Foteliki z systemem ISOFIX a foteliki samochodowe z systemem mocowania na pasy

Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży samochodem jest priorytetem każdego rodzica. Foteliki z systemem Isofix to innowacyjne rozwiązanie, które zapewniają jeszcze większą stabilność i bezpieczeństwo fotelika w samochodzie. Przeczytaj, jakie są ich zalety.
foteliki isofix

Wśród oferowanych na rynku dziecięcych fotelików samochodowych dostępne są zarówno produkty montowane na pasy bezpieczeństwa, jak i foteliki z systemem ISOFIX. To, czy lepiej wybrać foteliki z systemem ISOFIX, czy montowane na samochodowe pasy, zależy przede wszystkim od posiadanego pojazdu. Tylko ten wyposażony w specjalne zaczepy ISOFIX pozwoli bowiem na skorzystanie z tego systemu.

Foteliki bez ISOFIX montowane na samochodowe pasy bezpieczeństwa

foteliki z systemem isofix - foteliki bez isofix

Montaż na trzypunktowe pasy bezpieczeństwa nie jest skomplikowany. Wymaga jednak zdecydowanie więcej ostrożności i poświęcenia czasu, gdyż łatwo popełnić błąd, który może narazić dziecko nie tylko na groźne obrażenia, lecz także na utratę życia.

W związku z tym trzeba pamiętać, aby pasy nigdy nie były skręcone wokół własnej osi. Nie wolno dopuścić do ich zaginania wynikającego chociażby z niewystarczającego naciągu. Ponadto zawsze muszą być precyzyjnie poprowadzone wokół siedziska. O tym, jak to zrobić, można dowiedzieć się z załączonej instrukcji obsługi, a także od specjalistów w sklepie stacjonarnym.

Foteliki z systemem ISOFIX

ISOFIX jest to nowoczesny system montażu fotelika samochodowego w pojeździe, który zalecany jest między innymi w nowej, rygorystycznej normie homologacyjnej i-Size, obowiązującej na ternie Unii Europejskiej.

Fotelik samochodowy Isofix wymaga,  aby samochód posiadał specjalne zaczepy znajdujące się między siedziskiem a oparciem kanapy lub fotela pasażera w samochodzie. W większości aut są one na stałe połączone z karoserią, w przypadku samochodów o przesuwanych siedziskach przymocowano je natomiast do konstrukcji fotela.

Bezpieczeństwo

foteliki z systemem isofix - bezpieczeństwo

Podstawowe zadanie systemu ISOFIX stanowi stabilizacja fotelika na kanapie samochodowej w czasie jazdy, a także w razie kolizji czy nagłego hamowania. W ten sposób wpływa on na bezpieczeństwo dziecka podczas podróży. Jednocześnie powstał po to, by ułatwiać i usprawniać rodzicom proces mocowania fotelika w pojeździe. Dodatkowo eliminuje ryzyko przeprowadzenia go niewłaściwie. Top Tether to dodatkowy element montażu fotelików samochodowych, który zapewnia jeszcze większą stabilność i bezpieczeństwo podczas podróży. Ten system mocowania polega na zaczepieniu pasa z górnej części fotelika do specjalnego punktu mocowania w samochodzie. Foteliki z systemem Isofix zwykle są wyposażone w tę funkcję, co dodatkowo zwiększa ich stabilność i bezpieczeństwo.

Foteliki samochodowe z ISOFIX – dodatkowe atuty

Decydując się na fotelik samochodowy montowany na ISOFIX, istnieje możliwość wyboru fotelika na obrotowej o 360 lub 180 stopni bazie, zdecydowanie zwiększającej funkcjonalność produktu.

Obrotowa baza pozwala na ustawienie fotelika w stronę drzwi, co ułatwia wkładanie dziecka do fotelika przed jazdą, a także wyjmowanie go po podróży. Pfoteliki z systemem isofix - zmiana kierunku jazdyłynna regulacja kąta nachylenia siedziska stanowi w nich standardowe rozwiązanie. Ponadto baza jest zwykle wyposażona w wygodny panel z sygnalizacją świetlną, która informuje o poprawnie przeprowadzonym procesie montażu. Towarzyszy temu charakterystyczny odgłos „klik”. Foteliki z systemem Isofix z uchwytem to jeszcze bardziej bezpieczne rozwiązanie dla dziecka podczas podróży samochodem. Uchwyty te umożliwiają jeszcze lepsze i stabilniejsze zamocowanie fotelika w samochodzie, co zwiększa ochronę dziecka w przypadku wypadku lub nagłego hamowania.

Zmiana kierunku jazdy

 

W większości fotelików typu RWF mocowanych za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa niemożliwa jest szybka zmiana kierunku jazdy dziecka. Foteliki montowane na obrotowej bazie ISOFIX sprawiają, że proces ten jest szybki i prosty, a także nie wymaga użycia siły, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że spokojny sen małego pasażera zostanie zakłócony. Należy jednak wiedzieć, że – choć przewożenie dziecka przodem do kierunku ruchu jest możliwe odkąd skończy ono 15. miesiąc życia – takie rozwiązanie nie jest zalecane. Foteliki typu RWF (np. Maxi-Cosi, Cybex czy Britax) zapewniają pięciokrotnie wyższy poziom bezpieczeństwa niż modele FWF, co wynika między innymi z anatomii dziecka. W razie kolizji, jadąc przodem, wychyli się gwałtownie do przodu, ciągnięte ciężarem głowy, który stanowi 25% całkowitej masy jego ciała. Możliwość obrotu przyda się jednak chociażby w przypadku nasilenia objawów choroby lokomocyjnej.

Fotelik na ISOFIX lub na pasy – który lepszy?

Obecnie foteliki z systemem ISOFIX dostępne są w każdej grupie wagowej. Należy jednak wiedzieć, że modele tyłem do kierunku jazdy zamocowane na system ISOFIX przeznaczone są najczęściej dla dzieci od urodzenia do momentu osiągnięcia przez nie 18 kg i 105 cm wzrostu, czyli mniej więcej dla pasażerów do 4. roku życia.

Foteliki montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa również występują w każdej kategorii wagowej, jednak modele RWF mogą służyć dzieciom mieszczącym się w przedziale wagowym 18-25 kg, zatem pozwalają na przewożenie ich nawet do 7. roku życia. Poza kilkoma wyjątkami, zazwyczaj nie można mocować ich przodem do kierunku jazdy.

Z pewnością wybór fotelika samochodowego montowanego na ISOFIX niesie ze sobą wiele zalet i praktycznych rozwiązań, wpływających na jego wielofunkcyjność oraz komfort użytkowania. Ostateczna decyzja powinna jednak zależeć przede wszystkim od aktualnych i przyszłych potrzeb  użytkowników, a także od możliwości finansowych. W razie wątpliwości warto udać się do sklepu stacjonarnego. Specjaliści od fotelików podpowiedzą, który model wybrać, a także pomogą w pierwszym montażu fotelika, co może się okazać wyjątkowo przydatne w przypadku mocowania na pasy.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Michalczyk

Z wykształcenia prawnik, z zawodu programista, z pasji muzyk. W życiu staram się wychodzić poza schematy i realizować się we wszystkim, co akurat przynosi mi życie.

Popularne wpisy: