X

Ekorodzicielstwo – na czym polega?

Ekorodzicielstwo to nic innego jak wychowywanie dziecka w zgodzie z naturą. W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to, jak dbać o dzieci na każdym etapie rozwoju zgodnie z ideą ekorodzicielstwa. Przeczytaj!

Przyjęło się mówić, że wszystko, co ekologiczne, jest modne. Ale, czy tylko ten aspekt wpływa na wzrost troski o naturę? Nic bardziej mylnego! Przykładem jest ekorodzicielstwo, czyli trend, który koncentruje się nie tylko na stosowaniu ekologicznych produktów, ale całym procesie wychowania zgodnym z naturą. Sprawdź dokładnie, o czym mowa.

Co to jest ekorodzicielstwo i jak je rozpocząć?

Ekorodzic koncentruje się na dziecku i środowisku, ale musi zacząć od siebie. Jego celem jest stworzenie naturalnych warunków do życia i rozwoju dziecka. Stosuje więc pewne metody wychowawcze, podejmuje świadome wybory dotyczące spożywanych przez siebie i dziecko produktów, a także koncentruje się na wpajaniu potomkowi troski o naturę. 

Chcesz zostać ekologicznym rodzicem? Najlepszy moment na rozpoczęcie starań to czas przed poczęciem. Już wtedy zacznij koncentrować się na trosce o własne zdrowie, by zminimalizować ryzyko chorób u dziecka.

Zobacz też:  Maty edukacyjne - wsparcie rozwoju i świetna zabawa

Ekologiczne warunki rozwoju płodu i ciąży – ekorodzicielstwo od początku

Świadome ekologiczne rodzicielstwo zaczyna się na długo przed połogiem. Szczególny wpływ na zdrowie i życie maleństwa mają okres ciąży i zachowanie przyszłej mamy. Green parenting koncentruje się na:

  • unikaniu wszelkich toksycznych substancji – alkoholu, papierosów, używek, syntetycznych leków i przetworzonej żywności;
  • spędzaniu czasu na świeżym powietrzu;
  • minimalizowaniu elementów stresogennych.

Warto zauważyć, że im szczęśliwsza i spokojniejsza jest przyszła mama, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka. Unikaj sytuacji, które mogłyby spowodować silny stres. Staraj się też być nadal aktywna fizycznie, spróbuj zamienić samochód na inny środek transportu: rower elektryczny lub komunikację miejską.

Wpływ na dziecko ma również sam poród. Powinien przebiegać w komforcie i przy pełnej świadomości ze strony kobiety. Kluczem do ekorodzicielstwa jest jednak spędzanie jak największej ilości czasu z dzieckiem, i to zaraz po porodzie.

Troska o maleństwo w myśl ekorodzicielstwa

Jako ekorodzic będziesz mógł w pełni rozwinąć się po przyjściu maleństwa na świat. Masz na to mnóstwo czasu, ale zacznij od razu. Staraj się pozostać w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem. Wychowywanie w bliskości zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i pomoże w stworzeniu między wami szczególnej więzi. Jeśli to tylko możliwe, skorzystaj z chusty do noszenia, by dziecko mogło stale czuć twoją obecność. 

Zobacz też:  Korepetycje dla dzieci przez internet – czy są skuteczne? Zalety korepetycji online

Bardzo ważny jest też sposób żywienia malucha. Unikaj wszelkich gotowych i przetworzonych produktów, szczególnie tych proszkowanych i zamykanych w słoikach. Korzystaj z darów natury z własnego ogrodu. Staraj się również wystawiać dziecko na działanie świeżego powietrza. Niech bada otaczający je świat w sposób namacalny. 

Poznawanie świata przez dziecko w myśl ekorodzicielstwa

Gdy twoja pociecha zaczyna być świadoma otaczającego je środowiska, będzie naśladowała zachowania opiekunów. Dlatego tak istotne jest, żeby dawać mu dobry przykład. Wpajaj dziecku, by nie żyło w pogoni za konsumpcyjnym trendem i czerpało z naturalnych produktów, które daje ziemia. Pokazuj, jak odnawiasz uszkodzone rzeczy, troszczysz się o ogród warzywny i nie marnujesz jedzenia. To wszystko sprzyja budowaniu zaufania do tego, co można mieć dzięki przyrodzie.

Do pełni ekorodzicielstwa konieczna jest również nauka przebywania ze zwierzętami i opieki nad roślinami. Troska o ich potrzeby, widoczna w zachowaniu rodziców, przełoży się na naturalną potrzebę dbania o nie przez dziecko. To, jak traktujesz domowego pupila, przełoży się na sposób traktowania go przez malucha. Wrzucasz śmieci do jednego worka czy je segregujesz? To też ma znaczenie w wychowywaniu dziecka w myśl ekorodzicielstwa.

Zobacz też:  Jak przetrwać bunt dwulatka? Jak rodzice radzą sobie z tym etapem rozwoju dziecka?

Na czym polega ekorodzicielstwo – podsumowanie

Kształtowanie pociechy w myśl ekorodzicielstwa nie jest łatwe, ale daje wymierne korzyści. Dlatego nie wahaj się i zacznij już teraz troszczyć się o swoje zdrowie i środowisko. W ten sposób naturalnie zaszczepisz te zasady dzieciom!


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: