X

Czym jest zaparcie u dziecka? Przyczyny i leczenie zatwardzenia u dzieci

Zaparcia u dzieci mogą być przejawem poważnych problemów. Sprawdź, co może powodować zapacia u maluchów i jak z nimi walczyć.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest zaparcie u dziecka, nie jesteś sam. Zaparcia u dzieci to częste zaburzenie układu pokarmowego. Istnieje kilka różnych przyczyn zaparć. Czytaj dalej, aby odkryć, czego należy szukać. Prawdopodobnie zauważysz zabrudzone spodnie, nabiał i brak płynów. Jeśli to nie powoduje problemu, spróbuj środka przeczyszczającego.

Czym jest zaparcie u dziecka? Najczęstsze przyczyny zatwardzenia

Nabiał

Zastanawiając się, czym jest zaparcie u dziecka, warto też pomyśleć o tym, co je wywołuje. Jeśli Twoje dziecko ma zaparcia, możesz się zastanawiać, czy winny jest nabiał. Może to być reakcja alergiczna lub Twoje dziecko może mieć wrażliwy układ pokarmowy, który reaguje negatywnie na nabiał. Niezależnie od przyczyny, nabiał może powodować zaparcia i stany zapalne w układzie pokarmowym. Jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu regularnych wypróżnień, trzytygodniowa dieta bez nabiału może pomóc w ustaleniu dokładnej przyczyny. W tym czasie powinnaś całkowicie wyeliminować wszystkie produkty mleczne z diety dziecka.

Choć całkowite wyeliminowanie nabiału z diety dziecka może być trudne, możesz stopniowo zwiększać spożycie pokarmów zawierających błonnik. Ponadto możesz wymienić nabiał swojego dziecka na inne rodzaje mleka. Mleka roślinne, m.in. mleko kokosowe i migdałowe są jednakowo dobrymi alternatywami dla mleka mlecznego. Te alternatywy mogą pomóc Twojemu dziecku poczuć się lepiej. Przed zmianą mleka dziecka i diety bez nabiału należy skonsultować się z pediatrą.

Brak płynów

Mimo młodego wieku dziecka brak płynów może prowadzić do zaparć u dzieci. Niemowlęta poniżej czwartego miesiąca życia powinny mieć co najmniej trzy wypróżnienia w tygodniu. Zaparcia mogą być również spowodowane przez choroby, które powodują brak apetytu. Ponadto organizm dziecka nie jest w stanie przetworzyć wystarczającej ilości płynów, co powoduje, że stolec staje się twardy i suchy. Niezależnie od przyczyny, kluczowe jest, aby zobaczyć lekarza, jeśli te objawy utrzymują się.

Dla niemowląt brak płynów jest częstą przyczyną zaparć. Formuła jest trudniejsza do strawienia niż mleko matki, więc dzieci z zaparciami często nie dostają od niej wystarczającej ilości płynów. Starsze dzieci również mogą nie pić wystarczającej ilości płynów do posiłków. To sprawia, że ich kupa jest trudniejsza do wypchnięcia. Ponadto niemowlęta, które ząbkują, mogą nie pić wystarczającej ilości płynów.

Zobacz też:  Kiedy dziecko widzi coś nowego, jego mózg wyczuwa szczegóły

Objawy zatwardzenia u dzieci – zabrudzone spodnie

Dziecko cierpiące na zaparcia i z tego powodu brudzące spodnie, często odczuwają wstyd. Niektóre dzieci będą nawet chować zabrudzoną bieliznę. Rodzice nie powinni karać dziecka za oddanie stolca. Dzieci mogą wyczuć twoją frustrację i podnieść się na twój stres. Zamiast tego, zachowaj spokój i cierpliwość wobec dziecka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci złagodzić dyskomfort dziecka. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu zaparcia u dziecka jest rozpoznanie znaków.

Zaparcie u dziecka z powodu brudnych spodni jest oznaką enkopresji, czyli zablokowania okrężnicy. Duży kawałek twardego stolca może zostać złapany w odbycie, powodując, że dziecko brudzi swoje spodnie. Dzieje się tak, gdy zwieracz rozluźnia się, pozwalając na wyciek miękkiego kału wokół twardego kału. U większości dzieci nie jest to zamierzone, ponieważ nerwy kontrolujące defekację sygnalizują odbytowi i pęcherzowi wysyłanie sygnałów, aby kontrolować ilość kału oddawanego z okrężnicy.

Niekiedy dziecko może również cierpieć na enkopresję, stan, w którym stolec gromadzi się w okrężnicy i plami bieliznę. Ten stan może być bolesny i może zająć kilka miesięcy, aby rozwiązać. Dziecko z enkopresją będzie prawdopodobnie musiało używać dużo papieru toaletowego, aby upewnić się, że nie wycieka mu kupa. Rodzice mogą również podzielić się tym, że ich dziecko używa dużo papieru toaletowego.

Leczenie zaparć u dzieci

Po odpowiedzeniu sobie na pytanie, czym są zaparcia u dzieci, należy zadbać o poznanie sposobów na zaparcia u dzieci. Oczywiście, pierwszym krokiem przy pojawieniu się przewlekłego zaparcia będzie udanie się do lekarza. To on zdecyduje jak zadbać o prawidłowe działanie przewodu pokarmowego u malucha. Może zalecić stosowanie doraźnych środków jak czopki czy inaczej podawane lekarstwa, lub stałą zmianę diety, lub też dodatkową aktywność fizyczną.

Środki na przeczyszczenie

Dziecko, które doświadcza ciągłych zaparć, najprawdopodobniej będzie potrzebowało leczenia farmakologicznego w postaci przyjmowania przez dłuższy czas środków przeczyszczających. Środki przeczyszczające pomogą dziecku ustalić normalne nawyki jelitowe i rozwinąć rutynę regularnego oddawania stolca. Celem jest zrobienie jednej miękkiej kupy na dzień, ale jeśli to nie jest możliwe, dziecko może potrzebować codziennych środków przeczyszczających przez kilka miesięcy.

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko mówić? Nauka mówienia

Lekarz dziecka zwykle zaleca środki przeczyszczające, jeśli zaparcie trwa dłużej niż jeden dzień. Rodzaj i siła środka przeczyszczającego, który ma być przepisany, zależy od wieku dziecka, ciężkości i odpowiedzi na inne zabiegi. Środki przeczyszczające dla dzieci występują w wielu formach, takich jak płyn, saszetki i syropy. Pierwszym krokiem jest wypróbowanie naturalnego środka przeczyszczającego.

Wzorzec jelita dziecka może różnić się od wzorca osoby dorosłej. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko z zaparciem będzie mieć stolce twardsze i bardziej suche. Lekarz dziecka może przepisać lek zmiękczający lub zasugerować zmiany w diecie. Należy pamiętać, że zaparcia u dziecka mogą być bardzo niebezpieczne.

Radiogramy

Radiogramy w przypadku zaparć nie są wskazane u dzieci z bólami brzucha. Są one częstym błędem diagnostycznym, mogą też nie ujawnić problemów podstawowych. Na przykład, czterolatka z bólem brzucha zjadła cztery hot-dogi i dwa kawałki ciasta na przyjęciu urodzinowym. Ponadto, w przeszłości regularnie wypróżniała się. W takim przypadku zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej mogłoby wykazać obciążenie kałem lub częściowe wypełnienie jelit pokarmem. W związku z tym lekarz powinien wykluczyć wszelkie podstawowe schorzenia lub infekcje przed zaleceniem wykonania zdjęcia rentgenowskiego.

Domowe sposoby na zaparcia – zmiana diety

Zaparcia u dzieci mogą być poważnym stanem i wymagają zmiany diety. Może prowadzić do bolesnych stolców, które są duże i bardziej suche. Dzieci mogą wstrzymywać stolce, aby uniknąć bólu, co utrudnia wypróżnienia. Dieta bogata w błonnik, taka jak pełne ziarna, warzywa i owoce, może pomóc dziecku łatwiej oddawać stolce i jest najlepszym domowym sposobem na zaparcia. Jeśli dziecko nie jest w stanie oddać stolca, lekarz może przepisać alternatywne leki, aby pomóc złagodzić ten stan.

Ćwiczenia są ważne dla trawienia. Regularne ćwiczenia pomagają popychać jedzenie do przodu. Brak ćwiczeń i siedzenie na kanapie przez cały dzień może prowadzić do zaparć. Ważne jest, aby dzieci dostawały dużo ćwiczeń i spędzały czas na zewnątrz, co pomoże na dużo więcej niż tylko perystaltykę jelit. Granie na podwórku zamiast oglądania telewizji lub oglądania telewizji może pomóc uniknąć zaparć. Możesz również podawać im suplementy błonnika, ale upewnij się, że stosujesz się do zaleceń dietetyka.

Zobacz też:  Jak sprawić, aby dziecko spało przez całą noc

Badanie stolca

Badanie stolca może pomóc zdiagnozować problemy z układem pokarmowym u dzieci. W zależności od wyników, badanie stolca może ujawnić wiele różnych problemów, od czkawki do refluksu. Może również pomóc zdiagnozować inne objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak zachcianki cukrowe lub słaby wzrost. Może również zasugerować pokarmy i suplementy probiotyczne na teren jelit dziecka. Jest nie tylko pomocny w diagnozowaniu warunków żołądkowo-jelitowych, ale może być również przydatnym narzędziem dla rodziców i opiekunów dzieci, które wykazują problemy behawioralne.

Normalnie, dzieci oddają stolce trzy razy dziennie, ale ich stolce mogą się różnić z dnia na dzień. Zmiany koloru nie zawsze wskazują na poważny problem, ponieważ są one spowodowane przez bakterie okrężnicy reagujące na barwniki spożywcze. Masa kałowa dziecka może być czarna, czerwona lub biała, w zależności od diety. Klinczowanie pupy może wskazywać na zaparcia. Klinczowanie pupy może być również oznaką dyskomfortu.

Przyczyny zaparć a inne problemy medyczne

Jeśli zauważysz zmianę w nawykach jelitowych u swojego dziecka, może to być oznaką zaparcia. Czym są zaparcia u dzieci? Ich objawy mogą obejmować trudności z oddaniem stolca oraz zaciskanie pośladków i nóg poprzecznych. Lekarz może pomóc dziecku, przepisując leki, które pomogą zmiękczyć stolce lub sugerując zmiany w diecie, aby poprawić ich zdrowie. Skonsultuj się z pediatrą, jak tylko zauważysz te objawy lub jeśli utrzymują się.

Choć objawy zaparcia mogą być leczone w domu, stan ten może nawracać z czasem. Dziecko z przewlekłym zaparciem zazwyczaj potrzebuje sześciu miesięcy terapii, aby w pełni wyleczyć się z tego stanu. Ważne jest, aby pamiętać, że ważne jest, aby utrzymać regularne wypróżnienia, jak zmiana rutyny lub podróży może nawracać objawy.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: