Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy. Sprawdź, co może wywołać wczesne poronienie!

Ciąża biochemiczna najczęściej przebiega niezauważenie, ponieważ jej objawy mylone są ze spóźniającą się miesiączką. Dotyczy bardzo wielu kobiet, szacuje się, że nawet połowy ciąż. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o omawianym zagadnieniu!
ciąża biochemiczna

Poronienie następuje w bardzo wczesnym etapie ciąży. Istnieje szereg teorii na jego przyczynę, ale żadna z nich nie została w pełni udowodniona. Wiadomo jednak, że poruszana przypadłość dotyka około połowę ciężarnych kobiet. Często pozostaje niezauważona i mylona z miesiączką. Podpowiadamy, czym właściwie jest ciąża biochemiczna i jak się objawia. Sprawdź, jakie może mieć przyczyny oraz czy przeszkadza w podejmowaniu kolejnych starań o potomstwo!

Czym jest ciąża biochemiczna i poronienie biochemiczne?

Mianem ciąży biochemicznej albo poronienia biochemicznego określa się ciążę, która została utracona na bardzo wczesnym etapie od momentu zapłodnienia. Do poronienia zachodzi przed implantacją zarodka w ściance macicy albo bezpośrednio po implantacji. Większość kobiet zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że w ogóle było w ciąży, ponieważ ta nie zdążyła dać jeszcze żadnych objawów, więc one same nie wykonały testu ciążowego. Zakończenie ciąży następuje najczęściej pomiędzy piątym a szóstym tygodniem, a więc na trzy do czterech tygodni od zapłodnienia. Z tego względu wydarzenie często mylone jest przez kobiety ze spóźnionym okresem.

Moment, kiedy zarodek zostaje wydalony z organizmu trudno jest rozpoznać. Trudności z tym zagadnieniem mają nawet sami lekarze wykonujący badanie ginekologiczne. W przebiegu takiej ciąży wynik testu domowego może być pozytywny. Najczęściej nie zostanie on jednak potwierdzony przez lekarza ginekologa podczas wykonywania badania USG. W przebiegu takiej ciąży bardzo często zdarza się sytuacja braku zarodka w macicy. Zaistniałą i przebytą ciążę można wykryć za pomocą badań biochemicznych, które są zdecydowanie mniej zawodne niż badanie obrazowe. Właśnie stąd pochodzi nazwa przypadłości.

Objawy ciąży biochemicznej. Objawy poronienia.

Objawy

Ciąża biochemiczna jest zagadnieniem słabo zbadanym, ponieważ w przypadku większości kobiet przebiega niezauważona. Szacuje się jednak, że obumarcie zarodka może dotykać nawet połowy ciężarnych. Objawy omawianego rodzaju ciąży są trudne do określenia, gdyż zazwyczaj nie mają szansy się ujawnić. Można jednak powiedzieć, że wczesne poronienie może powodować ból podbrzusza, podobny do tego, jaki kobiety odczuwają podczas okresu. Dodatkowo ciąża ta powoduje opóźnione krwawienie, często utożsamiane z miesiączkowym. Następuje ono w wyniku utraty zarodka. Czas pomiędzy kolejnymi krwawieniami może więc mieścić się w granicach od pięciu do nawet siedmiu tygodni. Podejrzenia utraty wczesnej ciąży mogą wzbudzić objawy, takie jak:

  • obfite krwawienie, które następuje po wykonaniu testu ciążowego dającego pozytywny wynik;
  • spóźniony okres;
  • krwawienie podczas spodziewanej miesiączki o nasilonej intensywności;
  • silny ból i skurcze podbrzusza podczas okresu.

Obumarcie jaja płodowego i wydalenie a wizyta w szpitalu

Warto podkreślić, że przebycie zakończenie ciąży w omawiany w tekście sposób nie wymaga pobytu w szpitalu, zabiegów łyżeczkowania i zabiegów chirurgicznych. Organizm kobiety najczęściej oczyszcza się samodzielnie. W bardzo nielicznych przypadkach może dojść do sytuacji poronienia wstrzymanego, kiedy to nie dojdzie do samooczyszczenia. Wówczas konieczna może okazać się pomoc farmakologiczna.

Poziom hormonów

Pod wpływem ciąży biochemicznej w organizmie kobiety zmienia się równowaga gospodarki hormonalnej. Diagnostyka może więc przebiegać za pośrednictwem badania stężenia odpowiednich hormonów ciążowych we krwi. Co do zasady po przebytym obumieraniu płodu:

  • podwyższony poziom beta HCG;
  • poziom TSH jest podwyższony;
  • poziom progesteronu jest zbyt niski.

Ciąża biochemiczna – przyczyny. Przyczyny poronienia.

Przyczyny poronienia najczęściej leżą po stronie nieprawidłowości w implantacji. Zarodek nie jest w stanie odpowiednio zagnieździć się w macicy, więc dochodzi do utraty ciąży. Taki powód dotyczy około 30% zbadanych przypadków.

Do poronienia samoistnego dochodzi, kiedy organizm kobiety w naturalny sposób nie chce doprowadzić do kontynuowania rozwoju płodu. Powodem jest jej nieprawidłowy rozwój. Ciało uznaje, że nie ma obecnie szans na utrzymanie zarodka i się go pozbywa. Wśród dodatkowych przyczyn problemów z utrzymaniem ciąży wymienia się:

  • ciężkie wady rozwojowe, które powodują obumarcie zarodka;
  • występowanie blizn po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych w obrębie narządów rodnych;
  • zbyt niski progesteron;
  • infekcje, do których dochodzi po zajściu w ciążę;
  • nieprawidłowości w budowie narządów rodnych kobiety;
  • niedobór witamin i minerałów;
  • długotrwała i intensywna ekspozycja na stres;
  • używki;
  • poważny wysiłek fizyczny;
  • in vitro.

Ciąża biochemiczna a kolejna ciążą

Poronienie, kiedy zostało zauważone, jest prawdziwą tragedią dla kobiety. Na szczęście ciąża biochemiczna nie zamyka jej drogi ku kolejnym staraniom o dziecko. Już podczas kolejnego cyklu menstruacyjnego może dojść do ponownego zagnieżdżenia się zarodka w macicy i prawidłowego rozwoju ciąży. Może się więc okazać, że już w kilka tygodni po samoistnym poronieniu kobieta znowu zobaczy dwie kreski na domowym teście ciążowym. Pary starające się o dziecko nie powinny więc rezygnować po pierwszych nieudanych próbach, a skonsultować się z lekarzem, wykonać szereg niezbędnych badań i robić wszystko, aby jak najszybciej doszło do kolejnego i tym razem zakończonego sukcesem zagnieżdżenia się zarodka w macicy.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: