X

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Użyj kalkulatora koloru oczu dziecka!

Zastanawiasz się, jaki kolor oczu będzie miało dziecko, gdy przyjdzie na świat? Na szczęście istnieje kalkulator koloru oczu dziecka, który pomoże ci się tego dowiedzieć. Kalkulator ten pokazuje, jak dziedziczone są różne kolory oczu. Kolor oczu jest dziedziczony przez dwa geny dominujące. Dziecko nosi dwie kopie każdego genu, zwane homozygotycznym dopasowaniem. Przeczytaj, od jakich czynników zależy barwa oczu i jakie jest prawdopodobieństwo, że pociecha będzie miała oczy piwne.

To, jaki kolor oczu będzie miało dziecko zależy od poziomu melaniny

jaki kolor oczu będzie miało dziecko - to, jaki kolor oczu będzie miało dziecko zależy od poziomu melaniny

Kolor oczu jest określany przez liczbę cząsteczek melaniny w obrębie tęczówki. Melanina w tęczówce jest odpowiedzialna za regulację ilości światła, które wchodzi do oka. Im mniejsza ilość melaniny, tym jaśniejszy kolor oczu. Im wyższe stężenie pigmentu w tęczówce, tym ciemniejszy kolor oczu. Dzieci z brązowymi oczami będą miały więcej melaniny niż te z niebieskimi. Chociaż większość ludzi ma brązowe oczy, niektórzy mają niebieskie lub szare oczy. Zielone lub bursztynowe oczy są rzadkością. Ludzkie komórki mają 23 pary chromosomów, a o chromosomie 15 mówi się, że ma 600 lub 700 genów. Melanina jest produkowana przez białko zwane OCA2, które jest kontrolowane przez gen HERC2. Wariacje w tym genie mogą sprawić, że oczy będą jaśniejsze lub niebieskie.

Zobacz też:  Wskazówki dotyczące siadania Kiedy dziecko zaczyna siadać

Czy kolor oczu noworodka może się zmienić?

jaki kolor oczu będzie miało dziecko - czy kolor oczu noworodka może się zmienić?

Nie wiesz, jaki kolor oczu będzie miało dziecko po urodzeniu? Gdy dziecko się rodzi, jego oczy mogą być niebieskie lub szare. Dzieje się tak dlatego, że dziecko spędziło większość czasu w ciemnym łonie matki. Jednak w pierwszym roku życia znacznie zwiększa się wydzielanie barwnika – melaniny. Nawet jeśli maluch urodził się z niebieskimi oczami, mogą one rozwinąć się w brązowe oczy, gdy ich poziom melaniny wzrośnie w ciągu następnych trzech lat. Tęczówka zawiera więcej melaniny niż skóra, więc noworodki o jaśniejszej skórze mogą mieć niebieskie lub szare oczy. Jednak niektórzy zmienią swój kolor oczu w ciągu pierwszych trzech lat życia. Proces ten zazwyczaj zachodzi w pierwszym roku, zwalniając po sześciu miesiącach.

Jak zmienia się kolor tęczówki niemowlaka?

Niebieskie lub granatowe oczy mogą zmienić się w leszczynowe lub zielone wraz ze wzrostem poziomu melaniny. Kiedy światło wchodzi do oka, poziom melaniny wzrośnie, co skutkuje brązowym lub zielonym kolorem. Jeśli uważasz, że kolor oczu dziecka zmienia się, pamiętaj, że kolor oczu dziecka jest spowodowany światłem odbijającym się od różnych przedmiotów. Promienie słoneczne będą stymulować produkcję melaniny, co skutkuje innym kolorem tęczówki.

Dziedziczenie koloru oczu dziecka po rodzicach

Ważny jest także czynnik genetyczny. Kolor oczu dziecka jest determinowany przez kolory oczu rodziców. Każdy rodzic ma dwa różne geny, które decydują o kolorze oczu dziecka. Twoje dziecko otrzymuje 50% genów od każdego z rodziców. Geny koloru oczu dzielą się na dwie kategorie: dominujące i recesywne. Geny dominujące to te, które mają najwięcej alleli; dziecko z większością genu dominującego będzie miało brązowe oczy. Dziecko z mniejszością genu dominującego będzie miało niebieskie oczy.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Kalkulator koloru oczu

jaki kolor oczu będzie miało dziecko -kalkulator koloru oczu

Tęczówka jest złożoną strukturą, która jest determinowana przez geny rodziców. Rodzice z niebieskimi oczami mają większe szanse na urodzenie dziecka z niebieskimi oczami. Rodzice z brązowymi oczami mają większe szanse na posiadanie dziecka z brązowymi oczami. To samo dotyczy rodziców z zielonymi oczami. Jeśli oboje rodzice mają różne kolory oczu, ich dziecko ma większe szanse na urodzenie się z niebieskimi oczami. Wszystko zależy od interakcji tych dwóch genów. Szacuje się, że około 79% ludzi ma brązowe oczy, a tylko 2% ma oczy niebieskie lub zielone. Geny, które określają kolor oczu, znajdują się na chromosomach. Dwa geny, OCA2 i HERC2, kontrolują produkcję melaniny i kontrolują dojrzewanie melanosomów, struktur wewnątrz komórki, które produkują melaninę. Gen OCA2 kontroluje aktywność melanocytów, które są odpowiedzialne za kolor oczu. Gdy ten gen jest zmutowany, poziom melaniny będzie się zmniejszał. Inne geny mogą go nadpisać i spowodować jaśniejszy kolor oczu.

Oczy leszczynowe, czyli jakie? Wielobarwna tęczówka

Oczy leszczynowe są mieszanką brązowych i zielonych kolorów. Mają tendencję do posiadania jednego koloru w pobliżu źrenicy, podczas gdy zewnętrzna część tęczówki ma zupełnie inną barwę. 

Jeśli jedno z obojga rodziców ma oczy leszczynowe, możliwe jest, że dziecko będzie miało oczy zielone lub brązowe. Oczy leszczynowe mogą być również spowodowane przez stan zwany heterochromią, który wpływa na tęczówkę. Może być również spowodowane przez zespół Waardenburga. Genetyka nie jest całkowicie przewidywalna, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na posiadanie oczu koloru leszczynowego.

Zobacz też:  Usypianie noworodka - porady

Od czego zależy kolor tęczówki? Podsumowanie

jaki kolor oczu będzie miało dziecko - od czego zależy kolor tęczówki?

Wiesz już, jak przewidzieć, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Barwa tęczówki pociechy zależy przede wszystkim od poziomu melaniny w organizmie. To, jaki kolor oczu będzie miało twoje dziecko, zależy również od oczu twoich i twojego partnera.

Najczęściej zadawane pytania

Czy z niebieskich oczu robią się brązowe?

Kolor oczu warunkowany jest przez zawartość melaniny w tęczówce. Większość noworodków rodzi się z oczami w kolorze niebieskim lub szarym. Z czasem barwa ta może ulec zmianie po kilku miesiącach – może zmienić się na piwny, a następnie na ciemnobrązowy.

Jaki kolor oczu jest najrzadszy?

Najrzadszym kolorem oczu występującym na całym świecie jest kolor zielony. Oszacowano, że jedynie 1-2% populacji posiada taką barwę tęczówki oka.

Jaki kolor oczu dominuje na świecie?

Najczęściej występującym kolorem oczu jest brązowy (ok. 90% populacji).


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: