X

Farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów pozwala bardzo szybko zmienić wizerunek. Jest to najszybszy sposób na całkowitą metamorfozę. Wykonanie farbowania włosów jest obecnie znacznie łatwiejsze, gdyż można korzystać z coraz łatwiejszych do zastosowania metod farbowania w domu. Oczywiście zawsze można udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

Jak wygląda sytuacja z farbowaniem włosów w ciąży?

Kobiety w ciąży często również zastanawiają się nad możliwością pofarbowania włosów. Taka zmiana wizerunku często jest związana z tym, że w tym okresie wiele kobiet decyduje się na skrócenie włosów. Generalnie do farbowania włosów w okresie ciąży nie ma przeciwwskazań. Wynika to między innymi z braku badań, które wskazywałyby na negatywny wpływ środków do farbowania włosów na zdrowie kobiet w ciąży czy rozwijających się w brzuchu matki dzieci. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że farby używane do farbowania włosów to silnie działające preparaty chemiczne.

Jednak lekarze wskazują, że dla bezpieczeństwa kobiety i dziecka znacznie lepiej nie decydować się na farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Warto również zachować umiar, czy nie decydować się na nadmiernie częste stosowanie zabiegów farbowania włosów. W tym względzie farbowanie włosów w ciąży można wykonywać jedynie w celu utrzymania farby we właściwej formie. Pozwala to ograniczyć wykonywane zabiegi do minimum. Nie trzeba wówczas realizować trwających wiele godzin zabiegów, które na dodatek muszą być powtarzane co czy cztery tygodnie.

Zobacz też:  Kawa zbożowa w ciąży - czy nie zaszkodzi?

Z czego może wynikać ryzyko farbowania włosów w okresie ciąży?

Preparaty do farbowania włosów mogą zawierać bardzo silnie działające substancje, które jednocześnie nie są generalnie korzystne dla zdrowia. Obejmuje to między innymi takie substancje jak amoniak, które w śladowych ilościach może występować w preparatach do koloryzacji. Jednocześnie podczas farbowania substancje zawarte w preparatach używanych podczas zabiegów wnikają w strukturę włosa, a część może również wnikać w skórę głowy. W ten sposób może występować sytuacja, w której takie substancje dostaną się do organizmu. Wprawdzie śladowe ilości nawet negatywnych dla organizmu substancji nie powodują generalnie niekorzystnych zmian, ale w okresie ciąży generalnie warto nie podejmować nadmiernego ryzyka.

Jeśli chce się koloryzować włosy w okresie ciąży, warto nie tylko przeczekać pierwszych dwanaście tygodni ciąży, ale również warto pomyśleć o bezpiecznych metodach koloryzowania włosów. Zdecydować można się na bezpieczne farby do włosów. Takie preparaty to specjalistyczne produkty, które można znaleźć w najlepszych drogeriach czy sklepach z produktami dla fryzjerów. Obejmuje to:

  • farby ekologiczne
  • preparaty roślinne
  • produkty ziołowe

W farbach, które są przygotowywane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży, nie są stosowane substancje, które mogłyby negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko. Farby nie zawierają między innymi amoniaku, jak też innych, silnie działających substancji chemicznych, które stosowane są w standardowych preparatach do koloryzujących.

Zobacz też:  Skurcze łydek w ciąży

Preparaty oparte na naturalnych składnikach

Generalnie farby przygotowywane do korzystania przez kobiety w ciąży opierają się na składnikach naturalnych. Po pierwsze są to ziołowe substancje, które są wyciągami z różnych ziół. Odpowiednio wyselekcjonowane, bezpieczne dla kobiet w ciąży zioła nie będą stanowiły zagrożenia nawet w okresie ciąży. Po drugie znaleźć można farby ekologiczne, które są produkowane z wykorzystaniem substancji, które są pochodzenia roślinnego lub syntetycznych substancji, przy których jest pewność, że nie powodują negatywnych skutków. Dodatkowo preparaty ekologiczne są specjalnie testowane w celu sprawdzenia, czy nie będą one prowadzić do negatywnych efektów farbowania u kobiet w ciąży. Farby tego rodzaju posiadają odpowiednie certyfikaty czy też atesty. Potwierdzają one brak stosowania substancji działających silnie chemicznie.

Wiele bezpiecznych farb do stosowania przez kobiety w ciąży to produkty roślinne, które realizowane są jedynie z wyciągów z roślin. Tego typu produkty określane są mianem naturalnych. W preparatach do stosowania w celu farbowania stosowane są wyciągi z roślin, które pozwalają na uzyskanie efektu koloryzacji, ale jednocześnie są w pełnie bezpieczne dla organizmu, a jednocześnie nie niszczą struktury włosów. Do takich preparatów zaliczaj się między innymi henna, która łączona jest z różnymi, możliwymi do naturalnego uzyskania barwnikami. Do takich zaliczyć można choćby indygo czy almę. Pozwalają one na uzyskanie różnych odcieni włosów począwszy od rudego, aż po czerń.

Zobacz też:  Oliwki w ciąży - czy można jeść?

Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: