X

Czystek w ciąży – czy można pić?

czystek w ciąży

Trudno wyobrazić sobie życie współczesnych kobiet bez ziół. Panie chętnie spożywają przeróżne napary po to, aby wspierać nie tylko swoje zdrowie, ale też urodę. Przecież tak dużo mówi się o tym, zioła pomagają w oczyszczaniu organizmu, wspierają detoks, mają działanie antyoksydacyjne, a zatem walczą z wolnymi rodnikami, które są jednym z powodów starzenia się organizmu. Prawdziwym hitowym ziołem jest teraz czystek. Czy można pić czystek w ciąży? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla kobiet, które chciałyby rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się, czy mogą kontynuować spożywanie tego naparu.

Czystek a ciąża

Od kilku lat czystek to prawdziwy hit. To zioło, które w naszej strefie klimatycznej nie rośnie w naturze, spotkamy go natomiast w Azji. Do nas susz czystka jest zatem importowany. Naukowcy wskazują na bardzo wiele plusów wynikających z picia naparu z czystka. Mówią o tym, że czystek bardzo pozytywnie wpływa na wzmocnienie odporności człowieka. Jest zalecany między innymi w okresie przeziębienia, a także po nim. Poza tym ma silne działanie antyoksydacyjne, o czym wspominano już wcześniej.

Zobacz też:  Gorączka u dziecka bez innych objawów - kiedy udać się do lekarza?

Bywa wsparciem dla osób, które stosują dietę w ramach profilaktyki antynowotworowej. Jednym słowem jest naprawdę bardzo doceniany. Z reguły specjaliści zajmujący się dietą kobiet ciężarnych nie mają wątpliwości co do tego, że panie w ciąży oraz kobiety karmiące mogą spożywać napar z czystka każdego dnia. Co więcej, czystek można podawać już nawet małym dzieciom.

Picie czystka w ciąży

Oczywiście nie przeprowadzono żadnych konkretnych badań naukowych, które jednoznacznie wykazałyby, że czystek możemy pić bez umiaru. Dlatego też najbardziej racjonalnym wyjściem jest to, aby wypijać filiżankę lub dwie. Zwykle szkodzi nam bowiem to, co spożywamy w nadmiarze. Nie chodzi zatem o to, aby jedynym płynem, który dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu dnia był napar z czystka. W ciąży warto przygotowywać sobie czystek z mniejszej ilości suszu. Dzięki temu napar będzie łagodniejszy i przyjemniejszy w smaku.

Gdzie bezpiecznie kupować czystek?

Mówiąc o czystku w aspekcie ciąży, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ważna jest jakość surowca, z którego następnie tworzy się susz do przyrządzania naparów. Tak zwaną herbatę z czystka kupimy przecież za kilka, ale też za kilkanaście złotych. Co ma tak duży wpływ na różnice w cenach? Zwykle dużo droższy jest czystek lepszej jakości. Oznacza to, że w takim suszu jest więcej pączków kwiatów oraz listków, a mniej gałązek. Poza tym ten czystek często pochodzi z upraw ekologicznych, które są kontrolowane.

Zobacz też:  Ból brzucha w ciąży - co oznacza?

Nie stosuje się tam pestycydów oraz innych sztucznych nawozów, które wpływają na to, że z założenia zdrowa dla ludzkiego organizmu roślina staje się tak naprawdę magazynem chemii, którą wprowadzamy do naszego ciała. Lepiej zatem kupować czystek droższy, sprzedawany na przykład w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Dzięki temu sięgamy po produkt bezpieczny. Nawet jeżeli nie poczujemy dużej różnicy w smaku, będziemy mieć pewność, że wybieramy produkt najlepszy z możliwych. Dla kobiet w ciąży zwykle ma to istotne znaczenie, ponieważ chcą mieć pewność, że dostarczają swojemu organizmowi wszystko to, co dla dziecka najzdrowsze i najlepsze.


Sprawdź także:
Może Cię także zainteresować: