Czystek w ciąży – właściwości. Czy picie czystka jest bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Panie chętnie spożywają przeróżne napary po to, aby wspierać nie tylko swoje zdrowie, ale też urodę. A jak wygląda kwestia ziół w ciąży? Sprawdź, czy czystek w ciąży jest bezpieczny.
czystek w ciąży

Trudno wyobrazić sobie życie współczesnych kobiet bez ziół. Przecież tak dużo mówi się o tym, zioła pomagają w oczyszczaniu organizmu, wspierają detoks, mają działanie antyoksydacyjne, a zatem walczą z wolnymi rodnikami, które są jednym z powodów starzenia się organizmu. Prawdziwym hitowym ziołem jest teraz czystek. Czy można pić czystek w ciąży? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla kobiet, które chciałyby rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się, czy mogą kontynuować spożywanie tego naparu.

Właściwości czystka w ciąży

czystek w ciąży - właściwości

Znane są właściwości melisy w ciąży, a czy wiesz, jakie zastosowanie ma czystek? Od kilku lat czystek to prawdziwy hit. To zioło, które w naszej strefie klimatycznej nie rośnie w naturze, spotkamy go natomiast w Azji. Do nas susz czystka jest zatem importowany. Naukowcy wskazują na bardzo wiele plusów wynikających z picia naparu z czystka. Mówią o tym, że czystek bardzo pozytywnie wpływa na wzmocnienie odporności człowieka. Jest zalecany między innymi w okresie przeziębienia, a także po nim. Sprzyja leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i przy zapaleniach w jamie ustnej (za pomocą inhalacji).

Picie czystka w ciąży – zalety stosowania

Czystek ma silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (oczyszcza organizm z toksyn). Czystek wykazuje również właściwości antyalergiczne, co jest ważne zarówno dla przyszłej mamy, jak i płodu. Pozytywnie wpływa na wygląd skóry i włosów. Bywa wsparciem dla osób, które stosują dietę w ramach profilaktyki antynowotworowej. Jednym słowem jest naprawdę bardzo doceniany. Z reguły specjaliści zajmujący się dietą kobiet ciężarnych nie mają wątpliwości co do tego, że panie w ciąży oraz kobiety karmiące mogą spożywać napar z czystka każdego dnia. Czystek w ciąży nie wywołuje skutków ubocznych, nie stwierdza się również niepożądanych działań. Co więcej, czystek można podawać już nawet małym dzieciom.

Picie herbaty z czystka w ciąży

Oczywiście nie przeprowadzono żadnych konkretnych badań naukowych, które jednoznacznie wykazałyby, że czystek w ciąży można pić bez umiaru. Dlatego też najbardziej racjonalnym wyjściem jest to, aby wypijać filiżankę lub dwie. Zwykle szkodzi nam bowiem to, co spożywamy w nadmiarze. Nie chodzi zatem o to, aby jedynym płynem, który dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu dnia był napar z czystka. W czasie ciąży warto przygotowywać sobie herbatkę z czystka z mniejszej ilości, np. jednej łyżeczki suszu zalanej wrzątkiem. Aby napar ziołowy był łagodniejszy i przyjemniejszy w smaku, można dodać do niego miętę, miód czy cytrynę.

Gdzie bezpiecznie kupować czystek?

czystek w ciąży - gdzie bezpiecznie kupować czystek

Mówiąc o czystku w aspekcie ciąży, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak ważna jest jakość surowca, z którego następnie tworzy się susz do przyrządzania naparów. Tak zwaną herbatę z czystka kupisz przecież w aptece za kilka, ale też za kilkanaście złotych. Zwykle dużo droższy jest czystek lepszej jakości. Oznacza to, że w takim suszu jest więcej pączków kwiatów oraz listków, a mniej gałązek.

Co ma tak duży wpływ na różnice w cenach czystka? 

Czystek często pochodzi z upraw ekologicznych, które są kontrolowane. Nie stosuje się tam pestycydów oraz innych sztucznych nawozów, które wpływają na to, że z założenia zdrowa dla ludzkiego organizmu roślina staje się tak naprawdę magazynem chemii, którą wprowadzamy do naszego ciała. Lepiej zatem kupować ziele czystka droższe, sprzedawane na przykład w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością. Dzięki temu sięgamy po produkt bezpieczny. Nawet jeżeli nie poczujemy dużej różnicy w smaku, będziemy mieć pewność, że wybieramy produkt najlepszy z możliwych. Dla kobiet w ciąży zwykle ma to istotne znaczenie, ponieważ chcą mieć pewność, że dostarczają swojemu organizmowi wszystko to, co dla dziecka najzdrowsze i najlepsze.

Czystek w ciąży – podsumowanie

Wiesz już, czy czystek w ciąży jest bezpiecznym wyborem i jakie ma właściwości zdrowotne. Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania czystka. Dla bezpieczeństwa dziecka warto jednak skonsultować dawkowanie czystka w ciąży z ginekologiem. Jeśli zastanawiasz się nad bezpieczeństwem innych ziół np. szałwii czy pokrzywy w ciąży, przeczytaj artykuły na ich temat w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy czystek oczyszcza organizm z toksyn?

Tak, czystek wykazuje właściwości antyoksydacyjne i oczyszcza organizm z toksyn powstałych np. na skutek nieprawidłowej diety.

Po jakim czasie działa czystek?

Aby zauważyć efekty stosowania czystka, należy pić napar z niego systematycznie przez co najmniej miesiąc.

Na jakie choroby jest dobry czystek?

Czystek zalecany jest m.in. dla osób z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem lub podatnych na przeziębienia. Herbatę z czystka można pić już od najmłodszych lat.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: