Na czym polega ekorodzicielstwo? Ekologiczne wychowanie jest łatwe!

Ekorodzicielstwo to podejście do rodzicielstwa, które kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne. Czym dokładnie jest i jakie praktyki obejmuje? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Ekorodzicielstwo to nic innego jak wychowanie dzieci w zgodzie z naturą. W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to, jak dbać o dzieci na każdym etapie rozwoju zgodnie z ideą ekorodzicielstwa. Przeczytaj!

Przyjęło się mówić, że wszystko, co ekologiczne, jest modne. Ale, czy tylko ten aspekt wpływa na wzrost troski o naturę? Nic bardziej mylnego! Przykładem jest ekorodzicielstwo, czyli trend, który koncentruje się nie tylko na stosowaniu ekologicznych produktów, ale całym procesie wychowania zgodnym z naturą. Sprawdź dokładnie, o czym mowa.

Co to jest ekorodzicielstwo i jak je rozpocząć?

ekorodzicielstwo - co to jest

Ekorodzic koncentruje się na dziecku i środowisku, ale musi zacząć od siebie. Jego celem jest stworzenie naturalnych warunków do życia i rozwoju dziecka. Stosuje więc pewne metody wychowawcze, podejmuje świadome wybory dotyczące spożywanych przez siebie i dziecko produktów, a także koncentruje się na wpajaniu potomkowi troski o naturę. 

Chcesz zostać ekologicznym rodzicem? Najlepszy moment na rozpoczęcie starań to czas przed poczęciem. Już wtedy zacznij koncentrować się na trosce o własne zdrowie, by zminimalizować ryzyko chorób u dziecka.

Ekologiczne warunki rozwoju płodu i ciąży – jak być ekorodzicem jeszcze przed porodem?

Świadome ekologiczne rodzicielstwo zaczyna się na długo przed połogiem. Szczególny wpływ na zdrowie i życie maleństwa mają okres ciąży i zachowanie przyszłej mamy. Green parenting koncentruje się na:

  • unikaniu wszelkich toksycznych substancji – alkoholu, papierosów, używek, syntetycznych leków i przetworzonej żywności;
  • spędzaniu czasu na świeżym powietrzu;
  • minimalizowaniu elementów stresogennych.

Warto zauważyć, że im szczęśliwsza i spokojniejsza jest przyszła mama, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka. Unikaj sytuacji, które mogłyby spowodować silny stres. Staraj się też być nadal aktywna fizycznie, spróbuj zamienić samochód na inny środek transportu: rower elektryczny lub komunikację miejską.

Wpływ na dziecko ma również sam poród. Powinien przebiegać w komforcie i przy pełnej świadomości ze strony kobiety. Kluczem do ekorodzicielstwa jest jednak spędzanie jak największej ilości czasu z dzieckiem, i to zaraz po porodzie.

Wychowywanie i rodzicielstwo w duchu eko

Jako ekorodzic będziesz mógł w pełni rozwinąć się po przyjściu maleństwa na świat. Masz na to mnóstwo czasu, ale zacznij od razu. Staraj się pozostać w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem. Wychowywanie w bliskości zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i pomoże w stworzeniu między wami szczególnej więzi. Jeśli to tylko możliwe, skorzystaj z chusty do noszenia, by dziecko mogło stale czuć twoją obecność. 

Bardzo ważny jest też sposób żywienia malucha. Unikaj wszelkich gotowych i przetworzonych produktów, szczególnie tych proszkowanych i zamykanych w słoikach. Korzystaj z darów natury z własnego ogrodu. Staraj się również wystawiać dziecko na działanie świeżego powietrza. Niech bada otaczający je świat w sposób namacalny. To esencja podejścia do życia, jakim jest ekorodzicielstwo!

Bycie eko – a co z pieluchami?

Pielucha to jeden z najważniejszych elementów opieki nad dzieckiem, jednak jej użytkowanie wiąże się z generowaniem dużych ilości odpadów. Dlatego ekorodzicielstwo stawia sobie za cel minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez stosowanie alternatywnych rozwiązań w pielęgnacji dziecka. W tym przypadku, jednym z rozwiązań jest stosowanie pieluch wielorazowych, które można prać i ponownie wykorzystywać. Pieluchy tego typu są wykonane z materiałów ekologicznych, a ich użytkowanie przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów wyrzucanych na składowiska. Dodatkowo stosowanie pieluch wielorazowych może przynieść korzyści finansowe, ponieważ ich cena jest wyższa niż jednorazowych, jednak w dłuższej perspektywie użytkowania, koszty są zdecydowanie niższe. 

Ekologiczne rodzicielstwo – co możesz zrobić z ubrankami dziecka?

ekorodzicielstwo - ekologiczne rodzicielstwo

Jednym z aspektów ekologicznego rodzicielstwa jest dbałość o to, co robimy z ubraniami naszych dzieci. Zamiast kupować coraz to nowsze i bardziej modne ubrania, warto zastanowić się, czy nie da się ich naprawić, przyszyć guzik czy zakupić je w second-handach. Można także spróbować wymienić się ubrankami z innymi rodzicami lub oddać je do charytatywnych sklepów z używanymi rzeczami. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też pomagamy zmniejszyć ilość odpadów wyrzucanych na składowiska i tym samym chronimy środowisko dla przyszłych pokoleń.

Poznawanie świata przez dziecko w myśl ekorodzicielstwa

Gdy twoja pociecha zaczyna być świadoma otaczającego je środowiska, będzie naśladowała zachowania opiekunów. Dlatego tak istotne jest, żeby dawać mu dobry przykład. Wpajaj dziecku, by nie żyło w pogoni za konsumpcyjnym trendem i czerpało z naturalnych produktów, które daje ziemia. Pokazuj, jak odnawiasz uszkodzone rzeczy, troszczysz się o ogród warzywny i nie marnujesz jedzenia. Ekorodzicielstwo sprzyja budowaniu zaufania do tego, co można mieć dzięki przyrodzie.

Życie rodzica i dziecka w zgodzie z naturą

ekorodzicielstwo - życie rodzica i dziecka w zgodzie z naturą

Do pełni ekorodzicielstwa konieczna jest również nauka przebywania ze zwierzętami i opieki nad roślinami. Troska o ich potrzeby, widoczna w zachowaniu rodziców, przełoży się na naturalną potrzebę dbania o nie przez dziecko. To, jak traktujesz domowego pupila, przełoży się na sposób traktowania go przez malucha. Wrzucasz śmieci do jednego worka czy je segregujesz? Stosowanie recyklingu też ma znaczenie w wychowywaniu dziecka w myśl ekorodzicielstwa.

Na czym polega bycie ekorodzicami? Podsumowanie

Ekorodzicielstwo to podejście do rodzicielstwa, które łączy praktyczne rozwiązania ze świadomością ekologiczną. Ekorodzice, którzy stosują ten styl życia, często wybierają pieluszki wielorazowe, karmienie piersią, eko ubranka i rezygnują z jednorazowych produktów, aby ograniczyć ilość odpadów. Decyzje o szczepieniach i karmieniu podejmują na podstawie własnej intuicji i potrzeb maluszka, a także zwracają uwagę na sezonowe aspekty życia. Wszystko po to, by zminimalizować wpływ swojego stylu życia na stan naszej planety. Kształtowanie pociechy w myśl ekorodzicielstwa nie jest łatwe, ale daje wymierne korzyści. Dlatego nie wahaj się i zacznij już teraz troszczyć się o swoje zdrowie i ekologię. W ten sposób naturalnie zaszczepisz te zasady dzieciom!


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: