X

Co potrafi 4-miesięczne dziecko

Do końca czwartego miesiąca życia dziecko będzie miało lepszy wzrok i zacznie łączyć wszystkie swoje zmysły. Zacznie podnosić przedmioty rękami lub kciukiem i wkładać je do ust. Zaczyna uczyć swoje usta nowych umiejętności, przygotowując się do jedzenia stałego. W tym czasie ważne jest, aby być świadomym ryzyka zadławienia się dziecka i nadzorować je, gdy bawi się zabawkami. Zacznie również rozwijać umiejętności fizyczne, w tym siadanie i przewracanie się. Niektóre z nich mogą nawet zacząć raczkować w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Przewracanie się

Jednym z największych kamieni milowych, jakie może osiągnąć Twoje dziecko, jest przewracanie się. Jest to pierwsza próba ruchu Twojego dziecka i na początku może być przerażająca zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego malucha. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku przygotować się na ten wielki dzień! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak sprawić, aby Twoje dziecko przewróciło się na drugi bok. Możesz mieć kilka pytań! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uczynić przejście tak łatwym, jak to tylko możliwe dla Twojego malucha.

Postaraj się zapewnić swojemu dziecku zabawkę, która będzie zachęcać do przewracania się. Ta zabawka zachęci dziecko do toczenia się w kierunku, w którym możesz wydawać dźwięki za pomocą muzyki, aby zainteresować je toczeniem się. Pamiętaj, aby umieścić zabawkę w polu widzenia dziecka i przesuwać ją w kierunku, w którym próbuje się toczyć. Twoje dziecko może zainicjować turlanie się, gdy zostanie położone na plecach. Kiedy już opanuje przewracanie, możesz pomóc mu skończyć, kładąc je na boku.

Kiedy zacząć przewracać się z dzieckiem, pamiętaj, że dzieci przewracają się między czwartym a szóstym miesiącem życia. Jeśli Twoje dziecko nie przewraca się do tego czasu, skontaktuj się z pediatrą. Dziecko samo rozwinie tę umiejętność, ale możesz je zachęcać i nagradzać, aby nauczyło się nowej umiejętności. Rozwój dziecka będzie zależał od tego, jak często zaczniesz je zachęcać. Jeśli chcesz przyspieszyć ten kamień milowy, zacznij przewracać dziecko na brzuszek tak szybko, jak to możliwe.

Podpieranie się na łokciach

Prawie wszystkie dzieci potrafią podpierać się na przedramionach w wieku około 4 miesięcy, chociaż niektóre zaczynają tę umiejętność znacznie wcześniej, około 2 miesięcy. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko rozwinie tę umiejętność w swoim własnym tempie. Już 4-miesięczne dziecko potrafi podeprzeć się na łokciach i może nawet sięgnąć po zabawkę! Jaki jest więc najlepszy sposób, aby zachęcić dziecko do podnoszenia się na łokciach?

Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Twoje dziecko powinno spędzać co najmniej godzinę dziennie na leżeniu na brzuszku. Spróbuj pozwolić dziecku podnieść głowę w zakresie od 45 stopni do 90 stopni. Potrząsanie grzechotką zapewni dziecku rozrywkę na krótki czas. Jeśli masz czteromiesięczne dziecko, które ma problemy z podnoszeniem się na łokciach, powinieneś poszukać oceny terapii fizycznej. Programy wczesnej interwencji mogą zaoferować Ci usługi fizykoterapeuty.

Należy pamiętać, że niektóre dzieci mogą osiągnąć te kamienie milowe później, więc najlepiej jest świętować te kamienie milowe, gdy są jeszcze młode. Rozwój mięśni Twojego dziecka jest ważny dla ich zdrowia i rozwoju, więc upewnij się, że zachęcasz do czasu brzuszka. Twoje dziecko wkrótce będzie samodzielnie przewracać się z pleców na brzuszek! W zależności od wieku, może to trochę potrwać.

Przewracanie się

Choć możesz zachęcić swoje dziecko do przewracania się trzymając je w ramionach, przewracanie się na brzuszek nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Czas spędzony na brzuszku wzmacnia siłę, elastyczność i koordynację dziecka. Pomaga również zachęcać do wykonywania ruchu przechylania głowy. Spróbuj pozwolić dziecku spędzić na brzuszku co najmniej trzy do pięciu minut każdego dnia. Stopniowo zwiększaj czas do piętnastu minut.

Podczas ćwiczenia przewracania się z dzieckiem, możesz zachęcić je do przewracania się w kierunku Ciebie lub zabawki, która sprawia mu przyjemność. Pamiętaj, że dzieci często potrzebują uspokojenia podczas przewracania się, więc spędzaj dużo czasu umieszczając dziecko w różnych pozycjach i zachęcając je do przewracania się. Zabawki o jaskrawych kolorach lub migające światła mogą również zachęcić go do poruszania się i przewracania.

Przez pierwszy miesiąc ważne jest, aby pozwolić dziecku spędzić 15 do 20 minut na brzuszku każdego dnia. Upewnij się, że są pod Twoim czujnym okiem, gdy są na brzuszku. Jeśli Twoje dziecko nie jest fanem czasu na brzuszku, zacznij od krótszych sesji i stopniowo zwiększaj czas spędzany na brzuszku. Może to zająć trochę czasu, ale warto. Do końca czwartego miesiąca życia Twoje dziecko powinno samodzielnie przewracać się na bok.

Sięganie po małe przedmioty

W wieku 4 miesięcy Twoje dziecko może sięgać i chwytać przedmioty obiema rękami. Może nawet próbować chwycić zabawkę. W tym wieku należy trzymać małe przedmioty poza zasięgiem, aby dziecko przypadkowo ich nie połknęło. W tym wieku Twoje dziecko będzie również w stanie sięgać po małe przedmioty i obracać je na boki i do góry nogami. Koordynacja ręka-oko Twojego dziecka rozwija się szybko i będzie ono sięgać po wszystko.

Zobacz też:  Jak zachęcić dziecko do nauki?

Maluchy rozwijają się w swoim własnym tempie, ale do trzech lub czterech miesięcy zaczną chwytać dyndające przedmioty. Do sześciu miesięcy będą w stanie trzymać zabawki bez pomocy. Kiedy zauważysz ten rozwój, upewnij się, że masz w pobliżu jakieś miękkie zabawki, po które dziecko może sięgnąć. Jest to dobry znak postępu! Jeśli Twoje dziecko ma problemy z sięganiem po przedmioty, zasięgnij porady specjalisty.

Twoje dziecko nauczy się również używać obu rąk razem. Rozmawiaj z dzieckiem o różnych przedmiotach, które trzyma i co chcesz, aby zrobiło. Pomoże to dziecku nauczyć się różnych słów i skoncentrować na tym, co próbujesz zrobić. Kiedy Twoje dziecko zacznie sięgać po przedmioty, zacznie je trzymać kciukiem i palcem – jest to technika znana jako pincer grasp. Ćwicz te umiejętności podczas posiłków.

Przewracanie się na własną rękę

Pierwszym kamieniem milowym jest samodzielne przewracanie się na bok. Większość dzieci nauczy się przewracać z brzuszka na plecy, zanim przejdzie na plecy. Jednak niektóre mogą potrzebować jeszcze kilku miesięcy, zanim nauczą się przewracać z pleców na brzuszek. Zachęcaj do spędzania czasu na brzuszku, ponieważ pomoże to Twojemu dziecku stać się bardziej wygodnym i silnym w przygotowaniu do siedzenia i raczkowania. Kiedy już nauczy się przewracać, może być w stanie samodzielnie przejść z pleców na brzuszek.

Aby zachęcić do przewracania się, używaj zabawek, które zachęcają dziecko do ruchu. Jasne kolory i migające światła mogą zachęcić dziecko do poruszania się. Kiedy trzymasz dziecko na plecach, zachęcaj je do poruszania rękami i nogami. Na początku może to być trudne, ale stopniowo dziecko zacznie się samodzielnie przewracać. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do samodzielnego przewracania się, spróbuj najpierw położyć je na plecach, a potem na brzuszku.

Kiedy Twoje dziecko ma cztery miesiące, powinno zasypiać na plecach. Jeśli nie jest mocno schowany, użyj śpiworka. Możesz nawet użyć muzyki, aby zmotywować go do przewrócenia się. Głośny dźwięk zachęci dziecko do odwrócenia się w jego stronę, a w końcu do podążania za głową. Pamiętaj, że powinnaś unikać kładzenia dziecka na brzuszku, gdy próbujesz zasnąć, ponieważ może to zwiększyć ryzyko SIDS.

Przewracanie się na plecy

Podczas obserwacji wzrostu dziecka możesz się zastanawiać, czy jest ono gotowe, aby zacząć przewracać się na plecy. Proces przewracania się na plecy rozpoczyna się po urodzeniu i zazwyczaj zmniejsza się wraz ze wzrostem dziecka. Nie oznacza to jednak, że zachęcanie dziecka do przewracania się jest niemożliwe. Twoim celem powinno być świętowanie za każdym razem, gdy to zrobi. Można to zrobić poprzez zabawę.

Zobacz też:  Kiedy dziecko siada? W którym miesiącu?

Jednym z doskonałych sposobów na zachęcenie dziecka do rozpoczęcia przewracania się jest umieszczenie zabawki przed jego twarzą. Następnie przesuń ją w kierunku swojej twarzy. Pamiętaj, że niektóre niemowlęta potrzebują uspokojenia podczas przewracania się. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się turlać, spędzaj z nim dużo czasu, bawiąc się z nim w różnych pozycjach i pozwalając mu odkrywać nowe doznania. Spróbuj jasnych, kolorowych zabawek lub zabawek z migającymi światełkami.

Jednym ze świetnych sposobów na zachęcenie dziecka do przewracania się jest zapewnienie stymulacji wizualnej i dźwiękowej podczas zabawy na brzuszku. Jeśli Twoje dziecko jest obudzone, spróbuj zagrać dla niego muzykę. Jego głowa naturalnie zwróci się w kierunku dźwięku. W końcu dziecko pójdzie za Twoim przykładem. Poza wspieraniem rozwoju fizycznego dziecka, pozwalanie mu na przewracanie się na plecy zmniejsza ryzyko SIDS.

Siedzenie samodzielnie

Choć możliwe jest, aby czteromiesięczne dziecko zaczęło siadać samodzielnie, nie wszystkie dzieci zrobią to w tym samym wieku. Choć istnieją pewne różnice, kluczem jest technika, a nie wiek. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku opanować umiejętność samodzielnego siedzenia. Mam nadzieję, że te wskazówki będą dla Ciebie pomocne! Pamiętaj również, że samodzielne siedzenie dziecka może nie być takie samo jak wstawanie.

Siedzenie na własną rękę to ogromny kamień milowy, który pomoże Twojemu dziecku rozwinąć się fizycznie i poznawczo. Siadanie pozwala dziecku odkrywać swoje otoczenie i stanowi pomost do innych ważnych kamieni milowych, takich jak raczkowanie, stanie i chodzenie. Dla tych z Was, którzy nie są pewni, kiedy dziecko nauczy się siedzieć samodzielnie, oto kilka wskazówek.

Postaraj się być blisko dziecka, gdy uczy się siedzieć samodzielnie. Możesz ćwiczyć siedzenie z dzieckiem na podłodze, poduszkach, a nawet na kocu piknikowym. Spraw, aby siedzenie było zabawą, trzymając zabawkę lub bawiąc się piłką. Kiedy dziecko będzie gotowe do samodzielnego siedzenia, da Ci znać. Jeśli Twoje dziecko wykazuje oznaki rozwoju problemu, natychmiast skorzystaj z pomocy lekarza lub pediatry.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: