Gorączka u dziecka bez innych objawów – czy jest niebezpieczna? Kiedy udać się do lekarza?

Gorączka u dziecka bez innych objawów to coraz częściej pojawiające się zjawisko. Przeczytaj, czego może być symptomem i jak sobie z nią radzić.
Gorączka u dziecka bez innych objawów

Zdarza się, że pojawia się gorączka u dziecka bez innych objawów. Powoduje to, że rodzice bardzo często nie wiedzą kompletnie, co mają robić i jak się zachować w takiej sytuacji. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być powody powstawania takiej gorączki, a także co najważniejsze, jak się w takiej sytuacji powinno zachować i jakie przedsięwziąć środki zaradcze.

Kiedy jest mowa o gorączce u dziecka?

Gorączka u dziecka bez innych objawów - kiedy mowa o gorączce u dziecka

Na samym wstępie należy jednak zauważyć, że gorączka u dziecka bez innych objawów to niezbyt dobrze poznany temat przez rodziców, którzy z tego powodu często zupełnie nieprawidłowo interpretują wskazania termometru. Przyjmuje się bowiem, że o gorączce można powiedzieć wtedy, gdy wartość temperatury ciała w trakcie mierzenia pod pachą przekracza 37,2 stopnia Celsjusza, a w przypadku pomiaru realizowanego w odbycie, musi to być 38 stopni Celsjusza.

Co jednak konkretnie oznacza gorączka u dziecka bez innych objawów? Gorączka to naturalna reakcja organizmu na stan zapalny lub infekcje. Jest to naturalny mechanizm obronny, który pozwala szybko uporać się z powyższymi problemami. Co jednak w sytuacji, gdy gorączka pojawia się u dziecka bez towarzyszących jej żadnych innych objawów?

Najczęstsze powody gorączki bez innych objawów u dziecka?

Jak już wcześniej było wspominane, wysoka gorączka u dziecka, lecz nie tylko, to naturalny mechanizm obronny mający na celu uporanie się organizmu z zagrożeniem. Co jednak w sytuacji, gdy wysoka gorączka jest jedynym objawem? Choć może się to wydawać dość nietypowym zjawiskiem, to jednak w istocie takim nie jest i da się to wyjaśnić bardzo wieloma różnymi przypadłościami.

Zdecydowanie najpowszechniejszą sytuacją jest początek infekcji u dziecka. Może to być infekcja bakteryjna, jak i wirusowa. Najczęściej takim infekcjom towarzyszą inne objawy w postaci kataru, bólu gardła czy też kaszlu, lecz zdarza się, że jedyną dolegliwością jest tylko gorączka u dziecka bez innych objawów.

Przyczyny gorączki u niemowlaka

Gorączka u dziecka bez innych objawów - przyczyny

Gdy gorączka pojawia się u bardzo małego dziecka, czyli np. jeszcze u niemowlaka, może to być jednoznacznym sygnałem o rozpoczęciu przez niego ząbkowania. Jeśli towarzyszy temu spadek apetytu, a także fakt, że dziecko staje się marudne i niesforne, można być niemal pewnym, że to właśnie ząbkowani jest źródłem tego kłopotu. Tutaj jednak trzeba mieć się na baczności, ponieważ gorączka, utrzymując się dłużej niż trzy dni, nie jest zjawiskiem normalnym i powinno się w takim przypadku niezwłocznie udać do lekarza pediatry.

Innym często występującym połączeniem gorączki z brakiem objawów, może być infekcja układu moczowego. W sytuacji, gdy dzieci sygnalizują, że przy oddawaniu moczu doznają uczucia pieczenia i bólu, wniosek jest jednoznaczny.

Wysoka temperatura u dzieci starszych

Co oprócz tego? Przyjmuje się, że gorączka, która oprócz innych objawów pojawia się u dzieci w przedziale 3-5 lat, może być oznaką zapalenia płuc, zapaleniem stawów, chorób autoimmunologicznych, a nawet nowotworu lub też zakażenia wirusem HIV. Z tego powodu tak ważne jest udanie się w takiej sytuacji do lekarza specjalisty, który wykona potrzebne badania. Pytanie tylko brzmi, kiedy na takie badanie się udać, a kiedy gorączka u dziecka bez innych objawów jest efektem prozaicznej nawracającej infekcji wirusowej?

Czy wysoka gorączka jest niebezpieczna? Kiedy udać się do lekarza?

Gorączka u dziecka bez innych objawów - czy jest niebezpieczna

Choć gorączka jest powszechnym i bardzo często występującym zjawiskiem u dorosłego, a także u dziecka, to jednak pamiętać trzeba, że są pewne grupy ryzyka, u których nawet jednodniowa gorączka może stanowić ogromny problem i zagrożenie. Mowa tu jest np. o dzieciach, które posiadają problemy z zaburzeniem funkcjonowania układu immunologicznego, posiadające niedobory witamin i minerałów, a także cierpiące na wady wrodzone narządów wewnętrznych.

Kiedy do szpitala z gorączką u dziecka? Należy zgłosić się do lekarza w przypadku każdej gorączki u dzieci poniżej 36 miesięcy. Jeśli dziecko jest starsze, powinno się odwiedzić pediatrę w sytuacji, gdy gorączka u dziecka bez innych objawów utrzymuje się dłużej niż dwa dni.

Jak przebiega leczenie gorączki niejasnego pochodzenia?

Jak widać po powyższych przykładach, gorączka u dziecka bez innych objawów może mieć naprawdę wiele źródeł i powodów swojej manifestacji. Mowa tu o tych najbardziej błahych sytuacjach jak np. ząbkowanie, proste i często występujące infekcje wirusowe i zakażenie bakteryjne, lecz również o znacznie poważniejszym zapaleniu płuc, czy też innych, znacznie poważniejszych chorobach. Z tego powodu, że źródłem gorączki może być tak wiele potencjalnie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia dziecka czynników, powinno być ono bardzo dokładnie zbadane pod kątem powodu gorączkowania bez innych objawów chorobowych.

Gorączka u dziecka bez innych objawów – podsumowanie

Wiesz już, co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów, i kiedy należy skonsultować się z lekarzem. Najpierw warto przeprowadzić w domu próbę zbicia gorączki, co najczęściej przynosi swój skutek w postaci ulgi u dziecka. Jak zbić gorączkę u dziecka? Zrealizować to można poprzez chłodny okład, który jest szczególnie zalecany w przypadku dzieci od 6. miesiąca życia, do 5 roku. Innym wartym wypróbowania sposobem jest wykorzystanie bezpiecznych, dostępnych bez recepty środków farmakologicznych. Mowa tu nie tylko o proszkach przeciwgorączkowych (takich jak ibuprofen czy paracetamol), lecz również o syropie czy też kroplach. Jeśli interesują cię podobne tematy związane ze zdrowiem dziecka (np. czy gorączka u dziecka 40 stopni jest groźna), przeczytaj inne artykuły w naszym serwisie.

Najczęściej zadawane pytania

Przy jakiej temperaturze jechać z dzieckiem do szpitala?

Należy zabrać dziecko na pogotowie, jeżeli gorączka przekroczy 39,5°C i nie spada pomimo zastosowania leków przeciwgorączkowych. Należy wezwać pogotowie, gdy podczas gorączki dziecko dostaje drgawek.

Kiedy gorączka u dziecka powinna niepokoić?

Gorączka dziecka, która trwa ponad trzy dni, powinna skłonić rodziców do wizyty u lekarza. W przypadku małych dzieci (poniżej 36 miesięcy) każda gorączka powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Jak schłodzić dziecko w gorączce?

W przypadku gorączki dziecka powyżej 6. miesiąca życia można spróbować schłodzenia w postaci chłodnych kompresów. W tym celu czystą szmatkę należy zamoczyć w wodzie, a po wyciśnięciu przyłożyć maluchowi do czoła, skroni, potylicy, na łydki, pachwiny i kark.


Sprawdź także:
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Karolina Woźniak

Odkąd pamiętam fascynowała mnie praca z ludźmi, dlatego z wykształcenia jestem psychologiem. Ponieważ jednak w życiu często pojawiają się niespodziewane drogi, nigdy nie pracowałam w zawodzie. Od ukończenia studiów na Uniwersytecie Warszawskim realizuję się zawodowo w agencjach reklamowych. Praca jest moją pasją, jednak staram się równoważyć ją z życiem domowym oraz rozwojem osobistym.

Popularne wpisy: