X

Czego się spodziewać, gdy dziecko gaworzy

Jeśli jesteś rodzicem, który chce wiedzieć, czego się spodziewać, gdy dziecko gaworzy, możesz mieć wiele pytań. Gaworzenie to seria spontanicznych dźwięków wydawanych przez usta dziecka, struny głosowe, zęby, język i podniebienie. Niektóre dzieci mogą preferować określone dźwięki i powtarzać je w kółko. Inne mogą krzyczeć w nagły, dramatyczny sposób. Niezależnie od tego, Twoje dziecko uczy się, jak się komunikować, a Ty powinnaś być gotowa, aby być wspierającym rodzicem.

Gaworzenie jest aktywnością społeczną

Najnowsze badania sugerują, że płacze i gaworzenie niemowląt są ważne dla rozwoju umiejętności językowych. Babbling i reakcja na niego są krytyczne dla nauki dziecka. Naukowcy z Cornell University przeprowadzili eksperyment, w którym niemowlęta zaczęły gaworzyć i zaobserwowali, że odpowiedź matki na gaworzenie pomogła niemowlętom nauczyć się więcej. Kiedy matka odpowiadała na gaworzenie, niemowlę było bardziej skłonne do reagowania na nie i ich uczenie się poprawiło.

Gaworzenie niemowląt jest pod wpływem ich środowiska językowego i zwracają one baczną uwagę na to, jak ich opiekunowie reagują na ich wokalizacje. Niemowlęta interpretują te odpowiedzi jako aprobatę ze strony opiekunów, a informacja zwrotna ułatwia szybsze uczenie się i wcześniejszą produkcję zaawansowanych słów. Gaworzenie różni się u niemowląt i dorosłych, a środowisko językowe, w którym się znajdują, wpływa na rodzaj produkowanych przez nie dźwięków. Hipoteza ciągłości wyjaśnia językowe cechy niemowlęcego gaworzenia.

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do gaworzenia jest zaangażowanie się w aktywność społeczną. Próba zrozumienia znaczenia dźwięków wydawanych przez dziecko jest doskonałym sposobem na zachęcenie go do rozmowy i interakcji z Tobą i innymi opiekunami. Możesz nawet powtarzać dźwięk, który dziecko wydaje, aby sprawdzić, czy wywołuje on uśmiech. I pamiętaj, że Twoje dziecko pokocha uwagę i socjalizację, którą mu okazujesz.

babcie łączą dźwięki w dłuższe sekwencje

W wieku od czterech do sześciu miesięcy niemowlęta mają wystarczający zasób słownictwa, aby komunikować się poprzez gruchanie, wzdychanie i płacz. Po tym okresie przechodzą do gaworzenia. Większość niemowląt zaczyna gaworzyć około czwartego miesiąca życia i kontynuuje rozwój repertuaru dźwięków przez wiele miesięcy. Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, większość dźwięków to pojedyncze spółgłoski i kombinacje tych dźwięków.

Zobacz też:  Jak opróżnić pieluszkę dziecka

Choć istnieją dwa rodzaje gaworzenia, zredukowane i nieredukowane, oba składają się z długich strumieni dźwięków mowy. Nieredukowany gaworzenie składa się z wokalizacji w sekwencjach VCV lub CVC, a dźwięki, które produkują mają większe zróżnicowanie między poszczególnymi sylabami. Dźwiękom gaworzenia często towarzyszy melodia, która przypomina mowę.

W początkowym okresie gaworzenie jest serią dźwięków przypominających mowę, które są niezrozumiałe. Babbling obejmuje również dźwięki samogłoskowo-fonacyjne. Gaworzenie jest prekursorem mówienia. Oczekuje się, że gaworzenie rozpocznie się około 6-8 miesiąca życia, chociaż może być opóźnione lub nieobecne u niemowląt z pewnymi zaburzeniami rozwojowymi. Jednakże, jest to powszechne dla niemowląt do produkcji krótkich sekwencji mowy.

Po pierwszych dwóch miesiącach, niemowlęta zaczną łączyć dźwięki w szerszej gamie sposobów. Dźwięki gaworzenia są zazwyczaj złożone ze spółgłosek, po których następują samogłoski. Jednakże, niemowlęta mogą również łączyć dźwięki w dłuższe sekwencje, co czyni je trudniejszymi do rozpoznania w mowie dorosłych. Chociaż te dźwięki nie są tak powszechne jak słowa w mowie dorosłych, nadal wydają różne inne dźwięki.

babcie wypowiadają “pa”

Kiedy dzieci wypowiadają “pa”, eksperymentują z artykułowanymi dźwiękami. Dźwięki te przyciągają uwagę opiekunów i mogą być sposobem na domaganie się pewnych przedmiotów. Te pierwsze słowa, podobnie jak imię “dada”, są używane jako forma komunikacji. Niemowlęta przechodzą przez długą fazę wypowiadania pierwszych słów. Jednak ten etap nie jest całkowicie rytuałem przejścia. Gaworzenie nie jest oznaką rozwoju języka, ale raczej etapem rozwoju, który występuje, gdy niemowlęta zaczynają eksperymentować z różnymi dźwiękami artykulacyjnymi.

Niemowlęta mogą wykryć różnice w literach, ale nie mogą przypisać im znaczenia do 12 miesiąca życia. Będą eksperymentować z różnymi dźwiękami i ssać z odnowionym zapałem dla nowego fonemu. Departament Zdrowia zaleca karmienie piersią do 6 miesiąca życia. Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia zalecają spożywanie pokarmów stałych do 17 tygodnia życia. Naturalne jest podekscytowanie, gdy Twoje dziecko wypowiada pierwsze słowo.

babcia krzyczy nagle

Może nie być jasne, co jest przyczyną krzyku. Czasami płacz może być związany z rozstrojonym brzuszkiem, gorączką, a nawet wzdęciami. Jeśli płacz nie ustaje, gdy dziecko jest karmione, pocieszane lub śpi, wówczas dziecko doświadcza stanu znanego jako nadmierna stymulacja. W takich przypadkach rodzice powinni usunąć źródło stymulacji, aby dziecko mogło się uspokoić.

Zobacz też:  Jak unikać odparzeń pieluszkowych u noworodka?

Rodzice często stosują strategie na sobie, mając nadzieję na uspokojenie płaczącego dziecka. Uspokajający biały szum będzie naśladował dźwięki łona matki i może być zapewniony przez wentylator lub suszarkę do ubrań. Rodzice powinni również sprawdzić, czy nie ma w domu włosowych opasek uciskowych, które mogą być owinięte wokół palca u nogi, palca lub penisa. Kiedy dziecko krzyczy nagle, jest to znak, że są one nadmiernie stymulowane i próbują uciec od denerwujących hałasów. Podczas gdy płacz zdobywa uwagę dziecka, może również prowadzić do załamania.

Te krzyki są często bardzo wysokie w wysokości, z dużą ilością powietrza za nimi. Pierwsze kilka wrzasków to niskie skomlenia, a intensywność tych dźwięków gwałtownie wzrasta, gdy dziecko osiąga punkt, w którym musi być zaspokojone. Rodzice mogą być zaniepokojeni nagłą zmianą tonu. Czasami płacz jest związany z innymi problemami i może być trudno powiedzieć, co powoduje, że dziecko jest tak zdenerwowane.

babble to kamień milowy w rozwoju języka

Babble to powszechna forma rozwoju języka u niemowląt. Gaworzenie składa się z powtarzających się sylab i charakteryzuje się różnymi tonami i intonacjami. Gaworzenie jest jednym z najważniejszych kamieni milowych w rozwoju języka. Z wiekiem dziecko zacznie używać bardziej złożonego języka. Poniżej wymieniono niektóre kamienie milowe w rozwoju językowym dziecka. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

Babling jest ściśle związany z percepcją mowy. Niemowlęta są bardziej skłonne do powtarzania sylab, które są tą samą sylabą co ta, którą wytwarzają. Niemowlęta już od pierwszych tygodni życia muszą słyszeć, jak dorośli mówią wokół nich i bezpośrednio do nich. Dzięki temu mogą kojarzyć określone dźwięki z ruchami artykulatorów. Gaworzenie stopniowo przekształca się w słowa. Gaworzenie będzie nadal ważnym kamieniem milowym w rozwoju języka w miarę jego rozwoju.

Oprócz gaworzenia Twoje dziecko będzie również potrafiło łączyć dźwięki w dłuższe sekwencje. Te dźwięki mogą obejmować samogłoski ze spółgłoskami. Babbling może być wykonany z pomocą języka i warg dotykających gardła. Gaworzenie może być zabawnym sposobem uczenia się nowych słów i zwrotów, ponieważ naśladuje mowę. Jeśli Twoje dziecko wydaje dźwięki w odpowiedzi na Ciebie, prawdopodobnie zacznie je wydawać samodzielnie.

Zobacz też:  Korepetycje dla dzieci przez Internet są coraz łatwiej dostępne

rodzice mogą zachęcać do gaworzenia

Gaworzenie Twojego dziecka jest wczesną oznaką rozwoju języka. Gaworzenie brzmi jak strumień świadomości w innym języku, a niektóre gaworzenia są celowe, a inne nie. Możesz się zastanawiać jak na to zareagować. Najlepiej jest poczekać, aż dziecko zacznie gaworzyć, a następnie zachęcać je do tego dopiero wtedy, gdy będzie gotowe do mówienia. Oto kilka wskazówek jak zachęcić do gaworzenia:

Jednym ze sposobów zachęcenia dziecka do gaworzenia jest naśladowanie innego języka. Mimika gaworzenia to skuteczny sposób na stymulowanie umiejętności konwersacyjnych u dziecka. Jeśli rozmawiasz ze swoim dzieckiem, będziesz chciała stanąć przed nim i naśladować to, co mówi. Jeśli dziecko myśli, że rozumiesz jego gaworzenie, będzie bardziej skłonne kontynuować je samodzielnie.

Jeśli dziecko gaworzy w twoim kierunku, zareaguj, wypowiadając słowo lub patrząc na to, na co wskazuje. Uznając gaworzenie dziecka, pomagasz mu rozwijać umiejętności językowe. Naukowcy przeprowadzili podobne eksperymenty na ojcach, co sugeruje, że rodzice mogą stosować te same zasady wobec własnych dzieci. Ważne jest jednak, aby nie być zbyt surowym – te same zasady dotyczą również ojców.

Słuchaj różnych dźwięków. Gaworzenie jest ważną częścią rozwoju języka i często poprzedza pierwsze słowa dziecka. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć komunikaty kryjące się za dźwiękami, będziesz miał większą szansę przewidzieć, jakie słowa wypowie Twoje dziecko. Na początku słyszenie gaworzenia dziecka może być wyzwaniem, ale możesz reagować na to, co mówi dziecko i zachęcać je do tego.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: