Dziecko spadło z łóżka – jakie objawy powinny zaniepokoić po upadku malucha?

Każdy rodzic wie, że mimo niemal nieustającej czujności i opieki nad dzieckiem, zdarzają się momenty, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli. Jak się zachować, gdy dziecko spadło z łóżka?
Dziecko spadło z łóżka

Jak zareagować, gdy dziecko spadło z łóżka? Zdarza się, że maluch mimo usilnych starań rodziców, zrobi sobie krzywdę. Takie sytuacje często kończą się niebezpiecznymi konsekwencjami. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Sprawdź, jak reagować, gdy to już się stanie.

Dziecko spadło z łóżka – zachowaj czujność

dziecko spadło z łóżka - zachowaj czujność

Rodzice z niecierpliwością wyczekują momentu, gdy ich dziecko nabędzie nowe umiejętności – czy to raczkowania, czy to obracania się. Często jednak się zdarza, że nowe umiejętności przychodzą znienacka. Wystarczy chwila nieuwagi, choćby podczas przewijania, by dziecko zaskoczyło nas nowo nabytą umiejętnością obracania się na brzuszek. Nie spodziewając się tego, odwracamy się na ułamek sekundy po kosmetyk czy pieluchę, by za chwilę zauważyć, że dziecko upadło na podłogę.

Należy więc przede wszystkim pamiętać, że dzieci potrafią zaskakiwać. W najmniej spodziewanym momencie może okazać się, że potrafią wykonać nową, nieznaną wcześniej czynność, która może doprowadzić do zagrożenia i w konsekwencji do nabicia siniaka czy guza. Z tego względu nie wolno pozostawiać dzieci bez opieki w miejscach, gdzie zagraża im upadek, takich jak przewijak, kanapa czy łóżko. Lepiej na moment zostawić je na dywanie lub specjalnej macie dla dzieci. Co zrobić, gdy dziecko spadło z łóżka?

Co zrobić, gdy zdarzy się upadek dziecka z łóżka?

Mimo najlepszej opieki i troski zdarzają się sytuacje zagrożenia. Co więc zrobić, gdy dziecko spadło z łóżka? Przede wszystkim, postaraj się nie wpadać w panikę, nie tracić przytomności umysłu i kontroli sytuacji. Ważne jest zachowanie spokoju przez rodzica czy opiekuna. Dziecko w takiej sytuacji może znajdować się w szoku, a zdenerwowany rodzic z pewnością spotęguje niepokój u malucha.

Pierwsza pomoc

Pierwszą czynnością powinno być upewnienie się, czy dziecko nie zraniło się podczas upadku z łóżeczka. Gdy dziecko spadło z łóżka, bezwzględnie należy skontrolować czaszkę dziecka i kończyny, upewniając się zwłaszcza, czy nie ma widocznych złamań i ran. Koniecznie należy przytulić dziecko i starać się je uspokoić, pokazując, że mimo zaistniałej sytuacji może czuć się bezpiecznie w ramionach rodzica czy opiekuna.

Niemowlę nie będzie w stanie pokazać bolesnych miejsc – trzeba zlokalizować je samodzielnie, obserwując zaczerwienienia, otarcia czy ewentualne obrzęki. W przypadku starszego dziecka warto uspokoić je i w rozmowie spróbować ustalić, gdzie znajdują się źródła bólu.

Miejsca, w których występuje zaczerwienienie, warto schłodzić zimnym kompresem. Pozwoli to uniknąć obrzęku lub zmniejszy ten, który już wystąpił.

Dziecko spadło z łóżka – jak zadbać o głowę malucha?

Po upadku z łóżka czy innego wyższego mebla. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na główkę malucha. Upadek z wysokości to duże ryzyko i zagrożenie wstrząśnieniem mózgu lub naruszeniem kości czaszki. W miarę możliwości należy powstrzymać dziecko od zasypiania. Podczas snu mózg puchnie, a ewentualny wstrząs może w takiej sytuacji doprowadzić do niezwykle groźnego niedotlenienia. Warto więc zadbać o to, by dziecko nie zasnęło przez około dwie-trzy godziny. Pozwoli to kontrolować sytuację, a co równie ważne – łatwiej będzie zauważyć ewentualne objawy niepożądane, które podczas snu dziecka mogą być niewidoczne.

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

dziecko spadło z łóżka - kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jeśli zdarzy się sytuacja zagrażająca zdrowiu malucha, rolą opiekunów czy rodziców jest bezwzględna obserwacja dziecka i jego samopoczucia i zachowania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów odstępujących od normy należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Na jakie objawy u maluszka należy zwrócić uwagę? Bezwzględnie takim objawem jest utrata przytomności, która może świadczyć o poważnym urazie. Do innych niepokojących reakcji należą również wymioty, podwyższona temperatura ciała, obniżona reakcja na bodźce, senność, a także długi płacz dziecka, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Maluch może być też mniej ruchliwy niż normalnie.

Gdy wystąpią wymienione objawy lub też stwierdzimy, że dziecko zachowuje się nietypowo, koniecznie należy udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Niemowlak spadł z łóżka i co dalej? Szpital czy przychodnia?

Jeśli nie ma możliwości szybkiej konsultacji z pediatrą, który opiekuje się dzieckiem, bez zastanowienia należy zgłosić się z dzieckiem do szpitala. Nawet jeśli na ciele dziecka nie ma widocznych obrażeń, ale pojawiają się niepokojące objawy w jego zachowaniu, konieczna jest pilna konsultacja medyczna. Nie warto bagatelizować żadnych objawów. Co ważne, w szpitalu należy poinformować lekarzy o zaistniałej sytuacji i zadbać o to, aby dziecko nie czekało na przyjęcie – powinno zostać zbadane jak najszybciej. Ważne, by dopilnować, aby lekarz zbadał i obejrzał dokładnie całe ciało dziecka. Konieczne może też okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład USG czy RTG, aby wykluczyć jakiekolwiek zwichnięcia czy złamania.

Dziecko spadło z łóżka? Mimo najlepszej opieki rodziców i opiekunów, z pewnością większość dzieci doświadczyła niebezpiecznych sytuacji. Najważniejsze, by pamiętać, że jeśli taka sytuacja się wydarzy, dorosły powinien zachować spokój i nie może panikować, gdyż tylko od jego właściwej reakcji i odpowiedniego działania zależy bezpieczeństwo dziecka i zminimalizowanie zagrożeń dla jego zdrowia i życia. Na szczęście w większości przypadków upadki okazują się niegroźne, jednak nie wolno bagatelizować takich wydarzeń i w razie, choć najmniejszych wątpliwości co do stanu dziecka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli interesują cię inne tematy związane z potrzebami twojej pociechy (np. dziecko śpi z otwartą buzią lub jak klepać dziecko do snu), przeczytaj inne artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile czasu po upadku dziecko nie może spać?

Jeśli dziecko uderzyło się w głowę podczas upadku, należy je bacznie obserwować i postarać się, aby nie zasnęło przez około dwie lub trzy godziny.

Czy jechać z dzieckiem do szpitala po upadku?

Jeśli maluch szybko się uspokoił i nie utracił przytomności, nie ma potrzeby, aby jechać do szpitala. Należy jednak obserwować dziecko przez kilka godzin i zwracać uwagę na objawy takie tak senność, wymioty, podwyższona temperatura ciała czy obniżona reakcja na bodźce.

Ile czasu obserwować dziecko po upadku?

Najbezpieczniej bacznie obserwować dziecko przez około dobę, aby upewnić się, że nie występują objawy wstrząśnienia mózgu czy innych poważnych urazów.


Sprawdź także:
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: