Egzamin ósmoklasisty — jak przygotować nastolatka do testu z języka angielskiego?

egzamin osmioklasisty
Ostatnia klasa szkoły podstawowej wiąże się z koniecznością podejścia do egzaminów końcowych. Od ich wyników zależeć będzie, do jakiej szkoły dostanie się Twoja pociecha. Okres egzaminów bywa stresujący, dlatego warto zacząć przygotowania do nich znacznie wcześniej, aby uniknąć nauki na ostatnią chwilę — szczególnie gdy chodzi o egzamin z języka obcego. Jak wspomóc przygotowania nastolatka? Poznaj kilka naszych wskazówek.

1. Zapoznanie się z testami egzaminacyjnymi z ubiegłych lat

Pierwszym ze sposobów na przybliżenie nastolatkowi formuły egzaminu ósmoklasisty jest przejrzenie arkuszy z ubiegłych lat. W ten sposób dziecko ma szansę na zapoznanie się z tym, co je czeka. Ilość i formuła zadań, ich rozłożenie w arkuszu — to wszystko jest bardzo ważne, gdy chodzi o spokój ducha nastolatka w tak trudnym czasie. Gdy będzie on wiedział, jak to wygląda, łatwiej mu będzie bez stresu odnaleźć się w czasie egzaminu i zdobyć większą liczbę punktów.

Testy egzaminacyjne z ubiegłych lat mogą wskazać również elementy, na które nastolatek powinien zwrócić szczególną uwagę w czasie powtórek. Jak napisać maila po angielsku? Co powinno znaleźć się w zaproszeniu? Takie formy często są wymagane na tym egzaminie, a arkusze z poprzednich lat mogą zasugerować, które najprawdopodobniej będą, więc warto je powtórzyć.

Zobacz też:  Idealny plecak dla pierwszoklasisty

2. Odpowiedni kurs przygotowawczy

Niestety bardzo często nauka w szkole okazuje się niewystarczająca. Wynika to m.in. z różnych poziomów zaawansowania nastolatków w danej klasie, umiejętności nauczyciela prowadzącego, a także ilości osób, jakiej musi on poświęcać swoją uwagę. Naukę szkolną dobrze jest więc wesprzeć alternatywą, jaką są dodatkowe kursy językowe, ukierunkowane na egzamin ósmoklasisty.

egzamin osmioklasisty

Mieszkacie poza miastem? Dojazd do najbliższej szkoły językowej jest utrudniony lub szukasz sposobu na naukę dziecka z lektorem 1:1? W takim razie szkoła językowa online będzie tym, czego potrzebujesz dla swojej pociechy. Język angielski na egzaminie ósmoklasisty nie będzie stresującym przeżyciem, jeśli nastolatek się do niego dobrze przygotuje. Dedykowany kurs online pozwoli uporządkować posiadaną już wiedzę i ją skutecznie powtórzyć. Pomoże w przyswojeniu niezbędnego słownictwa oraz najczęściej wykorzystywanych struktur gramatycznych. Jest to także sposobność to praktycznego przerobienia egzaminu poprzez wypełnianie przykładowych arkuszy pod okiem profesjonalisty.

3. Systematyczność i samodyscyplina nastolatka

Osiągnięcie sukcesu w największej mierze będzie jednak zależało od nastolatka, który będzie podchodził do egzaminu. Nawet najlepsze zajęcia w szkole połączone z dodatkowymi kursami pozalekcyjnymi nie pomogą, jeśli w Twoim dziecku zabraknie odrobiny samodyscypliny i chęci.

Zobacz też:  Jak nauczyć dziecko czytać? Metody: nauka czytania

Ważna jest przede wszystkim systematyczność w nauce, powtarzanie poznanego już materiału i przyswajanie tego, który sprawia największe trudności. Nie należy zostawiać nastolatka z tym samego — zachęcaj go na różne sposoby, wskazując korzyści, jakie zyska dzięki znajomości języka angielskiego. Przyda się on bowiem nie tylko do zdania egzaminu, ale także później w pracy zawodowej czy nawet w czasie wakacyjnych wyjazdów za granicę.

Pomóż pociesze przygotować fiszki anglojęzyczne, proponuj wspólne oglądanie filmów bez lektora, słuchajcie muzyki w tym języku. W ten sposób nauka będzie nie tylko sprawniejsza, ale i przyjemniejsza. Powodzenia!


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: