X

Czym jest odruch Moro?

odruch Moro

Każdy noworodek rodzi się z bardzo wieloma odruchami. Są one bardzo potrzebne w jego życiu, ponieważ chronią go przed możliwymi zagrożeniami poprzez automatyczne reakcje organizmu. Wśród nich można przede wszystkim wymienić odruch Moro u noworodka. Warto dowiedzieć się, na czym on polega, a także, w jaki sposób można na niego reagować.

Czym jest odruch Moro?

Odruch Moro jest bardzo często występującym odruchem u najmniejszych dzieci. Jest to tak zwany odruch obejmowania, który występuje w życiu noworodka jako jeden z wielu innych odruchów. Pojawia się on bardzo wcześniej w trakcie trwania życia płodowego. Jest to ok około dziewiątego do około dwunastego tygodnia ciąży. Natomiast wraz z upływem czasu trwania ciąży nabiera on na sile i staje się coraz mocniejszy. Czasami odruch Moro widoczny jest podczas wykonywania badania ultrasonograficznego, jednak nie zawsze. Tego rodzaju odruch zazwyczaj jest reakcją o charakterze nagłym. Może ona być spowodowana wystąpienie szeregu różnych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić zmianę temperatury, ale także dotyk lub pojawienie się światła. Odruch Moro wspomaga także proces oddychania bezpośrednio po porodzie.

Jak wygląda odruch Moro?

Odruch Moro u niemowląt występuje w formie w pełni automatycznej. Złożony jest od z dwóch etapów. Wśród nich można wyróżnić następujące fazy:

  • faza pierwsza, w której niemowlę gwałtownie rozszerza ramiona oraz pięści; bardzo się przy tym napręża i prostuje, a także nabiera oddechu,
  • faza druga, w której niemowlę wraca do swojej pozycji wyjściowej; wiąże się to z wydechem, a także bardzo dużym zdenerwowaniem i płaczem.
Zobacz też:  Jak sprawić, aby dziecko spało przez całą noc

Odruch Moro jest bardzo przydatny dziecku, ponieważ umożliwia mu reagowanie na negatywne dla niego bodźce. Dzięki temu w drugiej fazie może przytulić się do mamy i poczuć w pełni bezpiecznie. W ciele dziecka, gdy się boi uwalniane są hormony stresu. Dlatego podczas pojawienia się odruchu Moro najczęściej płacze.

Wyzwalacze odruchu Moro

Odruch Moro może być spowodowany szeregiem różnych czynników. Mają one związek ze stanem zagrożenia odczuwanym przez dziecko. Dlatego jest to dla niego sytuacja dość niekorzystna. Gdy się boi to pragnie poczuć się bezpiecznie w ramionach matki, ponieważ jest ona dla niego najważniejszą osobą na świecie. Istnieje bardzo wiele czynników wyzwalających odruch Moro u dziecka. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:

  • występowanie głośnych hałasów w otoczeniu dziecka, wśród których można wyróżnić w szczególności trzaskanie, telewizor czy też dzwonek do drzwi,
  • zmianę położenia ciała, czyli gwałtowny ruch lub szybki dotyk,
  • zmiana światła w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko, czyli na przykład zapalenie lampy,
  • inne zdarzenia, podczas których dziecko może nie czuć się w pełni bezpiecznie.
Zobacz też:  Ciąża tydzień po tygodniu

Uspokojenie dziecka

Podczas występowania odruchu Moro u dziecka bardzo istotne jest jego odpowiednie uspokojenie. W trakcie ciąży dziecko żyje w bardzo bezpiecznych warunkach, w których nic mu nie zagraża. Jednak po przyjściu na świat jego bezpieczeństwo staje się zagrożone. Dlatego gdy odczuwa ono odruch Moro powinno się je bardzo mocno przytulić, żeby czuło się bezpieczne do czasu, aż się nie uspokoi. Niektóre noworodki mają bardzo silny odruch Moro, który może nawet wybudzać je ze snu. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wszelkiego rodzaju otulaczy czy też spowijaczy, a nawet bardzo ciasne zawinięcie dziecka w kocyk. Dzięki temu będzie miało ono zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego warto nosić dziecko na rękach lub w chuście.

Zanik odruchu Moro

W pewnym momencie życia dziecka odruch Moro staje się dużo bardziej rzadki, a także powoli zaczyna zanikać. Najczęściej ma to miejsce w okolicy czwartego miesiąca życia dziecka. Po tym czasie dziecko może często się wzdrygać, jeśli coś je zaniepokoi. Po porodzie pediatra sprawdza u dziecka istnienie odruchu Moro, jak i innych odruchów, które powinny się u niego pojawić. Gdy noworodek w ogóle nie wykazuje odruchu Moro to może sugerować problemy z układem nerwowym. Może on również mieć jednostronny odruch Moro, który najczęściej oznacza porażenie splotu barkowego lub nawet złamanie obojczyka w trakcie porodu. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie skontrolowanie tego odruchu u lekarza.

Zobacz też:  Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Przetrwały odruch Moro

U dziecka może pojawić się również odruch Moro w formie przetrwałej. W tej sytuacji odruch Moro, który występuje po porodzie nie zanika w trakcie trwania życia dziecka. Jeśli odruch tego rodzaju nie wygaśnie to może powodować szereg negatywnych konsekwencji. Wśród nich można przede wszystkim wymienić nadmierne reakcje na różnego rodzaju bodźce. Efektem tego jest nieustanna gotowość do walki lub ucieczki, co jest niekorzystne dla dziecka. Może to być również przyczyną podwyższonej ilości hormonów stresu w organizmie dziecka, co sprawia, że mogą pojawić się u niego lęki lub fobie. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skonsultowanie się ze specjalistą, który może zalecić dziecku odpowiednie ćwiczenia.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: