Przeczytaj, czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt

Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców. Te akcesoria mogą stymulować zmysły malucha, ale czy są bezpieczne dla niemowlęcej rączki? Przeczytaj, co warto wiedzieć przed podarowaniem dziecku grzechotki czy gryzaka.
Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt?

Zabawki są bardzo ważną częścią dzieciństwa. Wspierają rozwój umiejętności malucha, a przede wszystkim dostarczają mu rozrywkę i pomagają budować więź między nim a opiekunami. Niektóre z nich mogą okazać się niezastąpione podczas kluczowych momentów dorastania. Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt?Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie grzechotki i gryzaki znajdziesz w sklepach i aptekach.

Kiedy dziecko zaczyna potrzebować zabawek?

czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt - kiedy dziecko zaczyna potrzebować zabawek

Sklepy stacjonarne i internetowe oferują szeroki wybór zabawek dla dzieci w różnym wieku. W pierwszych miesiącach życia maluszek nie potrafi jeszcze odróżniać kolorów ani rodzajów powierzchni, a jego pole widzenia obejmuje około 20 cm. Potrzebuje wtedy przede wszystkim troski i uwagi rodziców, dlatego na początku nie musisz spieszyć się z zakupem zabawek.

Starsze dzieci stają się ciekawe świata i warto otoczyć je akcesoriami, które będą wspierać ich rozwój oraz towarzyszyć podczas najważniejszych jego momentów. Około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna chwytać małymi rączkami przedmioty i wykonywać różne ruchy z ich użyciem. Sprawdzą się wtedy np. bezpieczne grzechotki dla dzieci. W tym okresie zaczynają też wyrzynać się pierwsze zęby i dziecko zaczyna gryźć. Na szczególną uwagę zasługują wówczas gryzaki, które łagodzą ból podczas trudnego okresu ząbkowania. Ogromny wybór masz m.in. na: https://www.aptelia.pl/apteka/k6947-Grzechotki_i_gryzaki.

Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt?

czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt

Grzechotki i gryzaki mogą być dobrymi akcesoriami dla niemowląt, ponieważ mogą pomóc w stymulowaniu zmysłów dziecka i wspierać jego rozwój ruchowy. Jednakże, przed zakupem tych zabawek należy upewnić się, że są one wykonane z bezpiecznych materiałów, nie posiadają ostrych elementów i są odpowiednio dostosowane do wieku dziecka. Czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt? Pamiętaj, że zawsze nim podasz noworodkowi lub niemowlęciu zabawkę, musisz dokładnie ją umyć. Pomoże to zapobiec kontaktowi dziecka z niebezpiecznymi bakteriami i poprodukcyjnymi pozostałościami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczne zabawki i grzechotki dla niemowląt?

czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt - na co zwrócić uwagę

Zabawki dla dziecka w każdym wieku powinny być bezpieczne oraz dostosowane do jego potrzeb i umiejętności. Wymagania wobec akcesoriów dla noworodków i niemowląt są szczególnie rygorystyczne. Zabawki dla najmłodszych powinny być miękkie, nieskomplikowane, wykonane z bezpiecznych i trwałych, ale lekkich materiałów. Ważna jest także możliwość umycia lub wyprania. Dodatkowo nie mogą posiadać łatwo oddzielających się elementów, aby zmniejszyć ryzyko połknięcia małego fragmentu czy włożenia go do nosa, co jest szczególnie niebezpieczne u tak małych dzieci. Zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie zabawki mają atest  i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, by mieć pewność, że są w pełni bezpieczne dla malucha.

Na szczególną uwagę zasługują materiały, z jakich zostały wykonane akcesoria. U maluchów sprawdzą się tekstylne grzechotki i gryzaki z polerowanego drewna np. klonowe czy te, które chłodzą dziąsła. Zabawki dla najmłodszych nie powinny być natomiast wykonane ze szkła i nie mogą posiadać ostrych elementów. Ważne, by nie zawierały szkodliwych substancji, np. formaldehydu, PCV, silikonów czy metali ciężkich. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, badają przedmioty, wkładając je do buzi, przez co są szczególnie narażone na kontakt z toksycznymi substancjami.

Jakość czy liczba zabawek dla maluchów? Podsumowanie

Wiesz już, czy grzechotki i gryzaki są dobre dla niemowląt. Zabawki wspierają rozwój dziecka, jednak pamiętaj, że nadmiar bodźców przeciąża wrażliwy układ nerwowy najmłodszych. Zbyt duża liczba gadżetów może spowodować, że maluch będzie łatwiej się rozpraszał, a zabawy nie będą sprawiać mu tyle radości.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Redakcja

Popularne wpisy: