Masz ochotę na słoną przekąskę? Chipsy w ciąży – czy można jeść?

Paluszki, chipsy, krakersy to coś, co umila nam czas na przykład wtedy, gdy relaksujemy się wieczorem przed telewizorem. Czy chipsy w ciąży są zdrową przekąską? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego lepiej ich nie jeść.
chipsy w ciąży

Czy chipsy w ciąży są zdrowe? Wszyscy uwielbiamy przekąski. Z reguły najpyszniejsze są te, które zawierają sporo soli i tłuszczu. Warto uświadomić sobie jednak, że takie słone przekąski są też bardzo niezdrowe. Trzeba z nich zrezygnować lub ograniczyć je nie tylko ze względu na ich wysoką kaloryczność, ale również dlatego, że powodują zatrzymywanie wody w organizmie, bo zawierają mnóstwo konserwantów i soli. Szczególnie kobiety w ciąży powinny uważać na słone przekąski. Czy chipsy w ciąży są dozwolone? Tak, ale w umiarze. Dowiedz się więcej!

Czy można jeść chipsy w ciąży?

chipsy w ciąży - czy można jeść chipsy w ciąży?

Słone przekąski budzą sporo wątpliwości i zastrzeżeń u przyszłych mam, które zastanawiają się, czy mogą jeść takie produkty (np. frytki w ciąży). Jedzenie chipsów w ciąży z pewnością nie jest zabronione przez lekarza czy położną. Warto widzieć jednak o tym, że te niezdrowe przekąski muszą być limitowane i spożywane tylko od czasu do czasu. Tego typu produkty zawierają bardzo dużo kalorii. Najczęściej chipsy są smażone na tłuszczu, dlatego zawierają go sporo na 100 g gotowego produktu. Są też mocno solone, a poza tym okraszone różnego rodzaju konserwantami.

To właśnie tego typu jedzenie nazywane jest jedzeniem mocno przetworzonym, którego panie przy nadziei muszą się wystrzegać. Dotyczy to w szczególności ciężarnych, które mają ryzyko cukrzycy ciążowej lub już na nią cierpią. W ich przypadku jedzenie chipsów jest całkowicie zabronione. Zdrowe kobiety w ciąży mogą od czasu do czasu pozwolić sobie na garść chipsów.

Jakie chipsy jeść w ciąży?

chipsy w ciąży - jakie chipsy jeść

Jeżeli już ma się ogromnego smaka na chipsy ziemniaczane, warto wybrać produkt najlepszy z możliwych. Lepszą opcją będą chipsy grubo krojone i pieczone, ponieważ zawierają one mniej tłuszczu w 100 g produktu. Zdrowsze będą chipsy po prostu ziemniaczane, które nie mają żadnego dodatkowego smaku i aromatu, który jest przecież zwykłą chemią. Smak wędzonki, to nic innego jak aromat sztucznie uzyskany w laboratorium. Najlepiej wybierać po prostu chipsy ziemniaczane pieczone solone lub z papryką. Sprawdź też: piwo bezalkoholowe w ciąży.

Dopadła cię ochota na słone? Zdrowe chipsy dla kobiet w ciąży

W tym miejscu warto wspomnieć o pewnej alternatywie dla klasycznych chipsów, która jest w sprzedaży od jakiegoś czasu. Mowa tutaj o różnego rodzaju czipsach warzywnych, które tak naprawdę są po prostu suszonymi warzywami. To mogą być zatem na przykład chipsy z topinambura, buraka, marchewki, które są znacznie zdrowsze zarówno dla mamy, jak i dla płodu.

Tego typu suszone warzywa też są doprawione solą, ale na ogół zawierają jej jednak dużo mniej niż klasyczne chipsy, które znamy od lat. To taka zdrowsza, bardziej dietetyczna wersja, która wciąż jest bardzo smaczna. Produkty tego typu można kupić w wielu różnych sklepach. Bez problemu znajdziemy je w zwykłych marketach spożywczych, a także w drogeriach, które mają dział z tak zwaną zdrową żywnością.

Jak jeść chipsy z umiarem i zdrowym rozsądkiem?

Wiesz już, czy chipsy w ciąży to zdrowy wybór. Dietetycy bardzo często podkreślają, że im mocniej ograniczamy spożywanie pewnych produktów, które dosłownie śnią się nam po nocach, tym większa szansa na to, że w którymś momencie nasza silna wola pęknie i zjemy ich dużo więcej, nie potrafiąc się powstrzymać. Dobra rada dla kobiet w ciąży jest zatem taka, by pozwolić sobie na zjedzenie kilku chipsów wtedy, gdy pojawi się na nie prawdziwa ochota. Dzięki temu łatwiej będzie jeść je z umiarem. Jedzone w ten sposób nie będą dużym zagrożeniem dla zdrowia, obciążeniem dla organizmu. Sprawdź też, czy kobiety mogą jeść pistacje w ciąży i lody w ciąży.

Najczęściej zadawane pytania

Co zamiast chipsów w ciąży?

Czy istnieje alternatywa dla jedzenia chipsów w czasie ciąży? Tak! Możesz wybrać domowe chipsy robione z warzyw takich jak jarmuż czy burak. Możesz także upiec cieciorkę, migdały, orzechy lub pestki dyni, które możesz doprawić mieszanką ziół i chrupać podczas seansu filmowego.

Czy chipsy w ciąży są szkodliwe?

Chipsy w ciąży nie są zalecane, ponieważ nie zawierają żadnych korzystnych wartości zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, są kaloryczne, słone i tłuste. Zawierają niebezpieczne tłuszcze trans, które powodują zwiększenie poziomu cholesterolu LDL.

Czy chipsy to jest fast food?

Tak, do żywności typu fast food zaliczane są też słone przekąski, w tym orzeszki prażone, prażynki, chrupki, chipsy, paluszki, precelki.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: