Masz ciało obce w uchu? Pierwsza pomoc – jak usunąć ciało obce z ucha?

Ciało obce może znaleźć się w uchu zarówno celowo, jak i zupełnym przypadkiem. Pierwsza sytuacja zwykle dotyczy małych dzieci. Zobacz, co robić, gdy zauważysz ciało obce w uchu swoim lub swojej pociechy.
ciało obce w uchu

Co robić, gdy zauważysz ciało obce w uchu? Niekiedy możliwe jest samodzielne usunięcie przedmiotu czy owada, jednak w wielu sytuacjach konieczna jest szybka pomoc lekarska. Najważniejsze, aby nie zwlekać z usunięciem ciała obcego. Dowiedz się, co zrobić, gdy taka sytuacja przytrafi się tobie lub twojemu dziecku!

Jakie są najczęstsze ciała obce w uchu?

ciało obce w uchu - jakie są najczęstsze ciała obce

Ciało obce w uchu musi przede wszystkim zmieścić się w kanale słuchowym. Najczęściej ma on około 7 mm średnicy, a jego długość może wynosić od około 2,6 do 3 cm długości. Dlatego też zazwyczaj w przewodzie zmieszczą się drobne zabawki lub ich elementy, koraliki, małe baterie, kawałki materiałów miękkich (jak wata czy gąbka), baterie czy niektóre małe owady. Zdecydowana większość przypadków ciała obcego w uchu dotyczy dzieci między 3. a 5. rokiem życia, które mają tendencję do wkładania różnych przedmiotów w naturalne otwory ciała.

Jakie są objawy ciała obcego w uchu?

Ciało obce w uchu – jakie są objawy? Nie zawsze uda się uchwycić moment, w którym maluch włoży przypadkowy przedmiot do ucha. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na niepokojące objawy, które mogą świadczyć o obecności ciała obcego w kanale słuchowym. Należą do nich przede wszystkim:

  • ból ucha, pieczenie lub silny świąd;
  • nieprzyjemny zapach lub krwawienie z przewodu słuchowego;
  • uczucie obecności ciała obcego (w przypadku obiektów pęczniejących, jak owady czy niektóre rodzaje pożywienia, między innymi fasola, może występować uczucie rozpierania w kanale słuchowym);
  • wysięk ropnej wydzieliny;
  • bóle i zawroty głowy;
  • szumy uszne;
  • piszczenie w uszach;
  • pogorszenie słuchu i niedosłuch.

Ciało obce w uchu – szczególnie nieprzyjemne są sytuacje, w których w kanale słuchowym znajduje się owad. Wtedy też najczęściej występuje silny ból, a także huczenie czy inne przykre doznania dźwiękowe przy każdym ruchu robaka.

Powikłania przy ciele obcym w uchu

ciało obce w uchu - powikłania

Jeśli ciało obce w uchu nie zostanie szybko usunięte, może dojść do poważnych powikłań. Do najczęściej występujących należą:

  • stan zapalny (w tym nawet zapalenie węzłów chłonnych szyi lub ostre zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego);
  • skaleczenia w przewodzie słuchowym zewnętrznym i wewnętrznym;
  • zakażenia powstałych ran;
  • perforacja błony bębenkowej;
  • uszkodzenia łańcucha kosteczek lub ucha wewnętrznego (bardzo rzadko).

Kiedy można usunąć ciało obce z ucha samodzielnie?

W niektórych przypadkach możliwe jest samodzielne usunięcie ciała obcego z ucha. Jeśli znajduje się płytko i wystaje z małżowiny i można je bez większego trudu chwycić pęsetą, a jednocześnie zachodzi pewność, że nie przetnie skóry, wizyta u specjalisty najprawdopodobniej nie będzie konieczna. Uważaj też na przedmioty o okrągłym kształcie (np. grochu), które mogą łatwo się wyślizgnąć i wpaść głębiej do kanału słuchowego. Nie należy natomiast usuwać ciała obcego z ucha samodzielnie, jeżeli wcześniej wystąpiło krwawienie, ból lub zawroty głowy. Pamiętaj, że jeśli nie masz pewności, jakie jest ciało obce w uchu, lepiej nie podejmować samodzielnej interwencji, ponieważ takie działanie może być bardzo szkodliwe.

Jak samodzielnie usunąć ciało obce z ucha?

Na początku, jeśli nie występują żadne poważniejsze objawy, możesz spróbować samodzielnie usunąć z ucha ciało obce. Pierwszym sposobem będzie po prostu pochylenie głowy w stronę zatkanego ucha, aby umożliwić przedmiotowi czy owadowi samoistne wypadnięcie. Można też chwycić małżowinę i pociągnąć ją lekko do tyłu, po czym lekko potrząsnąć głową. Jeśli takie próby się nie powiodą, możesz spróbować delikatnie usunąć przedmiot za pomocą pęsety. Zachowaj ostrożność i nie próbuj usuwać przedmiotów ostrych lub o okrągłym kształcie.

Owad w uchu

Szczególnym przypadkiem jest dostanie się owada do ucha. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne, dlatego pierwsza pomoc powinna być udzielona jak najszybciej. Najlepiej wprowadzić do kanału słuchowego oleisty płyn, np. krople do uszu LIX – wyrób medyczny z dodatkiem znieczulającej lidokainy. Druga opcja to wlanie do ucha niewielkiej ilości wody (nie pod ciśnieniem). W obu przypadkach po wlaniu płynu należy pochylić głowę w stronę zatkanego ucha do momentu, w którym ciało obce w uchu z niego wypłynie. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie należy udać się do lekarza.

Jak wygląda usuwanie ciała obcego z ucha przez specjalistę?

Specjalista, zależnie od typu ciała obcego oraz głębokości, na jakiej się ono znajduje, może podjąć różne rodzaje interwencji. Najczęściej pozbycie się problemu jest możliwe już u lekarza rodzinnego. Nierzadko wystarczy wypłukanie ucha ciepłą wodą (przeciwwskazaniem jest przede wszystkim perforacja błony bębenkowej). Jeśli taka procedura nie pomoże lub nie jest możliwa do przeprowadzenia, lekarz może usunąć ciało obce za pomocą specjalnych cewników (cewnik Fogarty’ego) lub pęset (z pętelką na końcu), ssaka Fraziera czy magnesów (w przypadku obiektów metalowych). Zalegający owad powinien być wcześniej uśmiercony, np. za sprawą roztworu lidokainy. Najczęściej ciało obce w uchu usuwane jest w ramach pomocy ambulatoryjnej. W rzadkich przypadkach konieczne może być zastosowanie znieczulenia ogólnego (narkozy).

LIX/10218/02/22

Najczęściej zadawane pytania

W jakich sytuacjach możemy usunąć z ucha ciało obce?

Jeśli wiesz, że w twoim uchu znajduje się głęboko ciało obce, nie próbuj wyciągnąć go samodzielnie. Takie działania mogą spowodować uszkodzenie błony lub krwawienie z ucha. Należy okryć ucho jałowym opatrunkiem i udać się do lekarza lub na pogotowie.

Czy w uchu może być robak?

Istnieje możliwość, że do ucha wejdzie robak. Takie ciało obce może powodować szumy i ból. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby ten uśmiercił owada roztworem lidokainy i wyciągnął go z przewodu słuchowego specjalistycznymi narzędziami.

Czy można włożyć watę do ucha?

Nie powinno się wkładać waty do ucha w żadnym wypadku. Wilgoć, która na niej osiada, może być siedliskiem bakterii, które mogą spowodować zapalenie. Płukanie i wlewanie wody do ucha również może być przyczyną uszkodzenia i urazu przewodu słuchowego. Tak samo jak stosowanie patyczków do uszu.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: