Dziecko stawia stopę do środka, czyli gołębi chód

Twoje dziecko właśnie zaczęło chodzić i zauważyłeś, że stawia stopę do środka? Taki stan może być zauważalny przez pierwsze kilka lat życia malucha. Kiedy należy zacząć się martwić i udać do specjalisty? Przeczytaj, czym jest gołębi chód i jak go leczyć.
Dziecko stawia stopę do środka

Gdy dziecko stawia stopę do środka, powinno nas to mocno zaniepokoić. Prawidłowy chód wykształca się u dziecka latami. Właśnie dlatego nieprawidłowości w chodzeniu obserwowane u swojej pociechy niekoniecznie muszą świadczyć o poważniejszych problemach. Warto jednak obserwować sposób chodzenia dziecka. Jednym z niepokojących objawów jest tak zwany gołębi chód, gdy dziecko stawia stopę do środka. Dlaczego maluch krzywi tak stopy? W jaki sposób można zniwelować taką wadę? Sprawdź!

Gołębi chód – co to jest?

dziecko stawia stopę do środka - gołębi chód

Nauka prawidłowego chodzenia u dziecka trwa najczęściej od 1. roku życia i kończy się na około 6-7. roku życia. W tym czasie maluch zwykle ma już prawidłowo wykształconą technikę chodu. Powinien prawidłowo stawiać stopy, czyli najpierw następować na piętę, a potem kłaść na podłożu całą stopę, a jego nogi powinny układać się w linii prostej, prostopadle do podłoża. Sprawdź też: jak szybko rośnie stopa dziecka.

Jeżeli dziecko krzywi stopę do środka podczas stawiania kroków, wówczas jest to oznaką nieprawidłowego chodzenia. Wtedy palce stóp skierowane są do wnętrza, natomiast pięty na zewnątrz. Określane jest to także jako gołębi chód.

Kiedy należy zacząć się martwić?

Gdy taki objaw pojawia się u małych dzieci, podczas nauki chodzenia, w takim przypadku nie trzeba się niczego obawiać – to całkowicie naturalne. Najczęściej taki objaw występuje aż do 3. roku życia, ale nie jest niczym dziwnym nawet do 6-7. roku życia. Jeżeli jednak rodzice obserwują go u dziecka także po tym czasie lub wada ta się pogłębia, konieczne będzie odwiedzenie specjalisty.

Dlaczego dziecko krzywi stopy do środka?

Pod względem fizjologicznym małe dziecko krzywi stopę do środka ze względu na zwiększone skręcenie szyjki w kościach udowych. Gdy maluch zaczyna samodzielnie chodzić, w takim przypadku dochodzi do stopniowej zmiany kąta skręcenia tej kości, a w efekcie do wyprostowania stópek.

Zdarza się jednak, że dziecko stawia stopę do środka przez cały czas, także po ukończeniu nauki techniki chodzenia. Wtedy taki gołębi chód może mieć różne przyczyny.

Przyczyny skręcania stópek do środka:

dziecko stawia stopę do środka -przyczyny
  • wady wrodzone związane z zaburzeniami kostnymi
  • zbyt silne napięcie mięśniowe w okolicy bioder
  • osłabienie mięśniowe
  • nieprawidłowe siedzenie

W takich przypadkach rodzice powinni jak najszybciej zareagować, ponieważ brak interwencji może przyczynić się do dalszego pogłębiania wady. W przyszłości może powodować to trudności z prawidłowym chodzeniem, zwyrodnienia stawów, dolegliwości bólowe.

Dziecko stawia nóżki do środka – co robić?

Jeżeli dziecko krzywi stopę do środka, w takim przypadku rodzice powinni przede wszystkim udać się do specjalisty – lekarza pediatry, ortopedy dziecięcego albo do fizjoterapeuty. Specjalista wykona diagnostykę i zaleci odpowiednie postępowanie.

Leczenie polega na wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz na wyborze specjalnego obuwia, które będzie mogło skorygować tę wadę.

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Dzięki ćwiczeniom rehabilitacyjnym można skutecznie zniwelować gołębi chód, a tym samym zmniejszyć ryzyko dalszego pogłębiania się koślawości pięt.

Przykładowe ćwiczenia na koślawe stopy

  • chwytanie woreczków, chusteczek, piłek lub innych małych przedmiotów palcami u stóp i przenoszenie ich w inne miejsce
  • przygotowanie toru przeszkód z naklejkami lub wycinankami w kształcie stóp, który będzie wymagał od dziecka właściwego stawiania kolejnych kroków
  • aktywność fizyczna – jeżdżenie na rowerze, skakanie na trampolinie, jeżdżenie na hulajnodze

Rodzice powinni także zwracać uwagę na sposób siadania przez dziecko. Najlepiej, aby siedziało ono w pozycji „po turecku”, ponieważ dochodzi wtedy do rozciągnięcia pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśnia dwugłowego uda.

Gdy ćwiczenia nie przynoszą jednak efektów, konieczna może być specjalna rehabilitacja zalecona przez specjalistę.

dziecko stawia stopę do środka - przykładowe ćwiczenia

Odpowiednie obuwie

Jeśli dziecko stawia stopę do środka, ważne jest także wybranie właściwych butów. Powinny posiadać niezbyt sztywną podeszwę, aby umożliwiać prawidłowe czucie podłoża w trakcie stawiania kroków.

Niektórzy rodzice mogli spotkać się także z poradą, że wtedy, gdy dziecko stawia stopę do środka, należy wkładać mu buty na odwrót, czyli lewy but na prawą nóżkę oraz prawy but na lewą nóżkę. Nie należy jednak tego robić, ponieważ może spowodować to utrwalenie nieprawidłowej techniki chodu i powodować nieprzyjemne odciski, pęcherze na stópkach dziecka.

Wiesz już, dlaczego dziecko stawia stopę do środka. Zatem gdy w trakcie chodu dziecko stawia stopę do środka, nie oznacza to od razu poważnej wady wymagającej natychmiastowej interwencji. Taki objaw pojawia się nawet do 6-7. roku życia dziecka. Gdy jednak rodzice zauważają, że gołębi chód u dziecka nie zanika, a wręcz się pogłębia, należy odwiedzić specjalistę.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego dziecko stawia stopę do środka?

Krzywienie stóp do wewnątrz jest normalne u dzieci do około 3. roku życia, ale zdarza się, że robią tak nawet 6-latki. Przyczyną tego stanu jest ułożenie nóg dziecka wewnątrz macicy w czasie ciąży. Około 5-6 roku życia kończyny dolne dziecka powinny być ustawione w prawidłowej osi, jeśli jest inaczej  – należy się zgłosić do specjalisty na konsultację.

Co zrobić, gdy dziecko koślawi buty?

Jeśli zauważysz, że twoja pociecha koślawi stopy, udaj się na konsultację do fizjoterapeuty lub podologa. Specjalista zbada malucha i wdroży odpowiednie leczenie, które polega najczęściej na wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych i na doborze specjalnego obuwia lub indywidualnie wykonanych wkładek ortopedycznych.

Kiedy się niepokoić, gdy dziecko nie chodzi?

Pierwsze samodzielne kroki dzieci stawiają najczęściej, gdy mają rok. Może się zdarzyć, że twoje dziecko nabędzie tę umiejętność już wcześniej (czasem ośmiomiesięczne maluchy potrafią chodzić). Może być tak, że pociecha będzie potrzebowała więcej czasu, ale przyjmuje się, że należy się udać do specjalisty, jeśli dziecko nie chodzi jeszcze w wieku 18 miesięcy.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: