Egzamin ósmoklasisty – jak przygotować dziecko do testu z języka angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty to egzamin końcowy przeprowadzany w Polsce w szkołach podstawowych. Jego wyniki mogą mieć wpływ na późniejsze wybory edukacyjne i zawodowe ucznia. Sprawdź, jak pomóc dziecku przygotować się do testów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
egzamin osmioklasisty

Czym jest egzamin ósmoklasisty? Ostatnia klasa szkoły podstawowej wiąże się z koniecznością podejścia do egzaminów końcowych. Od ich wyników zależeć będzie, do jakiej szkoły dostanie się Twoja pociecha. Okres egzaminów bywa stresujący, dlatego warto zacząć przygotowania do nich znacznie wcześniej, aby uniknąć nauki na ostatnią chwilę — szczególnie gdy chodzi o egzamin z języka obcego. Jak wspomóc przygotowania nastolatka? Poznaj kilka naszych wskazówek.

Czym jest egzamin ósmoklasisty? Czy wynik jest ważny?

egzamin ósmoklasisty - czym jest

Egzamin ósmoklasisty to egzamin końcowy dla uczniów szkół podstawowych w Polsce. Składa się on z trzech części: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Egzamin ósmoklasisty ma na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów, którzy kończą szkołę podstawową. Jest to również ważny moment w życiu szkolnym ucznia, ponieważ wyniki egzaminu mogą mieć wpływ na późniejsze wybory edukacyjne i zawodowe.

Zobacz arkusze egzaminacyjne i informacje CKE z ubiegłych lat

Pierwszym ze sposobów na przybliżenie nastolatkowi formuły egzaminu ósmoklasisty jest przejrzenie arkuszy z ubiegłych lat. W ten sposób dziecko ma szansę na zapoznanie się z tym, co je czeka. Ilość i formuła zadań, ich rozłożenie w arkuszu — to wszystko jest bardzo ważne, gdy chodzi o spokój ducha nastolatka w tak trudnym czasie. Gdy będzie on wiedział, jak to wygląda, łatwiej mu będzie bez stresu odnaleźć się w czasie egzaminu i zdobyć większą liczbę punktów.

Testy egzaminacyjne z ubiegłych lat mogą wskazać również elementy, na które nastolatek powinien zwrócić szczególną uwagę w czasie powtórek. Jak napisać maila po angielsku? Co powinno znaleźć się w zaproszeniu? Takie formy często są wymagane na tym egzaminie, a arkusze z poprzednich lat mogą zasugerować, które najprawdopodobniej będą, więc warto je powtórzyć.

Odpowiedni kurs przygotowawczy i szczegółowe zadania próbne

Niestety bardzo często nauka w szkole okazuje się niewystarczająca. Wynika to m.in. z różnych poziomów zaawansowania nastolatków w danej klasie, umiejętności nauczyciela prowadzącego, a także ilości osób, jakiej musi on poświęcać swoją uwagę. Naukę szkolną dobrze jest więc wesprzeć alternatywą, jaką są dodatkowe kursy językowe, ukierunkowane na egzamin ósmoklasisty.

egzamin osmioklasisty

Mieszkacie poza miastem? Dojazd do najbliższej szkoły językowej jest utrudniony lub szukasz sposobu na naukę dziecka z lektorem 1:1? W takim razie szkoła językowa online będzie tym, czego potrzebujesz dla swojej pociechy. Język angielski na egzaminie ósmoklasisty nie będzie stresującym przeżyciem, jeśli nastolatek się do niego dobrze przygotuje. Dedykowany kurs online pozwoli uporządkować posiadaną już wiedzę i ją skutecznie powtórzyć. Pomoże w przyswojeniu niezbędnego słownictwa oraz najczęściej wykorzystywanych struktur gramatycznych. Jest to także sposobność to praktycznego przerobienia egzaminu poprzez wypełnianie przykładowych arkuszy pod okiem profesjonalisty.

Przygotowanie do egzaminu z różnych przedmiotów – systematyczność

egzamin ósmoklasisty - przygotowanie

Osiągnięcie sukcesu w największej mierze będzie jednak zależało od nastolatka, który będzie podchodził do egzaminu. Nawet najlepsze zajęcia w szkole połączone z dodatkowymi kursami pozalekcyjnymi nie pomogą, jeśli w Twoim dziecku zabraknie odrobiny samodyscypliny i chęci.

Podstawą jest przede wszystkim systematyczność w nauce, powtarzanie poznanego już materiału i przyswajanie tego, który sprawia największe trudności. Nie należy zostawiać nastolatka z tym samego — zachęcaj go na różne sposoby, wskazując korzyści, jakie zyska dzięki znajomości języka angielskiego. Przyda się on bowiem nie tylko do zdania egzaminu, ale także później w pracy zawodowej czy nawet w czasie wakacyjnych wyjazdów za granicę.

Wiesz już, jak wygląda egzamin ósmoklasisty. Pomóż pociesze przygotować fiszki anglojęzyczne, proponuj wspólne oglądanie filmów bez lektora, słuchajcie muzyki w tym języku. W ten sposób nauka będzie nie tylko sprawniejsza, ale i przyjemniejsza. Powodzenia!

Najczęściej zadawane pytania

Czy egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy?

Tak, egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla uczniów kończących szkołę podstawową.

Kiedy odbywa się egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty zazwyczaj odbywa się w maju każdego roku szkolnego. Dokładne terminy egzaminów są ogłaszane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Jakie są skutki niezdania egzaminu ósmoklasisty?

Niezdanie egzaminu ósmoklasisty oznacza, że uczeń nie otrzyma świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, co może mieć negatywne konsekwencje w dalszym życiu, np. przy ubieganiu się o pracę.

Jakie są sposoby przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty?

Sposoby przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty mogą być różne i zależą od preferencji i potrzeb ucznia. Można skorzystać z pomocy nauczycieli, korzystać z podręczników i materiałów edukacyjnych, a także ćwiczyć rozwiązywanie testów i zadań na platformach edukacyjnych lub w specjalnych aplikacjach.


Sprawdź także:
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: