Czy możesz jeść ser feta w ciąży? Sprawdź, czy może zaszkodzić dziecku?

Nie wyobrażasz sobie sałatki greckiej bez dodatku sera feta? A może jesteś fanką innych słonych przekąsek z dodatkiem tego składnika? Martwisz się, czy będziesz mogła go jeść w czasie ciąży? Sprawdź, czy feta w ciąży może szkodzić.
Feta w ciąży

Czy możesz jeść ser feta w ciąży? Na temat diety kobiety ciężarnej krąży wiele przekonań. Niektóre są prawdziwe, inne – niekoniecznie. Istnieją jednak produkty, których w swojej diecie powinna unikać każda ciężarna. Należą do nich niektóre rodzaje serów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie sery można jeść w czasie ciąży i czy feta należy do tej grupy.

Czy w ciąży wolno jeść sery?

feta w ciąży - czy w ciąży wolno jeść sery?

Odpowiedź pytanie odnośnie do spożywania sera feta w ciąży powinna być jedna: to zależy. Zależy od gatunku sera, rodzaju mleka, z jakiego jest przygotowany oraz od warunków jego przechowywania. Prawda jest jednak taka, że jedzenie serów w ciąży może, ale nie musi, być niebezpieczne. Niektóre są dozwolone, a wręcz zalecane w diecie ciężarnej kobiety. Innych z kolei nie powinno się spożywać pod żadnym pozorem (np. ser pleśniowy w ciąży).

Dlaczego należy unikać serów z mleka niepasteryzowanego?

feta w ciąży - dlaczego należy unikać serów z mleka niepasteryzowanego?

Czy ser feta w ciąży zawsze jest zakazany? Ciężarne kobiety, wybierając ser, powinny przede wszystkim zorientować się, z jakiego rodzaju mleka został on przygotowany. Jeśli do przygotowania nabiału użyto mleka niepasteryzowanego, to ciężarna kobieta od razu powinna umieścić go na liście produktów zakazanych. I nie ma w tym postępowaniu żadnej przesady, ponieważ mleko niepasteryzowane może być bardzo groźne zarówno dla kobiety, jak i nienarodzonego dziecka. Mleko tego rodzaju zawiera bowiem niebezpieczne dla zdrowia bakterie, które mogą być źródłem zakażeń listeriozą, salmonellozą czy kampylobakteriozą. Obróbka termiczna pozwala wyeliminować groźne dla zdrowia drobnoustroje, a mleko niepasteryzowane nie jest jej przecież poddawane. Ryzyko zwiększa fakt, że ciężarne kobiety są o wiele bardziej narażone na zakażenie.

Czy w ciąży można jeść ser feta?

Ser feta jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych serów. Nic dziwnego, skoro ma bardzo bogaty smak i aromat. Można go używać zarówno do dań na ciepło, jak i sałatek czy zimnych przekąsek. Słony smak fety doskonale podkreśli charakter każdego dania, nic więc dziwnego, że ogromna liczba kobiet zastanawia się, czy ser feta w ciąży jest dozwolony.

Prawda jest taka, że prawdziwy ser feta produkowany jest z mleka niepasteryzowanego, a jak już wiadomo, takiego zdecydowanie powinno się unikać w diecie ciężarnej. Tyle że większość dostępnych w sklepach serów feta produkowanych jest z mleka pasteryzowanego. Koniecznie trzeba poszukać takiej informacji na opakowaniu sera. Wtedy feta nie powinna być szkodliwa dla kobiet w ciąży. Sprawdź też: parmezan w ciąży.

Z jakiego mleka wyrabia się ser feta?

Większość polskich producentów do produkcji fety używa mleka krowiego, które jest poddawane pasteryzacji. Proces produkcji zabija więc wszelkie szkodliwe drobnoustroje, które mogłyby się w takim mleku znajdować. Dodatkowo przecież w procesie produkcji żywności przestrzega się bardzo rygorystycznych zasad sanitarnych, które mają za zadanie wyeliminować ryzyko zakażenia jakimikolwiek bakteriami. Oczywiście, wciąż znajdą się kobiety, które dmuchając na zimne, wyeliminują ser feta ze swojej diety. I nie ma w tym nic złego.

Feta w ciąży – podsumowanie

Wiesz już, czy ser feta w ciąży jest bezpieczną opcją i kiedy lepiej z niego zrezygnować. Na podstawie powyższych argumentów śmiało można jednak stwierdzić, że ser feta wyprodukowany z pasteryzowanego mleka nie powinien być szkodliwy dla ciężarnej i przynajmniej raz na jakiś czas może sobie ona na niego pozwolić. Ze względu na dużą ilość soli, jego częste spożycie lepiej ograniczyć. W naszym serwisie przeczytasz też o innych serach, np. mozzarelli w ciąży.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki ser feta można jeść w ciąży?

Jeśli feta wytwarzana jest z mleka koziego lub mleka owczego pasteryzowanego, śmiało możesz jeść ją w ciąży. Uważaj jednak i zwracaj uwagę na skład, ponieważ ser ten może być produkowany z niepasteryzowanego mleka, które może zawierać szkodliwe, szczególnie dla matek i płodu, bakterie (np. Listeria Monocytogenes).

Czy ser feta jest z mleka pasteryzowanego?

Oryginalna receptura sera feta zakłada, że jest on wytwarzany z mleka niepasteryzowanego, jednak w Polsce większość serów tego typu produkuje się z mleka pasteryzowanego, czyli poddanego obróbce termicznej.

Jakiego sera nie wolno w ciąży?

W czasie ciąży należy zrezygnować z miękkich serów z białą skórką takich jak sery pleśniowe brie czy camembert. Nie powinno się także spożywać kozich serów pleśniowych typu chèvre.


Sprawdź także:
Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Alicja Bąk

Zawsze chciałam pracować z dziećmi. Być może wynika to z faktu, że w młodości zajmowałam się dużo młodszą siostrą, a może po prostu… to pewien rodzaj powołania? Nie wiem ? W każdym razie tuż po maturze wiedziałam, że moim wyborem będzie kierunek pedagogiczny. Ostatecznie zostałam absolwentką pedagogiki małego dziecka z wychowaniem przedszkolnym.

Popularne wpisy: