X

Co z wymiotami u dziecka?

Jeśli masz dziecko, które doświadcza wymiotów, jest wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Wymioty u dziecka mogą zawierać żółty lub zielony płyn, krew, a nawet tabletki. Dziecko może wymiotować w domu lub w restauracji, a nawet w prywatnej studni. To może być przerażające, aby zobaczyć swoje dziecko wymiotuje. Oto kilka objawów i sposobów leczenia, o których należy pamiętać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Symptomy

Pośród innych objawów, wymioty u dziecka mogą być pierwszą oznaką poważniejszej choroby. Powodem do niepokoju jest również gorączka wynosząca 102 stopnie lub więcej. Wskazane jest, aby skontaktować się z pediatrą w celu przeprowadzenia kontroli medycznej. Możesz jednak spróbować domowych środków zaradczych, takich jak Jello lub Popsicles. Jeśli wymioty nie ustają, nie podawaj dziecku napojów sportowych, ponieważ tylko pogorszą one stan. Ponadto, powoli wprowadzaj z powrotem normalną dietę dziecka. Spróbuj wprowadzić odrobinę owoców, warzyw lub złożonych węglowodanów na raz.

Dzieci mogą wymiotować z różnych powodów, w tym z odwodnienia, krwi i żółci. Dziecko może również wyglądać na zapadnięte i blade, lub płyny mogą zawierać krew. Powinieneś sprawdzić krew i mocz dziecka pod kątem oznak infekcji. W niektórych przypadkach, można również zauważyć krew w kupie. Twoje dziecko może również czuć się niespokojny i zawroty głowy. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego dziecka, zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza.

Wymioty u dzieci są powszechne, ale nie każdy, kto doświadcza wymiotów, będzie miał ten sam podstawowy stan. Wirusowe zapalenie jelit (G-i.) i wirusy żołądkowe są najczęstszymi przyczynami. Wymioty u dziecka może być również oznaką innych problemów, w tym zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, i zapalenie opon mózgowych. Jeśli wymioty trwa z gorączką, może to być oznaką bardziej poważnych warunków. Niektóre dzieci doświadczają wymiotów wraz z innymi objawami, w tym bólem w klatce piersiowej, nudnościami i biegunką.

Po podaniu dziecku odpowiedniego leku, możesz zacząć podawać mu pokarmy, aby pomóc mu odzyskać apetyt. Jednak nie zmuszaj ich do picia soków owocowych lub napojów gazowanych, ponieważ mają zbyt dużo cukru i brakuje im kalorii i niezbędnych minerałów. Zamiast tego możesz zaoferować niewielkie ilości zwykłego, niesłodzonego, przegotowanego mleka lub mleka z piersi. Zazwyczaj dziecko wróci do normalnego jedzenia w ciągu kilku dni.

Poza wirusami, refluks żołądkowo-przełykowy jest również przyczyną wymiotów u dzieci. W ciężkich przypadkach wymiotom może towarzyszyć odwodnienie. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z pediatrą dziecka. Istnieje kilka rodzajów refluksu żołądkowo-przełykowego i niektóre wspólne alergie pokarmowe, które mogą wywołać wymioty. Objawy wymiotów u dzieci mogą być podobne do tych u dorosłych.

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko mówić? Nauka mówienia

Przyczyny

Dzieci często doświadczają wymiotów z różnych przyczyn, od wirusów po infekcje żołądka i jelit. Najczęstsze są wirusy, ale pasożyty również mogą powodować wymioty. Oprócz wymiotów, schorzeniom tym towarzyszy gorączka, biegunka i ból brzucha. Ponieważ są one bardzo zaraźliwe, dzieci, u których występują wymioty, mogą przekazać infekcję swoim towarzyszom zabawy. Wymienione poniżej są niektóre z najczęstszych przyczyn wymiotów u dzieci.

Główną przyczyną wymiotów u dzieci jest ciężka choroba, która trwa trzy do czterech godzin, a czasami może zmienić się w łagodne wymioty. Głównym ryzykiem związanym z wymiotami jest odwodnienie, które występuje, gdy organizm traci zbyt dużo wody. Najszybszym sposobem, aby stwierdzić, czy dziecko jest odwodnione, jest sprawdzenie koloru jego moczu. Ciemnożółty mocz i brak wypróżnienia przez osiem godzin lub więcej to częste oznaki.

Jak tylko zauważysz, że dziecko wymiotowało, trzymaj je w cichym, ciemnym pokoju. W tym czasie dokładnie wypierz ubrania i pościel dziecka w gorącej wodzie. Unikaj wdychania wymiocin, jeśli obawiasz się o ciężkość choroby. Pij dużo wody, a unikaj napojów sportowych i innych słodzonych pokarmów. Powoli wracaj do normalnej diety dziecka. Spróbuj zacząć od żywności, która jest łatwa do strawienia.

Choć niektóre epizody wymiotów są łatwe do leczenia w domu, wiele dzieci ma inne podstawowe problemy. Niektóre z tych warunków mogą prowadzić do zaburzeń GI. Lekarz może zdiagnozować zespoły nudności i wymiotów jako wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Jeśli wymioty u dziecka są spowodowane przez wirusa, należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje dziecko cierpi na infekcję wirusową, możesz skontaktować się z pediatrą lub pielęgniarką.

Inne przyczyny wymiotów u dzieci obejmują zakażenie dróg moczowych (UTI). Te infekcje są powszechne u małych dzieci, a objawy są czasami niejasne. Jednak gorączka, zmęczenie i drażliwość mogą być oznakami zakażenia dróg moczowych. Dzieci, które często wymiotują, mogą mieć również inne objawy, takie jak duszność, obrzęk twarzy lub ból przy oddawaniu moczu. Niektóre z tych warunków mogą być również niebezpieczne, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko smoczka?

Traktowanie

Traktowanie wymiotów u dziecka obejmuje dostarczanie czystych płynów dziecku, aby pozostało nawodnione. Niemowlęta mogą preferować chipsy lodowe lub Pedialyte. Starsze dzieci mogą preferować napój taki jak Gatorade. Prosty odpoczynek w łóżku dla dziecka jest również dobrym pomysłem. Wymioty na ogół zatrzyma się w ciągu 24 godzin na własną rękę. Jednak w ciężkich przypadkach pediatrzy mogą przepisać konkretne leki.

Istnieje kilka objawów, które wskazują, że Twoje dziecko cierpi na wymioty. Prowadź dziennik i zapisuj ważne informacje medyczne i osobiste, w tym wszelkie ostatnie zmiany. Przynieś listę aktualnych leków i witamin, a także wszelkie pytania, które możesz mieć. Zabierz dziecko do pediatry natychmiast, jeśli wymioty trwają dłużej niż 24 godziny. Objawy mogą być poważniejsze niż myślisz. Gorączka i odwodnienie są również ważne, aby uważać.

Jeśli dziecko ma biegunkę, zachęć go do picia dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Najlepsze płyny to te z dostępnych na rynku doustnych roztworów nawadniających. Dobrym pomysłem jest również picie rozcieńczonego soku lub wody, ale unikaj napojów wysokokalorycznych, takich jak napoje sportowe, które zawierają dużo cukru. Dodatkowo unikaj podawania dziecku jakichkolwiek pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak chipsy i ciasteczka.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często wymiotuje, natychmiast zwiększ spożycie płynów. Powinnaś zacząć od podawania dziecku małych łyków płynów i upewnij się, że podajesz mu je powoli. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie wymiotuje dużo, możesz powoli wprowadzać pokarmy stałe. Zacznij od mdłej diety, ale stopniowo wprowadzaj tłuczone ziemniaki lub biały chleb. Gdy wymioty ustaną, dziecko może wznowić normalną dietę. Nawet jeśli nie jedzą stałych pokarmów, mogą jeść lekką przekąskę z warzyw i owoców.

Niektóre leki na nudności i wymioty mogą pomóc dziecku poradzić sobie z objawami. Na przykład, acetaminofen może złagodzić gorączkę. Leki te są zwykle dostępne w postaci czopków. Porozmawiaj z farmaceutą, jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj leku jest odpowiedni dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że aspiryna może wywołać zespół Reye’a u niemowląt i dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Termometr cyfrowy jest najbezpieczniejszym sposobem sprawdzenia temperatury dziecka, ponieważ nie jest podatny na działanie rtęci.

Zapobieganie odwodnieniu

Jeśli jesteś rodzicem dziecka z chorobą wymiotną, powinieneś podjąć kroki, aby zapobiec odwodnieniu. Pij dużo płynów. Nawet jeśli Twoje dziecko nie wydaje się być odwodnione, picie płynów może pomóc organizmowi przywrócić się do normalnego poziomu. W wielu przypadkach dzieci z wymiotami lub biegunką są odwodnione. Aby zapobiec odwodnieniu, dziecko musi pić co najmniej jedną filiżankę wody co godzinę.

Zobacz też:  Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Kamienie milowe w rozwoju dziecka

Jeśli wymioty nie są poważne, spróbuj podać dziecku rozcieńczone napoje słodzone. Upewnij się, że rozcieńczasz cukrowy napój z co najmniej 4 częściami wody. Powtarzaj ten proces tak często, jak to konieczne, aby zapewnić, że dziecko otrzymuje płyny, których potrzebuje. Dostarczanie wody lub płynu z cukrem nie jest tak skuteczne jak podawanie dziecku stałego pokarmu. Aby uniknąć efektu odwodnienia, zaoferuj dziecku również niewielką ilość jedzenia.

Jeśli dziecko nie wymiotuje dużo, to znak, że jest odwodnione. Może się to zdarzyć z wielu powodów, w tym z powodu braku możliwości częstego oddawania moczu i suchości w ustach. Inne oznaki to problemy z oddychaniem i zapadnięte oczy. W takich przypadkach będziesz chciała skonsultować się z lekarzem. Ale jeśli twoje dziecko ma historię wymiotów, powinieneś być świadomy oznak i objawów odwodnienia, aby zapobiec problemowi.

Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zachęcenie dziecka do picia większej ilości płynów. Jeśli dziecko nie może przyjmować mleka matki, podawaj mu płyny z elektrolitami, które są dostępne w handlu. Jeśli karmisz butelką, możesz również stosować doustne roztwory nawadniające, które są dostępne bez recepty w drogeriach i supermarketach. Podawaj dziecku niewielkie ilości płynów w ciągu dnia. To sprawi, że łatwiej będzie dziecku utrzymać je w dół i uzyskać więcej płynów.

Choć leczenie łagodnego odwodnienia polega na podawaniu małej ilości płynów, może być trudno zapewnić wystarczającą ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli Twoje dziecko jest karmione formułą, Twoim celem jest dostarczenie jak największej ilości płynów bez zmniejszania ilości płynów, które dziecko pije. Jeśli dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, spróbuj podać mu łyżeczkę roztworu nawadniającego w butelce. Jeśli dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, możesz zaproponować mu niewielką ilość mleka lub soku.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: