X

Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt?

Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt?
Zabawki są bardzo ważną częścią dzieciństwa. Wspierają rozwój umiejętności malucha, a przede wszystkim dostarczają mu rozrywkę i pomagają budować więź między nim a opiekunami. Niektóre z nich mogą okazać się niezastąpione podczas kluczowych momentów dorastania. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jakie grzechotki i gryzaki znajdziesz w sklepach i aptekach.

Kiedy dziecko zaczyna potrzebować zabawek?

Sklepy stacjonarne i internetowe oferują szeroki wybór zabawek dla dzieci w różnym wieku. W pierwszych miesiącach życia maluszek nie potrafi jeszcze odróżniać kolorów ani rodzajów powierzchni, a jego pole widzenia obejmuje około 20 cm. Potrzebuje wtedy przede wszystkim troski i uwagi rodziców, dlatego na początku nie musisz spieszyć się z zakupem zabawek.

Starsze dzieci stają się ciekawe świata i warto otoczyć je akcesoriami, które będą wspierać ich rozwój oraz towarzyszyć podczas najważniejszych jego momentów. Około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna chwytać przedmioty i wykonywać różne ruchy z ich użyciem. Sprawdzą się wtedy np. grzechotki. W tym okresie zaczynają też wyrzynać się pierwsze zęby. Na szczególną uwagę zasługują wówczas gryzaki, które łagodzą ból podczas ząbkowania. Ogromny wybór masz m.in. na: https://www.aptelia.pl/apteka/k6947-Grzechotki_i_gryzaki.

Zobacz też:  Układanki lewopółkulowe — wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Pamiętaj, że zawsze nim podasz noworodkowi lub niemowlęciu zabawkę, musisz dokładnie ją umyć. Pomoże to zapobiec kontaktowi dziecka z niebezpiecznymi bakteriami i poprodukcyjnymi pozostałościami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki?

Zabawki dla dziecka w każdym wieku powinny być bezpieczne oraz dostosowane do jego potrzeb i umiejętności. Wymagania wobec akcesoriów dla noworodków i niemowląt są szczególnie rygorystyczne. Zabawki dla najmłodszych powinny być miękkie, nieskomplikowane, wykonane z bezpiecznych i trwałych, ale lekkich materiałów. Ważna jest także możliwość umycia lub wyprania. Dodatkowo nie mogą posiadać łatwo oddzielających się elementów, aby zmniejszyć ryzyko połknięcia małego fragmentu czy włożenia go do nosa, co jest szczególnie niebezpieczne u tak małych dzieci. Zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie zabawki mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, by mieć pewność, że są w pełni bezpieczne dla malucha.

Na szczególną uwagę zasługują materiały, z jakich zostały wykonane akcesoria. U maluchów sprawdzą się tekstylne grzechotki i gryzaki z polerowanego drewna np. klonowe czy te, które chłodzą dziąsła. Zabawki dla najmłodszych nie powinny być natomiast wykonane ze szkła i nie mogą posiadać ostrych elementów. Ważne, by nie zawierały szkodliwych substancji, np. formaldehydu, PCV, silikonów czy metali ciężkich. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, badają przedmioty, wkładając je do buzi, przez co są szczególnie narażone na kontakt z toksycznymi substancjami.

Zobacz też:  Prezent na roczek dla chłopca - jaki wybrać?

Jakość czy liczba zabawek?

Zabawki wspierają rozwój dziecka, jednak nadmiar bodźców przeciąża wrażliwy układ nerwowy najmłodszych. Zbyt duża liczba gadżetów może spowodować, że maluch będzie łatwiej się rozpraszał, a zabawy nie będą sprawiać mu tyle radości.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: