Co daje dzieciom zabawa domkiem dla lalek?

Domek dla lalek to zabawka, którą dzieci bawią się od wieków.
Co daje dzieciom zabawa domkiem dla lalek?

Domek dla lalek to zabawka, którą dzieci bawią się od wieków. Jego popularność nie słabnie z uwagi na uniwersalność. Rodzice chętnie kupują domki dla lalek swoim pociechom ze względu na edukacyjne walory. Sprawdź, dlaczego jest to inwestycja warta rozważenia.

Już w starożytności domki dla lalek były popularną zabawką i aż do dziś niewiele się zmieniło. Maluchy uwielbiają tego rodzaju akcesoria, a ich rodzice chętnie w nie inwestują, świadomi zalet płynących z takiej zabawy. Domek dla lalek śmiało można nazwać zabawką edukacyjną – oddziałuje na zmysł dotyku i wzroku, stymuluje wyobraźnię i pomaga w wykształcaniu wielu przydatnych w dalszych etapach dzieciństwa, a nawet dorosłym życiu kompetencji.

Domek dla lalek drewniany czy plastikowy?

W sklepach można znaleźć całkiem szeroki przekrój domków dla lalek, różniących się zarówno gabarytami, jak również rozkładem, mobilnością oraz oczywiście materiałem. Na fali popularności jest obecnie drewno, cenione zarówno za bezpieczeństwo (nie pęka i nie łamie się tak łatwo jak plastik), jak i trwałość oraz przyjazność dla środowiska. Drewniane zabawki to hit sklepów internetowych – niektóre, jak choćby Dollo, wyspecjalizowały się w dystrybucji właśnie tego typu produktów – https://dollo.pl/zabawki_dla_dzieci/domki_dla_lalek_drewniane.html.

Trzypiętrowy domek dla lalek

Trzypiętrowy domek dla lalek

Domek dla lalek – dlaczego warto w niego zainwestować?

W dzisiejszych czasach nie brakuje zabawek interaktywnych, które, owszem, stymulują zmysły malucha, ułatwiając naukę, jednak sporą ilość pracy wykonują za niego. Korzystając z tak tradycyjnej zabawki jak domek dla lalek, dziecko wykonać ją samodzielnie, używając do tego wyobraźni. Bawiąc się lalkami, tworzy historie i porządkuje je w głowie, a także symuluje rozmowy. Z kolei urządzanie domku to świetne ćwiczenie dla jego zmysłu przestrzennego i estetycznego.

Bawiąc się domkiem dla lalek, dziecko wyrabia w sobie również poczucie porządku, organizując swoją małą, wykreowaną przez siebie przestrzeń według określonego klucza. Jeśli bawi się samo, warto zachęcać je do relacjonowania przebiegu zabawy, dzięki czemu będzie porządkowało w głowie wyobrażoną sobie historię.

Domek dla lalek Picollo

Domek dla lalek Picollo

Zabawa samodzielna czy w grupie? Różne sposoby na wykorzystanie domku dla lalek

Duży domek dla lalek może sprawdzić się zarówno do samodzielnej, jak i grupowej zabawy. W przypadku pierwszego wariantu rozwija się przede wszystkim wyobraźnia malucha. Z kolei w przypadku drugiego, domek dla lalek świetnie stymuluje rozwój umiejętności negocjacyjnych i asertywności. Bawiąc się w grupie, dziecko musi stale negocjować zasady współpracy, uzgadniając aranżację wnętrza w domku i rozwój zdarzeń. To świetna wprawka do nauki pracy w grupie.

Domek dla lalek drewniany – gwarancja bezpiecznej zabawy

Wybór drewnianego domku dla lalek to najlepsza decyzja z co najmniej kilku względów. Po pierwsze, taki domek najprawdopodobniej będzie mógł nawet służyć kolejnym pokoleniom – jego trwałość jest znacznie większa niż plastiku. Po drugie, drewnianą część niełatwo odłamać – a to właśnie odłamanie części może być powodem skaleczeń. Istotna jest też estetyka. Domki dla lalek wykonane z drewna wielu opiekunom wydają się po prostu ładniejsze – mają też bardziej stonowane kolory i mniej błyszczącą fakturę. Warto mieć na uwadze, że dziecięce zabawki stają się elementem domowego krajobrazu, dlatego zwracanie uwagę na ich estetykę również jest ważne. Starannie wykonany, ładnie wykończony domek dla lalek może stać się jego prawdziwą ozdobą.


Sprawdź także:

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: