brązowymi oczami będą miały więcej melaniny niż te z niebieskimi. Podczas gdy połowa populacji amerykańskiej ma brązowe oczy, dzieci rasy czarnej oraz rdzennych Hawajów i Wysp Pacyfiku częściej mają oczy niebieskie. Oprócz koloru oczu, na kolor skóry i włosów Twojego dziecka wpływa poziom melaniny.

Ilość melaniny znajdującej się w tęczówce określa kolor oczu dziecka. Im więcej melaniny, tym ciemniejsze będą oczy. To samo dotyczy oczu szarych lub zielonych. Chociaż większość ludzi ma brązowe oczy, niektórzy mają niebieskie lub szare oczy. Zielone lub bursztynowe oczy są rzadkością. Dla swojego dziecka, należy rozważyć kolor oczu, które chcesz przy wyborze sukni ciążowej.

Kolor oczu jest określany przez geny odziedziczone po obu rodzicach. Ludzkie komórki mają 23 pary chromosomów, a o chromosomie 15 mówi się, że ma 600 lub 700 genów. Melanina jest produkowana przez białko zwane OCA2, które jest kontrolowane przez gen HERC2. Wariacje w tym genie mogą sprawić, że oczy będą jaśniejsze lub niebieskie. Ale inne geny mogą unieważnić te geny, aby określić kolor oczu.

Kolor oczu jest określany przez liczbę cząsteczek melaniny w obrębie tęczówki. Melanina w tęczówce jest odpowiedzialna za regulację ilości światła, które wchodzi do oka. Im mniejsza ilość melaniny, tym jaśniejszy kolor oczu. Im wyższe stężenie melaniny w tęczówce, tym ciemniejszy kolor oczu. I tak dalej. Podczas gdy niebieskie oczy są rzadkie, niektórzy ludzie mają zielonkawe lub leszczynowe oczy.

Tęczówka zawiera więcej melaniny niż w skórze, więc noworodki o jaśniejszej skórze mogą mieć niebieskie lub szare oczy. Jednak niektórzy zmienią swój kolor oczu w ciągu pierwszych trzech lat życia. Proces ten zazwyczaj zachodzi w pierwszym roku, zwalniając po sześciu miesiącach. Niebieskie oczy mogą zmienić się w leszczynowe lub zielone wraz ze wzrostem poziomu melaniny. Kiedy światło wchodzi do oka, poziom melaniny wzrośnie, co skutkuje brązowym lub zielonym kolorem.

Zobacz też:  Smoczek dla noworodka - jaki wybrać?

Kolory oczu rodziców determinują kolor oczu

Kolor oczu Twojego dziecka jest determinowany przez kolory oczu Twoich rodziców. Każdy rodzic ma dwa różne geny, które decydują o kolorze oczu dziecka. Twoje dziecko otrzymuje 50% swoich genów od każdego z rodziców. Geny koloru oczu dzielą się na dwie kategorie: dominujące i recesywne. Geny dominujące to te, które mają najwięcej alleli; dziecko z większością genu dominującego będzie miało brązowe oczy. Dziecko z mniejszością genu dominującego będzie miało niebieskie oczy.

Tęczówka jest złożoną strukturą, która jest determinowana przez geny rodziców. Tęczówka zawiera pigment melaninę, która decyduje o kolorze oczu. Rodzice z niebieskimi oczami mają większe szanse na urodzenie dziecka z niebieskimi oczami. Rodzice z brązowymi oczami mają większe szanse na posiadanie dziecka z brązowymi oczami. To samo dotyczy rodziców z zielonymi oczami. I, jeśli oboje rodzice mają różne kolory oczu, ich dziecko ma większe szanse na urodzenie się z niebieskimi oczami.

Kolor oczu Twojego dziecka może się zmienić z czasem, ale prawdopodobnie pozostanie taki sam przez pierwsze sześć miesięcy życia. Ogólnie rzecz biorąc, kolor oczu Twojego dziecka jest taki sam jak Twój, chyba że rozwiną się u nich pewne zaburzenia lub warunki zdrowotne, które wpływają na oczy. Jeśli uważasz, że kolor oczu Twojego dziecka zmienia się, pamiętaj, że kolor oczu dziecka jest spowodowany światłem odbijającym się od różnych przedmiotów. Promienie słoneczne będą stymulować produkcję melaniny, co skutkuje innym kolorem.

Kolor oczu Twojego dziecka jest determinowany przez geny, które posiadają oboje rodzice. Oboje rodzice mogą mieć różne kolory oczu, ale nadal będzie to określone przez ich geny. W przeszłości naukowcy uważali, że tylko jeden gen jest przekazywany w dół i kolor oczu dziecka będzie zależał od koloru oczu rodziców. Teraz uważa się, że istnieje kilka genów, które określają kolor oczu, który jest zdeterminowany przez kolor oczu rodziców.

Zobacz też:  Jak wychować dziecko we właściwy sposób

Geny, które określają kolor oczu są nazywane “dominującymi” i dominującymi. Na przykład, jeśli dwoje rodziców ma niebieskie oczy i jedno ma brązowe oczy, dziecko będzie miało brązowe oczy. Ale istnieje szansa, że dwoje rodziców o różnych kolorach oczu będzie miało dziecko z niebieskimi oczami. Wszystko zależy od interakcji tych dwóch genów. Szacuje się, że około 79% ludzi ma brązowe oczy, a tylko 2% ma oczy niebieskie lub zielone.

Poziom melaniny wpływa na kolor oczu

Kolor oczu Twojego dziecka zależy od poziomu melaniny. Dzieci z wysokim poziomem melaniny mają brązowe oczy, podczas gdy te z niskim poziomem melaniny mają niebieskie oczy. Całkowita zmiana koloru oczu zajmuje dziecku zazwyczaj około sześciu miesięcy. Po tym czasie możesz zaobserwować zmiany w znacznie wolniejszym tempie. Jednak stopniowe zmiany są nadal znaczące i jest możliwe, że oczy Twojego dziecka mogą wyglądać nieco inaczej przez długi czas.

Ilość melaniny w oczach Twojego dziecka jest określona przez Twój makijaż genetyczny. Należy jednak pamiętać, że kolor oczu nie jest niebieski lub zielony. W rzeczywistości wszystkie oczy są brązowe, ponieważ są zbudowane głównie z brązowej melaniny. Melanina w brązowych oczach jest tym samym pigmentem, który sprawia, że niebo jest niebieskie. Około osiem do dziesięciu procent ludzi ma niebieskie oczy.

Gdy dziecko się rodzi, jego oczy mogą być niebieskie lub szare. Dzieje się tak dlatego, że dziecko spędziło większość czasu w ciemnym łonie matki. Jednak w pierwszym roku życia znacznie zwiększa się wydzielanie melaniny. Dlatego też, jeśli Twoje dziecko urodzi się z niebieskimi oczami, ma wyższy poziom melaniny. Najciemniejsze oczy będą brązowe, i te oczy prawdopodobnie pozostaną w ten sposób przez całe jego/jej życie.

Oprócz genetyki, kolor oczu Twojego dziecka jest kontrolowany przez więcej niż jeden gen. Podczas gdy noworodki dziedziczą jakikolwiek kolor mają ich rodzice, ich kolor oczu może się zmienić w tym czasie. Nawet jeśli urodzili się z niebieskimi oczami, mogą one rozwinąć się w brązowe oczy, gdy ich poziom melaniny wzrośnie w ciągu następnych trzech lat. Podczas pierwszych trzech lat melanina odkłada się bardziej w tęczówce niż w łonie matki.

Geny, które określają kolor oczu, znajdują się na chromosomach. Dwa geny, OCA2 i HERC2, kontrolują produkcję melaniny i kontrolują dojrzewanie melanosomów, struktur wewnątrz komórki, które produkują melaninę. Gen OCA2 kontroluje aktywność melanocytów, które są odpowiedzialne za kolor oczu. Gdy ten gen jest zmutowany, poziom melaniny będzie się zmniejszał. Inne geny mogą go nadpisać i spowodować jaśniejszy kolor oczu.

Zobacz też:  Mata edukacyjna dla dzieci - naturalne wsparcie prawidłowego rozwoju

Oczy leszczynowe są trudne do przewidzenia

Osoba z oczami leszczynowymi ma prawie 99% szans na ich rozwój. Jeśli jednak jedno z obojga rodziców ma oczy leszczynowe, możliwe jest, że dziecko będzie miało oczy zielone lub brązowe. Oczy leszczynowe mogą być również spowodowane przez stan zwany heterochromią, który wpływa na tęczówkę. Może być również spowodowane przez zespół Waardenburga. Genetyka nie jest całkowicie przewidywalna, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na posiadanie leszczyny.

Na początek, oczy leszczyny są mieszanką brązowych i zielonych kolorów. Mają tendencję do posiadania wybuchu jednego koloru w pobliżu źrenicy, podczas gdy zewnętrzna część tęczówki jest zupełnie innym kolorem. Oznacza to, że trudno będzie Ci przewidzieć kolor oczu, gdy patrzysz na zdjęcie osoby, która ma oczy leszczyny. Możesz również zobaczyć, czy ich oczy są ciemniejsze w danym świetle niż zwykle.

Chociaż oczy leszczyny mogą być trudne do opisania, kojarzą się z tajemnicą. Być może właśnie dlatego są tak trudne do przewidzenia. Trudno powiedzieć, czy polubisz kogoś z leszczynowymi oczami, ale będziesz wiedział, kiedy je zobaczysz! Istnieje duża szansa, że nigdy nie będziesz wiedział, czy dogadasz się z tą osobą. Jednak możesz chcieć podjąć kroki, aby zminimalizować to ryzyko.

Z powodu przedniej warstwy granicznej tęczówki, oczy leszczyny są bardzo trudne do przewidzenia. Ich kolor może przesuwać się między złotem a brązem, choć przez większość czasu jest to mieszanka obu. Ten typ oczu może być mylony z bursztynem lub mieć plamki niebieskiego. Dzieje się tak, ponieważ tęczówka leszczyny składa się z wielu kolorowych pigmentów. Nierzadko zdarza się, że osoba ma wielokolorową tęczówkę.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: