X

Czego się spodziewać na półmetku ciąży?

półmetek ciąży

18 tydzień ciąży jest kolejnym – zaraz po 12 tygodniu – punktem zwrotnym w ciąży. Wiąże się z dynamicznymi zmianami zarówno w ciele mamy, jak i w rozwoju dziecka. Można mieć też pewność, że od tego momentu czas będzie się wydawał przyspieszać, a perspektywa porodu będzie coraz bliższa. Co czeka na przyszłą mamę w połowie ciąży?

Samopoczucie i ciało kobiety w połowie ciąży

18 tydzień ciąży jest okresem ciągłych zmian, ale i w miarę spokojnym. W tym czasie kobiecie raczej nie męczą już mdłości, ale mogą jej dokuczać inne dolegliwości związane z wciąż rosnącym brzuchem. Zaczyna odczuwać „nadprogramowe” kilogramy, choć sam brzuch wcale nie musi być duży. Ciąża jest natomiast wyraźnie widoczna, więc odpowiednia garderoba jest niezbędna. Może pojawić się także uczucie zgagi czy pieczenia w przełyku, co wiąże się z wciąż rosnącą macicą uciskającą żołądek. Oczywiście, zmienia się także masa ciała, a środek ciężkości przenosi się na przód, co może powodować bóle pleców. Dynamiczne zmiany hormonalne wpływają także na wahania nastrojów, problemy z pamięcią i skupieniem. Oczywiście, nic nie jest regułą – każda kobieta może mieć inne samopoczucie w tym okresie ciąży.

Zobacz też:  Inhalacja w ciąży - czy są jakieś przeciwwskazania?

Ruchy i płeć dziecka w połowie ciąży

Na półmetku ciąży większość kobiet odczuwa również ruchy dziecka. Mogą się one pojawić kilka tygodni wcześniej i w połowie ciąży być już dobrze wyczuwalne, ale w niektórych przypadkach dziecko daje o sobie znać później. To również nie jest regułą, jednak w razie niepokoju warto porozmawiać o tym z lekarzem na najbliższej wizycie. Zazwyczaj w 18 tygodniu można także wskazać płeć dziecka. Nadal nie można mieć 100% pewności, jednak przypuszczenia z tego okresu dają duże prawdopodobieństwo.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

Na półmetku ciąży dziecko osiąga długość około 15cm i waży mniej więcej 200 gram. Jego ciało jest już w pełni rozwinięte. Następuje intensywny rozwój układu nerwowego i rozpoczyna się proces mielinizacji zakończeń nerwowych, czyli ich swoiste zamknięcie, co chroni komórki nerwowe i izoluje przesyłanie impulsów. Umożliwia to rozpoczęcie pracy centralnego układu nerwowego. Zmysły dziecka stają się coraz bardziej czułe – doskonale słyszy zarówno pracę organizmu matki, jak i dźwięki z zewnątrz. Co ciekawe – dziecko ma już również swój rytm dobowy – daje się zauważyć jego aktywność dzienną i nocną, które będą wskazaniem do tego, jaki rytm będzie miał po urodzeniu. Wciąż rozwijają się narządy wewnętrzne, pracę zaczynają gruczoły wydzielnicze i jelita. Dziecko jest czułe na bodźce z zewnątrz i skore do reakcji – może np. wystraszyć się zbyt głośnych dźwięków i hałasów z pomieszczenia, w którym przebywa mama.

Zobacz też:  Farbowanie włosów w ciąży

Badania lekarskie na półmetku ciąży

W tym okresie – od 18 do 22 tygodnia ciąży – można się umówić na badania połówkowe w celu wykluczenia ewentualnych wad wrodzonych. Jest to szczegółowe badanie anatomii płodu oraz jego narządów wewnętrznych, w tym serca. Konieczne są również badania krwi i moczu. Lekarz może zlecić także badania bakteriologiczne pochwy.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: