Czym jest odruch Moro u niemowlaka? Jak długo występuje i jak go wyciszyć?

Czym jest odruch moro i jak się objawia ta nagła reakcja u noworodków? Przeczytaj poniższy tekst, aby dowiedzieć się, jak długo ten odruch występuje u niemowlaków i kiedy powinien zaniknąć.
odruch Moro

Każdy noworodek rodzi się z bardzo wieloma odruchami. Są one bardzo potrzebne w jego życiu, ponieważ chronią go przed możliwymi zagrożeniami poprzez automatyczne reakcje organizmu. Wśród nich można przede wszystkim wymienić odruch Moro u noworodka. Warto dowiedzieć się, na czym on polega, a także, w jaki sposób można na niego reagować. Przeczytaj, czym jest odruch Moro.

Czym jest odruch Moro?

czym jest odruch moro

Zastanawiasz się, czym jest odruch Moro? Odruch Moro jest bardzo często występującym odruchem w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jest to tak zwany odruch obejmowania lub zaciskania, który występuje w życiu noworodka jako jeden z wielu innych odruchów. Pojawia się on bardzo wcześniej w trakcie trwania życia płodowego. Jest to ok około dziewiątego do około dwunastego tygodnia ciąży. Natomiast wraz z upływem czasu trwania ciąży nabiera on na sile i staje się coraz mocniejszy. Czasami odruch widoczny jest podczas wykonywania badania ultrasonograficznego, jednak nie zawsze.

Jakie bodźce wywołują odruch Moro?

Czym jest odruch Moro? Tego rodzaju odruch zazwyczaj jest reakcją niemowlaka o charakterze nagłym. Może ona być spowodowana wystąpieniem szeregu różnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić zmianę temperatury, ale także dotyk lub pojawienie się światła. Odruch Moro wspomaga także proces oddychania bezpośrednio po porodzie.

Jak wygląda odruch Moro?

Wiesz już, czym jest odruch u maluszków, ale czy wiesz, jak wygląda? Odruch Moro u niemowląt występuje w formie w pełni automatycznej. Złożony jest od z dwóch etapów. Wśród nich można wyróżnić następujące fazy:

  • pierwsza faza, w której niemowlę gwałtownie rozszerza ramiona oraz pięści; bardzo się przy tym napręża i wyprostuje, a także robi wdech
  • druga faza, w której niemowlę wraca do swojej pozycji wyjściowej; wiąże się to z wydechem, a także bardzo dużym zdenerwowaniem i płaczem.

Odruch Moro jest bardzo przydatny dziecku, ponieważ umożliwia mu reagowanie na negatywne dla niego bodźce. Dzięki temu w drugiej fazie może przytulić się do mamy i poczuć w pełni bezpiecznie. W ciele dziecka, gdy się boi, uwalniane są hormony stresu. Dlatego podczas pojawienia się odruchu Moro najczęściej płacze.

Wyzwalacze odruchu Moro

czym jest odruch moro - wyzwalacze

Odruch Moro może być spowodowany szeregiem różnych czynników. Mają one związek ze stanem zagrożenia odczuwanym przez dziecko. Dlatego jest to dla niego sytuacja dość niekorzystna. Gdy się boi, to pragnie poczuć się bezpiecznie w ramionach matki, ponieważ jest ona dla niego najważniejszą osobą na świecie. Istnieje bardzo wiele czynników wyzwalających nagłą reakcję noworodka. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

  • występowanie głośnych hałasów w otoczeniu dziecka, wśród których można wyróżnić w szczególności trzaskanie, telewizor czy też dzwonek do drzwi;
  • zmianę pozycji ciała lub głowy dziecka, czyli nagły ruch lub szybki dotyk;
  • zmiana światła w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, czyli na przykład zapalenie lampy;
  • inne zdarzenia, podczas których dziecko może nie czuć się w pełni bezpiecznie.

Uspokojenie dziecka

Jeśli wiesz już, czym jest odruch Moro, pora dowiedzieć się, jak na niego reagować. Podczas występowania odruchu u dziecka bardzo istotne jest jego prawidłowe uspokojenie. W trakcie ciąży dziecko żyje w bardzo bezpiecznych warunkach, w których nic mu nie zagraża. Jednak po przyjściu na świat jego bezpieczeństwo staje się zagrożone. Dlatego gdy odczuwa ono odruch Moro, powinno się je bardzo mocno przytulić, żeby czuło się bezpieczne do czasu, aż się nie uspokoi. Niektóre noworodki mają bardzo silny odruch Moro, który może nawet wybudzać je ze snu. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wszelkiego rodzaju otulaczy czy też spowijaczy, a nawet bardzo ciasne zawinięcie dziecka w kocyk. Dzięki temu będzie miało ono zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego warto nosić dziecko na rękach lub w chuście.

Kiedy zanika odruch Moro?

W pewnym momencie życia dziecka fizjologiczny odruch Moro staje się dużo bardziej rzadki, a także powoli może się wygasić. Najczęściej ma to miejsce w okolicy czwartego miesiąca po urodzeniu się dziecka. Po tym czasie dziecko może się wzdrygnąć, jeśli coś je zaniepokoi. Po porodzie pediatra sprawdza u dziecka istnienie odruchu, jak i innych odruchów, które powinny się u niego pojawić. Gdy noworodek w ogóle nie wykazuje odruchu Moro, to może sugerować uszkodzenie układu nerwowego. Może on również mieć jednostronny odruch Moro, który najczęściej oznacza porażenie splotu barkowego lub nawet złamanie obojczyka w trakcie porodu. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie skontrolowanie tego odruchu u lekarza.

Przetrwały odruch Moro

czym jest odruch moro - przetrwały

U dziecka może pojawić się również odruch Moro w formie przetrwałej. W tej sytuacji odruch, który występuje po porodzie, nie zanika w trakcie trwania życia dziecka. Jeśli odruch tego rodzaju nie wygaśnie, to może powodować szereg negatywnych konsekwencji. Wśród nich można przede wszystkim wymienić nadmierne reakcje na różnego rodzaju bodźce. Efektem tego jest nieustanna gotowość do walki lub ucieczki, co jest niekorzystne dla dziecka. Może to być również przyczyną podwyższonej ilości hormonów stresu w organizmie dziecka, co sprawia, że mogą pojawić się u niego lęki lub fobie. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skonsultowanie się ze specjalistą, który może zalecić dziecku odpowiednie ćwiczenia.

Wiesz już, czy jest odruch Moro i w jakich sytuacjach może się pojawiać u twojego malucha. Pamiętaj, że w sytuacji nagłego objęcia cię kończynami przez niemowlaka, powinieneś przytulić go i dać mu poczucie bezpieczeństwa.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega odruch Moro?

Odruch Moro jest nagłą reakcją noworodka na różnego rodzaju czynniki, m.in. zmianę pozycji ciała, nagłą zmianę światła w pomieszczeniu lub na głośne dźwięki. Dziecko prostuje rączki na boki po czym energicznie przyciąga je do ciała.

Jak wyciszyć odruch Moro?

Odruch ten najczęściej zanika samoistnie w ciągu czterech miesięcy po narodzinach. Jeśli niepokoi cię częstotliwość pojawiania się tej reakcji, skonsultuj się ze specjalistą. Doraźną pomocą może być otulanie dziecka za pomocą muślinowej pieluszki lub kocyka.

Kiedy mija odruch Moro?

Odruch ten zanika najczęściej w okolicy czwartego miesiąca życia dziecka.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: