Co powinien umieć 4 latek?

Co powinien umieć 4 latek?
Co powinien umieć 4 latek?

Co powinien umieć 4 latek? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców, mających dzieci w tym właśnie wieku. I choć po przeczytaniu wielu książek, artykułów w prasie oraz po rozmowach z paniami z przedszkola czy też z psychologami pracującymi z dziećmi – wydawać by się mogło, że opinie są zbieżne, to można stworzyć listę pewnych umiejętności, które już taki 4-latek powinien nabyć. Warto tu jednak podkreślić, iż każde dziecko jest inne. Jedne rozwijają się dużo szybciej, inne spokojnie i skrupulatnie. Dzieci jednak nie należy porównywać.

Toż to już przedszkolak!

Wiele dzieci, które mają ukończony 4 rok życia uczęszcza już do przedszkola. Tym samym mogą one swobodnie przebywać wiele godzin poza domem, z dala od swoich rodziców czy opiekunów. Dziecko w tym wieku rozumie, gdzie się znajduje oraz po co. 4-latek wie doskonale, iż po kilku godzinach zabawy i nauki ciekawych rzeczy, rodzic przyjdzie po niego, by wrócić do swojego domu. Wiele mam jednak obawia się nawet 4-latki puścić do przedszkola ze względu na mocne ich przywiązanie do rodziców. Niepotrzebnie. Jest to idealny czas, by „przeciąć pępowinę” i pozwolić naszemu szkrabowi odkrywać świat z rówieśnikami w większym gronie.

4-latek w przedszkolu

Dzieci, które chodzą do przedszkola zazwyczaj szybciej nabywają pewne umiejętności, niż te maluchy, które na co dzień przebywają tylko z rodzicami lub z nianiami. Wynika to stąd, iż dzieci często naśladują siebie nawzajem. Tym samym, gdy nasz maluch widzi, że dzieci obok niego same piją z kubeczków lub same jedzą – również chętnie to robi (mimo, iż na początku nie bardzo mu to wychodzi). Dodatkowo, będąc w przedszkolu łatwiej dziecku zrozumieć pewne zasady. Przy 10 lub 15 dzieciach zasady są konieczne.

Co powinien umieć 4 latek?

Dzieci 4-letnie chętnie bawią się już same różnymi zabawkami, potrafią także „narzucić” swoim kolegom i koleżankom konkretny rodzaj zabawy. Jak wspomniano wyżej, 4-latki chodzące do przedszkola potrafią także uczestniczyć w różnych zajęciach oraz chętnie robią w grupach to, co ich opiekunowie zaproponują. Zarówno zajęcia ruchowe, manualne, jak i nauka nowych rzeczy 4-latkowi przychodzi dość łatwo. Dzieci chętnie więc tańczą, potrafią wykonać podskoki, przysiady oraz wiele różnych ćwiczeń fizycznych (a nawet akrobatycznych). 4-latek bez problemu maluje, rysuje oraz potrafi zgiąć kartkę w taki sposób, jak zaproponuje Pani (w celu zrobienia określonej figury).

Dodatkowo, szkrab w tym wieku chętnie słucha ciekawych książek oraz bajkowych historii, więc bez problemu wytrzyma od 15 do 30 minut, gdy rodzic lub opiekun przeczyta mu bajkę lub gdy wymyśli specjalnie dla niego ciekawą i pełną wrażeń historię. Co ciekawe, z 4-latkiem można już porozmawiać na wiele, rozsądnych tematów. Dziecko opowie jak mu minął dzień, bez problemu zapamięta imiona swoich kolegów oraz koleżanek, z którymi się bawi, powie co jadł na obiadek czy podwieczorek a nawet przyzna się do niegrzecznego zachowania lub do otrzymanej kary. Często rodzice muszą uważać na to co mówią w obecności dziecka w tym wieku. 4-latek bowiem bardzo chętnie powtarza różne rzeczy, dlatego też to właśnie w ustach dzieci w tym wieku często pojawiają się brzydkie słowa a nawet usłyszane gdzieś przekleństwa.

Charakter

Dziecko w wieku 4-lat pokazuje powoli swój charakter. Często rodzice dziwią się, jak to możliwe, że z ich grzecznego szkraba zrobił się taki diabełek. Jest to wiek, gdy trzeba z dzieckiem naprawdę sporo pracować i dużo mu tłumaczyć. Taka praca rodzica (oraz opiekuna w przedszkolu lub niani) zaowocuje tym, że po roku znów dostrzeżemy w naszym maluchu rozsądnego, grzecznego i bardzo poukładanego szkraba. 4-latki często się buntują, a w ich ustach codziennie pojawia się słowo „nie”. Dlatego też, poleca się wielu rodzicom tłumaczyć maluchom ich zachowanie oraz wskazywać jasno i dosadnie, iż niektóre zachowania kompletnie nam się nie podobają.

Warto każde słowo „nie” z ust rodzica uargumentować np. „nie wolno dotykać zapalonej świeczki, ponieważ się oparzysz i będzie cię mocno bolało”, „nie wolno bić dzieci, bo ich to boli”, „nie wolno krzyczeć, ponieważ na Ciebie też nikt nie krzyczy”. Dziecko 4-letnie wymaga ogromnej uwagi ze strony rodziców. Jest to dobry czas, by negować jego złe zachowania i nauczyć go samych dobrych i pozytywnych rzeczy. 4-latek chętnie się uczy nowych rzeczy i chętnie przyjmuje uwag rodziców – warto robić to spokojnie, często i z ogromną cierpliwością.

Podsumowując, każdy rodzic 4-latka ma nie lada orzech do zgryzienia. Jego dziecko staje się bowiem coraz mądrzejsze, coraz aktywniejsze i ciekawe świata oraz otaczającej go rzeczywistości i osób. 4-latek często sprawdza rodziców. Patrzy na ile rodzice mu pozwolą oraz poprzez jakie zachowania mu ulegają. Warto to, co nam się nie podoba sygnalizować od razu. Warto także w tym wieku, uczyć dziecko pokory, dobroci oraz ładnych zachowań zarówno do starszych osób, do rówieśników. W tym wieku często także dziecko naśladuje zachowania, które zobaczył np. w bajkach. Dobrze jest, gdy rodzic ma kontrolę nad tym czym dziecko się interesuje i skąd bierze przykład konkretnych zachowań.


Sprawdź także:

Archiwum: czerwiec 2020
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: