X

Gorączka u dziecka bez innych objawów – kiedy udać się do lekarza?

Gorączka u dziecka bez innych objawów

Gorączka u dziecka bez innych objawów to coraz częściej pojawiające się zjawisko. Powoduje to, że rodzice bardzo często nie wiedzą kompletnie, co mają robić i jak się zachować w takiej sytuacji. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być powody powstawania takiej gorączki, a także co najważniejsze, jak się w takiej sytuacji powinno zachować i jakie przedsięwziąć środki zaradcze.

Kiedy jest mowa o gorączce?

Na samym wstępie należy jednak zauważyć, że gorączka u dziecka to niezbyt dobrze poznany temat przez rodziców, którzy z tego powodu często zupełnie nieprawidłowo interpretują wskazania termometru. Przyjmuje się bowiem, że o gorączce można powiedzieć wtedy, gdy wartość temperatury w trakcie pomiaru pod pachą przekracza 37,2 stopnia Celsjusza, a w przypadku pomiaru realizowanego w odbycie, musi to być 38 stopni Celsjusza.

Co jednak konkretnie oznacza gorączka u dziecka? Gorączka to naturalna reakcja organizmu na stan zapalny lub infekcje. Jest to naturalny mechanizm obronny, który pozwala szybko uporać się z powyższymi problemami. Co jednak w sytuacji, gdy gorączka pojawia się u dziecka bez towarzyszących jej żadnych innych objawów?

Najczęstsze powody gorączki bez objawów u dziecka?

Jak już wcześniej było wspominane, wysoka gorączka u dziecka, lecz nie tylko, to naturalny mechanizm obronny mający na celu uporanie się organizmu z zagrożeniem. Co jednak w sytuacji, gdy wysoka gorączka jest jedynym objawem? Choć może się to wydawać dość nietypowym zjawiskiem, to jednak w istocie takim nie jest i da się to wyjaśnić bardzo wieloma różnymi przypadłościami.

Zobacz też:  Dziecko śpi z otwartą buzią - czy może oznaczać chorobę?

Zdecydowanie najpowszechniejszą sytuacją jest początek infekcji u dziecka. Może to być infekcja bakteryjna, jak i wirusowa. Najczęściej takim infekcjom towarzyszą inne objawy w postaci kataru czy też kaszlu, lecz zdarza się, że jedyną dolegliwością jest tylko gorączka.

Gdy gorączka pojawia się u bardzo małego dziecka, czyli np. jeszcze u niemowlaka, może to być jednoznacznym sygnałem o rozpoczęciu przez niego ząbkowania. Jeśli towarzyszy temu spadek apetytu, a także fakt, że dziecko staje się marudne i niesforne, można być niemal pewnym, że to właśnie ząbkowani jest źródłem tego kłopotu. Tutaj jednak trzeba mieć się na baczności, ponieważ gorączka, utrzymując się dłużej niż trzy dni, nie jest zjawiskiem normalnym i powinno się w takim przypadku niezwłocznie udać do lekarza pediatry.

Innym często występującym połączeniem gorączki z brakiem objawów, może być infekcja układu moczowego. W sytuacji, gdy dzieci sygnalizują, że przy oddawaniu moczu doznają uczucia pieczenia i bólu, wniosek jest jednoznaczny.

Co oprócz tego? Przyjmuje się, że gorączka, która oprócz innych objawów pojawia się u dzieci w przedziale 3-5 lat, może być oznaką zapalenia płuc, zapaleniem stawów, chorób autoimmunologicznymi, a nawet nowotworu lub też wirusa HIV. Z tego powodu tak ważne jest udanie się w takiej sytuacji do lekarza specjalisty, który wykona potrzebne badania. Pytanie tylko brzmi, kiedy na takie badanie się udać, a kiedy gorączka jest efektem prozaicznej infekcji wirusowej?

Zobacz też:  Czy można zrobić tatuaż w ciąży?

Kiedy udać się do lekarza?

Choć gorączka jest powszechnym i bardzo często występującym zjawiskiem u dorosłego, a także u dziecka, to jednak pamiętać trzeba, że są pewne grupy ryzyka, u których nawet jednodniowa gorączka może stanowić ogromny problem i zagrożenie. Mowa tu jest np. o dzieciach, które posiadają problemy z zaburzeniem funkcjonowania układu immunologicznego, posiadające niedobory witamin i minerałów, a także cierpiące na wady wrodzone narządów wewnętrznych.

kiedy jednak warto zgłosić się do lekarza z gorączkującym dzieckiem? W przypadku, gdy dziecko posiada mniej niż 36 miesięcy, lekarz powinien być odwiedzony w przypadku każdej gorączki. Jeśli dziecko jest starsze, powinno się odwiedzić pediatrę w sytuacji, gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż dwa dni.

Jak przebiega leczenie?

Jak widać po powyższych przykładach, gorączka u dziecka bez innych objawów może mieć naprawdę wiele źródeł i powodów swojej manifestacji. Mowa tu o tych najbardziej błahych sytuacjach jak np. ząbkowanie, proste i często występujące infekcje wirusowe i bakteryjne, lecz również o znacznie poważniejszym zapaleniu płuc, czy też innych, znacznie poważniejszych chorobach. Z tego powodu, że źródłem gorączki może być tak wiele potencjalnie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia dziecka czynników, powinno być ono bardzo dokładnie zbadane pod kątem powodu powstawania gorączki bez innych objawów.

Zobacz też:  Rehabilitacja stawu skokowego

Często jednak nie warto poddawać się panice i prowadzić dziecko do lekarza, co z pewnością nie pomoże w zachowaniu u niego spokoju. Najpierw warto przeprowadzić w domu próbę zbicia gorączki, co najczęściej przynosi swój skutek w postaci ulgi u dziecka. Zrealizować to można poprzez chłodny okład, który jest szczególnie zalecany w przypadku dzieci od 6 miesiąca, do 5 roku życia. Innym wartym wypróbowania sposobem jest wykorzystanie bezpiecznych, dostępnych bez recepty środków farmakologicznych. Mowa tu nie tylko o proszkach, lecz również o syropie czy też kroplach.


Sprawdź także:

Może Cię także zainteresować: