X

Co z zatokami u dziecka?

Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko ma uporczywy, bolący lub zatkany nos, może to być oznaką problemu z zatokami. Istnieje wiele różnych przyczyn tego problemu i kilka możliwych sposobów leczenia. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i możliwości leczenia. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu informacje, których potrzebujesz, aby leczyć zatoki swojego dziecka. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma infekcję zatok, udaj się do lekarza, aby ustalić odpowiedni przebieg leczenia.

Objawy

Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu nawracającego bout of sinusitis, należy skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę. Podczas wizyty w gabinecie, laryngolog Twojego dziecka sprawdzi gardło, nos i uszy. Wykona również badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną objawów. Lekarz może zamówić zwykły rentgen zatok, ale tomografia komputerowa da najdokładniejsze informacje.

Objawy zapalenia zatok obejmują gruby zielony śluz pochodzący z nosa i ból w okolicy oczu. Zabiegi będą obejmować antybiotyki i paracetamol, aby złagodzić ból i przekrwienie. Ponieważ nie ma jednej przyczyny dla zapalenia zatok, jest to zazwyczaj spowodowane przez infekcję. Najczęstszym typem jest wirusowe zapalenie zatok, choć możliwe jest również bakteryjne zapalenie zatok. U dzieci, stan ten ma tendencję do występowania częściej podczas przeziębienia niż u dorosłych. Dzieci, które cierpią z powodu rodzinnej historii zapalenia zatok są bardziej narażone na rozwój tego typu infekcji.

Lekarz prawdopodobnie zdiagnozuje u Twojego dziecka zapalenie zatok, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż trzy lub 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne wypróbowanie innego antybiotyku lub nowego. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojego dziecka, powinieneś natychmiast zadzwonić do pediatry swojego dziecka. W niektórych przypadkach stan dziecka może być spowodowany alergią i w takim przypadku lekarz może przepisać leki.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na ostre zapalenie zatok, lekarz prawdopodobnie przeprowadzi test alergiczny, aby ustalić, na jakie alergeny jest uczulone. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na pewne produkty, lekarz może przeprowadzić test alergiczny, aby ustalić, co wywołuje ten stan. W zależności od przyczyny, objawy przewlekłego zapalenia zatok mogą się znacznie różnić od ostrych do przewlekłych. A nasilenie może zależeć od tego, czy dziecko ma podstawową dolegliwość lub alergie.

Istnieją pewne domowe sposoby zapobiegania lub leczenia objawów zatok dziecka. Domowe środki obkurczające, takie jak Sudafed i Zyrtec, mogą być stosowane do dusznego nosa lub ucha. Upewnij się, że dokładnie przestrzegać instrukcji na butelce. Ból i obrzęk związany z tym stanem można złagodzić za pomocą produktów z ibuprofenem lub acetaminofenem. Inną opcją leczenia jest stosowanie zimnych okładów na dotknięty obszar. Inną opcją jest zastosowanie okładów z lodu na dotkniętym obszarze.

Zobacz też:  Jak zrozumieć małe dziecko poprzez obserwację

Zatkanie błony śluzowej nosa u starszych dzieci nie jest poważnym stanem na własną rękę, ale może powodować inne problemy, takie jak trudności ze snem, opóźnienia w mówieniu i trudności w nauce. Dodatkowo, drenaż śluzu z jednej strony może zatkać przewód eustachiusza i może prowadzić do infekcji ucha lub zatok. Jednak te objawy zazwyczaj ustępują same w ciągu tygodnia. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i leczenie.

Traktowanie

Zatoki nie są w pełni rozwinięte, dopóki dzieci nie osiągną wieku nastoletniego, ale nawet wtedy mogą rozwinąć infekcję. Dzieci są znacznie bardziej podatne na zapalenie zatok niż dorośli, a objawy zapalenia zatok są podobne do objawów przeziębienia lub alergii. Zapalenie zatok występuje, gdy tkanki wyściełające zatoki ulegają zapaleniu i obrzękowi, co zakłóca odpływ śluzu. Nieprawidłowości strukturalne lub zaburzenie układu odpornościowego to inne przyczyny zapalenia zatok u dzieci.

Jeśli bakteryjne zapalenie zatok jest winowajcą, lekarz może przepisać antybiotyk. Jednak pediatrzy są niechętni do przepisywania antybiotyków od razu. Wolą poczekać kilka dni i monitorować objawy, aby uzyskać lepsze wyniki. A problem z antybiotykami jest taki, że zarazki odporne na antybiotyki mogą uodpornić się na te leki. Oznacza to, że antybiotyki powinny być ostatecznością, a nie pierwszym leczeniem infekcji zatok.

Jeśli twoje dziecko doświadcza objawów przeziębienia przez ponad trzy dni lub 10 dni, twój pediatra najprawdopodobniej zaleci kurs antybiotyków w celu leczenia infekcji. W większości przypadków objawy poprawią się w ciągu kilku dni, ale jeśli utrzymują się, Twoje dziecko powinno kontynuować przyjmowanie antybiotyków. Zbyt wczesne przerwanie leczenia może spowodować ponowne zakażenie. Gdy infekcja się poprawi, Twoje dziecko wróci do normalnego stanu.

Traktowanie zatok u dzieci jest inne dla każdego dziecka. Możesz spróbować zmniejszyć ekspozycję na alergeny środowiskowe lub wyeliminować czas w opiece dziennej, jeśli podejrzewasz, że jest to przyczyną infekcji zatok Twojego dziecka. Inne zabiegi są bardziej skuteczne, ale nie leczą przewlekłego zapalenia zatok. Twój lekarz od ucha, nosa i gardła skieruje dziecko do laryngologa, jeśli podejrzewasz, że dziecko może mieć ukryte zaburzenie.

Zobacz też:  Jak ubierać dziecko

Dzieci z wirusowym URI są najbardziej narażone na rozwój infekcji zatok po URI wywołanym przez wirusy. Liczba URTIs dziecko doświadcza w jednym roku może się znacznie różnić, ale całkowita liczba przypadków jest zwykle w zakresie 25 lub więcej. Dodatkowo u 5 do 10% dzieci rozwija się bakteryjne zapalenie zatok. Często infekcja wirusowa jest błędnie diagnozowana jako ostre zapalenie zatok i niewłaściwie leczona antybiotykami.

Są dwa rodzaje infekcji zatok u dzieci: ostre (trwające tydzień lub dwa), i przewlekłe (nawracające), co oznacza, że powraca więcej niż trzy razy w roku. Zatoka czołowa rozwija się w wieku około siedmiu lat, a sphenoid tworzy się głęboko za nosem u nastolatków. Zapalenie w zatoce klinowej może prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok – przewlekłej infekcji, która trwa 12 tygodni lub dłużej.

Symptomy zapalenia zatok u dzieci mogą przypominać te ze zwykłego przeziębienia, ale nie są tak poważne. Wspólne objawy obejmują kaszel, krople po nosie, ból gardła i obrzęk twarzy. Niektóre dzieci rozwijają przewlekłe zapalenie zatok, a lekarze mogą zdecydować się na wykonanie tomografii komputerowej w celu zidentyfikowania podstawowych przeszkód w zatokach. Lekarz może zasugerować lek lub wykonać zabieg chirurgiczny w celu oczyszczenia zatok.

Przyczyny

Przeziębienie lub inna infekcja może spowodować obrzęk zatok dziecka. Obrzęk może zablokować przewody nosowe, które są wejściami do zatok Twojego dziecka. Kiedy zatoki ulegają zapaleniu, śluz gromadzi się i tworzy dom dla bakterii i wirusów. Co gorsza, te infekcje mogą prowadzić do nawracających ataków ostrego i przewlekłego zapalenia zatok.

Najlepszym sposobem, aby powiedzieć, czy twoje dziecko cierpi na zapalenie zatok jest sprawdzenie długości czasu, że objawy trwały. Na przykład, jeśli Twoje dziecko doświadcza objawów przez siedem lub 10 dni i nadal nie czuje się lepiej, może mieć podstawową alergię lub problem anatomiczny. W takim przypadku lekarz może przepisać różne antybiotyki. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, czas udać się do lekarza.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju wtórnych infekcji zatok, ważne jest, aby leczyć alergie i utrzymywać wilgoć w domu. Korzystanie z nawilżaczy i zapewnienie nawodnienia w domu może pomóc zapobiec dziecku od uzyskania infekcji w pierwszej kolejności. Dodatkowo, leczenie choroby refluksowej kwasu żołądkowego jest również ważnym środkiem zapobiegawczym. Zarządzanie alergie i infekcje zatok w życiu dziecka będzie zapobiegać ich przewlekłości. Lekarz może zalecić opcje leczenia alergii dziecka, aby zminimalizować ryzyko powtórnego zapalenia zatok.

Zobacz też:  Porady dotyczące układania dziecka do snu

Najlepsze leczenie infekcji zatok u dziecka będzie ukierunkowane na różne rodzaje bakterii, które powodują zapalenie zatok u dziecka. Zabiegi na zapalenie zatok często obejmują antybiotyki, które są skierowane przeciwko konkretnym rodzajom bakterii. Jeśli Twoje dziecko doświadcza któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić pracownika służby zdrowia. I nie zapominaj o wizycie u lekarza, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problem medyczny.

Objawy zapalenia zatok u dzieci są zwykle bardzo podobne do tych, które występują przy zwykłym przeziębieniu. Obejmują one przekrwienie, ból gardła, kaszel, krople po nosie, obrzęk twarzy i utratę smaku. Najczęściej objawy te są spowodowane przez infekcję wirusową. Alergie mogą nasilać objawy. W niektórych przypadkach, objawy będą gorsze niż objawy przeziębienia. W niektórych przypadkach, Twoje dziecko może nie mieć żadnych objawów lub będzie miało tylko łagodne.

Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec zapaleniu zatok u dzieci. Możesz utrzymać poziom wilgotności w domu poniżej 50%. Dzięki temu dziecko nie nabawi się infekcji zatok, która może prowadzić do przeziębienia. Samo przeziębienie jest zaraźliwe. Dlatego upewnij się, że często myjesz ręce. Jeśli się przeziębisz, możesz przekazać je swojemu dziecku. Możesz też udać się do lekarza. Lekarz może przepisać antybiotyki, jeśli podejrzewa, że infekcja jest spowodowana przez bakterie. Możesz również zażyć leki wykrztuśne lub antyhistaminowe, aby leczyć objawy.

Mimo że leki antyhistaminowe i acetaminofen bez recepty mogą złagodzić objawy, mogą nie pomóc, jeśli Twoje dziecko cierpi na infekcję wirusową. Możesz również spróbować ciepłego kompresu lub okładu z lodu, jeśli objawy są ciężkie. Ponadto, możesz zastosować butelkę z gorącą wodą, aby złagodzić część bólu. Te zabiegi mogą być tymczasowe.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: