Czym jest zaparcie u dziecka?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest zaparcie u dziecka, nie jesteś sam. Zaparcia u dzieci to częste zaburzenie układu pokarmowego. Istnieje kilka różnych przyczyn zaparć. Czytaj dalej, aby odkryć, czego należy szukać. Prawdopodobnie zauważysz zabrudzone spodnie, nabiał i brak płynów. Jeśli to nie powoduje problemu, spróbuj środka przeczyszczającego.

Nabiał

Jeśli Twoje dziecko ma zaparcia, możesz się zastanawiać, czy winny jest nabiał. Może to być reakcja alergiczna, lub Twoje dziecko może mieć wrażliwy układ pokarmowy, który reaguje negatywnie na nabiał. Niezależnie od przyczyny, nabiał może powodować zaparcia i stany zapalne w układzie pokarmowym. Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu regularnych wypróżnień, trzytygodniowa dieta bez nabiału może pomóc w ustaleniu dokładnej przyczyny. W tym czasie powinnaś całkowicie wyeliminować wszystkie produkty mleczne z diety dziecka.

Choć całkowite wyeliminowanie nabiału z diety dziecka może być trudne, możesz stopniowo zwiększać spożycie pokarmów zawierających błonnik. Ponadto, możesz przełączyć nabiał swojego dziecka na inne rodzaje mleka. Na przykład, mleko kokosowe i migdałowe są zarówno dobrymi alternatywami dla mleka mlecznego. Te alternatywy mogą pomóc Twojemu dziecku poczuć się lepiej. Przed zmianą mleka dziecka i diety bez nabiału należy skonsultować się z pediatrą.

Brak płynów

Mimo młodego wieku dziecka, brak płynów może prowadzić do zaparć u dzieci. Niemowlęta poniżej czwartego miesiąca życia powinny mieć co najmniej trzy wypróżnienia w tygodniu. Zaparcia mogą być również spowodowane przez choroby, które powodują brak apetytu. Ponadto, organizm dziecka nie jest w stanie przetworzyć wystarczającej ilości płynów, co powoduje, że stolec staje się twardy i suchy. Niezależnie od przyczyny, kluczowe jest, aby zobaczyć lekarza, jeśli te objawy utrzymują się.

Dla niemowląt, brak płynów jest częstą przyczyną zaparć. Formuła jest trudniejsza do strawienia niż mleko matki, więc dzieci z zaparciami często nie dostają od niej wystarczającej ilości płynów. Starsze dzieci również mogą nie pić wystarczającej ilości płynów do posiłków. To sprawia, że ich kupa jest trudniejsza do wypchnięcia. Ponadto niemowlęta, które ząbkują, mogą nie pić wystarczającej ilości płynów.

Zobacz też:  Co na obiad dla dziecka w tym tygodniu

Zabrudzone spodnie

Dziecko cierpiące na zaparcia z powodu zabrudzonych spodni często odczuwa wstyd. Niektóre dzieci będą nawet chować zabrudzoną bieliznę. Rodzice nie powinni karać dziecka za oddanie stolca. Dzieci mogą wyczuć twoją frustrację i podnieść się na twój stres. Zamiast tego, zachowaj spokój i cierpliwość wobec dziecka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci złagodzić dyskomfort dziecka. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu zaparcia u dziecka jest rozpoznanie znaków.

Zaparcie u dziecka z powodu brudnych spodni jest oznaką encopresis, czyli zablokowania okrężnicy. Duży kawałek twardego stolca może zostać złapany w odbycie, powodując, że dziecko brudzi swoje spodnie. Dzieje się tak, gdy zwieracz rozluźnia się, pozwalając na wyciek miękkiego kału wokół twardego kału. U większości dzieci nie jest to zamierzone, ponieważ nerwy kontrolujące defekację sygnalizują odbytowi i pęcherzowi wysyłanie sygnałów, aby kontrolować ilość kału oddawanego z okrężnicy.

Niekiedy dziecko może również cierpieć na enkopresję, stan, w którym stolec gromadzi się w okrężnicy i plami bieliznę. Ten stan może być bolesny i może zająć kilka miesięcy, aby rozwiązać. Dziecko z enkopresją będzie prawdopodobnie musiało używać dużo papieru toaletowego, aby upewnić się, że nie wycieka mu kupa. Rodzice mogą również podzielić się tym, że ich dziecko używa dużo papieru toaletowego.

Laxatives

Dziecko, które doświadcza ciągłych zaparć najprawdopodobniej będzie potrzebowało środków przeczyszczających przez miesiące, jeśli nie lata. Środki przeczyszczające pomogą dziecku ustalić normalne nawyki jelitowe i rozwinąć rutynę regularnego oddawania stolca. Celem jest posiadanie jednej miękkiej kupy na dzień, ale jeśli to nie jest możliwe, dziecko może potrzebować codziennych środków przeczyszczających przez kilka miesięcy.

Lekarz dziecka zwykle zaleca środki przeczyszczające, jeśli zaparcie trwa dłużej niż jeden dzień. Rodzaj i siła środka przeczyszczającego, który ma być przepisany, zależy od wieku dziecka, ciężkości i odpowiedzi na inne zabiegi. Środki przeczyszczające dla dzieci występują w wielu formach, takich jak płyn, saszetki i syropy. Pierwszym krokiem jest wypróbowanie naturalnego środka przeczyszczającego.

Wzorzec jelita dziecka może różnić się od wzorca osoby dorosłej. Na przykład, niektóre dzieci mają BMs kilka razy dziennie, podczas gdy inne przechodzą BMs częściej. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko z zaparciem będzie przechodzić mniej BMs niż normalnie, a ich stolce mogą być twardsze i bardziej suche. Może to prowadzić do zwiększonego niepokoju i strachu przed posiadaniem BM. Lekarz dziecka może przepisać lek zmiękczający lub zasugerować zmiany w diecie. Należy pamiętać, że zaparcia u dziecka mogą być bardzo niebezpieczne.

Zobacz też:  Raczkowanie. Kiedy dziecko uczy się raczkować?

Radiogramy

Radiogramy w przypadku zaparć nie są wskazane u dzieci z bólami brzucha. Są one częstym błędem diagnostycznym, mogą też nie ujawnić problemów podstawowych. Na przykład, czterolatka z bólem brzucha zjadła cztery hot-dogi i dwa kawałki ciasta na przyjęciu urodzinowym. Ponadto, w przeszłości regularnie wypróżniała się. W takim przypadku zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej mogłoby wykazać obciążenie kałem lub częściowe wypełnienie jelit pokarmem. W związku z tym lekarz powinien wykluczyć wszelkie podstawowe schorzenia lub infekcje przed zaleceniem wykonania zdjęcia rentgenowskiego.

W badaniu prospektywnym w Boston Children’s Hospital badacze przeprowadzili ankietę wśród gastroenterologów dziecięcych po uzyskaniu zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej u dzieci z zaparciami. Badanie zostało zatwierdzone przez lokalną instytucjonalną komisję rewizyjną. W badaniu, członkowie oddziału gastroenterologii dziecięcej byli ankietowani po uzyskaniu gładkiego radiogramu brzucha, gdy zaparcie było znane lub podejrzewane. Aby zebrać dane od gastroenterologów dziecięcych, badacze opracowali ankietę, w której zadawali pytania dotyczące przesłanek do uzyskania radiogramu oraz postępowania przed, po i po interpretacji filmu. Świadczeniodawcy odpowiadali również na pytania dotyczące wszelkich zmian w postępowaniu po otrzymaniu zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej.

Środki dietetyczne

Zaparcia u dzieci mogą być poważnym stanem i wymagają zmiany diety. Może prowadzić do bolesnych stolców, które są duże i bardziej suche. Dzieci mogą wstrzymywać stolce, aby uniknąć bólu, co utrudnia wypróżnienia. Dieta bogata w błonnik, taka jak pełne ziarna, warzywa i owoce, może pomóc dziecku łatwiej oddawać stolce. Jeśli dziecko nie jest w stanie oddać stolca, lekarz może przepisać alternatywne leki, aby pomóc złagodzić ten stan.

Ćwiczenia są ważne dla trawienia. Regularne ćwiczenia pomagają popychać jedzenie do przodu. Brak ćwiczeń i siedzenie na kanapie przez cały dzień może prowadzić do zaparć. Ważne jest, aby dzieci dostawały dużo ćwiczeń i spędzały czas na zewnątrz. Granie na podwórku zamiast oglądania telewizji lub oglądania telewizji może pomóc uniknąć zaparć. Możesz również podawać im suplementy błonnika, ale upewnij się, że stosujesz się do zaleceń dietetyka.

Zobacz też:  Metoda Montessori a skuteczne nauczanie

Inne problemy medyczne

Jeśli zauważysz zmianę w nawykach jelitowych u swojego dziecka, może to być oznaką zaparcia. Objawy zaparcia mogą obejmować trudności z oddaniem stolca oraz zaciskanie pośladków i nóg poprzecznych. Twoje dziecko może nawet robić miny podczas trzymania stolca. Lekarz może pomóc dziecku, przepisując leki, które pomogą zmiękczyć stolce lub sugerując zmiany w diecie, aby poprawić ich zdrowie. Skonsultuj się z pediatrą, jak tylko zauważysz te objawy lub jeśli utrzymują się.

Choć objawy zaparcia mogą być leczone w domu, stan ten może nawracać z czasem. Dziecko z przewlekłym zaparciem zazwyczaj potrzebuje sześciu miesięcy terapii, aby w pełni wyleczyć się z tego stanu. Ważne jest, aby pamiętać, że ważne jest, aby utrzymać regularne wypróżnienia, jak zmiana rutyny lub podróży może nawracać objawy. Nationwide Children’s Hospital ma wiele specjalistycznych programów, które mogą leczyć oba rodzaje zaparć u dzieci.

Badanie stolca

Badanie stolca może pomóc zdiagnozować problemy z układem pokarmowym u dzieci. W zależności od wyników, badanie stolca może ujawnić wiele różnych problemów, od czkawki do refluksu. Może również pomóc zdiagnozować inne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak zachcianki cukrowe lub słaby wzrost. Może również zasugerować pokarmy i suplementy probiotyczne na teren jelit dziecka. Jest nie tylko pomocny w diagnozowaniu warunków żołądkowo-jelitowych, ale może być również przydatnym narzędziem dla rodziców i opiekunów dzieci, które wykazują problemy behawioralne.

Normalnie, dzieci oddają stolce trzy razy dziennie, ale ich stolce mogą się różnić z dnia na dzień. Zmiany koloru nie zawsze wskazują na poważny problem, ponieważ są one spowodowane przez bakterie okrężnicy reagujące na barwniki spożywcze. Stolce dziecka mogą być czarne, czerwone lub białe, w zależności od diety. Klinczowanie pupy może wskazywać na zaparcia. Klinczowanie pupy może być również oznaką dyskomfortu.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: