Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

Zarówno w naszym kraju, jak i innych rozwiniętych państwach zauważa się, że kobiety coraz później zachodzą w ciąże.
do jakiego wieku można zajść w ciąże

Zarówno w naszym kraju, jak i innych rozwiniętych państwach zauważa się, że kobiety coraz później zachodzą w ciąże. Statystyczna Polka, która decyduje się na pierwsze dziecko, ma niemal 30 lat. Dzieje się tak z wielu powodów – między innymi pary postanawiają najpierw postarać się o wygodny dom i stabilną sytuację materialną.

Niekiedy na pierwszym miejscu w życiu młodej kobiety jest wykształcenie i edukacja i dlatego odkłada decyzje o macierzyństwie. Wraz z upływem lat zmienia się nie tylko średnia wieku kobiet zachodzących w ciąży, ale też podejście do tego tematu – ciąża jest powodem do domu niezależnie od wieku kobiety. Może jednak nasuwać nam się pytanie – do jakiego wieku kobieta jest płodna i może zajść w ciąże? Zobaczmy, co na ten temat mówi aktualna wiedza medyczna.

Do jakiego wieku można zajść w ciąże?

Okres największej płodności u kobiety przypada na 20 – 25 rok życia, a następnie stopniowo zaczyna się obniżać. Nie da się jednak bezwzględnie ustalić górnej granicy płodności, ponieważ jest ona dosyć indywidualna. Według luźnych obliczeń można przyjąć, że płodność młodej kobiety w wieku 20 lat wynosi około 90%, a jeżeli ma ona 35 lat – spada mniej więcej do 60%. Natomiast kobiety, które ukończyły 40 lat mają już jedynie 10-15% szans na zajście w ciąże. Czy panie po 45 roku życia mogą jeszcze spodziewać się dziecka? W takim wieku dosyć trudno jest zajść w ciąże i udaje się to bardzo rzadko – przyjmuje się, że jedynie około 5% kobiet, oczywiście, jeżeli chodzi o naturalne poczęcie.

Jak widać, największy okres płodności kobiety, który przypada na czas pomiędzy 20-30 rokiem życia to także najlepszy wiek na zajście w ciąże pod względem biologiczny. Natomiast mniej wskazany jest okres poniżej 18 roku życia, ponieważ zwiększa ryzyko niskiej wagi dziecka oraz wiek powyżej 35 roku życia, gdyż wzrasta wtedy ryzyko powikłań ciąży oraz wad genetycznych.

W jakim wieku można zajść w ciąże?

Wpływ na płodność kobiety ma też tak zwana rezerwa jajnikowa. Czym jest? To liczba pęcherzyków jajnikowych, które mogą zostać przekształcone w komórki jajowe – inaczej potencjał rozrodczy jajników. Kobiety rodzą się już z określoną ich liczbą – zazwyczaj około 1, 2 mln – która następnie spada i utrudnia możliwość zajścia w ciąże. Rezerwa jajnikowa jest więc bezpośrednio związana z wiekiem kobiety – im jest ona starsza, tym ma mniejszą liczbę komórek jajowych, a tym samym mniej szans na zapłodnienie. Od czego oprócz wieku jest ona uzależniona? Między innymi od tego, czy kobieta przeszła jakieś choroby jajników, operacje ginekologiczne. Negatywny wpływ na rezerwę jajników ma także nikotyna oraz siedzący tryb życia.

Przyjmuje się również, że kobiety mogą naturalnie zajść w ciążę, dopóki miesiączkują – jak wiadomo, to również sprawa dosyć indywidualna. Menopauza najczęściej pojawia się u kobiet około 45 -55 roku życia. Średni wiek w naszym kraju to 52 lata. Na czas, w którym się pojawia duży wpływ ma kilka czynników – przede wszystkim genetyka. Znaczenie ma również dieta, styl życia oraz przyjmowane leki lub hormony.


Sprawdź także:

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: