Czy kolor oczu dziecka można przewidzieć? Jak przebiega dziedziczenie koloru oczu

Zastanawiasz się, jaki kolor oczu będzie miała twoja pociecha, gdy już się urodzi? Nie wiesz, na jakiej zasadzie dziedziczy się kolor tęczówki? Przeczytaj i sprawdź, jak przewidzieć kolor oczu dziecka.
Kolor oczu dziecka

Każde dziecko rodzi się z pewnym kolorem oczu, który często jest dziedziczony po jego rodzicach. Jednak ustalenie, jaki będzie kolor oczu dziecka, jest niezwykle trudne, ponieważ jest to dość skomplikowany proces. Jednak warto dowiedzieć się, jak się zmienia kolor oczu u małych dzieci i w jaki sposób jest on dziedziczony. Są to bardzo ciekawe kwestie, dzięki którym można określić barwę oczu naszego dziecka w przyszłości.

Od czego zależy kolor oczu dziecka?

kolor oczu dziecka - od czego zależy

Kolor oczu dziecka jest związany przede wszystkim z poziomem melaniny, która zawarta jest w tęczówkach. Im jest jej mniej, tym jaśniejszy kolor oczu będzie miało dziecko. A im jej więcej, tym ciemniejsza barwa oczu. Najmniej melaniny mają oczy szare, a także jasnoniebieskie. Natomiast najwięcej ciemnobrązowe. Poziom melaniny w tęczówkach zależny jest od czynników genetycznych.

Dziedziczenie koloru oczu

kolor oczu dziecka - dziedziczenie

Kolor oczu u noworodka jest dziedziczony po przodkach. Wyjaśnienie tego procesu nie jest skomplikowane. Kolor oczu zależny jest przede wszystkim od genów, które mogą być albo dominujące albo recesywne. Geny, które dominują są silniejsze i mają dużo większa moc przebicia niż geny recesywne, czyli słabsze. W przypadku koloru oczu dominują czarne barwy. Oczy brązowe będą dominujące, natomiast szare i jasnoniebieskie recesywne. Gdy dziecko ma brązowe oczy, to może mieć albo dwa geny dominujące (oboje rodziców ma brązowe oczy) albo jeden gen dominujący i jeden gen recesywny (jeden z rodziców ma brązowe oczy, a drugi szare lub jasnoniebieskie).

Przykład dziedziczenia koloru tęczówki – kalkulator koloru oczu

Dziedziczenie koloru oczu u dziecka w bardzo prosty sposób można wyjaśnić na przykładzie prawdopodobieństwa. Jeśli zarówno rodzice, jak i dziadkowie dziecka mają oczy brązowe, to na sto procent również ono będzie miało oczy w tym kolorze. Natomiast jeśli jeden z krewnych będzie miał oczy niebieskie, to dziecko będzie miało dwadzieścia pięć procent szans, aby również mieć oczy o barwie niebieskiej. Będą one w tej sytuacji odziedziczone po dziadkach i jest to gen recesywny. Sprawdź kalkulator oczu dziecka.

Dzięki temu przykładowi z całą pewnością można stwierdzić, że możliwe jest, aby dziecko rodziców z brązowymi oczami miało oczy niebieskie lub szare, jeśli taki kolor mają jego dziadkowie. Jednak jeśli oboje rodziców będzie miało niebieskie oczy, to raczej istnieje mała szansa, że dziecko będzie miało oczy w kolorze brązowym. Brązowy kolor jest dominujący i musi być widoczny, aby dziecko mogło go odziedziczyć. Gdy łączy się dwa geny recesywne, to brak jest genu dominującego, czyli silniejszego.

Jak zmienia się kolor oczu noworodków?

Sposób dziedziczenia koloru oczu przez dziecko nie jest skomplikowany, dlatego na pewno każdy rodzin go zrozumie. Jednak często jest tak, że kolor oczu u niemowlaka po urodzeniu nie przypomina barwy oczu, która występuje u rodziców czy dziadków. Sytuacja taka jest w pełni możliwa, dlatego warto się dowiedzieć, skąd się bierze taki stan rzeczy.

Zmiana koloru oczu – czym jest spowodowana?

kolor oczu dziecka - zmiana koloru oczu – czym jest spowodowana?

Wśród głównych przyczyn innej barwy dziecka można wymienić fakt, że kolor oczu dziecka będzie jeszcze ulegał zmianom. Dlatego nie można go uznać za w pełni ostateczny, ponieważ dopiero będzie się kształtował. Kolor oczu zależny jest od ilości barwnika (melaminy) w siatkówce. Natomiast zaczyna się ona produkować dopiero kilka tygodni po przyjściu dziecka na świat, dlatego barwa jego oczu może się jeszcze zmienić.

Zobacz też: niemowlę trze oczy.

Kiedy można stwierdzić, jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

Kolor oczu dziecka może być oszacowany dopiero kilka miesięcy po jego urodzeniu się. Pierwsze prognozy można stawiać pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia dziecka. Jednak nie należy się do nich przyzwyczajać, ponieważ ostateczny kolor oczu u dziecka może być widoczny dopiero wtedy, gdy skończy ono trzy lata. Niektóre źródła mówią nawet, że może to być pięć lat. Dlatego warto cierpliwie czekać, aż się okaże, jaką barwę oczu będzie miało nasze dziecko.

Skomplikowana genetyka – oczy zielone, niebieskie czy brązowe?

kolor oczu dziecka - skomplikowana genetyka

Wiesz już, kiedy można określić kolor oczu dziecka. Często zdarza się tak, że niemowlę ma identyczny kolor oczu, jak jeden z jego rodziców. Jednak może on być również bardzo różny albo różnić się jedynie barwą. Kolor oczu dziecka z powodzeniem może być również dziedziczony po dziadkach, dlatego tak ciężko jej ustalić zasady dziedziczenia.

Najczęściej zadawane pytania

Czy z niebieskich oczu robią się brązowe?

Kolor oczu warunkowany jest przez zawartość melaniny w tęczówce. Większość noworodków rodzi się z oczami w kolorze niebieskim lub szarym. Z czasem barwa ta może ulec zmianie po kilku miesiącach – może zmienić się na piwny, a następnie na ciemnobrązowy.

Jaki kolor oczu jest najrzadszy?

Najrzadszym kolorem oczu występującym na całym świecie jest kolor zielony. Oszacowano, że jedynie 1–2% populacji posiada taką barwę tęczówki oka.

Jaki kolor oczu dominuje na świecie?

Najczęściej występującym kolorem oczu jest brązowy (ok. 90% populacji).


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: