Czego się spodziewać na półmetku ciąży? 18. tydzień ciąży – co czuje przyszła mama?

Półmetek ciąży to czas, w którym kobieta osiąga połowę drogi do narodzin swojego dziecka. To moment, w którym wiele kobiet zaczyna się zastanawiać, co czeka je w następnych miesiącach. Przeczytaj, czego się spodziewać na półmetku ciąży.
półmetek ciąży
Czego się spodziewać na półmetku ciąży? 18. tydzień ciąży jest kolejnym – zaraz po 12 tygodniu – punktem zwrotnym w ciąży. Wiąże się z dynamicznymi zmianami zarówno w ciele mamy, jak i w rozwoju dziecka. Można mieć też pewność, że od tego momentu czas będzie się wydawał przyspieszać, a perspektywa porodu będzie coraz bliższa. Co czeka na przyszłą mamę w połowie ciąży?

Samopoczucie i zmiany w organizmie kobiety w 18. miesiącu ciąży

czego się spodziewać na półmetku ciąży - samopoczucie 18 tydzień ciąży jest okresem ciągłych zmian, ale i w miarę spokojnym. W tym czasie kobiecie raczej nie męczą już mdłości, ale mogą jej dokuczać inne dolegliwości związane z wciąż rosnącym brzuchem. Zaczyna odczuwać „nadprogramowe” kilogramy, choć sam brzuch wcale nie musi być duży. Ciąża jest natomiast wyraźnie widoczna, więc odpowiednia garderoba jest niezbędna. Może pojawić się także uczucie zgagi czy pieczenia w przełyku, co wiąże się z wciąż rosnącą macicą uciskającą żołądek. Oczywiście, zmienia się także masa ciała, a środek ciężkości przenosi się na przód, co może powodować bóle pleców. Dynamiczne zmiany hormonalne wpływają także na wahania nastrojów, problemy z pamięcią i skupieniem. Oczywiście, nic nie jest regułą – każda kobieta może mieć inne samopoczucie w tym okresie ciąży.

Kalendarz ciąży – ruchy i płeć dziecka w połowie ciąży

Na półmetku ciąży większość kobiet odczuwa również ruchy dziecka w brzuszku. Mogą się one pojawić kilka tygodni wcześniej i w połowie ciąży być już dobrze wyczuwalne, ale w niektórych przypadkach dziecko daje o sobie znać później. To również nie jest regułą, jednak w razie niepokoju warto porozmawiać o tym z lekarzem na najbliższej wizycie. Zazwyczaj w 18 tygodniu można także wskazać płeć dziecka. Nadal nie można mieć 100% pewności, jednak przypuszczenia z tego okresu dają duże prawdopodobieństwo.

Rozwój dziecka w 18. tygodniu ciąży

Na półmetku ciąży dziecko osiąga długość około 15 cm i waży mniej więcej 200 gramów. Jego ciało jest już w pełni rozwinięte. Następuje intensywny rozwój układu nerwowego i rozpoczyna się proces mielinizacji zakończeń nerwowych, czyli ich swoiste zamknięcie, co chroni komórki nerwowe i izoluje przesyłanie impulsów. Umożliwia to rozpoczęcie pracy centralnego układu nerwowego. Zmysły dziecka stają się coraz bardziej czułe – doskonale słyszy zarówno pracę organizmu matki, jak i dźwięki z zewnątrz. Co ciekawe – dziecko ma już również swój rytm dobowy – daje się zauważyć jego aktywność dzienną i nocną, które będą wskazaniem do tego, jaki rytm będzie miał po urodzeniu. Wciąż rozwijają się narządy wewnętrzne, pracę zaczynają gruczoły wydzielnicze i jelita. Dziecko jest czułe na bodźce z zewnątrz i skore do reakcji – może np. wystraszyć się zbyt głośnych dźwięków i hałasów z pomieszczenia, w którym przebywa mama.

Badania lekarskie na półmetku ciąży

czego się spodziewać na półmetku ciąży - badania lekarskie W tym okresie – od 18 do 22 tygodnia ciąży – można się umówić na badania połówkowe w celu wykluczenia ewentualnych wad wrodzonych maluszka. Jest to szczegółowe badanie anatomii płodu oraz jego narządów wewnętrznych, w tym serca. Konieczne są również badania krwi i moczu. Lekarz może zlecić także badania bakteriologiczne pochwy.

Jak powinien wyglądać półmetek ciąży? Podsumowanie

Półmetek ciąży jest czasem, w którym ciężarna osiąga połowę drogi do narodzin swojego malucha. Zgodnie z kalendarzem ciąży, półmetek to około 20 tydzień, który przypada na drugi trymestr ciąży. W tym czasie powinien być wykonany kolejny badania USG, które pozwoli na ocenę rozwoju dziecka. W półmetku ciąży kobieta może zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka, co stanowi dla niej niezwykłe przeżycie. Poza tym ciążowy organizm kobiety nadal ulega zmianom, a niektóre dolegliwości, takie jak wydzielina z pochwy, mogą zwiększyć swoje nasilenie. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby upewnić się, że rozwój ciąży przebiega prawidłowo.

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozwija się dziecko w półmetku ciąży?

W półmetku ciąży dziecko waży już około 500 gramów i osiąga długość około 30 centymetrów. W tym okresie rozwija się wiele ważnych narządów, takich jak układ oddechowy, pokarmowy i moczowy. Dziecko zaczyna także coraz bardziej przypominać noworodka, a jego ruchy stają się bardziej odczuwalne przez matkę.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w półmetku ciąży?

W półmetku ciąży kobieta może odczuwać wiele zmian w swoim ciele, takich jak bóle pleców, obrzęki, zaparcia i zmęczenie. Wiele kobiet zaczyna też odczuwać ruchy dziecka i cieszy się z każdego kontaktu z nim. Warto pamiętać, że w tym okresie ciąża może wpływać na kondycję kobiety i wymagać od niej większego wypoczynku.

Jak przygotować się do porodu w półmetku ciąży?

W półmetku ciąży warto już zacząć myśleć o przygotowaniach do porodu, takich jak szukanie szpitala i lekarza prowadzącego poród, uczestniczenie w zajęciach przygotowujących do porodu oraz planowanie opieki połogowej. Ważne jest także, aby zwracać uwagę na swoje zdrowie i zdrowie dziecka, a także na odpowiednie żywienie i regularne wizyty u lekarza.
Sprawdź także:
Archiwum: luty 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: